12
1 Тема: БУДОВА ТА РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПЛОДІВ. Мета: Навчальна: Продовжувати формувати в учнів поняття про рослинний організм, його органи. Формувати спеціальні вміння розпізнавати типи плодів. Розвиваюча: Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та робити відповідні висновки та узагальнення. Продовжити формування умінь працювати з натуральними об'єктами та наочними посібниками, порівнювати їх, узагальнювати, робити висновки, об'єктивно оцінювати свої знання. Розвивати вміння логічно мислити. Розвивати увагу, спостережливість, уяву. Виховна: Виховувати інтерес до живої природи, естетичні почуття та смаки на основі прекрасного в природі та мистецтві. Продовжити формування переконань учнів у красоті навколишнього світу і значенні біологічних та екологічних знань у житті людини. виховувати науковий світогляд Обладнання та матеріали: таблиці «Запліднення у квіткових рослин», роздатковий матеріал: «Соковиті плоди», «Сухі плоди», інструктивні картки

Будова та різноманітність плодів

  • Upload
    nauka7

  • View
    448

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Будова та різноманітність плодів

1

Тема: БУДОВА ТА РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПЛОДІВ.

Мета:

Навчальна:

Продовжувати формувати в учнів поняття про рослинний

організм, його органи.

Формувати спеціальні вміння розпізнавати типи плодів.

Розвиваюча:

Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та робити

відповідні висновки та узагальнення.

Продовжити формування умінь працювати з натуральними

об'єктами та наочними посібниками, порівнювати їх,

узагальнювати, робити висновки, об'єктивно оцінювати свої

знання.

Розвивати вміння логічно мислити.

Розвивати увагу, спостережливість, уяву.

Виховна:

Виховувати інтерес до живої природи, естетичні почуття та смаки

на основі прекрасного в природі та мистецтві.

Продовжити формування переконань учнів у красоті

навколишнього світу і значенні біологічних та екологічних знань

у житті людини.

виховувати науковий світогляд

Обладнання та матеріали: таблиці «Запліднення у квіткових рослин»,

роздатковий матеріал: «Соковиті плоди», «Сухі плоди», інструктивні картки

Page 2: Будова та різноманітність плодів

2

для виконання лабораторної роботи, натуральні об’єкти (плоди різних

рослин, коренеплоди, видозмінені підземні пагони, шишки), мультимедійний

проектор, електронні засоби наочності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань; урок засвоєння вмінь та

навичок.

Основні поняття: плід, оплодень, типи плодів,супліддя.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда;

наочний: ілюстрація, демонстрація натуральних об’єктів,

демонстрація за допомогою мультимедійного проектора;

практичний: виконання лабораторної роботи, робота з

роздатковим матеріалом;

2. Репродуктивний:

подання матеріалу в готовому вигляді;

конкретизація набутих знань;

закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

4. Візуальний: складання графічного конспекту та опорних схем.

Хід уроку:

І. Організаційний етап.

ІІ. Перевірка домашнього завдання у ході виконання наступних завдань:

1. Роздивіться малюнки і визначте типи запилення, які зображені на них.

2. Дайте визначення даних типів запилення.

Page 3: Будова та різноманітність плодів

3

3. (Слайд презентації)

Вставте у речення пропущені слова:

Потрапивши на приймочку маточки, пилкове зерно ……….. ,

утворюючи ………. . Пилкова трубка проростає до зав’язі а по ній

переміщаються …….. . Кінчик пилкової трубки через ………… проникає у

насіннєвий зачаток. Один із сперміїв зливається із .............., відбувається

запліднення і утворюється ……….. . Другий спермій зливається із ……… .

Із заплідненої центральної клітини розвивається ………. . Із покривів

насіннєвого зачатка утворюється ……., а стінки зав’язі перетворюються на

……… .

4. Визначте послідовність процесів при статевому розмноженні

квіткових рослин, записавши правильний порядок за допомогою цифр.

Утворення пилкової трубки.

Дозрівання статевих клітин.

Формування насіння.

Перенесення пилкового зерна на приймочку маточки.

Утворення зиготи і ендосперму.

Утворення генеративної бруньки на пагоні.

Цвітіння.

Злиття статевих клітин.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Отож, квітка відцвіла, відбулося запилення, запліднення, утворився плід.

І буде цілком логічним, якщо сьогодні на уроці ми поговоримо про

різноманітність плодів.

(Проводиться робота в групах).

Page 4: Будова та різноманітність плодів

4

Вам запропоновані натуральні об’єкти. Серед них є плоди і не плоди.

Ваше завдання розділити їх.

