18
IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE: RAZREDNI ODJEL: 5. __ NASTAVNA TEMA PRŠLOST, SADAŠNJOST, BUDUĆNOST NASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacija NASTAVNA JEDINICA Pridjevi TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI HJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim riječima na oglednim i čestim primjerima. HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom. HJ A.5.2. Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta. HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta. HJ A.5.4. Učenik piše tekstove trodijelne strukture u skladu s temom. ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI – prepoznaje pridjev u rečenici – definira i razlikuje vrste pridjeva – prepoznaje i pravilno rabi određeni i neodređeni oblik pridjeva – pravilno piše posvojne pridjeve na -ov, -ev, -in, -ji i na -ski, -ški, - čki ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMA OSR B.2.3. Razvija strategije rješavanja sukoba. Opisuje različite načine rješavanja sukoba. Primjenjuje različite strategije u rješavanju sukoba. GOO A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnome životu. Svojim riječima opisuje ljudska prava. Primjenjuje ljudska prava u skladu sa svojim iskustvom i potrebama. UKU D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman

 · Web viewPridjevi Tip nastavnoga sata obrada i vježba TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI HJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim

  • Upload
    others

  • View
    13

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:RAZREDNI ODJEL: 5. __NASTAVNA TEMA PRŠLOST, SADAŠNJOST, BUDUĆNOSTNASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacijaNASTAVNA JEDINICA PridjeviTIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježbaTRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODIHJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim

riječima na oglednim i čestim primjerima.HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom.HJ A.5.2. Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.HJ A.5.4. Učenik piše tekstove trodijelne strukture u skladu s temom.

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI– prepoznaje pridjev u rečenici– definira i razlikuje vrste pridjeva– prepoznaje i pravilno rabi određeni i neodređeni oblik pridjeva– pravilno piše posvojne pridjeve na -ov, -ev, -in, -ji i na -ski, -ški, -čki

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMAOSR B.2.3. Razvija strategije rješavanja sukoba. Opisuje različite načine rješavanja sukoba.

Primjenjuje različite strategije u rješavanju sukoba.GOO A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnome životu. Svojim

riječima opisuje ljudska prava. Primjenjuje ljudska prava u skladu sa svojim iskustvom i potrebama.

UKU D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.

AKTIVNOSTI UČENIKA– rješava rebus– čita/sluša polazni tekst i razgovara o njemu– ponavlja vrste pridjeva s pomoću udžbenika– vođen pitanjima na listiću uočava razliku između određenih i neodređenih pridjeva– s pomoću udžbenika ponavlja pravila o pisanju velikoga slova kod pridjeva izvedenih od

vlastitih imena– igra jezične digitalne igre– rješava zadatke iz udžbenika i na listićima– vrednuje rad vršnjaka– samovrednuje rad

STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA– odgovaranje na pitanja nakon slušanja/čitanja– ponavljanje– objašnjavanje svojim riječima– uspoređivanje (pronalaženje sličnosti i razlika)

– razgovor s vršnjacima– pažljivo slušanje– samoprovjeravanje

VREDNOVANJEVrednovanje za učenje– učiteljeva povratna informacija učenicima tijekom rješavanja zadataka na satu

Vrednovanje kao učenje– vršnjačko vrednovanje– listić za samovrednovanje

Vrednovanje naučenoga– analiza domaće zadaće– usmena provjera znanja

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnostUčenici rješavaju rebus iz udžbenika (HK, str. 72). Rebus se može i projicirati ako se ne želi unaprijed otkriti tema sata (prilog 1). (rješenje rebusa: kvart ili gradska četvrt)

2. aktivnost: uočavanje i najava teme Odredite vrstu riječi kvart i četvrt.Riječ gradska pobliže određuje imenicu četvrt. Odredite vrstu riječi gradska.Uvrstite riječ gradska u sljedeću rečenicu: Živim u ______________četvrti Firule u Splitu.Je li riječ promijenila svoj oblik?Danas ćemo se baviti još jednom promjenjivom vrstom riječi – pridjevima.

3. aktivnost: polazni tekst Čitanje polaznoga teksta Antonio u udžbeniku (HK, str. 72).Kako izgleda Antonio? Opravdavate li ponašanje utrinskih dječaka? Objasni.

