PRINTRE OAMENI
DE ZĂPĂDĂ
PROIECTE DIDACTICE
INSPECŢIE SPECIALĂ – GRADUL DIDACTIC II
13 FEBRUARIE 2018
AGENDA ZILEI
8:00-8:45
LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
“Portretul lui Geruleţ” – Descrierea unei fiinţe
9:00-9:45
MATEMATICĂ
“Cubuleţ la Academia Detectivilor de Zăpadă” - Aflarea numărului necunoscut
10:00-10:45
ŞTIINŢE ALE NATURII
“Fulguleţ în căutarea Soarelui” – Apa în natură
11:00-11:45
ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE
“O amintire de la Tremurici” – Confecţionarea unui om de zăpadă
“PORTRETUL LUI GERULEŢ“
PROIECT DIDACTIC
Data: 13.02.2018
Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanţa
Clasa: a III-a B
Profesor: Comănici Mihaela
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea tematică: „Pe urmele vacanţei de iarnă”
Tema: Descrierea unei fiinţe
Text suport: „Povestea omului de zăpadă”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 45 minute
Competenţe specifice:
2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
4.1. Aplicarea regulilor de despărţire în silabe la capăt de rând, de ortografie şi de punctuaţie în redactarea de text
Obiective operaţionale:
a) Obiective cognitive:
C1 – Să povestească oral fragmentele unui text studiat, pe baza planului de idei;
C2 – Să extragă informaţii din text;
C3 – Să clasifice trăsăturile fizice şi morale ale unui personaj;
C4 – Să respecte regulile de ortografie, de punctuaţie şi de aşezare în pagină la redactarea unui text;
C5 – Să recunoască părţile de vorbire studiate.
b) Obiective psiho-motorii:
OP – Să manevreze corect materialele didactice şi instrumentele de lucru în rezolvarea sarcinilor.
c) Obiective afective:
OA1 – dezvoltarea spiritului de observaţie;
OA2 – exprimarea sentimentelor faţă de un personaj.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
M1 conversaţia
M2 explicaţia
M3 exerciţiul
M4 observarea
M5 jocul didactic
M6 analiza
Material didactic:
m.1- personajul surpriză: Geruleţ – omul de zăpadă şi prietenii săi;
m.2 – jetoane cu imagini;
m.3 – planşe cu imagini şi exerciţii
m.4 –fişe de lucru.
Forme de organizare: Frontală, individuală, în perechi.
Bibliografie:
• *** „Programa şcolară pentru disciplina Limba şi literatura română”, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi
Sportului, Bucureşti 2014
• Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negriţoiu,
Augustina Anghel- „Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a III-a” –Editura Ars Libri, Costeşti 2016
• Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică, Georgeta-Mihaela Crivac, Claudia-Daniela Negriţoiu,
Augustina Anghel- „Limba şi literatura română. Caiet de lucru pentru clasa a III-a” –Editura Ars Libri, Costeşti 2016
• Dana Oprea, Laura Răducanu – „Călătorie prin lumea textelor literare”, Editura Elicart 2017
• Carmen Iordăchescu, Luminiţa Mincă – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, Editura Carminis, Piteşti 2016
• Elena Mîndru (coord.) – „Învăţăm, jucându-ne! Jocuri didactice: Limbă şi comunicare”, Editura Didactica Publishing
House, Bucureşti, 2012
Evenimentul didactic
Ob
iect
ive
Conţinutul informaţional al lecţiei
Resurse
Evaluare Procedurale Materiale Organizatorice
1.Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea activităţii: -aerisirea sălii de clasă; -aranjarea mobilierului; -pregătirea materialului didactic;
2.Captarea atenţiei
Le voi prezenta copiilor personajul surpriză: omul de zăpadă Geruleţ, însoţit de prietenii săi, Cubuleţ, Fulguleţ şi Tremurici. La fel ca oamenii adevăraţi, şi oamenii de zăpadă sunt diferiţi unii de alţii, fiecare unic în felul său. Geruleţ, un om de zăpadă puţin cam vanitos, a venit să caute o clasă cu elevi serioşi, isteţi şi talentaţi pentru a-i face un portret în scris înainte de sosirea primăverii. „Ce spuneţi, copii, îl ajutăm?”
