8
Гузь О.О., Тіхоненко С. О. Урок №61-62 (І варіант) Тема: Астрід Ліндгрен – «Андерсен» нашого часу. Образи головних героїв її творів. Перемога добра над злом у творі Астрід Ліндгрен «Міо, мій Міо» Мета: ознайомити учнів із творчістю шведської письменниці Астрід Ліндгрен; розпочати аналітичне дослідження тексту повісті «Міо, мій Міо»; звернути увагу учнівської аудиторії на авторське бачення сучасного світу, розкриття його рис, на його проблеми, на долю дитини в цьому світі; формувати аналітичне мислення учнів; розвивати навички аналізу прозового твору та аналізу художніх світів; сприяти вихованню уважного та вдумливого читача. Тип уроку: урок-діалог Обладнання: презентація «Казковий світ Астрід Ліндгрен», http://www.youtube.com/watch?v=GjbuUezfg6s ; відеоролик «Астрід Ліндгрен», http://www.youtube.com/watch?v=glh90kMGunw , художній фільм «Міо, мій Міо»(1987 рік, СРСР, Шотландія, Швеція), ілюстрації учнів. Хід уроку І. Організаційний момент ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності Сьогодні ми з вами розпочинаємо нову тему, в рамках якої ознайомимося з найкращими творами сучасної літератури. До свого неперевершеного світу Добра та Дива нас запрошує письменниця, яку називали «Андерсеном 1

zl.kiev.ua · Web viewсучасний світ, адже інформацію про його зникнення передавали по радіо. Дійсно, зникнення

  • Upload
    others

  • View
    4

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: zl.kiev.ua · Web viewсучасний світ, адже інформацію про його зникнення передавали по радіо. Дійсно, зникнення

Гузь О.О., Тіхоненко С. О.Урок №61-62 (І варіант)

Тема: Астрід Ліндгрен – «Андерсен» нашого часу. Образи головних героїв її творів. Перемога добра над злом у творі Астрід Ліндгрен «Міо, мій Міо»Мета: ознайомити учнів із творчістю шведської письменниці Астрід Ліндгрен; розпочати аналітичне дослідження тексту повісті «Міо, мій Міо»; звернути увагу учнівської аудиторії на авторське бачення сучасного світу, розкриття його рис, на його проблеми, на долю дитини в цьому світі; формувати аналітичне мислення учнів; розвивати навички аналізу прозового твору та аналізу художніх світів; сприяти вихованню уважного та вдумливого читача.Тип уроку: урок-діалогОбладнання: презентація «Казковий світ Астрід Ліндгрен», http://www.youtube.com/watch?v=GjbuUezfg6s; відеоролик «Астрід Ліндгрен», http://www.youtube.com/watch?v=glh90kMGunw, художній фільм «Міо, мій Міо»(1987 рік, СРСР, Шотландія, Швеція), ілюстрації учнів.

Хід уроку

І. Організаційний моментІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльностіСьогодні ми з вами розпочинаємо нову тему, в рамках якої ознайомимося з найкращими творами сучасної літератури. До свого неперевершеного світу Добра та Дива нас запрошує письменниця, яку називали «Андерсеном наших днів» за її дивовижні книги та надзвичайну любов до дітей. Це Астрід Ліндгрен. Ми з вами познайомимося з головним героєм її твору «Міо, мій Міо», спробуємо дослідити, які проблеми дорослого світу піднімає автор у своєму творі. ІІІ. Вивчення творчості письменниці

1. Презентація «Казковий світ Астрід Ліндгрен»2. Демонстрація відеоролика «Астрід Ліндгрен»3. Бесіда:

Яке враження справила на вас розповідь про письменницю? Яким було дитинство маленької Астрід? З якої події розпочалася її письменницька діяльність?

1

Page 2: zl.kiev.ua · Web viewсучасний світ, адже інформацію про його зникнення передавали по радіо. Дійсно, зникнення

Чи знайомі ви з творчістю письменниці? Можливо, ви читали або дивилися художні чи мультиплікаційні фільми, створені за її творами? Які саме? Чи сподобалися вони вам? Чим саме?

