10
Урок № 6 Тема: Корінь: будова і функції Мета: розглянути особливості внутрішньої будови кореня та розкрити взаємозв’язок будови і виконуваних функцій окремих зон кореня в цілому; удосконалювати вміння учнів працювати з мікроскопом та постійними мікропрепаратами; удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці; формувати екологічну культуру, любов до природи. Очікувані результати: учні описують ріст кореня; характеризують будову кореня у зв’язку з функціями поглинання води та укріплення в ґрунті; називають зони кореня та характеризують їх; дотримуються правил роботи з мікроскопом та лабораторним обладнанням. Обладнання та матеріали: таблиці «Будова корення», «Зони корення». Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Хід уроку 1. Організаційний момент Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. 2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів 2.1. Фронтальна бесіда. 1. Що таке корінь? 2. Які види коренів вам відомі? 3. Які кореневі системи вони утворюють? 2.2. Скласти діаграму Вена. Завдання: дати порівняльну характеристику типам кореневих систем.

внутрішня будова корення

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: внутрішня будова корення

Урок № 6

Тема: Корінь: будова і функції

Мета: розглянути особливості внутрішньої будови кореня та розкрити взаємозв’язок будови і виконуваних функцій окремих зон кореня в цілому; удосконалювати вміння учнів працювати з мікроскопом та постійними мікропрепаратами; удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці; формувати екологічну культуру, любов до природи.

Очікувані результати: учні описують ріст кореня; характеризують будову кореня у зв’язку з функціями поглинання води та укріплення в ґрунті; називають зони кореня та характеризують їх; дотримуються правил роботи з мікроскопом та лабораторним обладнанням.

Обладнання та матеріали: таблиці «Будова корення», «Зони корення».Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

1. Організаційний моментПривітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів2.1. Фронтальна бесіда.

1. Що таке корінь?2. Які види коренів вам відомі?3. Які кореневі системи вони утворюють?

2.2. Скласти діаграму Вена.

Завдання: дати порівняльну характеристику типам кореневих систем.

У лівому колі учні записують ознаки, притаманні стрижневій кореневій системі, а в правому —

мичкуватій. У середній частині, яка утворена перекриванням двох кіл, учні записують спільні

ознаки стрижневої і мичкуватої кореневої систем.

Page 2: внутрішня будова корення

Очікувані відповіді учнів: спільні ознаки — наявність додаткових та бічних коренів; стрижнева

коренева система має головний корінь, у мичкуватої кореневої системи — відсутній головний

корінь.

2.3. Взаємоперевірка заповненої вдома таблиці «Видозміни коренів та їх значення в житті рослин і господарстві людини».2.4. «Мозковий штурм».

— Розвиток кореневої системи залежить від умов, у яких живе рослина. У якої рослини — тієї, що росте в умовах достатньої вологості, чи тієї, яка живе в засушливих місцях зростання,— коренева система проникає глибше в ґрунт?2.5. Закінчити схему.

2.6. «Назви видозміну кореня».

Учитель проектує на екран зображення видозмін коренів різноманітних вищих рослин,

наприклад:

• жоржини;

• омели;

• редиски;

• плюща;

• кукурудзи;

• орхідеї;

• болотяного кипарису та інші.

Учні повинні записати в зошиті, які видозміни під яким номером показувалися. Потім можна

провести самоперевірку і самооцінювання виконаної роботи.

3. Мотивація навчальної діяльностіРозв’язування проблемного завдання.У книзі «Життя рослин» К. Тимірязєв писав: «…Природа тут вдалася до хитрощів. Корінь за

найменшої витрати будівельного матеріалу у змозі оббігти більшу кількість частинок ґрунту,

Функції кореня

Закріпити рослину в ґрунті

?

?

?

Page 3: внутрішня будова корення

якнайщільніше прилягти до нього…».— Про які хитрощі говорив учений? (Мабуть, про можливості кореня здобувати воду з

поживними речовинами ґрунту.)— Як рослина поглинає воду?Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.

