12
Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым министрлігі «Сайрам» колледжі «Бекітемін» Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары __________ Сабуров А.Р. «___» _________ 2016 ж Ашық сабақ ДӘСТҮРДЕН ТЫС МЕДИЦИНАСЫ Оқытушы: Кебеева Салтанат Баратовна

ашык сабак жоспары гой

  • Upload
    -

  • View
    47

  • Download
    1

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ашык сабак жоспары гой

Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым министрлігі«Сайрам» колледжі

«Бекітемін»Директордың оқу ісі

жөніндегі орынбасары__________ Сабуров А.Р.«___» _________ 2016 ж

Ашық сабақ

ДӘСТҮРДЕН ТЫС МЕДИЦИНАСЫ

Оқытушы: Кебеева Салтанат Баратовна

Шымкент 2016

Page 2: ашык сабак жоспары гой

Сабақтың мақсаты:

- білімділік: Студенттерге дәстүрден тыс медицинаның түрлері,емдеу шараларын,сақтану шараларын үйрете отырып меңгерту.

- тәрбиелік мақсаты:Студенттерді болашақ маман ретінде тәрбиелеу. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға. Болашақ мамандығына деген жауапкершілігін,сүйіспеншілігін,ұстамдылығын,төзімділігін қалыптастыру,адамгершілікке,мейрімділікке,үйрету.

- дамытушылық мақсаты:Жаңа технология эелементтерін пайдалана отырып шығармашылық қабылеттерін дамыту.Пән аралық байланыстар

Page 3: ашык сабак жоспары гой

Уақыты 90 минут.Сабақтың жабдықталуы: Көрнекі құралдар: суреттермен презентациялық сабақ нұсқасыҮлестірме материалдар: оқулықтар, кластерлер, толықтыру тестері, кеспе таратпалар, таблицалар.Оқытудың техникалық құралдар: проектор, видео. Әдебиеттер: Негізгі әдебиеттер: Валеология Ақмырзаев М., Сағымбаев Ә., Астана 2010ж.Саламатты Қазақстан журналы 2015ж.Валеология журналдары 2015-2016жж.Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі: Студентердің сыртқы келбетіне, формасына қарау. Студентерді түгелдеу, журнал толтыру, студентердің зейінін сабакқа аудару- 5минут2.Сабақтың мақсатымен жоспарын хабарлау: Сабаққа қысқаша сипаттама беру, сабақтың жоспарымен таныстыру. 1.А2.Б3.В4.Г

ІІ,ІІІ,ІV-тапсырма 1.А-1, А-2, А-3, А-42.Б-1, Б-2, Б-3, Б-43.В-1, В-2, В-3, В-44.Г-1, Г-2, Г-3, Г-4

Сабақтың хронокартасыт/№ Сабақ бөлімдері Бөлінген уақыты1 Ұйымдастыру кезеңі 5-минут2 І-тапсырма 5-минут3 ІІ-тапсырма 15-20 минут4 ІІІ-тапсырма 10-15 минут5 ІV-тапсырма «Ұлан» сауықтыру жүйесі 7-10 минут6 V-тапсырма «Өз біліміңді анықта» 10-15 минут7 VІ-тапсырма мақал-мәтелдер (сергіту) 7-10 минут

8 VІІ-тапсырма қорытындылау, бағалау. «Менің денсаулығым-менің байлығым» ЭССЕ 7-10 минут

Барлығы:

А

Б

ВГ

А-1А-2 А-3

А-4

Page 4: ашык сабак жоспары гой

3. Студенттердің білімдерін бақылау. Топты 4 топшаға бөліп отырғызып, сөйлесу бөлімінде, студенттердің дәстүрден тыс

медицина тақырыбы бойынша алған білімдерін, өзара түсіндіріп қайталай отырып, меңгерту. Тірек-схемамен жұмыс жасау.

1-тапсырма 5-минут

2-тапсырма15-20 минут

3-тапсырма10-15минут

Дәстүрден тыс медицинасы АСауықтыру тәсіліББиоэнергетика тәсілі В Нақтамалау тәсілі Г Емдеу тәсілі

Page 5: ашык сабак жоспары гой

4-тапсырма7-10 минут

«Ұлан» табиғи-сауықтыру жүйесі.

1.Өзіңді жақсы сезіну үшін екі рет табиғи суық суға шомыл. Қайда бюолсын: көлгеме ме, өзенгеме ме, ваннаға ма, әйтеуір, бір шомыл, себезгі қабылда, болмаса үстіңе шелектеп су құй. Ыстық суға шомылсаң, соңғы нүктесін суық сумен қой.

2. Шомылар алдында немесе шомылып болып табиғатқашық, жалаңаяғыңмен жер бас, ал қыста қар үстінде, тым құрығында 1-2 минут жалаңаяқ тұруға тырыс. Ашық аспанға қарап тұрып, таза ауаны аузыңмен қармап, бірнеше рет дем ал да, іштей өзіңе және өзге жұртқа денсаулық тіле.

3.Арақ ішпе, темекі тартпа.

