Moduł IV: Działam w sieciach
społecznościowych
Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu
„Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020,
działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”
MODUŁ IV: „DZIAŁAM W SIECIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH”
GRUPA DOCELOWA UCZESTNIKÓW KURSU: osoby, które chcą poznać filozofię i sposób
funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej
społeczności lokalnej lub prywatnie.
LICZEBNOŚĆ GRUPY SZKOLENIOWEJ: zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym ze „Standardu
wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach konkursu”.
CZAS REALIZACJI SCENARIUSZA/LICZBA I CZAS PLANOWANYCH SPOTKAŃ: 2 x 8 godzin
NARZĘDZIA I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: komputery z podłączeniem do internetu (1 szt. na jednego
szkolonego, 1 szt. dla trenera/instruktora) z klawiaturą i myszką/touchpadem (lub komputery
z ekranem dotykowym w takiej samej ilości), opcjonalnie: rzutnik multimedialny wraz z ekranem,
głośniki, mikrofon, kamera/telefon z podłączeniem do komputera trenera/instruktora).
CELE MODUŁU I UMIEJĘTNOŚCI DO NABYCIA:
Cel główny: Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na
bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościach.
Cele szczegółowe: uczestnicy kursu
o nauczą się:
chronić swój komputer/telefon/smartTV i inne urządzenia przed złośliwym
oprogramowaniem,
wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich
szukać, jak je zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do
czego ich używać,
nawiązywać i kontynuować swoje znajomości w sieci internetowej,
kształtować swój wizerunek w sieci (a także podtrzymywać go poza siecią),
w tym jak:
pracować z kamerą, mikrofonem i aparatem na potrzeby publikacji
w sieci,
dowiedzą się jakie są zasady netobecności wizualnej,
dowiedzą się jakie zasady tyczą się autokreacji w sieci,
wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej ze
szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego,
współdziałać z innymi użytkownikami sieci,
wyszukiwać treści (związane z rozwojem zainteresowań, kursami
e- learningowymi, z zasobami do nauki andragogicznej, podcastami
tematycznymi, platformami e-nauki, e-biznesu, e-doradztwa itd.),
oceniać wiarygodność źródeł wiedzy (fake news),
rozpoznawać zjawiska powiązane z kulturą sieci, takie jak zjawisko
internetowego hejtu i trollingu, a także reklam przedstawianych jako
prawdziwe wydarzenia/opinie,
zasad ochrony wizerunku osób,
zasad dotyczących prawa autorskiego,
korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta
w ePUAP i profilu zaufanego,
o dowiedzą się jak:
tworzyć i zarządzać profilami w sieciach społecznościowych, zarówno
państwowych, jak i pozapaństwowych (prywatnych, należących do NGO itd.),
w tym jak:
prowadzić profil na Facebooku, YouTube, Twitterze, Instagramie,
Pintereście i in.,
promować wydarzenia i wpisy w sieciach społecznościowych (w tym
jak planować edycję kanałów, jak planować aktualizowanie treści),
zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia
w sieciach społecznościowych,
założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,
korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne
inicjatywy,
wykorzystać narzędzia internetowe w tworzeniu społeczności lokalnych
i zawodowych, w tym dowiedzą się jak:
prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy
grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-
roomów),
prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych
(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),
działać w grupach dyskusyjnych,
kształtować i zapewnić bezpieczeństwo wizerunku,
tworzyć i prowadzić strony internetowe, bloga, vloga i kanał internetowy
(najczęściej streamingowy), w tym jak umieścić na stronie internetowej
stworzone przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę, filmy,
reagować na naruszenia własnych praw autorskich,
korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
korzystać z usług eadministracji.
o utrwalą:
wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
wiedzę z zakresu prawa internetowego (rodzaje licencji, warunki
użytkowania, konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie,
prawo odnoszące się do plagiatu, prawo odnoszące się do cytowania),
wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji
państwowej z wersji online.
ZAGADNIENIA:
Zasady bezpieczeństwa w sieci - oprogramowanie i aplikacje (apki) niezbędne do zaistnienia
w sieciach społecznościowych;
Prawo, a internet – licencje, ochrona danych osobowych, ochrona praw autorskich, legalne
pobieranie i obracanie treściami;
Kultura sieci i kultura w sieci – netykieta, podział internetu (www, sieci wewnętrzne
dostępne z poziomu www, darknet), kultura użytkowników internetu;
Treści w internecie – zasady wyszukiwania i pozyskiwania danych (tekstów, obrazów, filmów,
informacji, statystyk itd.);
Indywidualne zaistnienie w sieci – własna strona, blog, vlog, kanał youtube;
Zasady działania sieci społecznościowych – ich przeznaczenie, użytkowanie;
Funkcje sieci społecznościowych – autopromocyjna, propagująca treści, idei, handel
i reklama handlowa, społecznościowa;
Mechanika sieci społecznościowych – jak zaistnieć w sieci społecznościowej;
e-administracja – konto ePUAP, profil zaufany, dokumenty i dane w sieci, obsługa
administracyjna online .