Conversaţia
Observaţia
Explicaţia
Jucării -oameni de zăpadă
Frontal
Apreciere verbală
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Voi anunţa subiectul activităţii,
„Descrierea unei fiinţe” şi
obiectivele. Vom nota data şi titlul lecţiei.
Explicaţia Frontal Apreciere verbală
4. Verificarea temei şi reactualizarea cunoştinţelor
C4
C1
C2
C4
Pentru a-l asigura pe Geruleţ că a găsit elevii potriviţi, trebuie să îi dăm o dovadă de seriozitate. Se va face verificarea cantitativă şi calitativă a temelor efectuate acasă, urmărind aspectul caietului, aşezarea în pagină, dacă tema este completă şi corectă. Se vor reactualiza cunoştinţele, solicitând elevilor să realizeze povestirea orală după planul de idei, realizat în lecţia anterioară, al textului „Povestea omului de zăpadă” (Anexa 1) şi să completeze, pe baza textului, cadranele de pe prima fişă de lucru (Anexa 2).
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Fişă de lucru
Frontală Observare sistematică
Autoevaluare
Apreciere verbală
Apreciere verbală
5. Dirijarea învăţării
C2
C3
C5
OP
OA2
Le voi solicita elevilor să recitească primul şi ultimul fragment din textul menţionat şi să extragă din text elementele care prezintă înfăţişarea omului de zăpadă şi trăsăturile morale ale acestuia, folosind un jurnal cu dublă intrare (Anexa 3). Le voi solicita să recunoască părţile de vorbire scrise în jurnal, cu recunoaşterea acordului dintre
Observaţia
Exerciţiul
Fişe cu textul
Fişă de lucru
Frontal
Individual
Frontal
Apreciere verbală
Rezolvarea cerinţelor
Observare sistematică
Apreciere verbală
OA1
C2
C3
adjectiv şi substantiv şi să îşi exprime părerea despre personaj „Credeţi că, pe baza acestor informaţii, ati putea să desenaţi omul de zăpadă?” Voi alege un elev care să completeze înfăţişarea omului de zăpadă la tablă (AVAP) (Anexa 4). Vom discuta despre descrierea unui personaj, vom citi definiţiile din manual (pag. 7) şi le vom nota în caiete. Pentru a realiza descrieri cât mai frumoase, putem folosi expresii vizuale sau comparaţii. Pentru o mai bună înţelegere, elevii sunt antrenaţi în „Jocul comparaţiilor”, completând piramida bulgărilor de zăpadă pe fişă, apoi împreună, la tablă (Anexa 5)
Conversaţia
Explicaţia
Jocul didactic
Planşă cu forma unui om de zăpadă
Manualul
Fişe şi planşă cu bulgări de zăpadă
Frontal
Individual
Individual
Frontal
Apreciere verbală
Rezolvarea cerinţelor
6.Obtinerea performanţei
C3
C4
Fiecare elev va primi câte un jeton cu un om de zăpadă pe care va trebui să îl descrie în scris, sub forma unui scurt text creativ. Colegii de bancă vor face apoi schimb de caiete şi vor corecta şi evalua compunerile celuilalt.
Explicaţia
Exerciţiul
Jetoane cu imagini
Individual
În perechi
Rezolvarea cerinţei
Interevaluare
La final, voi afişa 5 dintre imaginile cu oameni de zăpadă la tablă. Elevii care au avut una dintre cele 5 imagini vor citi descrierile realizate, iar colegii vor recunoaşte omul de zăpadă descris.
Conversaţia
Planşe cu imagini
Frontal
Aprecieri verbale
7. Realizarea feed-back-ului
OA1 Vom realiza o scurtă recapitulare a noilor informaţii parcurse în această lecţie, iar elevii îl vor descrie pe Geruleţ.
Conversaţia
Exerciţiul
Jucărie – om de zăpadă
Frontal
Individual
Observarea sistematică
Aprecierea verbală
8. Tema pentru acasă şi explicarea ei
Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de compus un text de nu mai mult de o pagină de caiet A5 care să conţină descrierea unui personaj inventat de ei. Le voi reaminti regulile de aşezare în pagină şi părţile unei compuneri.
