Download pdf - Proiect Didactic IAC 2014

Transcript

Suport Proiect Didactic

Disciplina: Instruire asistat de calculator / Tehnici informaionale computerizateModul Psihopedagogic Universitatea Valahia din Trgovite

Proiect didactic pentru implementarea n clasUnitatea de nvmnt: Numele i prenumele: VOICA GEORGIANA LIVIA Disciplina: FIZICAClasa/VrstaUnitateaTitlul activitii didacticeTimp

CLASA A VII-AEchilibrul mecanic al corpurilorTitlui lectiei: Centrul de greutate. Determinare experimentalCategoria de lecie: de formare de priceperi i deprinderi practice i intelectuale

Varianta: lecie bazat pe lucrare de laborator

50 min

Termeni cheieResurse

Centru de greutate, forta, momentul fortei, bratul fortei, echilibru de rotatieInstrumente de lucru: fi activitate experimental, fi de lucru

Mijloace de nvmnt: stativ, diferite figuri geometrice dreptunghi , patrat, triunghi, cerc, pentagon , fir cu plumb, rigl, creion , tabla, Mijloace TIC: 1 calculator, videoproiector, fillmulet educativ.

Justificarea didactic pentru utilizarea TICObiective de nvare

Scopul:

Informativ: consolidarea cunotinelor dobndite anterior referitoare micarea de translaie , micarea de rotaieFormativ: consolidarea deprinderilor de munc intelectual, dezvoltarea operaiilor i calitii gndirii, dezvoltarea unor abiliti experimentaleStrategii didactice:

Metode de nvare: experimentul, nvarea prin descoperire, explicaia, conversaia euristic, problematizarea, explicaia, exerciiul, observaia, expunerea,Metode de predare: conversaia euristic, problematizareaForme de organizare a activitii: frontal, pe grupe, individualEvaluare: verificare oral, observarea direct a activitii elevului la clas, eseul de 5 minuteDirijarea activitii: direct

Locul de desfurare: laboratorul de fizic

Obiectiv cadru:

Investigarea tiinific experimental i teoretic

Obiective de referin:

O1 clasificarea i analiza diferitelor fenomene fizice, instrumente i mrimi fizice din domeniile studiate;O2 descrierea fenomenelor fizice studiate, ntlnite n activitatea practic, dup criterii date;

O3 identificarea legilor, principiilor, caracteristicilor definitorii ale unor fenomene, mrimi caracteristice, proprieti ale unor corpuri i dispozitive, condiii impuse unor sisteme fizice;

O4 identificarea unor caracteristici ale fenomenelor pe baza observrii acestora;

O5 realizarea unor aplicaii experimentale, individual sau n echip, prin urmarea unor instruciuni date;

O6 utilizarea valorilor mrimilor determinate experimental n rezolvarea de probleme cu caracter teoretic sau aplicativ;

Obiective operaionale:

Elevii vor fi capabili s:

- pun n eviden experimental centrul de greutate al diferitelor corpuri- defineasc centrul de greutate

- s formuleze observaii proprii asupra fenomenelor observate- s fac deosebire ntre metodele de determinare a centrului de greutate n funcie de corp

- s aplice noiunile nvate n situaii noi - s aplice noiunile nvate n rezolvarea de probleme

Desfurarea activitii didactice

Nr. Crt.Secvenele lecieiActivitatea de nvareConinutul nvrii

ProfesorElevi

1Organizarea clasei (2 min)Salutul, consemnarea absenilor, pregtirea instrumentelor de scrisSe pregtesc pentru lecie

2Captarea ateniei

(3 min)Capteaz atenia :

De ce felia de pine cu unt cade mereu cu untul n jos ?Sunt ateni. ncearc s gseasc rspuns.

3Anunarea titlului leciei i a competenelor derivate(3min)Enunarea titlului leciei Centrul de greutate i scrierea lui pe tabl.