PRZEBIEG KURSU
Godzina Dzień 1. Dzień 2.
8.00-8.50 T. 1. Zasady bezpieczeństwa w sieci T. 6. Zasady działania sieci społecznościowych 9.00-9.50 T. 2. Prawo, a internet
10.00-10.50 T. 3. Kultura sieci i kultura w sieci T. 7. Funkcje sieci społecznościowych 11.10-12.00 T. 8. Mechanika sieci społecznościowych 12.10-13.00 T. 4. Wyszukiwanie treści w internecie 13.10-14.00 T. 5. Własne miejsce w sieci 14.10-15.00 T. 9. e-administracja 15.10-16.00
Temat 1. Zasady bezpieczeństwa w sieci
CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o chronić swój komputer/telefon/smartTV i inne urządzenia przed złośliwym
oprogramowaniem,
o wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich szukać, jak je
zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do czego ich używać,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Chaładyniak Dariusz, Podstawy bezpieczeństwa sieciowego [w:] Informatyka +, Wydawnictwo:
Wszechnica Południowa, Warszawa 2015, s. 226-247.
Dwornik Bartłomiej, Raport Bezpieczeństwo w Sieci [w:] Interaktywnie.com, dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_bezpieczenstwo_w_sieci.pdf.
Lipiński Zbigniew, Sieci komputerowe. Bezpieczeństwo Sieci Komputerowych, Wydawca: Instytut
Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Opolski, Opole 2014.
Radziejowska Anna, Bezpieczeństwo w sieci [w:] Witryna wiejska, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://witrynawiejska.org.pl/repository/IWRW_images/pdf/1.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Zasady bezpieczeństwa w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Zasady bezpieczeństwa w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Złośliwe oprogramowanie.
2. Ataki na sieć i urządzenia teleinformatyczne.
3. Metody zabezpieczenia sieci i urządzeń teleinformatycznych.
4. Zapory ogniowe (Firewall)
5. BHP poruszania się w sieci.
6. BHP korzystania z aplikacji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Złośliwe oprogramowanie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Złośliwe oprogramowanie (ang. malicious software) – definicja, działanie, cel istnienia, sposób
rozprzestrzeniania. Rodzaje: robaki, trojany, bomby logiczne, exploity, keyloggery, keytracery,
ransomwary, rootkity, spywary, stealwary i inne (ogólna zasada działania).
Zagadnienie 2. Ataki na sieć i urządzenia teleinformatyczne
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Metody ataków. Rodzaje ataków. Używane do ataków środki techniczne i programowe. Ataki
wewnętrzne, zewnętrzne, tradycyjne, zapośredniczone, rozproszone. Włamania: kradzież danych,
kradzież tożsamości, utrata lub zamiana danych, blokada. Rodzaje ataków: spam, DoS (SyN, Ping),
DdoS, phishing.
Zagadnienie 3. Metody zabezpieczenia sieci i urządzeń teleinformatycznych
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Rodzaje programów antywirusowych i profilaktyka antywirusowa – skanery, monitoringi, disifectory,
integrity checkery, kompleksowe aplikacje ochronne. Profilaktyka firm i korporacji. Profilaktyka na
potrzeby domowe i prywatne. Rodzaje zabezpieczeń: firewalle, blokery, łatki (patche) i aktualizacje,
tradycyjna ochrona przed wirusami. Systemy IDS.
Zagadnienie 4. Zapory ogniowe (Firewall)
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Firewall – definicja, działanie, sposób aktualizacji i wykorzystania. Kopie zapasowe. Ochrona IP.
Oddzielenie sieci. Filtrowanie IP i treści. Uwierzytelnienie i szyfrowanie. Rejestrowanie i keylogi.
Zagadnienie 5. BHP poruszania się w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Kwestia tożsamości sieciowej – anonimowość, IP, IPtracker. Siła haseł. Zasady ustalania haseł.
Połączenia szyfrowanie i połączenia http://. Trackery treści – ochrona przed monitorowaniem. Tryb
prywatny, tryb incognito w przeglądarkach. Logowanie. Fałszywe strony. Strony wyłudzające hasła.
Strony wyłudzające dane osobowe. Udostępnianie zasobów komputera. Udostępnianie RAM.
Zagadnienie 6. BHP korzystania z aplikacji
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Błędy aplikacyjne. Google hacking. IoT (Internet Rzeczy). Odwołania do nieistniejących stron.
