7
Proiect de lec ie ț Profesor: Carmina Volanin Clasa: a VIII-a Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învă are ț : Nuvela Subiectul: Propoziţia subordonată completivă directă Tipul lecţiei: de predare de noi cunoştinţe; SCOP: - dezvoltarea capacităţii elevilor de exprimare orală şi scrisă; - formarea deprinderii elevilor de a recunoaşte,în context,un anumit tip de subordonată; -dezvoltarea la elevi a capacităţii de a înţelege global un anumit text propus pentru analiză gramaticală; COMPETENŢE SPECIFICE: 1.4. sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat 2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii 4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie OBIECTIVE OPERA IONALE Ț A. Cognitive O.1: identificarea propozi iilor completive directe din frazele date; ț O.2: precizarea valorii morfologice a termenului regent; O.3: alcătuire de fraze care să cuprindă completive directe după cerin ele date. ț O.4. contragerea propozi iilor completive directe în păr i de propozi ie corespunzătoare; ț ț ț O.5: indicarea felului propozi iilor secundare introduse în fraze prin acela i element de rela ie; ț ș ț B. Afective O. 6 : participarea afectivă la lecţie; O.7 : acceptarea solicitărior profesorului şi mobilizarea pentru realizarea lor; O. 8 : respingerea atitudinii negative a unor elevi faţă de învăţare; RESURSE METODOLOGICE: 1. metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, învăţare prin descoperire, exerciţiul, analiza frazei; 2. forme de organizare: activitate frontală dirijată, individuală, pe echipe. 3. mijloace didactice: fişe de lucru, cretă, tabla, Limba i literatura romănă ș , Marin Iancu, Corint, Limba română în gimnaziu, Sofia Dobra, Humanitas, MINISTERTUL EDUCATIEI NA IONALE Ț INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SIBIU SCOALA GIMNAZIALĂ ”MATEI BASARAB” 557285 TURNU ROSU,Str. SCOLII, nr. 428, jud. SIBIU TEL/FAX 0269 544333 Email [email protected]

C direct â p d

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: C direct â p d

Proiect de lec ieț

Profesor: Carmina VolaninClasa: a VIII-a Disciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învă areț : NuvelaSubiectul: Propoziţia subordonată completivă directăTipul lecţiei: de predare de noi cunoştinţe;

SCOP: - dezvoltarea capacităţii elevilor de exprimare orală şi scrisă; - formarea deprinderii elevilor de a recunoaşte,în context,un anumit tip de subordonată; -dezvoltarea la elevi a capacităţii de a înţelege global un anumit text propus pentru analiză gramaticală;

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.4. sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie

OBIECTIVE OPERA IONALEȚ

A. Cognitive

O.1: identificarea propozi iilor completive directe din frazele date;țO.2: precizarea valorii morfologice a termenului regent;O.3: alcătuire de fraze care să cuprindă completive directe după cerin ele date.țO.4. contragerea propozi iilor completive directe în păr i de propozi ie corespunzătoare; ț ț țO.5: indicarea felului propozi iilor secundare introduse în fraze prin acela i element de rela ie;ț ș ț

B. Afective

O. 6 : participarea afectivă la lecţie;O.7 : acceptarea solicitărior profesorului şi mobilizarea pentru realizarea lor;O. 8 : respingerea atitudinii negative a unor elevi faţă de învăţare;

RESURSE METODOLOGICE:

1. metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, învăţare prin descoperire, exerciţiul, analiza frazei;2. forme de organizare: activitate frontală dirijată, individuală, pe echipe.3. mijloace didactice: fişe de lucru, cretă, tabla, Limba i literatura romănăș , Marin Iancu, Corint, Limba română în gimnaziu, Sofia Dobra, Humanitas,

MINISTERTUL EDUCATIEI NA IONALEȚINSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SIBIUSCOALA GIMNAZIALĂ ”MATEI BASARAB” 557285 TURNU ROSU,Str. SCOLII, nr. 428, jud. SIBIUTEL/FAX 0269 544333Email [email protected]

Page 2: C direct â p d

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Etapele lecţiei Obop.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare

1. Moment organizatoric (1’)

fac prezenţa; asigur climatul necesar

se pregătesc pentru lecţie deschid caietele de temă

conversaţia frontal

2. Verificarea temei (3’)

Numesc elevii care vor citi exerciţiile avute ca temă, corectând eventualele greşeli

verifică tema, corectând, individual, eventualele greşeli;

conversaţia, explicaţia

frontal

3. Verificarea cunoştinţelor (6’)

Ce am avut de pregătit pentru astăzi? Cum definim complementul direct? Care sunt întrebările specifice ale acestuia? În ce cazuri poate sta? Prin ce părţi de vorbire poate fi exprimat?

elevii răspund la întrebări conversaţia euristică şi catihetică

frontal

4. Anunţarea subiectului lecţiei

noi şi a obiectivelor

operaţionale (1’)

Anunţ titlul şi obiectivele operaţionale ale lecţiei scriu titlul pe tablă; împart fi ele de lucruș

elevii scriu titlul pe caiete; urmăresc fi a de lucruș

conversaţia frontal

5. Desfăşurarea activităţii de învăţare (26’)

O1

O1

se rezolvă primul exerci iu de pețfi ăș

Pun,pe rând,câte un elev pentrufiecare exemplu,să delimiteze propoziţiile,să stabilească propoziţia principală şi să-şi spună părerea despre propoziţia subordonată întâlnită după contragerea ei;

Elevul desemnat subliniază predicateledin enunţ,încercuieşte elementele de relaţie şi delimitează propoziţiile. Stabileşte propoziţia principală iar pentru cea secundară pune o întrebare şi îşi exprimă părerea despre aceasta;

Un elev va încerca să formuleze definiţia,după

Conversaţia

Conversaţia catihetică, exerciţiul, demonstraţia

Frontal

Individual

Page 3: C direct â p d

O2

O3

O4

Pe baza observaţiilor făcute de elevi, le cer să formuleze definiţia acestei subordonate. Îi solicit pe elevi să înlocuiască complementele directe prin propozi ii,ț prin procedeul expansiuni. (ex 2) Le cer elevilor să numească elementele regente ale completivei directe (ex 3 de pe fi a de lucru)ș Se rezolvă ex 4 de pe fi ă, eleviiș identificând elementele de rela ie prinț care este introdusă această subordonată şi le notează pe caiete, Se identifică topica i punctua iaș ț subordonatei (ex 5) Numesc câte un elev care să analizeze sintactic frazele de la exerci ii (evaluareț formativă 1, 2)

care o vor nota în caiete pe cea corectă;

Elevii rezolvă exerci iileț

Elevii le numesc, le scriu pe caiete

Elevii îşi copiază pe caiete elementele de rela ie;ț

Pe rând,câte un elev analizează sintactic fraza,în timp ce ceilalţi îşi notează şi ei pe caiete explicaţiile;

Învă area prinț descoperire

Conversaţia euristică

Analiza gramaticalăConversaţia euristicăExerciţiul

Individual

Frontal

Frontal

6. Retenţie şi transfer (9’)

O5 Li se cere elevilor să rezolve un exerci iu de contragere a subordonatelorț întâlnite, pentru a verifica dacă au în eles no iunile predate.ț ț

Elevii se consultă între ei şi rezolvă itemii testului;

Elevii numiţi dau răspunsurile corecte, însoţite de explicaţii pertinente;

DemonstraţiaConversaţia euristică;Explicaţia;

În perechi

7. Tema pentru acasă (1’)

Se propune ca temă un exerci iu de peț fi a de lucru i două din manual.ș ș

notează tema conversaţiaexplicaţia

frontal

8. Evaluare (2’) Voi evalua activitatea în ansamblu, evidenţiind elevii activi, încurajându-i pe cei mai puţin activi. Voi nota activitatea a 4-5 elevi, în caietul de notare curentă

participă la evaluarea lecţiei şi la propria evaluare

aprecierea verbală, notarea curentă

frontal,individual

Page 4: C direct â p d

PROPOZIŢIA SUBORDONATĂ COMPLETIVĂ DIRECTĂ

1. Citeşte textul de mai jos, identifică predicatele , desparte în propoziţii şi precizează felul lor:

Vrem să facem o vizită la Muzeul ăranului Român, dar nu am inut minte ce ne-a spusȚ ț

organizatorul despre orarul de func ionare.ț

2. Precizează funcţia sintactică a cuvintelor subliniate, apoi realizează expansiunea lor:

L-am cunoscut pe scriitor.Cornel tie ș ceva.Pot citi cu u urin ă.ș țCheamă pe trei din grupul său.

