Upload
others
View
0
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Zdravá a beZpečná školaModul 2: příběhy jídla
Balíček metodických listů
jak si vybíráme jídlo?
V tomto metodickém balíčku uvádíme aktivity, které žákům přiblíží, jak se správně rozhodovat v oblasti výběru potravin a kdo a jak je může ovlivňovat.
Aktivity mohou provádět samostatné třídy nebo celá škola v rámci speciální tematické akce.Pokud je to možné, žáci by měli mít možnost vyjádřit své návrhy a názory týkající se způsobu
stravování ve své škole, např. co se týče určení vhodné doby pro svačinu, chování ve školní jídelně či podpory zdravého stravování.
Balíček metodických listů
Jak si vybíráme Jídlo?
Tomáš Václavík
Zdravá a beZpečná školaModul 2: příběhy Jídla
Publikace je součástí projektu „Bezpečně a zdravě do života – rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání“, reg. č. CZ.1.07/1.1.00/53.0009, realizuje Středisko volného času Klubko Staré Město, p.o., ve spolupráci s Lískou, o.s. pro EVVO ve ZK a je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.
Balíček metodických listů
Jak si vybíráme Jídlo?
aktivity: Metodický list č. 1: Co se skrývá za jídlem? Metodický list č. 2: vliv ostatních Metodický list č. 3: bližší pohled na reklamu Metodický list č. 4: vlastní názor Metodický list č. 5: Co si mám koupit?
CÍlová SkUpina: žáci I., II. stupně ZŠ, SŠ (u žáků I. stupně lze aktivity zjednodušit, u žáků II. stupně se více zaměřit na diskusní
aktivity)
roZvÍJenÉ koMpetenCe: Žák: • přemýšlío jídlev souvislostisespolečenskýmia kulturnímiudálostmi, • seznámíses příkladyjídel,kterékonzumovalijehorodičečiprarodiče, • vytvářísivlastnínázorve smyslurozhodováníprozdravépotraviny, • porozumívlivureklamy, • chápesouvislostmeziekologickýmzemědělstvíma udržitelnýmzpůsobemzemědělské
výroby.
Autor: Tomáš Václavík / ilustrace: Kateřina Mrnůštíková © Líska, z.s., 2015
M E T O D I C K Ý B A L Í Č E K P R O U Č I T E L E Z Á K L A D N Í C H A S T Ř E D N Í C H Š K O L
I. st. ZŠ
II. st. ZŠ
3
SŠ
vZdělávaCÍ CÍle: • Tvůrčímzpůsobemnechatžákypřemýšleto jídlevsouvislostechspolečenskýchakulturníchudálostí.
• Ukázatžákům,žejídloneníjenprostředek,jakvyživovattělo,aležemái sociálnía kulturnívýznamy.
• Seznámitjes příkladyjídel,kterékonzumovalijejichrodičečiprarodiče. • Porozumětvýběruurčitýchdruhůjídelv návaznostina určitýtypaktivit.
MotivaCe: Obrázkylidí,kteříjedí,nakupujíčipřipravujíjídlo,nebojejkonzumujív řaděrůznýchsituací.Žácivámmohoupomociobrázkyobstarattím,žeprolistujírůznéčasopisynebopřinesourodinnéfotografie(svatby,oslavynarozenin,pikniky,výletyatd.).
poMůCky, ZdroJe: • volnélistypapíru,tabuleneboflipchartprotvorbumyšlenkovémapy
• fotografie,obrázkys tématemjídla • knihys tématikoujídla
poStUp při realiZaCi prvnÍ aktivity
• Nejdřívevysvětlímežákůmcelýpostuppráce.Následněrozdělímežákydo skupina požádámeje,abysiprohlédliobrázkynebofotografies tématemjídlaa zapsalislovačifráze,kteréjenapadnouv souvislostipřípravyjídlaproznázorněnésituace.U mladšíchžákůaktivituprovedemespolečněa nápadyzapisujemena tabuli.
• Společněs žákyvymezímevhodnéoblasti,ve kterýchhrajejídlourčitouroli.Napříkladtomohoubýtrůznásetkáníu příležitostitradice,rodinnéoslavy,výletydo přírody,cestovánínebonáboženskéobřady.
• Žácimohoupracovatmetodoumyšlenkovémapy,kdydoprostředstránkynapíšínázevjídlanebonakreslíkonkrétnípokrma z nějnásledněpovedoupřímkyk odkazůmna jednotlivéoblastiuvedenévýše.K těmpaktakémohoudoplnitslovačifráze,kterésetýkajíjídla.Tímzískajívizuálnípředstavu,jakdůležitouroliv našichživotechhrajejídlo.