Enunarea obiectivelor leciei.Notez titlul leciei

Sunt ateni.Centrul de greutate

4Verificarea i reactualizarea cunotinelor anterioare, corelarea cunotinelor( 5 min )Pune urmtoarele ntrebri:

1. Ce este momentul forei fa de un punct ?

2. Ce este braul forei?

3. Care este expresia matematic a momentului forei ?

4. Care este unitatea de msur n S.I. a momentului forei?

5. Cnd un corp este n echilibru de rotaie ?

Un corp este alctuit dintr-un numr foarte mare de particule asupra crora acioneaz fora de greutate.

Unde este situat centrul de greutate al acestui corp ?

Prin compunerea tuturor forelor se obine rezultanta care poart numele de greutatea corpului. Punctul de aplicaie al forei de greutate este centrul de greutate notat cu O.

Se prezinta un filmulet eduativ despre Centrul de greutate- echilibru cu lumanarea.

https://www.youtube.com/watch?v=vfalHgJgmzc Rspund la ntrebri:

1. Momentul forei fa de un punct este mrimea fizic vectorial egal cu produsul dintre modulul forei i braul forei .

2. Braul forei este distana de la punctul de rotaie la suportul unei fore ce acioneaz asupra unui corp.

3. Expresia matematic a momentului forei este:

EQ M = F ( b4. Unitatea de msur a momentului forei n S.I. se numete N ( m5. Un corp este n echilibru de rotaie cnd suma modulelor momentelor forelor care rotesc corpul ntr-un sens este egala cu suma modulelor momentelor forelor care rotesc corpul n sens opus.

Sunt ateni

Momentul foreiBraul forei

Unitatea de msur a momentului foreiEchilibrul de rotaie

5Aplicarea i ndeplinirea sarcinilor de lucru(25 min)Determinarea practic acentrului de greutate al diferitelor corpuri geometrice regulate i neregulate;

Indic elevilor modul de lucru.

D informaia i mparte fiele de lucru materialele necesare efecturii experimentelor pe grupe de elevi dnd indicaii.

Solicit elevilor s realizeze experimentul care pune n eviden centrul de greutate Noteaz informaia

Realizeaz experimentul sub ndrumarea profesorului.

Noteaz datele experimentale n tabelul din fia de activitate experimental.

Noteaz concluzia experimental.

D definiia centrului de greutate.

Cnd un corp suspendat este n

echilibru ?

Discut cu elevii experimentele efectuateConcluzii

Notez informaia.

Explic experimentele efectuate i concluziilePunctul de aplicaie al forei de greutate este centrul de greutate nonat cu O.Un corp suspendat este n

echilibru cnd centrul su de greutate i punctul de susinere sunt pe aceeai vertical.

Pentru corpurile omogene care au ax de simetrie centrul de greutate se afl pe aceast ax.

Pentru corpurile omogene care au centru de simetrie, centrul de greutate se afl n centrul de simetrie.

Centrul de greutate nu se afl totdeauna pe corp. Exemplu: centrul de greutate al unui inel.

6Asigurarea feeback-ului( 6 min )Solicit elevilor s rspund la ntrebarea lansat la nceputul orei : De ce felia de pine cu unt cade mereu cu untul n jos ?ncearc s gseasc un rspuns. Cercettorii au explicat c, nainte de a cdea, felia de pine de pe mas este cu partea uns n sus, iar, n cdere, nu are timp s fac mai mult de o jumatate de rotaie, astfel nct aterizeaz mereu invers fa de poziia n care este pe mas.

Pentru demonstrie au folosit de o mas cu o nalime de 70 de centimetri i au dat jos 100 de felii de pine unse cu unt.

n 81% dintre cazuri, partea uns a luat contact cu podeaua.

Elementul crucial este nlimea mesei, aceasta determinand dac felia de paine face o rotaie complet n timpul cderii. Este similar cderii frunzelor din copac, acestea au ntotdeauna tendina de a cdea cu marginile curbate n sus.

7Asigurarea transferului(4 min)Vizionarea filmuletului educative Centrul de greutate in care sunt prezentate mai multe obiecte avand centre de greutate diferite.Elevii sunt rugati sa exerimenteze cateva ditre aceste simle experimente despre centrul de greutate al corprilor acasa, nregistrand rezultatele.

