10
Proiect de activitate didactică Subiectul : Verbul Tipul lecţiei : de consolidare de cunoştinţe Scopul : Consolidarea cunoştinţelor despre verb Obiective operaţionale : - Obiective cognitive: - să formuleze propoziţii după imagini date - să identifice verbul din propoziţii -să completeze propoziţiile lacunare cu verbe la forma corespunzătoare - să dea exemple de verbe la diferite timpuri -să analizeze verbele din propoziţii, identificând persoana, numărul şi timpul - să se exprime corect, cursiv prin exersarea actului vorbirii - să converseze pe baza unor întrebări şi imagini - să formuleze răspunsuri clare, corecte şi precise - Obiective afective : - să dovedească interes pentru activitate - să participe activ şi conştient la ore Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă, învăţarea prin descoperire Mijloace de învăţămînt : imagini, fişe de lucru

verbul

  • Upload
    comdin

  • View
    20

  • Download
    4

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic

Citation preview

Page 1: verbul

Proiect de activitate didactică

Subiectul : Verbul

Tipul lecţiei : de consolidare de cunoştinţe

Scopul : Consolidarea cunoştinţelor despre verb

Obiective operaţionale :

- Obiective cognitive:

- să formuleze propoziţii după imagini date

- să identifice verbul din propoziţii

-să completeze propoziţiile lacunare cu verbe la forma corespunzătoare

- să dea exemple de verbe la diferite timpuri

-să analizeze verbele din propoziţii, identificând persoana, numărul şi timpul

- să se exprime corect, cursiv prin exersarea actului vorbirii

- să converseze pe baza unor întrebări şi imagini

- să formuleze răspunsuri clare, corecte şi precise

- Obiective afective :

- să dovedească interes pentru activitate

- să participe activ şi conştient la ore

Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă, învăţarea prin descoperire

Mijloace de învăţămînt : imagini, fişe de lucru

Page 2: verbul

Etapele lecţiei Strategia didactică Metode şi procedee

1.Moment organizatoric -Pregătirea materialelor didactice în vederea desfăşurării optime a activităţii

conversaţia

2.Captarea atenţiei -Elevii primesc câte o imagine , pe baza căreia vor trebui să formuleze o propoziţie -Apoi sunt solicitatţi să sublinieze cu o linie roşie substantivele şi cu o linie albastră verbele din propoziţii

-observaţia-învăţare prin descoperire

3.Anunţarea temei -Se anunţă tema activităţii şi se notează titlul lecţiei la tablă şi în caiete

-conversaţia

4.Desfăşurarea activităţii

-Elevii sunt întrebaţi cu privire la definiţia verbului şi la ceea ce ne arată el.

-Se discută cu elevii despre persoana verbului, punând apoi în propoziţie verbele la forma corespunzătoare şi identificând persoana :Ea (a merge) la bibliotecă.Eu (a vorbi) la telefon.Tu ( a desena) o hartă.El (a juca) fotbal.Maria (a pregăti) un tort.Elevii (a învăţa) la şcoală.Acest exerciţiu se realizează la tablă .

-Se discută cu elevii despre numărul verbului-Următorul exerciţiu constă în completarea tabelului de pe tablă cu propoziţiile potrivite în funcţie de numărul verbului. (Anexa 1.)

- explicaţia

-exerciţiul

-conversaţia

-explicaţia

-munca independentă

Page 3: verbul

-Elevii sunt întrebaţi despre timpurile verbului, care sunt acestea şi să dea exemple.

-La exerciţiul următor, elevilor li se cere să schimbe propoziţiile date , trecând verbul la cele trei timpuri. (Anexa 2.)

-exerciţiul

5. Obţinerea performanţei

-Elevii vor trebui să completeze propoziţiile lacunare cu verbele corespunzătoare.(Anexa 3.)

-observaţia-exerciţiul

6. Evaluarea performanţei

-Pe baza unui text dat, elevii vor sublinia verbele , urmând să le analizeze la tablă şi în caiete, indicând numărul, persoana şi timpul.- La finalul lecţiei, se vor face aprecieri cu privire la modul în care elevii au participat la activitate.

-explicaţia

-exerciţiul-conversaţia

Page 4: verbul

Anexa 1.

Numărul singular Numărul plural

Băiatul aleargă. Copiii se joacă cu zăpada.

Primăvara a sosit. Noi plecăm la teatru.

Maria şterge praful Ei citesc un roman.

El merge la bibliotecă. Frunzele au înverzit.

Anexa 2.

Timpul trecut Timpul prezent Timpul viitor

Băiatul a alergat. Băiatul aleargă. Băiatul va alerga.

Primăvara a sosit. Primăvara soseşte. Primăvara va sosi.

Ei au citit un roman. Ei citesc un roman. Ei vor citi un roman.

Noi am plecat la teatru. Noi plecăm la teatru. Noi vom pleca la teatru.

Page 5: verbul

Anexa 3.

Mama………………….vasele la bucătărie. a întârziat

Mâine Mihai ……………………..o vedere tatălui. va zbura

Ieri, trenul …………………….. … 30 de minute. spală

Acum ………………………….la matematică. va trimite

Avionul ……………………..peste câteva minute. învăţ

Page 6: verbul

Ea .................................. la bibliotecă. (a merge)

Eu ................................. la telefon. (a vorbi)

Tu.................................. o hartă. ( a desena)

El ................................. fotbal. (a juca)

Maria ....................................... un tort. (a pregăti)

Elevii ...................................... la şcoală. (a învăţa)

Page 7: verbul

Analizaţi verbele din textul următor, artând persoana, numărul şi timpul lor :

“Pe o stâncă neagră, într-un vechi castel,

Unde curge-n vale un râu mititel,

Plânge şi suspină tânăra domniţă

Dulce şi suavă ca o garofiţă,

Căci în bătălie soţul ei dorit

A plecat cu oastea şi n-a mai venit.”