Explicaţia Frontal Observarea sistematică
9.Evaluarea performanţei
OA2 Voi face aprecieri colective cu privire la modul de participare al copiilor şi asupra modului cum au rezolvat cerinţele. Foarte mulţumit de portretul său literar, Geruleţ, va recompensa copiii cu o cutiuţă în care să colecteze cadourile de la ceilalţi prieteni ai săi în orele următoare.
Conversaţia
Cutii cu oameni de zăpadă
Frontal Aprecierea verbală
Observaţii asupra comportamentului copiilor
Povestea omului de zăpadă
poveste populară
Completează cadranele:
Transcrie enunţurile care îl descriu pe omul de zăpadă înainte
să se însereze.
Transcrie enunţul care îl descriu pe omul de zăpadă înspre
dimineaţă.
Scrie însuşirile omului de zăpadă care se desprind din text. Care a fost recompensa pe care a primit-o omul de zăpadă de la
Zâna Iarna?
Descrierea omului de zăpadă
Completează jurnalul cu dublă intrare cu informaţii desprinse din text:
Trăsături fizice Trăsături morale
Descrierea omului de zăpadă
Completează jurnalul cu dublă intrare cu informaţii desprinse din text:
Trăsături fizice Trăsături morale
Descrierea omului de zăpadă
Completează jurnalul cu dublă intrare cu informaţii desprinse din text:
Trăsături fizice Trăsături morale
Jocul comparatiilor
Frumos ca
Rotund ca
Strălucitor ca
Curat ca
Vesel ca Generos ca
Portretul lui Geruleţ
Data: 13.02.2018
Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanţa
Clasa: a III-a B
Profesor: Comănici Mihaela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea tematică: „Pe urmele vacanţei de iarnă”
Tema: Aflarea numărului necunoscut
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe
Durata: 45 minute
Competenţe specifice:
1.2. Aplicarea unei reguli pentru continuarea unor modele repetitive
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente
simple
Obiective operaţionale:
a) Obiective cognitive:
C1 – Să efectueze corect calcule în concentrul 0-10 000;
C2 – Să aplice regulile de aflare a unui număr necunoscut folosind operaţiile învăţate;
C3 – Să rezolve probleme simple ce presupun aflarea unui număr necunoscut;
C4 – Să aplice cunoştinţele de rezolvare prin metoda mersului invers.
“CUBULEŢ LA ACADEMIA
DETECTIVILOR DE ZĂPADĂ“
PROIECT DIDACTIC
b) Obiective psiho-motorii:
OP – Să manevreze corect materialele didactice şi instrumentele de lucru în rezolvarea cerinţelor.
c) Obiective afective:
OA – dezvoltarea spiritului de observaţie.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
M1 conversaţia
M2 explicaţia
M3 exerciţiul
M4 observaţia
M5 jocul didactic
M6 analiza
Material didactic:
m.1- personajul surpriză: omul de zăpadă Cubuleţ;
m.2 – planşe cu imagini;
m.3 –fişe de lucru.
Forme de organizare: Frontală, individuală, în echipe.
Bibliografie:
• *** „Programa şcolară pentru disciplina Matematică”, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Bucureşti 2014
• Gabriela Bărbulescu, Olguţa Călin, Doina Cîndea, Elena Niculae- „Matematică: manual pentru clasa a III-a”, Editura Litera,
Bucureşti 2015
• Russell Punter - „Poveşti cu oameni de zăpadă”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti 2014
• Ana-Maria Cănăvoiu, Angelica Gherman, Elena Niculae – „1200 de exerciţii şi probleme: matematică: clasa a III-a”, Editura
Litera, Bucureşti 2016
• Mariana Mogoş – „Noua culegere de matematică pentru clasa a III-a”, Editura Art, Bucureşti 2015
• Adrian Petrică Grigore, Doina Nicolae, Andreea Florina Smeureanu, Doina Luana Vişinescu – „Matematică, clasa a III-a”,
Editura Delfin, Bucureşti 2017
Evenimentul didactic
Ob
iect
ive
Conţinutul informaţional al lecţiei
Resurse
Evaluare Procedurale Materiale Organizatorice
1.Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea activităţii: -pregătirea materialului didactic;
2.Captarea atenţiei
OA Le voi prezenta copiilor personajul surpriză, omul de zăpadă Cubuleţ, cadet la Academia Detectivilor de Zăpadă. Cubuleţ le-a adus copiilor povestea sa: „Nasturii cei noi ai lui Cubuleţ” din „Poveşti cu oameni de zăpadă” de Russell Punter (Lb. română) (Anexa 1). După ce a ajutat Poliţia să prindă cei doi hoţi de diamante şi a fost recompensat cu medalii, Cubuleţ şi-a dorit să facă o carieră din a prinde răufăcători. S-a înscris la Academia Detectivilor de Zăpadă, iar acum caută noi recruţi. Pentru a promova Academia, a venit să susţină un curs demonstrativ.