• Pokudbysepostupovaloopačně,žesižácinapíšíurčitouaktivituuprostřed(např.vánoce,oslavanarozenin)a k nítypyjídel,vyplynepronědůležitýpoznateko tom,jakýmstravovacímzvyklostemjedánapřednostpřiurčitýchaktivitách.
přÍklad dalšÍ aktivity
• Požádejtežáky,abysesvýchprarodičůzeptali,jakjedli,kdyžbylimladí.Covšechnoseod tédobyzměnilo?Jakébylynapříkladobaly,obchody,cosevšechnonakupovalo?
• Staršížácimohouprostudovatstravovacíkulturua zvykyostatníchzemía zamysletsenadtím,coa jaktamějšílidéjedí.
• Součástídiskusemůžebýti témapůst.Objasnění,cojetopůst,jehopřínosyi ohrožení.Kdoa pročsepostí?Žácisemohounapříkladzaměřitna to,pročseněkterénárodypostí.
• Pokudbudoužácivědět,můžetevéstrozhovorna téma,kterépotravinyjsouspojenys náboženskýmiobřadya jakýjevýznamobřadů.
1Co se skrývá za jídlem?
Autor: Tomáš Václavík / ilustrace: Kateřina Mrnůštíková © Líska, z.s., 2015
M E T O D I C K Ý B A L Í Č E K P R O U Č I T E L E Z Á K L A D N Í C H A S T Ř E D N Í C H Š K O L
I. st. ZŠ
II. st. ZŠ
5
SŠ
2Vliv ostatních vZdělávaCÍ CÍle: • Upozornitžákyna skutečnost,žečastokonzumujípotraviny,kteréjimněkdodoporučil,přestože
nejsouvhodnénebozdravé • Ukázatžákům,žena to,cojí,mávlivcelářadalidí. • Pomocižákůmpochopit,žebymělipřevzítčástodpovědnostiza to,cojí. • Naučitžáky,podlečehovybíratzdravépotraviny. • Ukázat,kdovšechnomůžeovlivňovatkvalitu,složeníi kvantitustravování.
MotivaCe: Spolus žákyuvedemepříkladyrůznýchreklampůsobícína posluchačeve smyslukonzumaceurčitéhodruhupotravin.Jaképrostředkyjsoupřitomvyužívány?(líbivéobrázky,vemlouvavéslogany,hudba,krásnépostavy,osobnívztahy,barevnájídlaatd.)
poMůCky, ZdroJe: • pracovnílistč.2Cobyřekliostatní • ukázkypotravin,nápojůnebojejichobalů
poStUp – aktivita č. 1: doplnění pracovního listu č. 2 Co by řekli ostatní
• Společněs žákysestavteseznamosob,kterémohoumítvlivna to,cožácijí:– žáci samotní,– spolužáci, spolužačky,– kuchaři,kuchařkyve školníjídelně,– rodiče,– kamarádi,– učitelé,– dozorv jídelně,– lékaři,– výživovíporadci,– potravinářskéspolečnosti,– reklamav televizi,v obchodech,na uliciapod.
• Kdomápodležákůnejvětšívlivna rozhodnutí,cobudoujíst,a proč?Nechtežáky,abyjeseřadilipodledůležitosti.
• Rozděltežákydo skupineka každézadejte,abysezamyslelanadněkterouz cílovýchskupin,kterémajívlivna to,cojíme.Nechtejedo Pracovníholistuzapsattypickéargumentya výroky,kterédanáosobanebospolečnostpoužíváproto,abyjepřesvědčilakonzumovaturčitédruhypotravin.
Cobynapříkladřeklirodiče? Nebokamarád,kterýsiprávědopřávánejnovějšíhitz fastfoodrestaurace,zatímcoonijedíchlebas máslem? Majíonisamiprostorovlivnitskladbupotravin,kteroukonzumují? Dostanounapříkladsvačinuz domovanebosijimohoukoupitv bufetu? Jedíobědve školníjídelněnebosijdouněcokoupitdo obchodu? Spolupodílísedomana rozhodovánío tom,cosebudejíst,neboprostědostanoupřidělenéjídlo? Nechtejeodpovědivyplnitdo bublin.
• V závěruhodinybudoužácisvůjdoplněnýMLprezentovatostatním.Zeptejtesejich,kdona němánejvětšívliv.
