27
Клас. 3 Предмет. Природознавство Тема: Запитаємо у Матінки Природи: вода – руйнівниця, чи вода – рятівниця Мета: формування ключових компетентностей: вміння вчитися – самоорганізовуватись до планування своїх дій ; загальнокультурна – дотримуватись правил спілкування під час роботи на уроці та норм мовленнєвої культури; здоров’язберігаюча – дбайливе ставлення до життя і здоров’я; викликати позитивні емоції на уроці; соціальна – уміння працювати в парах, групах, індивідуально, колективно; предметних компетентностей: познайомити учнів з роботою, яку виконує вода в природі; розвивати увагу, мислення, спостережливість; формувати природознавчу компетентність молодшого школяра; розвивати когнітивну сферу; виховувати прагнення берегти й охороняти природу, зокрема воду. Тип уроку: комбінований урок. Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням інтерактивних технологій, мультимедійної презентації, фотосюжетів. Обладнання: малюнки, фотографії, довідкова література – словники, підручник, робочий зошит учня «Зошит друга природи», демонстраційна і опорна таблиці, мікрофон, мультимедійний проектор, ноутбук. Список використаних джерел: 1. Дитяча енциклопедія «Таємниці природи», «Махаон-Україна», 2. Енциклопедія для малят. - Харків, Промінь, 2009р., с. 40, 53, 68, 79. 3. Київ, 2007р. с.59, 16-17, 28, 30-31, 35-36, 46-47, 54-55, 57. 4. Нова Книга знань (у запитаннях та відповідях, Київ, «Махаон- Україна», 2007р. с. 12, 76-77, 27, 29, 21 87

Вода руйнівник чи рятівник

  • Upload
    -

  • View
    848

  • Download
    14

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Вода  руйнівник чи рятівник

Клас. 3

Предмет. Природознавство

Тема: Запитаємо у Матінки Природи: вода – руйнівниця, чи вода –

рятівниця

Мета: формування ключових компетентностей:

вміння вчитися – самоорганізовуватись до планування своїх дій ;

загальнокультурна – дотримуватись правил спілкування під час роботи на

уроці та норм мовленнєвої культури;

здоров’язберігаюча – дбайливе ставлення до життя і здоров’я; викликати

позитивні емоції на уроці;

соціальна – уміння працювати в парах, групах, індивідуально, колективно;

предметних компетентностей:

познайомити учнів з роботою, яку виконує вода в природі; розвивати

увагу, мислення, спостережливість; формувати природознавчу

компетентність молодшого школяра; розвивати когнітивну сферу;

виховувати прагнення берегти й охороняти природу, зокрема воду.

Тип уроку: комбінований урок.

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням

інтерактивних технологій, мультимедійної презентації, фотосюжетів.

Обладнання: малюнки, фотографії, довідкова література – словники,

підручник, робочий зошит учня «Зошит друга природи», демонстраційна і

опорна таблиці, мікрофон, мультимедійний проектор, ноутбук.

Список використаних джерел:

1. Дитяча енциклопедія «Таємниці природи», «Махаон-Україна»,

2. Енциклопедія для малят. - Харків, Промінь, 2009р., с. 40, 53, 68, 79.

3. Київ, 2007р. с.59, 16-17, 28, 30-31, 35-36, 46-47, 54-55, 57.

4. Нова Книга знань (у запитаннях та відповідях, Київ, «Махаон-

Україна», 2007р. с. 12, 76-77, 27, 29, 21

87

Page 2: Вода  руйнівник чи рятівник

5. Природознавство. Практичний довідник учня початкової школи. /

Уклад. Т. О. Сало, О. В. Сало. – Чернігів. Країна мрій, 2013

6. Ресурси Інтернету

Хід уроку

І. Організація класу до роботи

Продзвенів уже дзвінок,

Нас покликав на урок.

Природознавство будемо вивчати,

Щоб усе на світі знати.

Бо природа - рідна мати,

Будемо вчиться її оберігати.

ІІ. Бесіда за спостереженням

Доповідь маленького синоптика.

- Пора року

- Дата

- Стан неба

- Вітер

- Опади

- Зміни в живій і неживій

природі.

- Праця людей.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Представлення проекту

«Збережемо водойми чистими»

1група

- Які речовини небезпечні для «здоров’я» водойм?

2 група

- Чому не можна мити автомобіль на березі річки?

3 група

- Як водяні організми очищають воду?

4 група

- Як зекономити воду, коли чистиш зуби?