Komunikacja HTTP. Siłowe wywołanie błędu. Zdradliwe pliki. Nieautoryzowany upload.
Nieautoryzowana działalność aplikacji. Naliczanie opłat bez umowy. Pobieranie danych bez zgody
użytkownika. Interferowanie z innymi programami i aplikacjami.
Ćwiczenie: ściągnięcie i zainstalowanie jednej z pięciu wybranych aplikacji. Rejestracja w aplikacji.
Odinstalowanie aplikacji lub usunięcie aplikacji.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 2. Prawo, a internet
CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wykorzystywać potrzebne im aplikacje zgodnie z prawem, w tym nauczą się jak
zgodnie z prawem należy ich szukać i jak je zainstalować (w tym na co mogą nie
wyrazić zgody),
o wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej ze szczególnym
uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego,
o oceniać wiarygodność źródeł wiedzy (fake news),
o rozpoznawać zjawiska powiązane z kulturą sieci, takie jak zjawisko internetowego
hejtu i trollingu, a także reklam przedstawianych jako prawdziwe wydarzenia/opinie,
o zasad ochrony wizerunku osób,
o zasad dotyczących prawa autorskiego,
dowiedzą się jak:
o zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach
społecznościowych,
o kształtować i zapewnić bezpieczeństwo wizerunku,
o reagować na naruszenia własnych praw autorskich,
o zgodnie z prawem korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
o zgodnie z prawem korzystać z usług eadministracji.
utrwalą:
o wiedzę z zakresu prawa internetowego (rodzaje licencji, warunki użytkowania,
konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie, prawo odnoszące się do
plagiatu, prawo odnoszące się do cytowania),
o wiedzę z zakresu prawnych powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych
w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).
pdf.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać
jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:
Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.
Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd
problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p
df.
Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Prawo a internet”.
Frączek-Broda Joanna, „Prawo a internet”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Prawa autorskie.
2. Korzystanie z zasobów internetu zgodnie z prawem.
3. Licencje i wolne oprogramowanie.
4. Fake news, trolling i hejt a prawo.
5. Dochodzenie swoich praw przed sądem cywilnym i organami ścigania.
6. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Prawa autorskie.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Definicja praw autorskich. Warunki korzystania z dzieł innych ludzi. Definicja utworu, twórcy, dzieła.
Przepisy regulujące prawa autorskie. Prawa autorskie w Polsce, Europie i na świecie. Kiedy
rozpoczyna się ochrona utworu. Ochrona pomysłu. Czego nie chroni prawo autorskie (aktów
normatywnych i ich urzędowych projektów, urzędowych dokumentów, materiałów, znaków, symboli,
opublikowanych opisów patentowych lub ochronnych, prostych informacji prasowych). Chronione
postaci twórczości. Dualizm ochrony prawno-autorskiej. Osobiste prawa autorskie. Autorskie prawa
majątkowe.
Zagadnienie 2. Korzystanie z zasobów internetu zgodnie z prawem.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Przeglądanie, uploading i downoloading w świetle prawa. Pojęcie dozwolonego użytku. Zasada
odpłatności. Opłata za dostęp, opłata z racji przepisów o prawie autorskim. Dozwolony użytek
publiczny, dozwolony użytek prywatny. Warunki dozwolonego użytku. Korzystanie z cudzej
twórczości bez zgody autora. Osoby i instytucje, z którymi należy się kontaktować, aby uzyskać zgodę
na korzystanie z materiałów znajdujących się w Internecie. Umowy, które należy zawierać w zakresie
korzystania z utworów znajdujących się w Internecie. Umowy przeniesienia autorskich praw
majątkowych, a umowy licencyjne. Umieszczanie treści w internecie. Cytowanie. Korzystanie
z wizerunku innych osób. Peer-to-peer (P2P). Odpowiedzialność prawna za naruszenia w.wym. praw.
Zagadnienie 3. Licencje i wolne oprogramowanie.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Umowa licencyjna – definicja, prawa użytkownika, ograniczenia, terminy. Licencje wyłączne
i niewyłączne. Strony umowy, utwory, wymienienie pól eksploatacji. Licencja Creative Commons.
Free Software. Open Source.
Ćwiczenie: Uczestnicy kursu mają za zadanie samodzielnie wyszukać bezpłatne: program do retuszu
zdjęć, film dot. wydarzenia historycznego, dżingiel i obraz, które można wykorzystać komercyjnie.
Zagadnienie 4. Fake news, trolling i hejt a prawo.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Definicje „fejk newsów”, trollingu i internetowego hejtu. Odpowiedzialność prawna za nadużycia
w internecie.
Ćwiczenie: Próba samodzielnej lokalizacji autoryzowanej przez Ministerstwo Zdrowia strony
dotyczącej zadanego zagadnienia. Próba znalezienia oficjalnego (recenzowanego) opracowania
tematu naukowego.