А от чи правильно ви зробили дізнаєтеся на сьогоднішньому уроці. Бо

переконана, що ваших знань на початку уроку ще бракувало. Після вивчення

теми зможете провести «роботу над помилками».

(Урок проводиться із використанням слайдів презентації).

Тож, тема нашого уроку:

РІЗНОМАНІТНІСТЬТА

КЛАСИФІКАЦІЯПЛОДІВ

ПЛІД – ЦЕ ОРГАН:

УТВОРЮЄТЬСЯ ЛИШЕ НА МІСЦІ КВІТКИ

ПІСЛЯ ЗАПИЛЕННЯ

МІСТИТЬ НАСІННЯ

Перш ніж вести про щось розмову, потрібно дати визначення того, про

що будемо говорити.

Думаю, що саме визначення вже дає вам можливість проаналізувати

власні помилки.

Але давайте пригадаємо, як утворюється плід. (Проводиться бесіда із

використанням наступного слайду)

УТВОРЕННЯ ПЛОДА

Запитання для бесіди:

Назвіть складові частини маточки.

Page 5: Будова та різноманітність плодів

5

Що міститься всередині зав’язі?

З чого утворюється зародок?

З чого утворюється насінина?

З чого утворюються стінки плода?

Які функції може виконувати плід?

ФУНКЦІЇ ПЛОДА

ЗАХИЩАЄ НАСІННЯ СПРИЯЄ ПОШИРЕННЮ

Найчастіше плоди класифікують за будовою оплодня та кількістю

насіння, хоча є й інші способи класифікації.

ПЛОДИ

СОКОВИТІ СУХІ

ОДНОНАСІННІ БАГАТОНАСІННІ ОДНОНАСІННІ БАГАТОНАСІННІ

Чи не правда, знайомі нам назви плодів представлені на цьому слайді?

Адже саме так ми найчастіше називаємо плоди. Але в основу цих назв

покладені гастрономічні властивості або назва рослини. А от із ботанічної

точки зору виходить, що груша зовсім не груша, а яблуко, а ягоди вишні

зовсім не ягоди, а кістянки. Аби не заплутувати вас далі, про все по-

порядку…

Page 6: Будова та різноманітність плодів

6

Соковиті однонасінні

Кістянка

СОКОВИТІ

БАГАТОНАСІННІ

Ягода

Яблуко

Уважно подивіться на соковиті багатонасінні плоди і скажіть, у

чому полягає відмінність між ягодою і яблуком?

СУХІ

ОДНОНАСІННІ

Зернівка

Сім’янка

Крилатка

Горіх

Горішок

Плід зернівка містить лише одну насінину, крім того насінна шкірка

міцно зростається зі стінками плоду так, що відділити її неможливо.

Плід сім’янка теж однонасінний, але стінки плоду легко відділяються.

Зернівка

Сім’янка

Своєрідним є плід крилатка, у якого по краях оплодня утворюється

тоненька плівка у вигляді крила. Така форма плоду сприяє його розселенню.

Page 7: Будова та різноманітність плодів

7

Крилатка

А ось перед вами горіхи. До речі горіхами ми звикли називати навіть те,

що насправді до них не належить. Наприклад фісташки з точки зору ботаніки

не є горіхами. Горіх – це плід, у якого є твердий, здерев’янілий оплодень,

усередині якого вільно лежить одна насінина.

Горіх

Ми звикли насіння кедра називати кедровими горішками, але це

неправильно. Подумайте чому? (Якщо у дітей виникають труднощі із

відповіддю на дане запитання варто провести евристичну бесіду).

Що таке горіх? (Плід)

А де утворюються плоди? (На місці квітки)

А звідки ми беремо кедрові горішки? (Із шишки)

А чи бачили ви щоб хвойні рослини цвіли? (За браком знань діти ще

не знають, що кедр – представник голонасінних рослин, а вони

ніколи не цвітуть)

У каштана оплодень шкірястий. Плід дуба – жолудь теж належить до

горіхів, але має шкірястий оплодень.

Page 8: Будова та різноманітність плодів

8

А це – маленькі горіхи. Такий плід називається горішок. Не думаю, що ваша

мама зрадіє, коли довідається, що зварила гречану кашу із горішків. Не

думаю, що ви переконаєте її в цьому, навіть, якщо це науковий факт.

Горішок

А тепер мова піде про сухі плоди, що містять багато насінин.

СУХІ

БАГАТОНАСІННІ

Коробочка

Стручок

Стручечок

Біб

Коробочка

Стручок

Стручечок

Порівняйте стручок і стручечок. Що відрізняє їх?

(Учні відмічають, що стручок вузький і довгий. А у стручечка довжина

приблизно дорівнює ширині або перевищує її лише у 1,5 – 2 рази).