5 група

88

Page 3: Вода  руйнівник чи рятівник

- Чому збереження чистоти води пов’язане з майбутнім кожної людини?

Вчитель:

- На сьогодні вода майже у половині всіх річок і озер не придатна не

лише для пиття, а й для нормального існування мешканців водойм. У них

потрапляють отруйні речовини з фабрик і заводів, вода забруднена на

фермах і у побуті.

Гра «Так», «Ні»

• Потрібно берегти питну воду, економно її використовувати. (Так!)

• Не забруднювати ставки, джерела, озера, річки. (Так!)

• Мити автомобілі біля водойм. (Ні!)

• Мити посуд миючими засобами. (Ні!)

• Це все у руках людей. (Так!)

• Прісна вода потрібна для майбутніх поколінь. (Так!)

Робота у парах

Скласти усну розповідь про те, як потрібно берегти воду вдома.

IV. Мотивація навчальної діяльності

Вода – найвідоміша, найцінніша у світі речовина. Без неї не будуть

існувати ні люди, ні тварини, ні рослини. Люди п'ють воду для того, щоб

постійно поповнювати її запаси в організмі. Без води живий організм гине.

- Звідки ж узялася вода?

З глибин землі, відчувши силу

Води живої джерело,

З-під кручі цівкою забило,

Струмком співучим потекло.

У дружбі з ним квітують трави,

Кущі, дерева і земля.

І цілий день води чекають

Гаї, долини і поля.

89

Page 4: Вода  руйнівник чи рятівник

Вправа «Мікрофон»

- Що нового ви дізналися на попередніх уроках про воду?

V. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми дізнаємося:

• яку роботу виконує вода у природі;

• чи завжди вода приносить тільки користь;

• коли вода буває небезпечною.

VІ. Вивчення нового матеріалу

Перегляд слайдів презентації

90

Page 5: Вода  руйнівник чи рятівник

Місто після зливи

91

Page 6: Вода  руйнівник чи рятівник

Якщо населені пункти (міста чи села) розміщені на самісінькому

узбережжі, то їм повсякчас загрожує небезпека. Вони, як кажуть,

“сповзають” у воду. Тому такі береги потрібно захищати спеціальними

укріпленнями.

92

Page 7: Вода  руйнівник чи рятівник

VII. Сприймання і усвідомлення матеріалу

Повідомлення вчителя

Як утворюються яри

Вода у природі постійно «працює», щодня, щогодини, щохвилини.

Переносячи різні речовини (пісок, глину, вапняк, солі, каміння та інше) з

одного місця на інше. Внаслідок роботи води утворюються яри, печери,

ущелини. Це форми поверхні суші, що утворилися під дією дощової води.

93

Page 8: Вода  руйнівник чи рятівник

Довідкове бюро

Яр. Печера. Ущелина

Сильні зливи завдають шкоди, бо сприяють утворенню ярів. Водою

вимивається грунт на посівних площах і через десять років утворюється

яр.

Яр серед поля

Яр у лісі

Як же треба боротися з ярами?

Утворенню ярів можна запобігти, висаджуючи дерева, які швидко ростуть

і розвивають могутню кореневу систему, наприклад, горобину, осику,

тополю та ін.

94

Page 9: Вода  руйнівник чи рятівник

Як утворюються печери, ущелини

Печера

Річкові та морські хвилі постійно руйнують береги водойм, підточують

навіть міцні скелі утворюючи печери, ущелини.

Льодяна печера

95

Page 10: Вода  руйнівник чи рятівник

Печера

Ущелина

Що таке повінь

Навесні після танення снігів, відбувається значне підняття рівня води у

річках, яке називається повінню.

96

Page 11: Вода  руйнівник чи рятівник

Повінь

97

Page 12: Вода  руйнівник чи рятівник

98

Page 13: Вода  руйнівник чи рятівник

Повінь у горах

Снігова лавина

Якщо вода заливає, то снігова лавина засипає.

Снігова лавина

99

Page 14: Вода  руйнівник чи рятівник

Снігова лавина - несподіваний обвал мас снігу. Трапляється це високо у

горах. Швидкість снігу 170 км/год. Якщо під таким завалом опиняться

живі істоти, то їх навряд чи вдасться знайти й урятувати. Бувають у

Карпатах і горах Криму.

Що таке цунамі?

Величезні хвилі, що утворюються на морі-цунамі, змивають з лиця землі

міста і села, заводи і фабрики, руйнують дороги.

100

Page 15: Вода  руйнівник чи рятівник

Що таке айсберг?