Zagadnienie 5. Dochodzenie swoich praw przed sądem cywilnym i organami ścigania.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Dobra osobiste – definicja, sposób ochrony, dochodzenie praw. Postępowanie na wypadek
pogwałcenia praw użytkownika – zaopatrzyć się w dowód naruszenia prawa, identyfikacja IP sprawcy.
Poinformowanie sprawcy (mail, drogą tradycyjną). Wytoczenie powództwa i zawiadomienie
prokuratora o zaistniałym naruszeniu.
Zagadnienie 6. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Lista organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 3. Kultura sieci i kultura w sieci
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o podstaw netykiety,
o nawiązywać i kontynuować swoje znajomości w sieci internetowej zgodnie
z netykietą,
o kształtować swój wizerunek w sieci zgodnie z netykietą,
o współdziałać z innymi użytkownikami sieci,
o świadomie sięgać po metody komunikacji sieciowej,
o rozpoznawać zjawiska powiązane z kulturą sieci, takie jak zjawisko internetowego
hejtu i trollingu,
dowiedzą się jak:
o wykorzystać narzędzia internetowe w tworzeniu lokalnych i zawodowych
społeczności (współtworzenie kultur sieci),
o działać w grupach dyskusyjnych zgodnie z netykietą,
o wyszukiwać nowe trendy z zarządzaniu stronami internetowymi, blogami, vlogami
i kanałami internetowymi,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w kulturze sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-
content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.
Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Kultura sieci i kultura w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Kultura sieci i kultura w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Kultura sieci.
2. Kultura w sieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Kultura sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut
Internet jako najnowsze medium kultury. Socjologiczne i psychologiczne aspekty powstania
cyberświata i mediów internetowych. Użytkownik częścią kultury. Użytkownik potencjalnym
twórcą. Cztery kulturowe grupy internetu: techno-merytokratyczna, hakerska, wirtualno-
komutariańska oraz kultura przedsiębiorczości. Społeczne i kulturowe konsekwencje usieciowienia.
Podział internetu (www, sieci wewnętrzne dostępne z poziomu www, darknet).
Zagadnienie 2. Kultura w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Netykieta jako zbiór przepisów i prawo internetowe, ale także zbiór zasad obowiązujących
w internecie. Zasady netykiety. Komunikacja grzecznościowa nowego typu.
Ćwiczenie: stworzenie ogłoszenia o pracy dla mężczyzny/kobiety/niepełnosprawnego do 100 słów,
które nie naruszy zasad netykiety, ani przepisów prawa.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 4. Treści w internecie
CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe, metody praktyczne
(ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu:
nauczą się:
o wyszukiwać treści (związane z rozwojem zainteresowań, kursami e- learningowymi,
z zasobami do nauki andragogicznej, podcastami tematycznymi, platformami e-nauki,
e-biznesu, e-doradztwa itd.),
o oceniać wiarygodność źródeł wiedzy (fake news),
dowiedzą się jak:
o wyszukiwać dane w serwisach społecznościowych i wewnętrznych przeglądarkach,
o korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne inicjatywy,
o korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.
Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Treści w internecie”.
Frączek-Broda Joanna, „Treści w internecie”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Wyszukiwarki internetowe.
2. Internetowe bazy danych.
3. Serwisy zawierające wyszukiwarki.
4. Operatory wyszukiwania.
5. Fake newsy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Wyszukiwarki internetowe
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Zasady działania wyszukiwarek internetowych. Wyszukiwarki zamknięte i otwarte (wewnętrzne
i ogólnoświatowe). Ograniczenia wyszukiwarek. Google Chrome, Firefox, Safari, UC Browser, Internet
Explorer, Opera, Sougou, Cheetah, QQ. Opcje dodatkowe wyszukiwarek.
Zagadnienie 2. Internetowe bazy danych
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Przykłady. Definicje. Uwierzytelnienie i autoryzacja, tokeny i uwierzytelnienie zbliżeniowe, biometria
i uwierzytelnienie fizykalne. Sposób organizacji internetowych baz danych. Nielegalne pozyskiwanie
haseł. Bazy proste: bazy kartotekowe, hierarchiczne bazy danych. Bazy złożone: bazy relacyjne, bazy
obiektowe, bazy relacyjno-obiektowe, strumieniowe bazy danych, temporalne bazy danych.
Zagadnienie 3. Serwisy zawierające wyszukiwarki
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Cel zawarcia wewnętrznej przeglądarki w serwisie. Prasa. Biblioteki. Zakupy.
Ćwiczenie: wyszukiwanie proste i zaawansowane w serwisach, bazach danych i przeglądarkach. Cel:
znalezienie tego samego przedmiotu we wszystkich trzech wyszukiwaniach.