I. st. ZŠ
II. st. ZŠ
M E T O D I C K Ý B A L Í Č E K P R O U Č I T E L E Z Á K L A D N Í C H A S T Ř E D N Í C H Š K O L
Autor: Tomáš Václavík / ilustrace: Kateřina Mrnůštíková © Líska, z.s., 20156
SŠ
poStUp – aktivita č. 2: Simulační hra zaměřená na vytváření argumentů pro a proti, týkající se konzumace cukrovinek
• Žákyrozděltedo dvouskupin.Jednaskupinabudesimulovatnázoryznámýchsportovců,doktorůčivýživovýchporadců,zdravěsestravujících,a druháskupinanázoryzástupcůsoukroméspolečnosti,kterávyrábísladkosti.Žácizastupujícípříznivcezdravévýživysesnažívymysletalespoňdvaargumenty,kterébypoužiliproodmítnutípředkládanépreferovanépotraviny,žácizastupujícívýrobnífirmurovněžnejménědvaargumenty,kterýmibyjechtělipřemluvitk tomu,abysnědlidanoupotravinu(napříkladkola,oplatky,bonbóny,čokoládu).
• Argumentysimohoupřipravitna papír,a poténapsatna tabuli,abyzástupciobouprotikladnýchskupinvidělitytoargumentyvcelku.Žácisitakémohousvojiskupinusaminějakýmhumornýmzpůsobemnazvat.Nížejsouuvedenymodelovépříkladyargumentů,kterébymohlyžákynapadnout:
poStUp – aktivita č. 3: Simulační hra zaměřená na prožitek při ovlivňování konzumace určitého typu jídla
• Následněžákyrozděltedo dvouprotisoběstojícíchřada nechtejednohožáka,abymezinimiprošel.Jakbudeprocházetmeziřadamispolužáků,budousehooběstranypokoušetpřemluvit,abyjedltypotraviny,kteréobhajují.
• Cvičeníopakujtes vícežáky.
• Následněs nimiprodiskutujte,jaksepřitomzástupcivšechskupinycítili. Bylojimmiléněkohotakovýmzpůsobemovlivňovat? Jakébylosnášetnepříjemnéargumentya odolávatpokušení?
CUkrovinka: kola light
příznivci zdravé výživy
• Umělásladidlaobsaženáv tomtonápojiškodízdravíještěvícenežklasickýcukra způsobujítakéobezitu.
• Kolamávysokýglykemickýindex,po jejímvypitíseorganismusza chvílivyčerpá.
• Slazenénápojejsouzbytečné,stačínámvodasesnítkoumáty.
• SpolečnostvyrábějícíKoluserozlézápo celémsvětě,ničítradičníkulturya lákámladélidina cukrovoudrogu,způsobujezávislostna sladkém.
• Tentonápojobsahujecelouřadukonzervačníchláteka aditiv.
potravináři
• Tentonápojjebezcukrua budetepo jehovypitíhubeníjakolunt,jetoskvělýdietnínápoj!
• Tentonápojvámdodáhodněenergie,dobrounáladu.
• Kolajecool,kdyžjivypijete,jste„in“.
• Kolaspojujemladélidiz celéhosvěta,všichnisirozumí,kdyžjipijí.
• Tentonápojjepřírodní,obsahujepřírodnívýtažkyz rostlinykoky.
Autor: Tomáš Václavík / ilustrace: Kateřina Mrnůštíková © Líska, z.s., 2015
M E T O D I C K Ý B A L Í Č E K P R O U Č I T E L E Z Á K L A D N Í C H A S T Ř E D N Í C H Š K O L
I. st. ZŠ
II. st. ZŠ
7
SŠ
3Jak nás ovlivnuje reklamavZdělávaCÍ CÍle: • Ukázatžákům,jakývlivna něreklamamůžemít. • Seznámitžákys prostředky,kteréreklamavyužívá. • Poučitjeo tom,abyreklamuposuzovaliobjektivně.
MotivaCe: • Rozhovorynadpříkladyz časopisůinzerujícíchpotravinářskévýrobky,diskuseo jejichpravdivostinebopodbízivosti.
• Diskusenadobalypotraviny,kteréobsahujíreklamnísdělení.
poMůCky, ZdroJe: • obalypotravin • reklamnímateriály,reklamníčasopisy • pracovnílistč.3Jaknásovlivňujereklama
aktivita č. 1
Jezaměřenána sledováníreklamyv televizia využívádoplněnípracovníholistuJaknásovlivňujereklama.