101

Page 16: Вода  руйнівник чи рятівник

Айсберг

Айсберг - це великі плавучі маси льоду, що відкололися від крижаних полів

Арктики та Антарктики. Айсберги відрізняються за розмірами і формою,

деякі гіганти досягають розмірів невеличких країн. Під водою міститься

90% об’єму айсберга.

Ось чому вони дуже небезпечні для морських суден.

Проблемне питання

- Поміркуйте, коли вода буває рятівницею.

Вправа «Журналістський репортаж». Робота в парах

Підпишіть фотографії, використовуючи слова з підручника (с.23)

Питна вода, спрага, чистота, урожай, тварини, рослини, голод,

навколишнє середовище, пожежа, ліс, поле, город, дощ.

Гра «Добре - погано»

Клас поділяються на дві команди.

1 команда - Вода-руйнівниця

2 команда - Вода-помічниця

Фізхвилинка

102

Page 17: Вода  руйнівник чи рятівник

Раз! Два! – Час вставати –

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! – Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П'ять! Шість! – Засміялись,

Кілька разів нахилились.

Сім! Вісім! Час настав

Повертатися до справ.

VIII. Узагальнення і систематизація знань учнів

Метод «Прес»

Оскільки вода має руйнівну силу, то вона – руйнівниця.

А оскільки вона нам дуже потрібна і без неї ми не можемо жити -

вона помічниця, рятівник.

Практична робота з довідковою літературою

Об’єднання у групи за бажанням учнів.

• Знайти значення слова «гейзер»;

• Що означає слово «гідроелектростанція»;

• Водяний млин. Для чого він потрібен? Тематичний словник с.231

• Для чого потрібні штучні водойми? Тематичний словник с. 26

• Чому воду називають мінеральною?

Гейзери

103

Page 18: Вода  руйнівник чи рятівник

Гейзери - це фонтани гарячої, киплячої води, які вириваються з-під землі

назовні. Найчастіше вони розташовуються поблизу вулканів.

Із часом люди навчилися використовувати гейзери. Гарячою водою

опалюють будівлі.

104

Page 19: Вода  руйнівник чи рятівник

Цілющі гарячі джерела

Гідроелктростанція

105

Page 20: Вода  руйнівник чи рятівник

Київська ГЕС

Водяний млин

106

Page 21: Вода  руйнівник чи рятівник

Складання асоціативного куща у малюнках

«Вода на службі у людини»

107

Page 22: Вода  руйнівник чи рятівник

Робота в зошиті «Друга природи»

ІХ. Підсумок уроку

Сьогодні на уроці

• Я дізнався ...

108

Page 23: Вода  руйнівник чи рятівник

• Для мене було новим ...

• Мене найбільше вразило ...

• Я дякую воді за …

Х. Домашнє завдання с. 22-23переказувати.

Дібрати матеріал для створення колективного проекту «Корисна сила води».

ДодатокРобота води у природі

Вода у природі «працює» безперервно: вдень і вночі, взимку і влітку.

Результатом роботи води є яри, ущелини, печери.

Яри – це глибокі, широкі та протяжні круті схили долин. Яри є не

виправними «ранами» на поверхні Землі. Вони руйнують дороги,

зменшують кількість посівних площ, чим знижують урожайність.

Ущелини – утворюються протягом кількох тисячоліть у результаті

«роботи» гірських річок.

В утворенні печер вирішальну роль відіграє вода. Вона просочується

крізь глибокі шари кам’яної солі, гіпсу, вапняку, розчиняє їх і виносить на

поверхню. Через багато тисячоліть всередині гір утворюються порожнини

– печери. Деякі печери простягаються на кілька десятків кілометрів. По

них іноді течуть невеликі річки або вода збирається у вигляді озер. Є

печери, в яких мешкають деякі нічні тварини. Наприклад, кажани.

Вода- рятівник

Вода –це життя. Вода – завжди була символом чистоти, родючості.

Воду завжди порівнювали з мудрістю.

109

Page 24: Вода  руйнівник чи рятівник

Вода – краса всієї природи. Вона жива, біжить, рухається та дає життя

і рух усьому, що її оточує. Вода – найцінніший дарунок природи.

Справжня природна вода є запорукою нашої сили й енергії.

Питна вода

Питна вода – це вода, яка придатна для вживання людиною. Вона

повинна відповідати певним нормам якості. У разі невідповідності води

нормам якості відбувається її очищення і знезараження. Пити воду можна з

перевіреного джерела! Бережіть питну воду! З кожним роком на Землі її

стає все менше.