3. Identifică elementele regente ale subordonatei completive directe:

Am aflat 1 / că m-ai căutat2/A băgat de seamă 1/ că l-ai min it ț 2/.Iată 1 / ce am de la bunica 2/.

4. Recunoaşte elementele introductive ale subordonatei completive directe:

tiuȘ 1 / că min i.ț 2/ Vreau 1/ să tiu adevărul.ș 2/ Nu tiam ș 1/ dacă meri i sacrificiul meu.ț 2/

Nu e corect 1 / ca to i să plătim pentru tine.ț 2/ N-am băgat de seamă 1/ de a plecat cu tine. 2/

El va sus ine ț 1 / cum că e nevinovat. 2/ Mihai va declara 1/ precum că mărturiile celuilalt sunt false2./

Am aflat1 / cine este vinovatul. 2/ tiu Ș 1/ ce vrei. 2/ Ajută 1/pe cine î i place.ț 2/ Bănuie te ș 1/ cui i-ai dat albumul. 2/ A în eles ț 1 / fa ă de cine gre ea.ț ș 2 /

Alege- i ț 1/ ce carte vrei. 2/ Răspunde 1/ care elev tieș 2./

Afla prima 1/ orice se întâmpla2./ Pe oricare îl întâlnea 1/ îl întreba de sănătate. 2/

Crede 1/ orice minciună aude. 2/ Ascultă 1/ orice pove ti i-ai îndruga.ș 2/

Am uitat 1/ unde stai. 2/ Nu tiuș 1 / când se întorc colegii de la mare. 2/ tiau Ș 1/ cât aveau de pierdut2./ Văd1 / cum plângi degeaba. 2/

5. Precizează ce loc ocupă completiva directă faţă de regentă şi ce punctuaţie are:

Nu doream 1/ să tii ș 2/ că sufăr pentru tine. 3/ Când mă întorc, 1 / nu tiuș 2./

6. Precizează ce func ie sintactică îndepline te elementul introductiv din fraza:ț ș

Îi primea cu bucurie 1 / pe câ i veneau pe la el. ț 2/

EXERCI I APLICATIVEȚ

1. Desparte în propozi ii frazele de mai jos i precizează felul acestora:ț ș

Iată cine ne dă lec ii i cine crede că poate fi un model pentru to i.ț ș ț

Page 5: C direct â p d

Este bine că George a sfâr it să scrie referatul pe care-l va prezenta la ora de biologie i că putem săș ș facem o plimbare.

Am în vedere să nu întârzii la oră i să nu-l supăr pe domnul profesor.ș

„De-abia acum în elese Ion că împreună cu pământul trebuie să primească i pe Ana i că, fără ea, n-arț ș ș fi dobândit niciodată averea. I se părea o străină i nu-i venea să creadă că în pântecele ei se plămăde te oș ș fiin ă din sângele lui.”ț Liviu Rebreanu, Ion „Într-un moment de disperare socoti că ar fi mai bine să renun e la favoarea legii militare, să se întoarcăț peste un an în haina de ofi er i să-i arate Martei că poate fi i el ca celălalt..”ț ș ș Liviu Rebreanu, Pădurea spânzura ilorț

„Părul mi se zburli sub căciulă, degetele-mi alergară drăce te de-a lungul buciumului, iar biata meaș

minte crezu că iadul trebuie să fie mai dumnezeiesc decât raiul i că un diavol ce cântă e mai cucernicș

decât un înger ce se roagă .” Panait Istrati

.„Măicu ă scumpă, a vrea în jurul tău „N-am mai trecut de mult prin sat i-mi spuneț ș ș