4. aktivnost: vrste pridjeva Objasnite razliku između plavo, zeleno i crveno označenih pridjeva.Na koja pitanja odgovaraju?Promatranje primjera i objašnjenja u udžbeniku (HK, str. 73).

Prouči u sljedećoj rečenici kojoj su vrsti riječi dodani pridjevi: Ispod vunene kape izvirivali su Antonijevi dugački pramenovi kose.Učenici samostalno zapisuju bitno i izvješćuju o izvršenome zadatku.Zapisivanje na ploču.

5. aktivnost: kviz o vrstama pridjevaUčenici rješavaju kviz o vrstama pridjeva izrađen u alatu Wordwall (https://wordwall.net/hr/resource/554744). Kviz se može riješiti i na papiru (prilog 2).

6. aktivnost: uočavanje i definiranje određenoga i neodređenoga oblika pridjevaUčenici u paru uočavaju i definiraju oblike pridjeva s pomoću udžbenika vođeni zadatcima na nastavnome listiću 1.Čitanje i korekcija odgovora. Bilježenje na ploču i u bilježnice.

7. aktivnost: provjera razumijevanja I. Učenici u paru rješavaju zadatke u poglavlju Provjeri razumiješ li u udžbeniku (HK, str.

74). Čitanje i korekcija odgovora. II. Učenici igraju igru o određenim i neodređenim oblicima pridjeva izrađenu u alatu

Wordwall (https://wordwall.net/hr/resource/555309). Kviz se može riješiti i na papiru (prilog 2).

8. aktivnost: pridjevi nastali od vlastitih imenaUčenici s pomoću Pravopisnoga i pravogovornoga kutka u udžbeniku (HK, str. 74) ponavljaju pravila o pisanju pridjeva nastalih od vlastitih imena. Bilježenje na ploču i u bilježnice.

9. aktivnost: rješavanje zadatakaI. Natjecanje – rješavanje Krijesničinih zadataka za vježbu.

Najbrži učenici koji su točno riješili zadatke dobivaju sličicu krijesnice. Kad učenik skupi pet sličica, zaslužuje ocjenu odličan.

II. Učenici rješavaju zadatke za samostalan rad u udžbeniku (HK, str. 74).

10. aktivnost: vrednovanje zadataka za samostalan radZajednička korekcija 1. zadatka uz pomoć učitelja/učiteljice. Vršnjačko vrednovanje 2. zadatka prema listiću za vrednovanje sastavka.

11. aktivnost: samovrednovanjeUčenici rješavaju listić za samovrednovanje.

Zadatci za samostalan radRB, str. 55

PLAN PLOČE

PRIDJEVI

Živim u gradskoj četvrti Firule u Splitu.

pridjev

Ispod vunene kape izvirivali su Antonijevi dugački pramenovi kose.

pridjev imenica pridjev pridjev imenica

– vrsta riječi koja iskazuje osobine ili obilježja – pridijevaju se imenicama

– vrste pridjeva:

Šal je crven. Šal je dječakov. Šal je vunen.KAKAV? ČIJI? OD ČEGA?opisni posvojni gradivni

– oblici pridjeva:

Antonijev šal je crven ø . Antonio je nosio crven i šal. KAKAV je Antonijev šal? KOJI šal je nosio Antonio? neodređeni oblik pridjeva određeni oblik pridjeva

– posvojni pridjevi od vlastitih imena:

Antonijev nastavci –ov, -ev, -in, -ji velikim slovomutrinski nastavci –ski, -ški, -čki malim slovom

PRILOG 1 – Pridjevi

NASTAVNI LISTIĆ 1 – Pridjevi

Dopuni.Oblik pridjeva koji odgovara na pitanje KOJI nazivamo _____________ oblikom. Prepoznajemo ga po nastavku ___ u nominativu.

Oblik pridjeva koji odgovara na pitanje KAKAV nazivamo ____________ oblikom. Ovaj oblik nema nastavak ___ u nominativu.

Poveži.plavokosøčvrstø KOJI?

utrinski čokoladni KAKAV?

Postavi pitanja KOJI/KAKAV prema sljedećim rečenicama. Antonio je plavokos i dugokos. __________ je Antonio? Utrinski se dječak rugao Antoniju. __________ dječak se rugao Antoniju? Stisak ruke bio je čvrst. __________ je bio stisak ruke? Odlučio se za čokoladni kolač. Za __________ kolač se odlučio?