• S předstihemrozdejtežákůmpracovnílistyJaknásovlivňujereklamaa požádejteje,abydenpředrealizacítétoaktivitysledovaliv televizireklamya následněvyplniliuvedenýpracovnílist.Ve třídějimpotomukažtepříkladyz časopisůinzerujícíchpotravinářskévýrobkya potraviny,kteréna obaluobsahujíreklamnísdělení,a požádejtejeo komentář.Zeptejtesejich,cosimyslío reklamách,kterépředešlýdenzhlédli.
Cosimyslíte,žejecílemvýrobcůpotravin? Jakédruhypotravinbylypředmětemreklamy? Cosimyslíteo tom,žereklamynabízíprávětytopotraviny? Jaképrostředkyvyužívají?(napříkladzvířátka,děti,barevnost)
• Cosimyslíteo tom,žesespolečnostisnažípodpořitprodejsvýchsušeneka čokoládtím,žek tomunabízejípoukázkyna slevyna knihynebosportovnívybavení,neborůznéakcezaměřenéna sbíráníobalůs vylosováním?Máteza to,žebysenašeškolamělatakovýchtoakcíúčastnit?
aktivita č. 2
• Žácimohoupřichystatreklamníkampaňna přírodnía zdravépotravinyza použitíreklamníchstrategiípotravinářskýchspolečností.
ˇ
Autor: Tomáš Václavík / ilustrace: Kateřina Mrnůštíková © Líska, z.s., 2015
M E T O D I C K Ý B A L Í Č E K P R O U Č I T E L E Z Á K L A D N Í C H A S T Ř E D N Í C H Š K O L
I. st. ZŠ
II. st. ZŠ
9
SŠ
4Vlastní názorvZdělávaCÍ CÍle: • Dátžákůmmožnostvyjádřitsvůjvlastnínázorna danétéma. • Naučitžákyzvažovatrůznéúhlypohledupředučiněnímrozhodnutí. • Předaturčitéznalostio zdravýcha nezdravýchpotravinách.
MotivaCe: Formourozhovorupřipomenout,dlečehoserozhodujemeprozdravénebonezdravépotraviny.
poMůCky, ZdroJe: Protutoaktivitynepotřebujetežádnépomůcky.
poStUp
• Hodinuzačnětetím,žena tabulinapíšetetvrzení.Doporučujemenapsatspíšradikálnítvrzení,kterámohouvyvolatzájema živoudiskusi.Například:– Smaženélupínkya colabynemělybýtprodáványve školách.– Všichnižácibymělichoditna školníobědy.– Školabymělakaždéránožákůmnabízetsnídaně.– Školníbufetbymělnabízetpouzeovocea zeleninu.
• Bezdalšídiskuzenechtežákyhlasovato jednotlivýchtvrzeních.Volbuproveďtetajnýmhlasováním.Následněvyhlastevýsledkya nechteněkolikžákůsvérozhodnutízdůvodnit.Vytvořtepárya nechtejeprokaždétvrzeníuvéstproa proti.
• Na tabulinebodo sešitůmohoužácike každémutvrzenísepsatnásledujícíseznamPROA PROTi například:
• Jakmiležácivytvoříseznamproa proti,nechtejejichodpovědiprezentovatzbytkutřídya zapištejena tabuli.Požádejteje,abysenadprobíranýmtématemhlubocezamysleli.Následněopakujtehlasovánío jednotlivýchtvrzenícha zeptejtesejich,zdazískanéinformacenějakovlivnilyjejichrozhodování.A pokudsvojivolbunezměnili,zeptejtesejich,zdao níalespoňvíce přemýšleli.
všichni žáci by měli chodit na školní obědy.
pro:
• Žácijedíspolečněv sociálněprospěšnémprostředí–někteřížácitaknebudousociálněvyloučeni.
• Rodičebudouvědět,žejejichdítěsnědloteplýpokrm.
• Školníjídelnamůženabízetkvalitnípotraviny.
• Ubudeodpaduv okolíškoly.
proti:
• Spoustěžákůjídlove školníjídelněnechutná.
• Sesvačinouz domujevětšísrandanežs teplýmobědem.
• Někteřížácivyžadujízvláštnístravu,kterousinosíz domu.
• Rodičechtějívědět,copřesnějejichdítěve školejí.