4.Аптасына кем дегенде бір рет, жұмадан (сағат 18:00-20:00-ден) жексенбіге дейін (сағат 12:00-ге) тамақсыз және сусыз ораза ұста. Бұл сенің өз шыдамыңды тексеруің және денсаулығыңды жақсартуға алған демалысың. Егер қырық сағатқа бірден

Page 6: ашык сабак жоспары гой

толық шыдау қиын болса,онда алғашқыда2-4 апта бір тәулікке шыдап көр, содан соң бірте-бірте апталық оразаңның уақытын 1-2 сағаттан ұзартып, 42 сағатқа жеткіз.

5.Ауыз ашарда, жексенбі күнгі сағат 12:00-де, жалаңаяқ табиғатқа шығып, жоғарыда атап өткендей тыныс ал да ойлан. Бұл-сенің денең үшін мереке. Бұдан кейін өзіңе не ұнаса, соның бәрін же, іш.

6.Өзіңді қоршаған ортаны сүй. Айналаңа түкірме және бойыңнан ештең тастама. Осыған көндік, бұл сенің-сенің саулығың.

7.Барлық жерде және барлық адаммен, әсіресе, жасы үлкендермен сәлемдесуді дағды қыл. Денім сау болсын десең- барлық адаммен сәлемдес.

8.Адамдарға, әсіресе, науқасқа, жапа шеккенге, жәрдем сұрағандарға қолыңнан келгенше көмектес. Мұны шын ниетіңмен орындауға тырыс. Өзгенің қажетіне жақсылығыңды жан дүниеңмен сезініп, өзің тілдегендей етіп жаса. Сонда ол сенің досыңа айналады., соныңмен әлемдік жақсы іске атсалысасың!.

9.Бойыңдағы ашқарақтық, жалқаулық, масаттанушылық, пайдакүнемдік, қорқақтық, екіжүзділік, тәкаппарлықтан арыл. Жұртқа сене біл және оларды сүй. Өзге жөнінде қиянатты ой ойлама, басқалар жөніндегі жаман пікірлерді жүрегіңе жолатпа.

10. Ауру, сырқат, өлім жөнінде ойлаудан қаш. Бұл сенің жеңісің!.

11.Ой мен істі бөле қарама. Оқыдың ба?! Ойландың ба? Жақсы! Енді оқығаныңды жүзеге асыр.

12. «Ұлық болсаң, кішік бол». Бұл іс жөніндегі тәжірибеңді айналаңа үлгі-өнеге етіп айт және тарат, бірақ ол үшін мақтанба, өзіңді өзгеден жоғары ұстама.

Page 7: ашык сабак жоспары гой

5-тапсырма «Өз біліміңді анықта» 10-15 минут

А)

Page 8: ашык сабак жоспары гой

Б)

Кеспе таратпалар

І-топша

1.Инемен емдеу тәсілі қанша жыл бұрын пайда болды деген болжамдар анықталған?2.Инемен емдеу тәсіліне көбіне қандай дертпен келіп, негізі қандай ауруларды көбірек емдейді?3.Ине қабылдаудың қарсы көрсеткіштері мен зияны барма?4.Инемен емдеудің негізгі мақсаты?

ІІ-топша

1.Йоганың негізгі бағыттары?2.Йога қалай иммунитетті қалпына келтіреді?3.Фитнес пен аэробиканың йогадан айырмашылығы неде?4.Йога арықтауға көмектесе алама?

ІІІ-топша

1. Массаждың түрлерін ата?2.Массажға қажетті негізгі қағидалар?3. Массаждың қан және лимфа айналымына әсері?4.Массаждың бұлшық етке, буындарға әсері?

Гирудо терапия

Page 9: ашык сабак жоспары гой

ІV-топша

1.Сүлік қоюдың пайдасы?2.Сүлікті ең көп қандай салада пайдаланады?3.Сүлікпен ем-дом жасағандағы ескертпелер?

В)

1.Сүлікті, ем ретінде б.з.д. нешінші ғасырда пайдаланғандығы жайлы жазылған? жаратқан мен табиғатпен байланыс

2.Адамда қанша емдік нүктелер бар? «жақындау, сипалау»

3.Сүлікті ең көп қандай салада пайдаланады? гирудотерапия

4.«Массаж»-сөзінің мағынасы? косметология

5.Йога қай елде пайда болған? 34

6.Сүлікпен емдеу қандай терапия деп атаймыз? Қытай

7.Инемен емдеу әдісінің негізгі отаны қай жер? 2

8. Йоганың мағынасын ашып бер? Үндістан

Г)

Page 10: ашык сабак жоспары гой

6-тапсырма

Денсаулық туралы мақал -мәтелдер «Кім шапшаң» 7-10 минут

Қорытындылау және бағалау

7-тапсырма «Менің денсаулығым-менің байлығым» ЭССЕ 7-10 минут

Бағалау парағы «А»

Студенттің аты-жөні жалпы: Ең жақсы сөйлеген ойыншы

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Page 11: ашык сабак жоспары гой