4. Вивчення нового матеріалуПлан пояснення нового матеріалу1. Зони кореня, їхні функції. (Розповідь учителя, бесіда з учнями, самостійна робота учнів з

підручником, заповнення таблиці.)Корінь, як і інші органи рослини, має клітинну будову. Різні його ділянки складаються з

неоднакових клітин, що утворюють зони кореня. Це добре видно на молодих коренях цибулі,

квасолі, соняшнику, пшениці та інших рослин. На поздовжньому розрізі головні, додаткові й

бічні корені мають подібну будову, і в них можна виділити такі зони: зона поділу з кореневим

чохликом, зона розтягування (власне росту) і початок диференціації клітин, всисна і провідна

зони.

Проектування зображення на екран

Зона поділу займає верхівку кореня завдовжки 2–3 мм. Це зона клітин, які активно діляться

(меристема кореня). Усі тканини кореня виникають із цієї твірної тканини. Зона поділу вкрита

кореневим чохликом, який захищає верхівку кореня від пошкоджень під час просування в

ґрунті. Вони живуть недовго, поступово відмирають і злущуються. Замість відмерлих клітин

постійно утворюються нові за рахунок зони поділу, яку прикриває кореневий чохлик.

Запитання для обговорення:

— Як ви вважаєте, чи є кореневий чохлик у водяних рослин? (Ні, він відсутній.)

Це цікаво!

У деяких водяних рослин, наприклад у ряски, замість кореневого чохлика є спеціальна

кишенька, яка надійно захищає кінчик кореня від вимивання водою.

Page 4: внутрішня будова корення

Розповідь учителя

У зоні розтягування клітини ростуть, видовжуються і стають циліндричними. У них з’являються

великі вакуолі. Сукупний ріст клітин цієї зони створює силу, завдяки якій корінь заглиблюється

в ґрунт. Цьому сприяють «якірні» властивості кореневих волосків наступної зони кореня. Ця

зона також невелика — усього кілька міліметрів. У верхній її частині клітини починають

спеціалізуватися і у всисній зоні повністю перетворюються на судини та інші види клітин

кореня. Всисна зона (завдовжки від кількох міліметрів до 1–6 см) характеризується наявністю

кореневих волосків — видовжених на 0,2–1,0 см виростів зовнішніх клітин кореня. Ядро

клітини переходить у кореневий волосок і зазвичай розміщується в його верхівці. Завдяки

великій кількості волосків (кілька сотень на 1 мм2) у рослин всисна поверхня збільшується в

десятки разів. Наприклад, загальна площа всисної зони кореневої системи озимої пшениці може

перевершувати площу надземної частини в 130 разів і становити 100 000 м2 на 1 га.

Кореневі волоски недовговічні, вони живуть 10–20 діб, а потім відмирають і злущуються. Нові

волоски утворюються в процесі росту верхівки кореня в довжину. З ростом кореня в глибину

переміщується і зона кореневих волосків.

Запитання до учнів:

— Як ви вважаєте, чи однаково розвиваються кореневі волоски на коренях рослин, які

мешкають у різних умовах?

Очікувана відповідь учнів:

За різних умов на коренях навіть однієї й тієї самої рослини кореневі волоски розвиваються

неоднаково. Так, у сухому ґрунті вони розвиваються інтенсивніше, ніж у вологому.

Розповідь учителя

Коли вологи багато, вони не розвиваються зовсім. У болотяних або водяних рослин кореневих

волосків зазвичай не буває, проте вони утворюються, коли ці рослини переходять на ґрунтові

умови зростання. В епіфітних рослин, які мають повітряні корені, кореневі волоски

розвиваються тільки тоді, коли корінь стикається з твердим субстратом. У деяких рослин роль

кореневих волосків виконують гіфи гриба, з якими вони вступають у симбіоз.

Самостійна робота учнів з підручником

— Які особливості будови і функції провідної зони кореня?

Відповідь учнів після самостійного опрацювання підручника:

Провідна зона, або зона бічних коренів (зона галуження), становить більшу частину кореня,

вона розміщена над кореневими волосками і досягає кореневої шийки (місця переходу кореня в

Page 5: внутрішня будова корення

стебло). У цій зоні утворюються провідні судини й бічні корені. Провідна зона — це посередник

між всисною зоною кореня і надземною частиною рослин.

2. Внутрішня будова кореня. (Самостійна робота учнів з підручником, лабораторне дослідження, бесіда.)На початку вивчення питання вчитель демонструє (або проектує на екран) зображення

внутрішньої будови кореня і ставить запитання до учнів:

— У якій зоні кореня зроблено зріз?

(Учні висловлюють свої припущення і пояснюють їх.)

Проектування зображення на екран

1 — шкірка;

2 — кора;

3 — центральний

циліндр;

4 — судини;

5 — ситоподібні трубки

Запитання для самостійного опрацювання:

— Які особливості внутрішньої будови кореня у всисній зоні?

Очікувані відповіді учнів: Покривна тканина в цій ділянці кореня складається з одного шару

клітин шкірки з тоненькими стінками. Саме ці клітини й утворюють кореневі волоски. Глибше,

під шкіркою, розміщена кора кореня. Вона складається з багатьох шарів клітин основної

тканини. По цій тканині розчини поживних речовин рухаються від кореневих волосків до

провідних тканин, розташованих у центральній частині кореня.

Центральна частина кореня становить центральний циліндр. У центральному циліндрі

формується провідна система рослини — ксилема та флоема. До складу ксилеми входять

судини. По ній відбувається висхідний рух поживних речовин, тобто від кореня до надземної

частини рослин. А по флоемі транспортуються органічні сполуки від зелених надземних частин

до кореня (низхідний рух). До складу флоеми входять ситоподібні трубки. У центральному

циліндрі також розташовані механічна та основна запасаюча тканини.

Page 6: внутрішня будова корення

Лабораторне дослідження

Тема. Будова кореня.

Мета: ознайомитися з будовою кореня та його структурами у зв’язку з функціями, які вони

виконують.

Обладнання: постійні мікропрепарати кореня ірису; мікроскоп; таблиці; підручник.

Хід дослідження

1. Підготуйте мікроскоп до роботи.

2. Розгляньте за допомогою мікроскопа постійний мікропрепарат внутрішньої будови

кореня (поперечний розріз) на рівні зони всмоктування.

3. Знайдіть покривну тканину кореня з кореневими волосками (зверніть увагу, чи є кореневі

волоски виростами клітин покривної тканини).

4. Розгляньте провідні тканини (вони розташовуються в центрі мікропрепарату). Судини

мають вигляд округлих отворів з потовщеними оболонками. Ситоподібні трубки

розташовуються невеликими групами між ділянками із судинами.

5. Намалюйте схематично поперечний розріз кореня на рівні зони всмоктування. Позначте

різні види тканин.

6. За результатами роботи зробіть висновок.

5. Узагальнення та систематизація знань5.1. Виконання тестових завдань.

Вибрати одну правильну відповідь.1. Найдовша зона кореня — це зона:А поділу В розтягуванняБ всисна Г провідна2. Зона кореня, яка містить твірну тканину,— це:А поділу В розтягуванняБ всисна Г провідна3. Всисна зона щільно вкрита:А кореневими волосками В покривними клітинамиБ кореневим чохликом Г бічними коренями4. Зона, у якій відбувається галуження кореня:А всисна В провіднаБ розтягування Г поділу5. Людина здійснює пікірування з метою:А посилення росту головного кореняБ стимулювання росту бічних коренів

Page 7: внутрішня будова корення

В стимулювання утворення підземних стеблових бульбГ стимулювання росту додаткових коренівВідповідь: 1 — Г, 2 — А, 3 — А, 4 — В, 5 — Б.

5.2. «Снігова куля».Учитель пише на дошці поняття, а учні називають по одному слову, що його стосується.

Повторювати слова не можна. Слова записуються напроти терміна, а потім один учень узагальнює їх.

Наприклад: центральний циліндр, судини, ксилема, флоема, ситоподібні трубки.5.3. Фронтальна бесіда.

1. Які функції виконує корінь?

2. Які зони має корінь?

3. Які функції виконує кореневий чохлик?

4. Де містяться кореневі волоски та яку функцію вони виконують?

5. Що таке судини, де вони розміщені та яке їхнє значення?

6. Підбиття підсумків урокуТехнологія «Незакінчені речення»Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад:— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…— Урок важливий, тому що…— Мені сподобалося…— Мені не сподобалося…— Від наступного уроку я чекаю…

7. Домашнє завдання7.1. Завдання для всього класу.

- відповісти на питання після параграфа.Підручник вивчити параграф 24.

7.2. Індивідуальні та творчі завдання.Скласти п’ять тестових завдань формату Б, які б містили декілька правильних відповідей.

Page 8: внутрішня будова корення