Prouči sljedeće rečenice.Antonio je nosio crveni šal. KOJI šal je nosio Antonio?Antonijev šal je crven. KAKAV je Antonijev šal?

KRIJESNIČINI ZADATCI ZA VJEŽBU – Pridjevi

Tko će prije?

Dan ružičastih majica, tj. Međunarodni dan suzbijanja vršnjačkoga nasilja obilježava se posljednje srijede u veljači.

Ovaj se dan obilježava od 2007. godine kad je kanadski dječak bio izložen vršnjačkomu nasilju jer je u školu došao u ružičastoj majici. Kasnije se ispostavilo da je ta ružičasta pamučna majica bila simbol podrške bolesnoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke.

Njegovi su prijatelji odlučili podignuti svoj glas protiv grubih zlostavljača te su se u znak solidarnosti sutradan svi pojavili u ružičastim majicama. Otad je ružičasta majica postala prepoznatljiv simbol borbe protiv vršnjačkoga nasilja. Posljednjih godina taj se dan obilježava i u hrvatskim školama.

prema mrežnoj stranici: https://www.skolskiportal.hr/teme/obiljezavanje-vaznih-dana-u-godini/dan-borbe-protiv-vrsnjackog-nasilja/

1. Podcrtaj pridjeve u tekstu i razvrstaj ih prema vrsti.

opisni posvojni gradivni

2. Razvrstaj zadane pridjeve po obliku.

školski, kanadski, bolestan, grub, prepoznatljiv, hrvatski, uporan, međunarodni

određeni neodređeni

3. Neodređene pridjeve iz 2. zadatka preoblikuj u određene.

_________________________________________________________________________

4. Što misliš o podršci kanadskih učenika svojemu prijatelju iz razreda?

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

PRILOG 2 – Pridjevi

PRILOG 3 – Pridjevi

LISTIĆ ZA VREDNOVANJE SASTAVKA – Pridjevi

Popuni listić znakovima za točno ili za netočno.

TVRDNJA ili Sastavak ima zanimljivu priču.

Sastavak ima trodijelnu strukturu.

Zadani pridjevi pravilno su uporabljeni.

LISTIĆ ZA SAMOVREDNOVANJE – Pridjevi

Oboji polja prema legendi boja.

ZELENA LJUBIČASTA CRVENA

SLAŽEM SE U POTPUNOSTI. DJELOMIČNO SE SLAŽEM. NE SLAŽEM SE.

RJEŠENJE NASTAVNOGA LISTIĆA 1 – Pridjevi

Dopuni.Oblik pridjeva koji odgovara na pitanje KOJI nazivamo određenim oblikom. Prepoznajemo ga po nastavku -i u nominativu.

Oblik pridjeva koji odgovara na pitanje KAKAV nazivamo neodređenim oblikom. Ovaj oblik nema nastavak -i u nominativu.

Poveži.plavokosøčvrstø KOJI?

utrinski čokoladni KAKAV?

Postavi pitanja KOJI/KAKAV prema sljedećim rečenicama. Antonio je plavokos i dugokos. Kakav je Antonio? Utrinski se dječak rugao Antoniju. Koji dječak se rugao Antoniju? Stisak ruke bio je čvrst. Kakav je bio stisak ruke? Odlučio se za čokoladni kolač. Za koji kolač se odlučio?

Prouči sljedeće rečenice.Antonio je nosio crveni šal. KOJI šal je nosio Antonio?Antonijev šal je crven. KAKAV je Antonijev šal?

RJEŠENJE KRIJESNIČINIH ZADATAKA ZA VJEŽBU – Pridjevi

1.opisni posvojni gradivni

vršnjačko kanadski pamučnaružičasta hrvatskebolesnagrubi

prepoznatljivposljednje

2. određeni neodređeniškolski bolestan

kanadski grubhrvatski prepoznatljiv

međunarodni uporan

3. bolesni, grubi, prepoznatljivi, uporni4. Prema odgovoru učenika.

RJEŠENJE KVIZA U PRILOGU 1 – Pridjevi

1. b2. a3. a4. c5. c

6. b7. a8. b9. a10. c

RJEŠENJE KVIZA U PRILOGU 2 – Pridjevi

1. neodređeni2. određeni3. neodređeni4. neodređeni5. određeni6. neodređeni

7. neodređeni8. određeni9. određeni10. određeni11. određeni12. neodređeni