ІV. Аналітичне дослідження тексту повісті (Упродовж аналітичного дослідження перевіряється домашнє завдання)

1. Бесіда на з’ясування первинного рівня сприйняття тексту Чи всі прочитали твір? Чим сподобалася вам повість? Що вам сподобалося найбільше? Що вразило? З якими думками щодо прочитаного вам би хотілося поділитися з

однокласниками?2.Робота над жанровою специфікою творуУчитель: «Міо, мій Міо» — перша повість письменниці, що написана в жанрі «високого» або «епічного» фентезі. Це різновид фентезі, що характеризується детальним описом вигаданого світу та епічністю (масштабністю) подій, персонажів і тем. Найбільш яскраві приклади — "Володар перснів", "Пісня Криги й Вогню", "Колесо часу". (Для шестикласників жанр фентезі не є новим, адже в 5-му класі вони вже опрацювали повість Р. Даля «Чарлі і шоколадна фабрика», окрім того, жанр фентезі найбільше відповідає світогляду сучасної дитини, що й обумовлює його надзвичайну популярність. Тому вони органічно сприймуть переплетення фантастики та реальності, риси народних казок, по-новому осмислені в тексті, те, що паралельна казкова реальність існує за своїми законами, дія яких ніяк не пояснюється, це просто даність. Зрозуміють вони й те, що гіперреальність існує поруч з реальним світом, але потрапити туди можуть тільки обрані.).3.Бесіда на основі герменевтичних запитаньМи з вами вирушаємо до світу повісті знаменитої шведської письменниці Астрід Ліндгрен «Міо, мій Міо» Кожен твір відчиняє нам двері до дивовижної країни, де панують Пригоди, віра в дива, благородство й ницість, хоробрість та зрада.

Прочитайте перше речення повісті та поміркуйте, чому саме так розпочинається твір? Невже можна забути, що зникла дитина? У нашому сучасному світі часто зникають діти? На яких проблемах сучасності акцентує увагу автор? Чи можемо ми сказати, яка епоха змальована в тексті? («Може, хтось пам'ятає, що передавали по радіо торік п'ятнадцятого жовтня? Може, хтось пам'ятає, що йшлося про зниклого хлопчика?» Йдеться про сучасний світ, адже інформацію про його зникнення передавали по радіо. 2

Page 3: zl.kiev.ua · Web viewсучасний світ, адже інформацію про його зникнення передавали по радіо. Дійсно, зникнення

Дійсно, зникнення дитини — страшна біда, проте, на жаль, у сучасному світі таке трапляється доволі часто… Страшною видається думка про те, що про зникнення дитини (людини) можна просто забути.)

Що зі звістки по радіо ми дізнаємось про головного героя? (Стандартна інформація:скільки йому років, у що був одягнений, на якій вулиці жив.)

Зверніть увагу на назву вулиці. Упландської вулиці взагалі не існує, але Упланд – з одного боку, історична старовинна область Швеції, а з іншого – упландське королівство зустрічається в шведських народних казках («Тітоньки»). Як ви гадаєте, чому саме на цій вулиці розгортаються події в першому розділі й чому саме там живе головний герой? (Проблеми, які піднімає письменниця, характерні для сучасної автору Швеції, хоча й відчувається зв’язок з фольклором, певна «казковість» оповіді.)

Як ви розумієте слова хлопчика: «Звали просто Буссе, та й годі. А тепер, коли я зник, уже ніяк не звуть»? (Для цього світу хлопчик зник назавжди, у нього немає родини, де б його любили та пам’ятали.)

Як ви гадаєте, чому автор обрала головним героєм сироту? Пригадайте героїв вивчених нами творів, які були позбавлені батьківського піклування й тепла? Що їх об’єднує? (Еліза з казки Г. Х. Андерсена, Мауглі, Поліанна, Гаррі Поттер, Дік Сенд. Їхнє головне прагнення - знайти родину, де б їх любили.)