Conversaţia
Observaţia
Explicaţia
Jucărie -om de zăpadă
Carte de poveşti
Planşe cu imagini
Frontal
Apreciere verbală
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
OA Voi anunţa subiectul activităţii,
„Aflarea numărului necunoscut”
şi obiectivele. Vom nota data şi titlul lecţiei.
Explicaţia Planşă cu imagini
Frontal Apreciere verbală
4. Verificarea temei şi reactualizarea cunoştinţelor
C1
C2
Pentru a demonstra că sunt vrednici de a fi elevi ai Academiei, copiii trebuie să dea dovadă de seriozitate, de cunoştinţe solide de matematică, logică şi perspicacitate. Se va face verificarea cantitativă şi calitativă a temelor efectuate acasă, urmărind aspectul caietului, aşezarea în pagină, dacă tema este completă şi corectă. Se vor reactualiza cunoştinţele, solicitând elevilor să rezolve mental câteva calcule de înmulţire şi împărţire, să răspundă la 3 probleme de logică şi perspicacitate (Anexa 2) şi să dovedească o bună cunoaştere a metodelor de aflare a numărului necunoscut, pe baza planşelor şi a lecţiei din manual (pag.8)
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Observaţia
Exerciţiul
Planşe
Manual
Frontală Observare sistematică
Autoevaluare
Apreciere verbală
Apreciere verbală
Rezolvarea cerinţelor
5. Dirijarea consolidării
C1
C2
Pentru a pune cunoştinţele teoretice în practică, vom rezolva frontal exerciţiile 1, 3, 5
Manual
Frontal
Apreciere verbală
C3
OP
şi 8/ pag.9 din manual. Pentru fiecare exerciţiu va fi solicitat câte un elev să iasă la tablă pentru a scrie rezolvarea. Mulţumit de evoluţia de până acum a copiilor, Cubuleţ îi declară recruţi ai Academiei şi le propune un scurt antrenament: Elevii vor fi împărţiţi în 8 grupe de câte 4 elevi. Fiecare grupă va primi 4 exerciţii cu grade diferite de dificultate (Anexa 3). În cadrul fiecărei grupe, exerciţiile vor fi împărţite între elevi, în aşa fel încât fiecare dintre ei să rezolve exerciţiul pe care îl consideră potrivit. Activitatea se va desfăşura contra cronometru, elevii având la dispoziţie 5 minute pentru rezolvarea efectivă a exerciţiilor. La sfârşit, exerciţiile vor fi verificate frontal. Echipele vor fi clasate în funcţie de rezultate.
Jocul didactic
Conversaţia
Explicaţia
Fişe de lucru
În echipe
Frontal
Rezolvarea cerinţelor
Observare sistematică
Interevaluare
6.Obţinerea performanţei
C1
C2
C3
Fiecare elev va primi o fişă pentru muncă independentă. Exerciţiile au grade diferite de dificultate, fiecare având un anumit punctaj. (Anexa 4)După
Explicaţia
Exerciţiul
Fişe de lucru
Individual
Frontal
Rezolvarea cerinţei
C4
OP
verificarea frontală, elevii vor fi clasaţi în funcţie de punctajul acumulat la sfârşitul activităţii.
Autoevaluare
7. Tema pentru acasă şi explicarea ei
Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de rezolvat exerciţiile 2, 4, 6, 7 şi 9/pag.9 din manual. Vom discuta eventualele nelămuriri legate de temă.
Explicaţia Frontal Observarea sistematică
8.Evaluarea performanţei
OA Voi face aprecieri colective cu privire la modul în care copiii au participat la activităţi şi au rezolvat cerinţele. Cubuleţ, foarte impresionat de posibilii recruţi, le oferă câte un morcov în miniatură, pe care îl vor folosi în orele următoare.
Conversaţia Morcovi în miniatură din material ceramic
Frontal Aprecierea verbală
Observaţii asupra comportamentului copiilor
Anexa 1
Exerciţii de calcul mental
7 x 8 =? 8 x 8 = ? 49 : 7 = ? 81 : 9 = ? 25 x 3 = ?
11 x 6 =? 46 : 2 = ? 22 x 3 = ? 96 : 3 = ? 246 : 2 = ?
Probleme de atenţie şi logică
Drumul de acasă până la bunica măsoară 4 km. Dacă Maria şi Victor au mers împreună, câţi km a parcurs fiecare?
Doi taţi şi doi fii au găsit, în pădure, trei comori. Totuşi, fiecăruia dintre ei i-a revenit câte o comoară. Cum a fost posibil?
Zece pescari prind 10 peşti în 10 minute. Dacă au acelaşi noroc, atunci 30 de pescari în câte minute vor prinde 30 de peşti?
Anexa 2
Fişă de lucru în echipe
1. Un factor al înmulţirii este 7, iar produsul este
42. Care este celălalt factor?
2. Sfertul unui număr este 165. Care este numărul?
3. M-am gândit la un număr. Îl dublez, îi adaug
10 şi obţin 28. La ce număr m-am gândit?
4. O jumătate din numărul 20 este egală cu o
treime din numărul a. Ce valoare are numărul a?
5 p 10 p
15 p 20 p
“FULGULEŢ ÎN CĂUTAREA SOARELUI“
PROIECT DIDACTIC
Data: 13.02.2018
Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanţa
Clasa: a III-a B
Profesor: Comănici Mihaela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii
Disciplina: Ştiinţe ale naturii
Unitatea tematică: „Pe urmele vacanţei de iarnă”
Tema: Apa în natură
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Durata: 45 minute
Competenţe specifice:
1.1. Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii şi nevii;
1.2. Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene şi procese;
3.2. Recunoașterea consecințelor propriului comportament asupra mediului înconjurător.
Obiective operaţionale:
a) Obiective cognitive:
C1 – Să identifice stările de agregare ale apei;
C2 – Să clasifice apele de suprafaţă în curgătoare şi stătătoare;
C3 – Să explice în cuvinte proprii transformările apei în natură;
C4 – Să recunoască definiţiile noţiunilor discutate pe parcursul lecţiei.
b) Obiective psiho-motorii:
OP – Să manevreze corect materialele didactice şi instrumentele de lucru în rezolvarea cerinţelor.
c) Obiective afective:
OA – dezvoltarea spiritului de observaţie.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
M1 conversaţia
M2 explicaţia
M3 exerciţiul
M5 observarea
M6 jocul didactic
Material didactic:
m.1- personajul surpriză: omul de zăpadă;
m.2 – videoproiector, laptop, animaţii
m.3 – planşe cu imagini
m.4 - fişe de lucru
m.5 - jetoane cu imagini;
Forme de organizare: Frontală, individuală, în echipe.