Zagadnienie 4. Operatory wyszukiwania
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Skuteczne wyszukiwanie. Zasady formułowania zapytań w wyszukiwarce. Strategie wyszukiwania
i opcje zaawansowane. Operatory wyszukiwania. Najczęściej stosowane operatory.
Ćwiczenie: Wyszukiwanie z zastosowaniem operatorów.
Zagadnienie 5. Fake newsy
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 5 minut
Sprawdzanie wiarygodności źródeł. Wiarygodność stron. Uwierzytelnienie.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 5. Własne miejsce w sieci
CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: ćwiczenia praktyczne (ćwiczenia na sprzęcie komputerowym i/lub telefonach)
z elementami wykładu
METODA NAUCZANIA: metody problemowe (metoda przypadków, burza mózgów), metody
praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań) z elementami wykładu
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wykorzystywać aplikacje wspierające działanie w internecie,
o kształtować swój wizerunek w sieci (a także podtrzymywać go poza siecią), w tym jak:
pracować z kamerą, mikrofonem i aparatem na potrzeby publikacji w sieci,
dowiedzą się jakie są zasady netobecności wizualnej,
dowiedzą się jakie zasady tyczą się autokreacji w sieci,
o wykorzystywać i dzielić się swą twórczością,
o tworzyć i prowadzić strony internetowe, bloga, vloga i kanał internetowy (najczęściej
streamingowy), w tym jak umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie
teksty, zdjęcia, muzykę, filmy,
o działać w grupach dyskusyjnych,
dowiedzą się jak:
o tworzyć i zarządzać profilami w sieciach społecznościowych, w tym jak prowadzić
profil na Facebooku, YouTube, Twitterze, Instagramie, Pintereście i in.,
o promować wydarzenia i wpisy w sieciach społecznościowych (w tym jak planować
edycję kanałów, jak planować aktualizowanie treści),
o tworzyć i prowadzić strony internetowe, bloga, vloga i kanał internetowy (najczęściej
streamingowy), w tym jak umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie
teksty, zdjęcia, muzykę, filmy,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,
artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-
toolkit/skills-topics/using-social-media.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Własne miejsce w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Własne miejsce w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Zasady budowania wizerunku w sieci.
2. Wybór właściwej platformy.
3. Wirtualne narodziny.
4. Zarządzenie swoim brandem w sieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Zasady budowania wizerunku w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Pojęcie i przedmiot „wizerunku”. Wymiary i rodzaje wizerunków. Wizerunek osoby prywatnej,
a wizerunek osoby publicznej. Wizerunek idei i firmy. Cechy dobrze budowanego i zarządzanego
wizerunku. Elementy własnego wizerunku, które warto promować w sieci. Świadome
komunikowanie treści w internecie. Etapy tworzenia wizerunku. Metody tworzenia wizerunku. Praca
z narzędziami – aparat, kamera, mikrofon. Metody utrzymania i zmiany wizerunku.
Zagadnienie 2. Wybór właściwej platformy
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Trendy na 2018 rok – najpopularniejsze platformy w Polsce. Platformy o największym zasięgu
biznesowym. Krótkie porównanie funkcjonalności najważniejszych platform (także blogowych): FB,
Twitter, LinkedIn, Google+, Youtube, Instagram, Pinterest, Tumblr, Snapchat, Reddit, Flickr,
Periscope, WorldPress.
Zagadnienie 3. Wirtualne narodziny
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut
Ćwiczenie: założenie konta w jednej z wybranych platform. Celem ćwiczenia jest nauka zasady
zakładania kont i poruszania się w mediach społecznościowych (wskazanie wzorca, na którym opiera
się mechanika zakładania konta i jego pierwszej edycji w którymkolwiek z portali).
Zagadnienie 4. Zarządzenie swoim brandem w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Zaangażowanie w prowadzenie profilu. Zasięg postów i sharingu. Kontakt z subskrybentami, fanami
i followersami. Zasada wzajemności w mediach społecznościowych. Plan publikowania treści.
Narzędzia ułatwiające publikowanie treści. Kalendarz publikacji. Używanie hasztagów i labelowania.