Якими є реалії життя головного героя? На яких потворних рисах його опікунів акцентує увагу автор? (Споживацьке ставлення до дитини, егоїзм, черствість, жорстокість. Головне – небажання піклуватися про дитину, цікавитися її життям!)

Яке головне почуття панує в родині Буссе? (Ненависть!) Сформулюйте найзаповітнішу мрію хлопчика? (Знайти справжню родину.)

Робота над створенням першої частини опорно-смислової схеми «Цінності художнього світу повісті» (Цю роботу можна проводити й за допомогою ПК)

3

Page 4: zl.kiev.ua · Web viewсучасний світ, адже інформацію про його зникнення передавали по радіо. Дійсно, зникнення

Чому лист тітки Лундін так зворушив хлопчика? Чому вона пригостила саме яблуком, а не чимось іншим? (Образ яблука, тим більше золотого, фігурує в багатьох казках світу. Існує скандинавська казка «Золоте яблуко», у якій саме мрія про золоте яблуко привела героїню до далекого та чарівного королівства. Головна думка казки - найціннішим у житті людини є сім'я. Лист ніби відповідав хлопчиковим мріям про далекі країни, де панують любов та добро, яких він не бачить у своєму домі.)

Яке значення має простір темного парку в порівнянні з освітленими вікнами навколо? (Самотність, загубленість хлопчика.)

Чому провідником до країни Далекої став саме джин? Чому він жив в пляшці з-під пива? (Джин — представник світу дитячої фантазії, світу казки. А ось пляшка з-під пива належить світу дорослих. Отже, допомога хлопчику прийшла хоча й з казкового світу, але від дорослих.)

Яким чином герой потрапляє до країни Далекої? Чому саме так? Що відбувається з простором? (Він розширюється, виходить за рамки Землі, охоплює весь Всесвіт.)

Перегляньте фрагмент фільму «Міо, мій Міо». Як за допомогою кінематографічних можливостей показано трансформацію простору? Яким чином відбувається перехід від світу реального до світу казкового, фантастичного?

Чим відрізняється світ, до якого потрапив Буссе, від світу, який він залишив?Робота над створенням другої частини схеми

4

Page 5: zl.kiev.ua · Web viewсучасний світ, адже інформацію про його зникнення передавали по радіо. Дійсно, зникнення

Чи випадково тато-король був схожий на Бенкового тата, а новий друг Юм-Юм на самого Бенка?

Чому так важливо було хлопчику, щоб люди з реального світу дізналися про його щасливе життя в країні Далекій? ( Хлопчик так хотів показати, що й він гідний батьківської любові самого короля!)

Яким було нове життя хлопчика? Знайдіть відповідні цитати з тексту. Чому батько постійно повторював «Міо, мій Міо»? (Автор підсилює почуття

любові, що огортає головного героя та нагадує, що в героя є нове ім’я — справжнє ім’я принца!)V. Підсумкова бесіда Схарактеризуйте головного героя твору? На яких рисах його вдачі автор

особливо акцентує увагу? Який художній прийом використовує автор для змалювання реального та

казкового світів твору? (Антитезу.) Доведіть, що ці художні світи протиставлені.

Які проблеми дорослого світу піднімає автор у тексті? Кому адресована книга? Чи тільки дітям? Чому ви так вважаєте?VІ. Аргументація оцінок. Підбиття підсумківVІІ. Домашнє завдання:

1. Виписати з тексту ключові слова, що характеризують художні світи твору.

5

Page 6: zl.kiev.ua · Web viewсучасний світ, адже інформацію про його зникнення передавали по радіо. Дійсно, зникнення

2. Поміркувати, чим країна Чужинецька нагадує реальний світ, який покинув Міо? Що спільного в лицаря Като з тіткою Едлею та дядьком Сікстеном?

3. Написати твір-мініатюру «Що потрібно зробити дорослим, щоб країна Далека стала реальністю?» (Обсяг: 8-10 речень.)

6