Bibliografie:
• *** „Programa şcolară pentru disciplina Ştiinţe ale naturii”, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului,
Bucureşti 2014
• Mihăilescu Cleopatra, Piţilă Tudora, Ploscariu Nicolae, Preda Eana-Mihaela- „Ştiinţe ale naturii: manual pentru clasa a
III-a” –Editura Art, Bucureşti 2016
• Mihăilescu Cleopatra, Piţilă Tudora - „Ştiinţe ale naturii: caiet de lucru pentru clasa a III-a” –Editura Art, Bucureşti 2016
• Matei Vişniec – „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” – Editura Arthur, Bucureşti, 2016
• Mihaela-Ada Radu, Dumitra Radu – „Ştiinţe ale naturii: caietul elevului pentru clasa a III-a”, Editura Aramis, Bucureşti
2015
• Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Rodica Zahiu, Claudia Negriţoiu, Augustina Anghel - „Ştiinţe ale naturii: clasa a
III-a: caiet de lucru” Editura Ars Libri, Costeşti 2015
Evenimentul didactic
Ob
iect
ive
Conţinutul informaţional al lecţiei
Resurse
Evaluare Procedurale Materiale Organizatorice
1.Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea activităţii: -pregătirea materialului didactic;
2.Captarea atenţiei
Le voi prezenta copiilor personajul surpriză, omul de zăpadă Fulguleţ. Povestea sa a fost redată de Matei Vişniec în cartea „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” şi mi-a cerut să le citesc discuţia pe care a avut-o cu o rândunică (Anexa 1). „Doriţi să îi explicaţi voi lui Fulguleţ ce se întâmplă cu zăpada la sosirea primăverii?”
Conversaţia
Observaţia
Explicaţia
Jucărie -om de zăpadă
Frontal
Apreciere verbală
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Voi anunţa subiectul activităţii,
„Apa în natură” şi obiectivele.
Vom nota data şi titlul lecţiei.
Explicaţia Frontal Apreciere verbală
4. Reactualizarea cunoştinţelor
C1
C2
Se vor reactualiza cunoştinţele, folosind desene-caricaturi ale Pământului şi ale elementelor care fac posibilă viaţa pe
Conversaţia
Explicaţia
Ilustraţii
Frontală Observare sistematică
Apreciere verbală
C3
planetă: distanţa optimă faţă de Soare, atmosfera, solul şi, în special, apa în cele trei stări de agregare: lichidă, solidă şi gazoasă.
5. Transmterea conţinutului ştiinţific
C1
C2
C3
OP
OA
OP
C1
C2
Voi invita elevii să urmărească o animaţie despre apă şi circuitul apei în natură, apoi vom citi informaţiile din manual (pag.36-37). La fiecare dintre cele două părţi ale lecţiei din manual („Circuitul apei în natură” şi „Mişcarea apei pe suprafaţa Pământului”) vom discuta informaţiile pe baza unor planşe. Elevii vor nota schematic ideile principale ale lecţiei în caiete (Anexa 2). Pentru a asigura retenţia informaţiilor, elevii vor rezolva o fişă cu exerciţii (Anexa 3), care va fi verificată frontal.
Observaţia
Exerciţiul
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Video-proiector
Manual
Planşe cu imagini
Fişă de lucru
Frontal
Frontal
Individual
Individual
Frontal
Apreciere verbală
Observare sistematică
Autoevaluare
6.Obtinerea performanţei
C4
OP
Elevii vor fi împărţiţi în grupe de câte 4 şi vor primi jetoane rotunde cu denumiri învăţate pe parcursul lecţiei şi jetoane cu
Explicaţia Jetoane cu imagini
În perechi
Rezolvarea cerinţei
OA definiţii. Alăturând denumirile cu definiţiile potrivite, elevii vor forma oameni de zăpadă.
Jocul didactic
Aprecieri verbale
7. Realizarea feed-back-ului
C3 Fulguleţ încă nu s-a lămurit ce se întâmplă cu zăpada primăvara şi de ce este necesar să se întâmple aşa. De aceea, elevii vor fi rugaţi să explice circuitul apei în natură, în cuvinte proprii şi pe înţelesul unui omuleţ de zăpadă.
Conversaţia
Exerciţiul
Jucărie – om de zăpadă
Frontal
Observarea sistematică
Aprecierea verbală
8. Tema pentru acasă şi explicarea ei
OA Ca temă pentru acasă, elevii vor avea de rezolvat o fişă de lucru (Anexa 4). Vom discuta împreună eventualele neclarităţi legate de temă.
Explicaţia Frontal Observarea sistematică
9.Evaluarea performanţei
OA Voi face aprecieri colective cu privire la modul de participare a copiilor şi asupra rezolvării cerinţelor. Fulguleţ, puţin dezamăgit de noile informaţii, dar bucuros că a întâlnit copii răbdători şi isteţi, le face cadou un filmuleţ despre magia iernii şi câteva mărgeluţe pentru ora care va urma.
