Upload
nurlana-ismayilzade
View
98
Download
8
Embed Size (px)
Citation preview
M.Ş.Vazeh adına 16№li tam orta
məktəbin 2-ci sinif müəllimi
Nurlana Mayil qızı İsmayılzadənin
26.11.2014-cü il tarixində
Azərbaycan dilindən “Xoşbəxtlik
nədir?”mövzusunda keçəcəyi açıq
dərsin icmalı
Mövzu: Xoşbəxtlik nədir?
Standart: 1.1.1. 2.2.1 3.1.6. 4.1.5.
Məqsəd: Mətnin qəhrəmanına öz münasibətini
bildirərək mətni süurlu oxuyur.Mətnin hissələrini
adlandırır və plan tutur. Əsərin qəhrəmanina məktub
yazaraq mətnin ideya məzmununu müəyyənləşdirir.
Ad,əlamət,hərəkət bildirən sözləri fərqləndirir..
İş üsulu: Beyin həmləsi,debat
İş forması: Qrupla iş.
Xoşbəxtlik nədir
Motivasiya
Xoşbəxtlik nədir?
Özünüzü nə vaxt nə üçün
xöşbəxt hiss edirsiniz?
Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan fiziki
qüsurlu adamlara necə kömək etmək
olar?
Plan
1
2
Plan
1
2
3
4
Plan
1
2
3
Plan
1
2
Mətnin 3 cü hissəsinin hekayə xəritəsini qur
Yer Zaman
Qisa məzmun
Əsas qəhrəman
Digər qəhrəmanlar
Mətnin əsas ideyasini müəyyənləşdirin:
Raminin qələbəsində əsas kimin rolu vardır?
Raminə məktub yazın
Raminin xarakterinə uyğun olan əlamət
bildirən sözlər yazın.
Qruplar Əməkdaşlıq Nizamintizam
Fəallıq Mətni süurlu oxuyur qəhrəmana münasibət bildirir
Ümumi bal
I QRUP
II QRUP
III QRUP
IVQRUP
V QRUP
İnsanın fiziki qusuru,onun
xoşbəxtliyinə mane ola
bilməz
◦Mətndən ad əlamət hərəkət bildirən sözləri seçib səh.66 tapşırıq 8-i
yerinə yetirmək.
Fiziki qüsurlu insanlara acımaq yox kömək etmək lazimdir. Onların istedadını üzə çixartmaq lazımdır.
Fiziki qusurlu insanlar da çox çalişsalar xoşbəxtliklərinə nail ola bilərlər.Bütün bunlar xoşbəxtliyin başlica amilidir
Ölkəmizdə xususi qayğıya ehtiyaci olan insanlara dövlət tərəfindən xüsusi diqqət və qayğı göstərilir.Onların hüquqları qorunur,təqaüdlə təmin olunurlar.
Direktor. Yusifova E.
T.T.İ.Ü.D.M. Kərimova G.
Üsulbirləşmə rəhbəri. Hümbətova P.
İbtidai sinif müəllimi. İsmayilzadə N.
: