12
Міністерство освіти і науки України Відділ освіти Маловисківської райдержадміністрації Хмелівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

У колі дружної родини

  • Upload
    -

  • View
    78

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: У колі дружної родини

Міністерство освіти і науки УкраїниВідділ освіти Маловисківської райдержадміністрації

Хмелівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

Page 2: У колі дружної родини

Тема: «У колі рідної родини»Матеріал уроку: Варвара Гринько «Сім» (лічилка) Василь Сухомлинський «Тетянка усміхається!»Мета: удосконалювати навички виразного читання; Збагачувати активний словниковий запас; виховувати любов до усіх членів сім’ї.Обладнання: скоромовка, квітка, дидактичний матеріал.

ХІД УРОКУІ. Організація класу до уроку.Вчитель. Діти! У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте їм гарного дня. Я хочу, щоб цей урок ви провели з гарним настроєм і отримали масу задоволення. Отож, подивіться на це сонечко (показую малюнок, де зображено сонце), яке воно усміхнене. Я хочу, щоб у вас була така усмішка протягом цілого уроку. А зараз, подивіться на хмаринку(показую) який у неї гарний настрій, я хочу, щоб такий настрій вас супроводжував під час роботи зі мною. Тепер, погляньте на ластівку, мені хочеться, щоб ви себе почували легко, вільно на уроці, так як почуває себе птах, літаючи в чистому просторому небі. Отже, налаштувалися на роботу.Гімнастика розуму та підготовки до читання.Вчитель. Якщо ви правильно складете розсипані склади,то зумієте прочитати слова, що будуть епіграфом нашого уроку. На м’ї кра в кла

лад. що сі щи ли ко

Нащо кращий клад,Коли в сім’ї лад.

ІІ. Підготовка до читання.Робота над скоромовкою.«Їхав Прокіп з Прокопівною ще й з маленькими прокопенятами»Розгадування кросворду.-Ким для вас є ці люди, дізнаєтесь, розв’язавши кросворд. Закінчіть речення і впишіть дібрані слова у кросворд.1) Донька моєї мами – то моя…..(сестра).2) Найбільше в нашій хаті свято, коли приходить з роботи…(тато).3) своїх онуків розуму навчає старенький….(дідусь).4) Найбільше пестять та голублять своїх дітей…(мами).

Page 3: У колі дружної родини

5) Батькам на потіху росте здоровий, розумний їхній…(син).6) Твою матусю донечкою кличе твоя…(бабуся).-Прочитайте у виділених клітинках зверху вниз слово, близьке за значенням до слова сім’я. (Родина)

с е с т р А

т а т о

д і д у с ь

м а т и

с и н

б а б у с я

Вправи на розширення кута зору.-Прочитайте з карток назви наших рідних. Скажіть, яке слово зайве у кожній піраміді слів. Поясність свій вибір.

МА М ТА ТКО СУ СІДБРА ТИКСЕС ТРА

ТІ ТКАБА БЦЯ

ДІ ДУСЬДЯ ДЬКО

ТО ВАРИШ

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку, мотивація начальної діяльності школярів.

Вчитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити і читати різні художні твори про сім’ю, родину. І почнемо із лічилочки Варвари Гринько «Сім»Лічилка в найпростішій формі це рахунок. Рахунком вирішували, визначали кому водити. Колись лічилка не була грою: тому що люди вірили в числа. У лічилках перекручені слова: «п’ятам, панцирам, шуму, руму». Виявляється, що це – п’ять, шість, сім, вісім. Рахунок у лічилці умовний, зрозумілий тільки граючим. Лічилка теж відкриває гру, а гра була наслідування серйозних справ: полювання, робота в полі, військовий похід. Із часом серйозний зміст у грі перерахування зник і лічилки стали забавними віршиками: про коня, що скакав у полі, про зайця, що бігає по болоту й шукає собі роботу, про яблуко,

Page 4: У колі дружної родини

що котиться повз сад. Лічилку відрізняє чіткий ритм, і всюди він виразний. Ритмувати потрібно за кроками.Робота над назвою лічилки.Вчитель. З чим у вас асоціюється назва віршика «Сім»? ( відповіді дітей)Асоціативний кущ.

- З давніх часів число 7 вважалося магічним. Воно зустрічається і в міфології, і в народній мудрості, і в художній літературі: (7 кольорів у веселці, «Білосніжка і 7 гномиків», «Вовк і 7 козенят», 7 днів у тижні,українська народна казка «7дочок», 7 нот на нотному стані, квіточка – семипелюсточка, є 7 смертних гріхів, Рим побудований на 7 горбах. У Біблії число 7 зустрічається 180 разів..

- Загадкова хаткаОсь перед вами, друзі, хата,У ній 4 є кімнати.А ось вам загадка моя:Як тут розміститься 7 «Я»?ІV. Робота над лічилкою В.Гринько «Сім»

- Послухайте лічилку і скажіть, чи є, на вашу думку, лад у цій см’ї?- Кого з членів сім’ї ви запам’ятали?- Прочитайте ще раз лічилку мовчки. Від імені кого ведеться

розповідь?- Розгляньте малюнок. Хто тут є? Кого із сімейки на малюнку немає?- У кого така ж сім’я?- Як би ви розповідали лічилку про свою сім’ю? Як її назвали б?- Для чого складаються лічилки?- Потренуйся читати лічилку мовчки.