Page 9: Будова та різноманітність плодів

9

Біб

А тепер ми з вами знову будемо міркувати. Перед вами плід, який ми

звикли називати стручком. Ми говоримо: «стручок гороху», «стручки

квасолі». Але плід цих рослин називається біб. І є одна дуже важлива деталь,

яка дозволяє їх розпізнавати. Зверніть увагу, що у стручка насінини

прикріплюються до плівчастої перетинки, що знаходиться усередині плоду, а

у боба такої перегородки немає, насінини розташовуються на обох стулках у

шахматному порядку.

(Звертається увага учнів на біб арахісу, проводиться проблемно-

пошукова бесіда).

Правда ж незвично бачити арахіс серед бобів? Ми звикли в

супермаркетах бачити його серед горіхів.

А чому? (Тому що інша назва його – «земляний горіх»).

Здогадуєтесь, чому земляний? (Правильно, бо плоди і насіння

арахісу достигають під землею).

Але ж пригадайте визначення плоду, яке ми давали на початку уроку.

Одна із ознак плодів, що вони утворюються тільки на місці квітки.

То хіба квітка може бути під землею?

Чи може це не плід?..(Учні скоріш за все висловлять

припущення, що може квітка якось потрапляє під землю).

Так, арахіс унікальна рослина. Після цвітіння і запилення квітконіжка із

зав’яззю сильно витягується, вигинається донизу і «вгвинчує» зав’язь у

Page 10: Будова та різноманітність плодів

10

землю на таку глибину, на яку ми саджаємо картоплю. Боби виростають під

землею.

А це плоди?

Несправжні плодиматочка + оцвітина

маточка + квітколоже

Ми звикли називати їх ягодами. Але правильно називати їх

несправжніми плодами. Зверніть увагу на те, що у формуванні плоду можуть

брати участь не лише маточка. А й інші частини квітки. Так у шипшини,

суниць та інжиру – це квітколоже. Плоди – горішки у інжиру та шипшини

містяться всередині чашоподібного квітколожа, а у суниць квітколоже

випукле, м’ясисте; саме ним ми і ласуємо влітку.

У випадку, коли квітка має лише одну маточку із неї утворюється один

простий плід. Якщо ж квітка містила кілька маточок виникає і відповідна

кількість дрібних плодиків. Разом вони утворюють складний плід, як у

малини та ожини. Якщо ж рослина мала суцвіття, та ще й дуже щільне,

плоди, що виникли кожен із окремої квітки зростаються між собою. При

цьому утворюються супліддя. Прикладом може бути шовковиця або ананас.

Супліддя

А на цьому слайді представлені знайомі нам плоди. А як же їх назвати?

Page 11: Будова та різноманітність плодів

11

Наші знайомі незнайомці

Знайомі нам і смачні апельсини та лимони належать до ягодоподібних.

Такий плід називається померанець і властивий усім цитрусовим. Оплодень

у них товстий і ззовні має багато ефіроолійних залозок.

Плід у ківі – типова ягода. Ягода – плід і у банана. А де ж насінини у

нього можете запитати ви? Справа в тім, що банани, які ми споживаємо - це

культурні рослини, штучно виведені сорти, вони не містять насіння. А їхні

дикі родичі мають менше м’якоті, зате містять насіння.

Різновидом ягоди є гарбузина, що властива огіркам, диням, кавунам.

Тому сміливо можете розказати вдома, що ріжемо і солимо ягоди помідора та

огірка, а коли їсте грушу чи айву сміливо говоріть, що їсте яблуко.

IV. Узагальнення вивченого матеріалу.

А тепер настав час провести «роботу над помилками».

(Проводиться фронтальна бесіда, діти працюють у групах )

Давайте назвемо плоди не так, як ми звикли, а згідно із

ботанічною термінологією.

Чи належать до плодів цибулина, бульба і коренеплід буряка?

Чому?

А шишки голонасінних рослин можна назвати плодами? Чому?

V. Підведення підсумків уроку, рефлексія:

Отож матеріал, який потрібно було засвоїти вичерпався. Прошу

вас відвідати уявну станцію «НЦМЗ» («навіщо це мені знати») і

Page 12: Будова та різноманітність плодів

12

сказати кілька слів про важливість отриманої на уроці інформації

особисто для вас.

Чи досягнута мета уроку?

Що ми для цього робили?

Що у нас вийшло добре?

Що нам поки не вдається?

Як оцінюють свою роботу групи?

VI. Оцінювання учителем.

VII. Домашнє завдання.

§ 31 (читати та переказувати), скласти і записати опорні схеми

«Класифікація плодів», «Соковиті плоди», «Сухі плоди».