Să fac un arc de milă i lumină, Un om ce de pe-acasă a venitț ș

Să bat în aur chipul tău...” Cum c-a-nflorit la noi mălinul

i c-ai albit, mămucă, ai albit.”Ș

Ioan Alexandru, Mama Nicolae Labi , ș Mama „Ce-s unora lucruri a toate mai sus

Par altora lucruri de arte,ș

Dar tie acel ce compasul i-a pus ș ș

Pe marginea lumii-ntre via ă i-apusț ș

De-i alb ori e negru ce-mparte” George Co buc, ș Poetul

2. Completează spa iile punctate cu regente potrivite subordonatei date:ț

...........................................................................că a min it (predicativă)ț

...........................................................................că a min it (subiectivă)ț

...........................................................................că a min it (atributivă)ț

.........................................................................că a min it (completivă directă)ț

...........................................................................să nu te a tept (predicativă)ș

...........................................................................să nu te a tept (subiectivă)ș

...........................................................................să nu te a tept (atributivă)ș

...........................................................................să nu te a tept (completivă directă)ș

...........................................................................ce cadou î i place (predicativă)ț

...........................................................................ce cadou î i place (subiectivă)ț

...........................................................................ce cadou î i place (atributivă)ț

...........................................................................ce cadou î i place (completivă directă)ț

Page 6: C direct â p d

Evaluare formativă

Grupa 1

1. Face i expansiunea complementelor directe:ț

Îi în eleg teama. Spune-mi data sosirii în capitală.ț

2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș țAm primit ce cadou am visat.

„Alexis se sculă de la clavir, rugând-o să încerce să cânte roman e.” (Vasile Alecsandri, ț Mărgărita)

3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț

Anca pictează........................................................... Am scris......................................................................

.......................................................... ........................................................................

Evaluare formativă

Grupa 21. Face i expansiunea complementelor directe:ț

Monica i-a recunoscut gre eala. Ai aflat pre ul căr ii?ș ș ț ț

2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș ț„Acum să-mi spui tu cine e ti, de unde vii i încotro te duci.” (Ion Creangă, ș ș Povestea lui Harap-

Alb)

Am promis ca la ora 17 să fiu acasă.

3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț

Vă rog .................................................................... Am sim it......................................................................ț

................................................................. ........................................................................

Evaluare formativă

Grupa 3

1. Face i expansiunea complementelor directe:țPropune o solu ie. Povestea pă ania cu ursul tuturor.ț ț

2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș țM -a întrebat de unde izvoră te Dunărea.ș

„Am hotărât de multe ori să mă analizez până la capăt, să pătrund cât mai adânc i calm în suflet.” ș

(Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop)

3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț

A i sesizat ................................................................. Spune-mi......................................................................ț

................................................................. ........................................................................

Page 7: C direct â p d

Evaluare formativă

Grupa 1

1. Face i expansiunea complementelor directe:ț

Îi în eleg teama. Spune-mi data sosirii în capitală.ț

2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș țAm primit ce cadou am visat.

„Alexis se sculă de la clavir, rugând-o să încerce să cânte roman e.” (Vasile Alecsandri, ț Mărgărita)

3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț

Anca pictează........................................................... Am scris......................................................................

.......................................................... ........................................................................

Evaluare formativă

Grupa 21. Face i expansiunea complementelor directe:ț

Monica i-a recunoscut gre eala. Ai aflat pre ul căr ii?ș ș ț ț

2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș ț„Acum să-mi spui tu cine e ti, de unde vii i încotro te duci.” (Ion Creangă, ș ș Povestea lui Harap-

Alb)

Am promis ca la ora 17 să fiu acasă.

3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț

Vă rog .................................................................... Am sim it......................................................................ț

................................................................. ........................................................................

Evaluare formativă

Grupa 3

1. Face i expansiunea complementelor directe:țPropune o solu ie. Povestea pă ania cu ursul tuturor.ț ț

2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș țM -a întrebat de unde izvoră te Dunărea.ș

„Am hotărât de multe ori să mă analizez până la capăt, să pătrund cât mai adânc i calm în suflet.” ș

(Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop)

3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț

A i sesizat ................................................................. Spune-mi......................................................................ț

................................................................. ........................................................................