Вчитель. Любо нам у рідній хаті Там, де рідний батько, ненька, Там, де братчик і сестричка, І бабусенька старенька.

Юрій ШкрумелякV. Фізкультхвилинка.Вчитель. Під час читання весь час працюють очі. Влаштовуємо і для них відпочинок.

Сплять маленькі совенята (очі заплющені)

Page 5: У колі дружної родини

Раз – розкрили оченята,Подивилися навколо(кругові рухи очима).Потім вгору і додолу(лише очима, головою не рухати)Оченята блим, блим, блим!Відпочити треба їм!Вправо, вліво, оченятаПовертали совенята.Совенята будуть спати, А ми будемо читати.

VI. Кубування.Вчитель. На уроках позакласного та літературного читання ми з вами познайомилися з творами В.О. Сухомлинського тому сьогодні на урок до нас завітав кубикКубик діти не простий,Кубик діти чарівнийВін доріжки прокладає-Знання ваші перевіряє(Робота з кубом)VII. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Тетянка усміхається»

1) Читання твору вчителем.- Прослухавши оповідання Василя Сухомлинського «Тетянка

усміхається!», дізнаєтеся, яка радісна подія відбулася у цій сім’ї.2) Словникова робота.

ОчіТимкарадісносьогодніпшеницю

сієкрикнувтривожніусміхнетьсяпоцілував.

Прочитайте «сходинки» слів. Прочитайте найкоротше , найдовше слово, з наголосом на перший склад.

Page 6: У колі дружної родини

Доберіть слова, близькі за значенням до слів «радісно», «тривожні».Прочитай словосполучення, об’єднавши слова з першої та другої колонок.

3. Читання твору учнями вголос «ланцюжком».- Читаючи, простежте, які почуття переживав хлопчик, спостерігаючи

за немовлям.4. Вибіркове читання. Аналіз змісту.

Як мама доглядала за маленькою донечкою? Чого дуже хотілося Тимкові? Що його дивувало? Прочитайте. Чому Тимко так чекав, коли усміхнеться сестричка? Чому татові очі були тривожні? Що їх змінило в одну мить? Хто розділив радість сім’ї Тимка? Назвіть усіх, хто зрадів дитячій усмішці. Які почуття переживав хлопчик, спостерігаючи за сестричкою? Як ви гадаєте батьки радіють успіхам дитини поки вона немовля?

Вчитель. Батьки, родичі радіють успіхам дитини у будь якому віці. Тож вчіться радувати свою родину!5. Вправи на розвиток читацьких навичок.Гра «Хто швидше»

Знайдіть і прочитайте речення, в яких у житті словосполучення із словникової роботи.

Гра «Чим є в оповіданні такі речення?» Пропоную вам пограти в гру, яка називається « Чи є в оповіданні такі

речення?» Я вам зачитую речення, якщо воно є в оповіданні – ви піднімаєте праву ручку, якщо ж ні – то кладете голівки на парту. Готові?- Тимкові хочеться, щоб Таня подивилася на нього. (так)- Біжить Тимко, рукою махає. (так)- Він усміхнувся, поцілував і обняв Тимка. (так)- Тимко як підходить до Тетянки вона плаче. (ні)- Молодці. Ви дуже уважні були.

Гра «Юні дослідники»- Вам сподобалось грати?(ТАК). Хочете ще? Тоді давайте зіграємо ще

в одну гру, яка називається «Юні дослідники». На виконання гри вам дається дві хвилини.

- Слухайте завдання: вам потрібно знайти у скількох реченням ужито слово «усміхається»

І зачитали ці речення. Вероніка, прочитай, скільки речень ти знайшла.

Page 7: У колі дружної родини

Ми всі речення знайшли? Чи може про якесь забули?

Хай татко і мам радіють дитині!Хай буде, як дуб, могутній наш рід!Хай злагода й мир запанують в родині!А ми з вами, наш клас, теж родина? Як ви думаєте? (Відповіді дітей)Родина – це не тільки рідні, родичі. Це і наш клас, школа і весь народ. Відкритий погляд, весела посмішка говорить про душевну доброту. Посмішка і добрий сміх – то часточка радощів, які допомагають жити, вчитись і долати труднощі. Будьте вірною підтримкою одне одному, діліть достойно і радощі, і труднощі.

(оформлення родового дерева класу)VIII. Підсумок уроку.- Якою була тема нашого сьогоднішнього уроку?- Про що ми сьогодні з вами говорили?- Який девіз нашого уроку сьогодні був?- Що спільного між оповіданнями В. Сухомлинського « Тетянка

посміхається» та лічилкою Варвари Гринько «Сім»?- Які стосунки повинні панувати у сім’ї.

Хай у ваших сім’ях стосунки будуть ніжним, лагідними, щирими, доброзичливими. Турбуйтеся про менших і старших членів сім’ї . дуже важливо, щоб сім’я, родина була згуртованою, дружною, міцною. Бо сильна сім’я , родина, рід – це міцна держава. І якщо складемо до купи всі родини – це весь український народ, це вся Україна.(Звучить пісня) Родина, родина – від батька до сина Від матері – доні, добро передай Родина, родина – це вся Україна З глибоким корінням, з високим гіллям.IX. Оцінювання учнів.

Page 8: У колі дружної родини

ДОДАТКИ

Page 9: У колі дружної родини
Page 10: У колі дружної родини