Autor: Tomáš Václavík / ilustrace: Kateřina Mrnůštíková © Líska, z.s., 2015
M E T O D I C K Ý B A L Í Č E K P R O U Č I T E L E Z Á K L A D N Í C H A S T Ř E D N Í C H Š K O L
I. st. ZŠ
II. st. ZŠ
11
SŠ
5Co si mám koupit? vZdělávaCÍ CÍle: • Zjistitvíceo tom,cožácijí,a zamysletsenadekologičtějšíma udržitelnějšímzpůsobem
zemědělskévýroby. • Dátžákůmpříležitostuvědomitsi,jaknašenákupnírozhodováníovlivňujezpůsobhospodaření
zemědělců
MotivaCe: Diskusenaddůležitostízvažovánírůznýchfaktorůpřivýběrua nákupupotravin.
ZdroJe: • pracovnílistč.5–myšlenkovámapaRozhodování
poStUp
• Tatoaktivitaspojujedříveprobíranátémata,jakojezdravéstravování,dopadna životníprostředía fairtrade–spravedlivýobchod.Žácibysijižměliuvědomovatdůležitostjídlaprolidskézdraví,možnédopadyrůznýchforemzemědělskéhohospodařenína životníprostředí,nebovlivpřepravypotravinna dlouhévzdálenosti.
• Zadejtežákůmúkol,přikterémmajína starostinákuppotravinna přípravuobědůdo školníjídelnya musíučinitrozhodnutí,jaképotravinynakoupit.
• Žákyrozděltedo skupina nechtejeučinitobjednávku–sepsatseznampotravin,kteréchtějínakoupit.Následněžáciseřadípotravinynavrženék nákupupodledůležitosti.Kartičkys názvypotravinseřadído tvarudiamantu,kdejedlejejichnázorunejdůležitějšípotravina(1)umístěnanahořea nejménědůležitá(5)dole.Dalšípotravinyseřadípodledůležitosti,jakjeilustrovánoníže:
1 2 2 3 3 3 4 4 5
• Každáskupinanásledněpředstaví,kteréfaktorypřiobjednávceupřednostnili,a proč.S celoutřídoupakprodiskutujte,jakéfaktoryjedůležitépřinákupuzvážit,např.cena,způsoba místopěstováníčivýroby,chuťnebopoměrcena/kvalita.Použijtepracovnílist–myšlenkovoumapu,kdejeuprostřednakreslenprázdnýkošíka žácipostupněpřemýšlínadtím,comůžejejichnákupovlivnit,jakýmifaktoryseřídípřinakupování.Potémohouve skupinkáchseřadittytoargumentypodletoho,jakouváhujimpřikládají.Nahoruzařadínejdůležitějšíargumenty,nížepakménědůležité.K jednotlivýmargumentůmmohoutaképřiřaditbodypodletoho,jakjsoupodlejejichnázorudůležité.
• Můžetežákůmpomociprostřednictvímnávodnýchtipů,například:– jetolevné(9),– vypadá to pěkně (8),– jetočerstvé(7),– jetozdravé(6),– jetomístníprodukt(5),– nenítozabalenédo velkéhomnožstvíobalů(4),
I. st. ZŠ
II. st. ZŠ
M E T O D I C K Ý B A L Í Č E K P R O U Č I T E L E Z Á K L A D N Í C H A S T Ř E D N Í C H Š K O L
Autor: Tomáš Václavík / ilustrace: Kateřina Mrnůštíková © Líska, z.s., 201512
SŠ
– jetovypěstovánov režimuBiO(3),– připěstovánítétoplodinynebylopoškozenoživotníprostředí(2),– farmáři,kteřítentoproduktvypěstovali,obdrželispravedlivouodměnu(značkafairtrade)(1),– dalšíargumenty,kterévásnapadnou.
Vydává: LÍSKA, z.s., 2015 • 1. vydání • Sborník didaktických textů a metodických listů byl vydán v rámci projektu „Bezpečně a zdravě do života – rozvoj kompetencí v základním a středním vzdělávání“, reg. č. CZ.1.07/1.1.00/53.0009Autoři textů: Tomáš Václavík a kol. • Zahraniční zdroje a inspirace: Vybrané texty přeloženy a adaptovány z anglického originálu Food for Life Partnership Curriculum Pack, Velká Británie. Překlad: Ondřej HoudekOdborná spolupráce: Marie Kordulová, Barbora Duží, Iva Koutná, Marie PetrůEditoři: Marie Kordulová, Barbora Duží • Jazyková a odborná korektura: Romana Michaela MichalíkováIlustrace: Kateřina Mrnůštíková • Grafická úprava: Dita Baboučková • Tisk: TG TISK, s.r.o., Lanškroun