Conversaţia
Video-proiector
Mărgele
Frontal Aprecierea verbală
Observaţii asupra comportamentului copiilor
Apa în natură
Apa se găseşte în natură în stare lichidă: ape curgătoare, ape stătătoare, ape subterane
solidă: gheţari, zăpadă
gazoasă: vapori de apă – nori, aburi
Cantitatea de apă de pe planetă este mereu aceeaşi, dar este în continuă mişcare şi transformare.
Circuitul apei în natură
Mişcarea apei pe suprafaţa Pământului
Apele curgătoare: izvor -> pârâu -> râu -> fluviu -> mare/ocean (curgere)
Apele stătătoare: valurile – se formează datorită vântului care bate la suprafaţa apei
curenţii – se formează din cauza diferenţei de temperatură dintre straturile
apei
Apă lichidă
Vapori de apă
Apă lichidă
Apă solidă
Anexa 2
………………… ……………………
Apa în natură Fişă de lucru
1. Scrie sub fiecare imagine în ce stare de agregare se află apa:
2. Completează propoziţiile cu următoarele cuvinte:
râurile, sol, izvor, fluviu, apa, pârâul, mări, oceane, izvor
_____________ se mişcă pe suprafaţa pământului şi poate pătrunde în ________. Ea iese la
suprafaţă printr-un loc numit ______________. Apele mai multor izvoare îşi fac drum pe suprafaţa
pământului unindu-se şi formând ____________. La rândul lor, apele mai multor pâraie se unesc şi îşi
continua drumul formând ____________.
Acestea se varsă în cea mai mare apă curgătoare numită ____________. Fluviile se varsă în
__________ sau ____________.
3. Grupează, în tabel, următoarele denumiri de ape:
izvor, lac, baltă, râu, pârâu, fluviu, mare, ocean
Ape curgătoare Ape stătătoare
4. Completează casetele cu denumirile fenomenelor care asigură circuitul apei în natură
5. Explică, în cuvintele tale, formarea valurilor în lacuri, mări şi oceane.
apă
nori
fulgi de zăpadă
vapori de apă
ploaie
picături de apă
Tsunami Grindină
Evaporare Izvor
Curgere
Condensare
Valuri uriaşe
provocare de
cutremure
Precipitaţii sub
formă de gheaţă
Mişcarea apelor
curgătoare de la
izvor înspre locul
de vărsare
Proces prin care
apa trece din
stare lichidă în
stare gazoasă
Punct prin care
o apă subterană
se iveşte la
suprafaţa solului
Proces prin care
apa trece din
stare gazoasă în
stare lichidă
“O AMINTIRE DE LA TREMURICI“
PROIECT DIDACTIC
Prof. Comănici Mihaela
Data: 13.02.2018
Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 28 „Dan Barbilian” Constanţa
Clasa: a III-a B
Profesor: Comănici Mihaela
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi ablilităţi practice
Unitatea tematică: „Pe urmele vacanţei de iarnă”
Tema plastică: Confecţionarea de obiecte prin tehnici simple
Subiectul: „Omul de zăpadă”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecţiei: practică
Durata: 45 minute
Competenţe specifice:
1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de
tehnici de lucru adecvate
2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie,
confecții textile, ceramică, sticlă etc.)
Obiective operaţionale:
a) Obiective cognitive:
C1 – Să recunoască materialele utilizate în realizarea obiectului;
C2 – Să respecte etapele de realizare a obiectului;
C3 – Să personalizeze obiectul în funcţie de propriile interese şi idei artistice;
C4 – Să evalueze/autoevalueze lucrările expuse, având la dispoziţie criteriile de evaluare.
