Proiect de activitate
DATA:26.12.2014 CADRUL DIDACTIC: Lesenco Gabriela AlexandraACTIVITATEA: Corectare RotacismETAPA TERAPEUTICĂ: consolidarea sunetului NTEMA ACTIVITĂŢII:introducerea sunetului N cuvinteTIMP DISPONIBIL: 45 minuteCLASA:a-VII-a
OBIECTIVE CADRU: Formarea capacităţii de a pronunţa clar şi precis, prin articularea corectă a fonemelor,silabelor, cuvintelor şi enunţurilor, respectând, în acelaşi timp, accentul şi intonaţia.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
EVENIMENTUL INSTRUCŢIONAL
CONŢINUTUL ADECVAT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE FORMATIVĂ ( sauITEMII TESTULUI DE EVALUARE)
SARCINI DE ÎNVĂŢARE
SITUAŢII DE ÎNVĂŢARE
CAPTAREA ATENŢIEI Se ascultă poezia "Zdreanţă"de Tudor Arghezi„L-aţi văzut cumva pe ZdreanţăCel cu ochii de faianţă?E un câine zdrenţărosDe flocos, dar e frumos.Parcă-i strâns din peticeCa să-l tot împiedice,Ferfeniţele-i atârnăŞi pe ochi, pe nara cârnăŞi se-ncurcă şi descurcă,Parcă-i scos din câlţi de furcă."Se prezintă şi planşa cu căţelul Zdreanţă(ANEXA 1)
Ascultaţi poezia!ConversaţiaExplicaţia
Elevii ascultă cu atenţie poezia
ENUNŢUL OBIECTIVELOR;ANUNŢAREA TEMEI
„Astăzi o să învaţăm să pronunţăm corect cuvinte care conţin sunetul "R".
Conversaţia
REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ÎNVĂŢATE ANTERIOR, RELEVANTE PENTRU NOUL CONŢINUT
Exemple de cuvinte ce conţin"R":Anotimpurile anului,fructe,legume,Simboluri,cereale.
ExplicaţiaConversaţia
ACTIVITATE TERAPEUTICĂ CU CARACTER GENERAL
1.Exerciţii pentru respiraţie:- Inspir pe nas / ţin aerul / expir pe
nas;- Inspir pe nas / ţin aerul / expir pe
gură;Inspir pe nas şi expir pe gură cu vocale
Explicaţia;Demonstraţia în faţa oglinzii; Imitaţia;Exerciţiul;
Clarificarea şi corectarea individuală a execuţiei fiecărui exerciţiu.
2. Gimnastică articulatorie:- “Spargem baloane”;- Umflarea şi sugerea obrajilor
alternativ;- Plimbarea aerului dintr-un obraz
în celălalt;- „Bombonici”;- Mişcarea bărbiei la dreapta şi la
stânga;- Mişcarea bărbiei în faţă şi în
spate;- Deschiderea şi închiderea gurii;- Zâmbim şi rotunjim buzele;- Vibrarea buzelor;- Muşcăm buzele;- „Pisca bea lăptic”;- Limba săgeată;- Limba la stânga şi la dreapta;- Limba la nas şi la bărbie;
3.Exerciţii pentru dezvoltarea auzuluifonematic (cum face ursul: morr, morr,morr; cum face motocicleta:brrr, brrr, brrr; cum sună telefonul: ţârr, ţârr, ţârr;cum face roata: scârţ, scârţ; cum facecâinele care muşcă:
Explicaţia;Demonstraţia în faţa oglinzii; Imitaţia;Exerciţiul;
Imitaţia;
Clarificarea şi corectarea individuală a execuţiei fiecărui exerciţiu.
Dezvoltarea auzului fonematic
hârrr, hârr, hârr;cum tremurăm de frig: bârr, bârrr; cumoprim caii: pârrr, cum chemăm oile: bârrrr, cum crapă lemnele pârrr-pârrr )Se prezintă fişa cu imagini(anexa2)
Exerciţiul;Demonstraţia
Elevii pronunţă onomatopeele
EVALUAREA PERFORMANŢEI(Evalurea progresului: elevul este capabil să facă încă o dată, singur, ceea ce a învăţat să facă, ajutat de cadrul didactic – test/probă de final)
ASIGURAREA RETENŢIEI(Se discută eventualele erori din testul /proba de final)
ASIGURAREA TRANSFERULUI( Sarcini diferenţiate, individualizate pentru activitatea de după amiază, dacă este cazul)