Sunt atenti la explicatiile date.

Finalizarea proiectului

Solicit elevilor s rspund la ntrebarea lansat la nceputul orei : De ce felia de pine cu unt cade mereu cu untul n jos ? Cercettorii au explicat c, nainte de a cdea, felia de pine de pe mas este cu partea uns n sus, iar, n cdere, nu are timp s fac mai mult de o jumatate de rotaie, astfel nct aterizeaz mereu invers fa de poziia n care este pe mas.

Pentru demonstrie au folosit de o mas cu o nalime de 70 de centimetri i au dat jos 100 de felii de pine unse cu unt.

n 81% dintre cazuri, partea uns a luat contact cu podeaua.

Elementul crucial este nlimea mesei, aceasta determinand dac felia de paine face o rotaie complet n timpul cderii. Este similar cderii frunzelor din copac, acestea au ntotdeauna tendina de a cdea cu marginile curbate n sus.

Evaluarea

Abiliti i cunotineDeprinderi tehnice

Evaluare continua. Conceptul de greutate a unui corp va fi descoperit si inteles prin activitate predominant pe grupe, folosind metoda cubului, care permite ca fiecare elev sa-si aduca contributia proprie la concluziile lectiei, lucrand prin cooperare si analizand subiectul din mai multe perspective astfel realizand un mic eseu despre subiectul lectiei.Itemi de evaluare:I1:Analizeaza interactiunile din urmatoarele enunturi:

Lovita de glontul nemilos, pasarea se prabusi fara vlaga pe pamantul umed.

Matei potrivi piatra in elasticul prastiei si, fara sa stea pe ganduri, o trimise catre fereastra la care astepta de 10 minute sa vada chipul lui Mihai.

noteaza corpurile care interactioneaza si precizeaza, pentru fiecare, ce tip de interactiune este( de contact sau la distanta)

I2.Aplica observatiile si rezultatele masuratorilor anterioare pentru a estima greutatea unui corp cu masa de 400 gr.

I3.Argumenteaza afirmatia: masa si greutatea nu pot fi confundate.

Descriptori de performanta: I1: ambele raspunsuri corecte -2 p ; un raspun correct -1p

I2: calcularea si obtinerea rezultatului -2p;

I3: argumentarea afirmatiei: 1p

Total 5p

Manuirea corecta a materialelor experimentale din laborator; Cautarea pe difrite site-uri de specialitare de filmelete educative in legatura cu tema lectiei.

Experimentarea pe diferite obiecte in gasirea centrului de greutate.

Autoreflecia

Scriei cteva consideraii personale privind desfurarea activitii didactice. ntrebrile de mai jos v pot ghida reflecia:

1. Ct de reuit apreciai c este activitatea didactic pe care ai desfurat-o?

Activitatea a fost reusita, au fost atinse toate obiectivele lectiei astfel fiind atins scopul si tema lectie inteleasa de catre elevi.2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activitii?

Puntele forte: folosirea de mijloace moderne de invatamant dar si diferite site-uri in care se pot experimenta notiunile invatate.

Punctele slabe: lipsa materialelor necesare pentru efectuarea diferitelor experimente.3. Ce ai face n mod diferit data viitoare? Data viitoare ar trebui adaptat mai mult in mod activ sistemul practic de invatate.

4. Care a fost reacia elevilor la activitatea didactic propus?Elevii au fost interesati de tema propusa, dorind sa afle cat mai multe lucruri despre centru de greutate al corpurilor.5. Care a fost feedback-ul elevilor?A fost un feedback pozitiv, fiind atins scopul lectiei si obiectivele acesteia.6. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activitii didactice?Atmosfera a fost una degajata, elevii au lucrat in mod interactiv, realizand experimentele propuse si interactiunand unii cu ceilalti.

PAGE 2014: Conf.dr.ing. Gabriel Gorghiu1/1