Pozycjonowanie wybranych elementów.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 6. Zasady działania sieci społecznościowych
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o rozpoznawać mechanizmy, które rządzą sieciami społecznościowymi,
o zarządzać swoim wizerunkiem w ramach sieci społecznościowych,
o rozpoznawać zjawiska powiązane z kulturą sieci, takie jak zjawisko internetowego
hejtu i trollingu, a także reklam przedstawianych jako prawdziwe wydarzenia/opinie,
dowiedzą się jak:
o tworzyć i zarządzać profilami w sieciach społecznościowych, zarówno państwowych,
jak i pozapaństwowych (prywatnych, należących do NGO itd.), w tym jak:
prowadzić profil na Facebooku, YouTube, Twitterze, Instagramie, Pintereście
i in.,
promować wydarzenia i wpisy w sieciach społecznościowych (w tym jak
planować edycję kanałów, jak planować aktualizowanie treści),
zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach
społecznościowych,
o korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne inicjatywy,
o wykorzystać narzędzia internetowe w tworzeniu społeczności lokalnych
i zawodowych,
o działać w grupach dyskusyjnych,
o kształtować i zapewnić bezpieczeństwo wizerunku,
o tworzyć i prowadzić strony internetowe, bloga, vloga i kanał internetowy (najczęściej
streamingowy), w tym jak umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie
teksty, zdjęcia, muzykę, filmy,
o reagować na naruszenia własnych praw autorskich,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Bąk Aneta, Serwisy społecznościowe – efekt Facebooka i nie tylko [w:] Media i Społeczeństwo, nr
6/2016, s. 134-146. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.mediaispoleczenstwo.ath.bielsko.pl/art/06/06_bak.pdf.
Fabjak-Czerniak Katarzyna, Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relation [w:]
Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepewności, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji,
Warszawa 2012, s. 173-194. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1066_937410806.pdf.
Łopacińska Karolina, Social media w zintegrowanej komunikacji marketingowej [w:] Marketing
i rynek, nr 12/2014, s. 2-6. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.marketingirynek.pl/files/1276809751/file/12_2014_lopacinska.pdf.
Popielewicz Madgalena, Media społecznościowa – zagrożenie czy szansa? [w:] 3xMedia. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.proto.pl/PR/Pdf/art_med_spol.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Zasady działania sieci społecznościowych”.
Frączek-Broda Joanna, „Zasady działania sieci społecznościowych”, podręcznik elektroniczny w
formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Wprowadzenie do sieci społecznościowych.
2. Nowy typ komunikacji w sieci.
3. Społeczne efekty uczestnictwa w życiu sieci.
4. Jak się nie dać zassać przez sieć?
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Wprowadzenie do sieci społecznościowych
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut
Internet – wprowadzenie. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne i ich miejsce w Internecie.
Ewolucja sieci i sieci społecznościowych. Zintegrowana komunikacja w świecie rozszerzony. Świat
zintegrowany. Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things).
Zagadnienie 2. Nowy typ komunikacji w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Piramida komunikacji w wersji Denisa McQuaida – aktualizacja. Dostęp do komunikacji publicznej
w internecie jako prawo człowieka. Komunikacja pozaproksemiczna jako nowa forma relacji
międzyludzkich. Jak efektywnie komunikować się w sieci. Nieporozumienia w komunikacji
nieproksemicznej. Zapach, dotyk i rzeczywistość rozszerzona.
Zagadnienie 3. Społeczne efekty uczestnictwa w życiu sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Zjawisko sieciowego wykluczenia. Nowy prekariat. Branża IT jako zarządcy komunikacji światowej.
Zerwanie, czy zintensyfikowanie więzi międzyludzkich dzięki komunikacji internetowej. Internet,
a biznes. Internet, a usługi. Internet, a demografia.
Zagadnienie 4. Jak się nie dać zassać przez sieć?
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Profilaktyka uzależnienia od sieci. Podstawowe zasady bezpieczeństwa psychologicznego w sieci.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 7. Funkcje sieci społecznościowych
CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład
METODA NAUCZANIA: wykład, dyskusja
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
Dowiedzą się:
o jakie są funkcje sieci społecznościowych,
o jak wykorzystać funkcje sieci społecznościowych w budowaniu własnego wizerunku
w sieci,
o jak funkcje sieci społecznościowych wpływają na rozwój sieci,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu
pod adresem:
http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G
GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.
Wszystko o handlu w internecie. Poradnik dla przedsiębiorców. Podręcznik w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://poradnik.wfirma.pl/download/e-book-handel-w-
internecie.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Funkcje sieci społecznościowych”.
Frączek-Broda Joanna, „Funkcje sieci społecznościowych”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Funkcja autopromocyjna.
2. Funkcja propagująca treści i idee.
3. Funkcja handlowa i reklamowa.
4. Funkcja społecznościowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Funkcja autopromocyjna
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Autopromocja jako zjawisko społeczne. Autopromocja w internecie – zasady, definicja, pułapki.
Autopromocja w internecie, a podniesienie oczekiwań użytkowników w świecie offline. Prawo
zwrotu, prawo reklamacji jako ogólnodostępne prawo użytkownika. Prawo reklamacji i jego wpływ
na życie społeczne (coraz częstsza nieświadomość braku możliwości reklamacji „sytuacji życiowej”).