Criteriile de evaluare:
- Realizarea obiectului;
- Originalitatea;
- Finalizarea lucrării.
b) Obiective psiho-motorii:
OP1 – Să manevreze corect instrumentele de lucru.
c) Obiective afective:
OA – manifestarea interesului, creativităţii şi originalităţii;
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
M1 conversaţia
M2 demonstraţia
M3 exerciţiul
M4 observaţia
M5 analiza
Material didactic:
m.1- personajul surpriză: oameni de zăpadă, Tremurici şi Strănuţel;
m.2- videoproiector, laptop, animaţie;
m.3 – obiectul-model;
m.4 – materiale necesare realizării obiectului (figurine din polistiren, carton colorat,
fetru, mărgele, zăpadă artificială)
Forme de organizare: Frontală, individuală
Bibliografie:
• *** „Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice”,
Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Bucureşti 2014
• Cristea, Maria – „Metodica predării educaţiei plastice în învăţământul primar şi
preşcolar”, Editura Corint, Bucureşti, 2009
• Stan, L., Stan, Ileana, Botezatu, Elisabeta – „Ghid metodic pentru educaţie plastică
privind proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-evaluare.
Clasele I-IV”, Editura Aramis, Bucureşti, 2004
Evenimentul didactic
Ob
iect
ive
Conţinutul informaţional al lecţiei
Resurse
Evaluare Procedurale Materiale Organizatorice
1.Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea activităţii: -pregătirea materialului didactic;
-verificarea materialelor copiilor.
2.Captarea atenţiei
După ce, în orele anterioare, am cunoscut trei oameni de zăpadă cu preocupări şi poveşti diferite şi am aflat ce se întâmplă cu ei când vine primăvara, la ora de arte vizuale şi abilităţi practice omul de zăpadă Tremurici a venit încărcat de cadouri pentru copii: un film de animaţie,pe care îl vizionăm împreună, un prieten mic şi simpatic, Strănuţel, şi materiale pentru copii, ca să-şi construiască un omuleţ de zăpadă pe care să-l aibă ca
Conversaţia
Jucărie – om de zăpadă
Video-proiector
Frontal
Apreciere verbală
amintire peste vară, fără să fie nevoie să-l ţină în frigider.
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
Voi anunţa subiectul activităţii: „Vom confecţiona un om de zăpadă din polistiren.”
Frontal Apreciere verbală
4.Reactualizarea cunoştinţelor
C1
Le voi solicita elevilor să identifice materialele de lucru şi să enumere modalităţi în care acestea pot fi transformate şi folosite.
Conversaţia Frontal Apreciere verbală
5.Dirijarea demersului didactic
C2
C3
OP1
Le voi prezenta omul de zăpadă-model, ca variantă de lucru şi le voi explica modalitatea de realizare. Voi demonstra etapele realizării jucăriei:
- Lipirea nasului, a mărgelelor pentru ochi, gură şi nasturi;
- confecţionarea pălăriei;
- decorarea cu zăpadă artificială şi sclipici alb
- lipirea fularului - decorarea
suplimentară a
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Observaţia
Obiect-model
Materiale necesare realizării obiectelor
Frontal
Apreciere verbală
Rezolvarea cerinţelor
jucăriei, dacă elevul consideră necesar.
Voi menţiona că înfăţişarea acestuia poate varia în funcţie de ideile lor, apoi le voi solicita să realizeze propriile jucării. Voi urmări executarea obiectelor, voi da indicaţii suplimentare şi ajutor acolo unde va fi nevoie. Când termină, copiii prezinta oamenii de zăpadă colegilor, menţionând numele pe care le-au primit aceştia şi povestea lor (unde trăieşte, cu ce se ocupă etc.).
Individual
Frontal
6.Obţinerea performanţei
C4
După ce toate lucrările au fost prezentate, le voi cere copiilor să le evalueze obiectiv, având în vedere criteriile menţionate:
- Realizarea
obiectului;
- Originalitatea;
- Creativitatea;
Observaţia
Analiza
Individual Apreciere verbală
Rezolvarea cerinţei
- Finalizarea lucrării.
7.Evaluarea activităţii
Le voi mulţumi copiilor pentru participare şi voi face aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea. Copiii vor primi un ultim cadou de la oamenii de zăpadă – câte un fulg care să le amintească de magia iernii.
Conversaţia
Analiza
Recompense Frontal Aprecierea verbală
Observaţii asupra comportamentului copiilor.
Copertă CD
PRINTRE OAMENI
DE ZĂPĂDĂ
PROIECTE DIDACTICE
INSPECŢIE SPECIALĂ – GRADUL DIDACTIC II
Profesor: Comănici Mihaela