Вода порятунок від літньої спеки та спосіб загартування

організму

Найбільш приємний і корисний відпочинок влітку – відпочинок на

воді. Однак це робити потрібно під наглядом дорослих.

Найголовнішою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння

плавати.

Навчитись плавати потрібно кожному.

Стихійні лиха

На річках трапляються повені, коли вода раптом піднімається після

сильного дощу або танення снігу.

Повінь – це збільшення кількості води в річці, яке щорічно

повторюється під час весняного танення снігу або випадання дощів.

Повінь – це природне лихо. Воно виникає, коли вода виходить за межі

звичних для неї берегів і затоплює значні ділянки суходолу.

Причини повені

110

Page 25: Вода  руйнівник чи рятівник

тривалі дощі та сильні дощові зливи;

весняне танення снігів;

шторми та тропічні циклони можуть призводити до затоплення

узбережжя морів.

Наслідки повеней:

зупиняється рух транспорту;

затоплюються будинки, автомобілі, каналізаційні системи, дороги,

руйнуються мости;

погіршується якість питної води;

втрачається врожай на затоплених полях, вимивається родючий шар

ґрунту;

гинуть птахи та звірі.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Стихійні лиха можуть призвести до загибелі людей!

Рекомендації щодо правил поведінки під час повені

Слухайте прогноз погоди та вчасно сповістіть своїх родичів та друзів

про ймовірну «водну загрозу»;

отримавши попередження про затоплення, відключіть воду, газ,

електроприлади, візьміть із собою документи та терміново вийдіть у

безпечне місце: на будь-яке підвищення;

якщо вода прибуває повільно, перенесіть майно у безпечне місце, а

самі займіть верхні поверхи (горище), дахи будівель;

якщо необхідно залишити місця затоплення, скористайтеся човнами та

всім тим, що здатне утримувати людину на воді (колоди, бочки,

автомобільні камери);

якщо людина опинилася у воді, їй необхідно зняти важкий одяг і

взуття та скористатися плаваючими поблизу засобами й чекати допомоги.

Не панікуйте, мобілізуйте свій розум та фізичні сили!

111

Page 26: Вода  руйнівник чи рятівник

Не забудьте допомогти тим, хто опинився у скрутному становищі

разом з вами!

Айсберги – це величезні льодові брили, які сповзли з материка в море і

розкололися на окремі льодові острови. Над водою в айсберга височіє

тільки невелика його частина, а більша – під водою. На кригах та льодових

островах розташовані науково-дослідні станції.

Хоча айсберги дуже красиві, але, як говорять моряки, милуватися

ними краще здалеку. Якщо з айсбергом зіткнеться корабель, це може

призвести до трагедії. Існує Міжнародний льодовий патруль, який стежить

за рухом айсбергів і повідомляє про них по радіо кораблям, що

знаходяться у плаванні.

Бувають дуже великі айсберги, довжина та ширина яких сягає

багатьох кілометрів. Найчастіше в морі зустрічаються невеликі айсберги

розміром 1 – 2 км, але вони теж становлять серйозну загрозу для

мореплавства.

ВодаА вода - це справжнє диво!

Як прожити без води?

З нею ми завжди щасливі,

З нею в нас нема біди.

Є вода - ростуть рослини:

Ліс, сади, рясні поля.

Це чудово для людини

І радіє вся Земля.

Плавають в водичці діти,

Риби у воді живуть.

Розцвітають в лузі квіти.

І рясні дощі ідуть.

Кругообіг повсякчасно

На Землі вода веде.

Тож з водою всім прекрасно

І біди нема ніде!

Н. Красоткіна

Вода!

ЇЇ живильна сила,

Дала нам силу і тепло,

Вона життя у нас вселила,

Принесла у життя добро.

112

Page 27: Вода  руйнівник чи рятівник

І пронеслась вона рікою,

Що народила, то знесла,

Своєю мокрою рукою,

Життя у хвилі віднесла.

Стихійне лихо, горе, сльози…

А сльози, чистої води,

Вода руйнує та лікує,

Вода бере і віддає.

Бурхливо річка протікає,

Життя своєю стежкой йде,

Життя іде і все минає,

Вода тече і віддає…

Марія Ісаєва

Висновок

Вода і руйнівник, і рятівник. Якщо вода спричиняє стихійні лиха та

утворення ярів, ущелин і печер – вона руйнівник.

Вода – це й життя. Без води не може жити жодна жива істота. Для

багатьох організмів вода ще й середовище їх існування. У цих випадках

вода - рятівник.

113