Zagadnienie 2. Funkcja propagująca treści i idee
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Treści i idee jako element budowania marki/imagu osoby. Treści i idee jako generator ruchu w sieci.
Treści i idee traktowane jako content. Sprowadzenie idei do kwestii „wyboru”. Multiideowość
internetu. Internet jako „speaker’s corner”. Internet jako ostoja wyrzutków społecznych. Internet –
przystań dla każdej idei. Sprzeczne z prawem idee w internecie – jak to możliwe.
Zagadnienie 3. Funkcja handlowa i reklamowa
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 10 minut
Handel i reklama dźwignią internetu i przekazywania idei. Cookies. Gromadzenie danych
o użytkownikach. Monetyzacja informacji osobowych i osobistych na przykładzie celebrytów.
Zagadnienie 4. Funkcja społecznościowa
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Łączenie małych i rozproszonych struktur społecznych. Budująca moc internetu. Fachowcy
w internecie. Netglokalni. Funkcja terytorium w internecie.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 8. Mechanika sieci społecznościowych
CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
dowiedzą się jak:
o zarządzać swoimi profilami (prywatnymi, zbiorowymi i zawodowymi) w sieciach
społecznościowych, zarówno państwowych, jak i pozapaństwowych (prywatnych,
należących do NGO itd.), w tym jak:
prowadzić profilu na Facebooku, YouTube, Twitterze, Instagramie,
Pintereście i in.,
promować wydarzenia i wpisy w sieciach społecznościowych (w tym jak
planować edycję kanałów, jak planować aktualizowanie treści),
zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach
społecznościowych,
o korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne inicjatywy,
o wykorzystać narzędzia internetowe w tworzeniu społeczności lokalnych
i zawodowych, w tym dowiedzą się jak:
prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy grupowe,
w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów),
prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych
(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),
o działać w grupach dyskusyjnych,
o reagować na naruszenia własnych praw autorskich,
o korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
utrwalą:
o wiedzę jak wykorzystywać potrzebne im aplikacje w celu skutecznego zaistnienia
w sieci,
o wiedzę jak nawiązywać i kontynuować swoje znajomości w sieci internetowej
z pożytkiem dla siebie i swojej społeczności (zawodowej, sąsiedzkiej),
o wiedzę jak kształtować swój wizerunek w sieci (a także podtrzymywać go poza
siecią),
o wiedzę jak wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej
twórczości na potrzeby autopromocji lub promocji marki/idei w sieci,
o wiedzę jak współdziałać z innymi użytkownikami sieci,
o wiedzę jak wyszukiwać treści niezbędne do zaistnienia w sieci,
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu prawa internetowego,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Fabjak-Czerniak Katarzyna, Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relation [w:]
Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepewności, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji,
Warszawa 2012, s. 173-194. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1066_937410806.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.
Łopacińska Karolina, Social media w zintegrowanej komunikacji marketingowej [w:] Marketing i
rynek, nr 12/2014, s. 2-6. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.marketingirynek.pl/files/1276809751/file/12_2014_lopacinska.pdf.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Mechanika sieci społecznościowych”.
Frączek-Broda Joanna, „Mechanika sieci społecznościowych”, podręcznik elektroniczny w formacie
pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Zakładanie profilu.
2. Zarządzanie profilem i jego treściami.
3. Obróbka materiałów.
4. Chaty, wiadomości, rozmowy, konferencje i wideokonferencje z wykorzystaniem sieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Zakładanie profilu
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Ćwiczenie: Samodzielne zakładanie profilu w przynajmniej dwóch platformach i powiązanie ich za
pomocą Google+. Autoryzacja haseł i profili. Zabezpieczenie. Działania w chmurze.
Zagadnienie 2. Zarządzanie profilem i jego treściami
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Ćwiczenie: Zarządzanie wybraną informacją na zamkniętej grupie Facebook. Użycie narzędzia Google
Trend do śledzenia zasięgu własnego postu. Wykorzystanie Google Trends i Google Analytics do
podniesienia zasięgu własnego postu.
Zagadnienie 3. Obróbka materiałów
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut
Ćwiczenie: Wyszukanie narzędzia do obróbki materiału video, obrazu i dźwięki online. Obróbka
trzech plików (zdjęcie, obraz, video).
Zagadnienie 4. Chaty, wiadomości, rozmowy, konferencje i wideokonferencje z wykorzystaniem
sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut
Ćwiczenie: Wyszukanie aplikacji do komunikowania się. Przeprowadzenie, chatu, rozmowy
i wideokonferencji. Ćwiczenie w grupach.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 9. e—administracja
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta w ePUAP
i profilu zaufanego,
dowiedzą się jak:
o założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,
o korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne inicjatywy,
o korzystać z usług eadministracji.
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu prawa internetowego,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji państwowej
z wersji online.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie
pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-
content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e—administracja”.
Frączek-Broda Joanna, „e—administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Ogólnie wiadomości o e-administracji.
2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany.
3. Obsługa administracyjna online.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Ogólnie wiadomości o e-administracji
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Pojęcie e-administracja. Różnice między pojęciami: e-government, e-governance i e-democracy.
Krótka historia idei e-administracji. Dwadzieścia usług, które Komisja Europejska uważa za kluczowe
dla rozwoju e-administracji. Możliwe poziomy wdrożenia e-usługi. Główne dokumenty strategiczne
i programowe dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego i e-administracji w Polsce. Wytyczne
strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w zakresie e-administracji. Poziom rozwoju
e-administracji w Polsce. Wybrane projekty z zakresu e-administracji. Ogólne zasady działania
cyfrowego urzędu. Wybrane pojęcia używane w e-administracji.
Zagadnienie 2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – definicja, zastosowanie. Porównanie
z: e-Deklaracje, e-Inspektorat. Założenie konta. Zarządzanie kontem. Jak zdobyć e-dokumenty.
Zagadnienie 3. Obsługa administracyjna online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
Podstawy wiedzy o wybranych organach państwa. Podstawy prawa administracyjnego. Przebieg
postępowania administracyjnego. Wybrane uprawnienia stron postępowania. Składanie skarg
i wniosków. Zaskarżenie uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego. Interwencje
posłów i senatorów. Dostęp do informacji publicznej. Poszukiwanie zatrudnienia. Rozliczenia
podatkowe. Telepraca i inne formy przedsiębiorczości. Dobre praktyki.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Bąk Aneta, Serwisy społecznościowe – efekt Facebooka i nie tylko [w:] Media i Społeczeństwo, nr
6/2016, s. 134-146. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.mediaispoleczenstwo.ath.bielsko.pl/art/06/06_bak.pdf.
Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu
pod adresem:
http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G
GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.
Chaładyniak Dariusz, Podstawy bezpieczeństwa sieciowego [w:] Informatyka +, Wydawnictwo:
Wszechnica Południowa, Warszawa 2015, s. 226-247.
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Dwornik Bartłomiej, Raport Bezpieczeństwo w Sieci [w:] Interaktywnie.com, dokument w formie pdf,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://interaktywnie.com/index/index/?file=raport_bezpieczenstwo_w_sieci.pdf.
Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.
Fabjak-Czerniak Katarzyna, Internetowe media społecznościowe jako narzędzie public relation [w:]
Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepewności, (Red.) K. Kubiak, Wyższa Szkoła Promocji,
Warszawa 2012, s. 173-194. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1066_937410806.pdf.
Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych
w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).
pdf.
Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-
content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.
Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.
Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,
artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać
jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:
Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.
Lipiński Zbigniew, Sieci komputerowe. Bezpieczeństwo Sieci Komputerowych, Wydawca: Instytut
Matematyki i Informatyki, Uniwersytet Opolski, Opole 2014.
Łopacińska Karolina, Social media w zintegrowanej komunikacji marketingowej [w:] Marketing
i rynek, nr 12/2014, s. 2-6. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.marketingirynek.pl/files/1276809751/file/12_2014_lopacinska.pdf.
Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie
pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-
content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.
Popielewicz Madgalena, Media społecznościowa – zagrożenie czy szansa? [w:] 3xMedia. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.proto.pl/PR/Pdf/art_med_spol.pdf.
Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.
Radziejowska Anna, Bezpieczeństwo w sieci [w:] Witryna wiejska, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://witrynawiejska.org.pl/repository/IWRW_images/pdf/1.pdf.
Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd
problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p
df.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.
Wszystko o handlu w internecie. Poradnik dla przedsiębiorców. Podręcznik w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://poradnik.wfirma.pl/download/e-book-handel-w-
internecie.pdf.
Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-
toolkit/skills-topics/using-social-media.
Inne:
Frączek-Broda Joanna, „e—administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Funkcje sieci społecznościowych”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Kultura sieci i kultura w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Mechanika sieci społecznościowych”, podręcznik elektroniczny w formacie
pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Prawo, a internet”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Treści w internecie”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Własne miejsce w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Zasady bezpieczeństwa w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Zasady działania sieci społecznościowych”, podręcznik elektroniczny w
formacie pdf.
Prezentacja „e—administracja”.
Prezentacja „Funkcje sieci społecznościowych”.
Prezentacja „Kultura sieci i kultura w sieci”.
Prezentacja „Mechanika sieci społecznościowych”.
Prezentacja „Prawo, a internet”.
Prezentacja „Treści w internecie”.
Prezentacja „Własne miejsce w sieci”.
Prezentacja „Zasady bezpieczeństwa w sieci”.
Prezentacja „Zasady działania sieci społecznościowych”.