15
Новоолександрівська загальноосвітня школа Вовчанської Районної ради Харківської області Виховання духовності та національної свідомості на уроках математики Вчитель математики: Назаров Олександр Васильович

Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Новоолександрівська загальноосвітня школаВовчанської Районної ради Харківської області

Виховання духовності танаціональної свідомості на уроках математики

Вчитель математики: Назаров Олександр Васильович

Новоолександрівка2014

«Виховання духовності та національної свідомості на уроках математики»

Page 2: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

«Якщо ми йдемо до знань та при цьому поступаємось в моралі, то ми йдемо не вперед, а назад» 

Арістотель

Виховання у молодих поколінь почуття любові до Батьківщини, активної громадянської позиції нині визнані проблемами загальнодержавного масштабу. У Державних національних програмах "Освіта" ("Україна XXI століття"), "Діти України", Законах України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", Національній доктрині розвитку освіти України, інших державних документах як стратегічні визначаються завдання виховання в особистості любові до Батьківщини, усвідомлення нею свого громадянського обов'язку на основі національних і загальнолюдських духовних цінностей, утвердження якостей громадянина – патріота України як світоглядного чинника розвитку культурного і творчого потенціалу нашого народу.

Національне виховання — виховання дітей на культурно-історичному досвіді свого народу, його звичаях, традиціях та багатовіковій мудрості, духовності. Це створена народом сукупність ідеалів, поглядів, переконань, традицій, звичаїв, інших форм соціальної практики, спрямованих на організацію життєдіяльності підростаючого покоління, у процесі якої воно засвоює духовну і матеріальну культуру нації, виробляє національну свідомість. Правильно організоване національне виховання формує повноцінну особистість, індивідуальність, яка цінує національну та особисту гідність, совість і честь.

На перший погляд дуже важко пов'язати математику та народознавством. Але тільки на перший..

Я вважаю, що математика це мистецтво, а мистецтво – це в чомусь і математика. Адже ми говоримо про геометричний візерунок українських орнаментів, про симетрію та асиметрію малюнка, про кубізм у скульптурі. Поєднати науку та мистецтво можна і на уроках математики. Наприклад на уроках повторення теоретичного матеріалу з математики та відпрацювання практичних навичок, учні можуть дізнатися про роль українського віночка, його застосування, про український рушник з його орнаментами-символами. При вивченні тем осьова і центральна симетрія, гомотетія, паралельне перенесення можна показати учня симетричність малюнків в українських вишиванках. На уроках геометрії, при вивченні геометричних фігур, можна також показати їх використання у вишиванках.

Page 3: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Мета уроку: закріпити знання та навички знаходження квадратного кореня з добутку, дробу, степеня за означенням та властивостями арифметичного квад-ратного кореня; формувати навички знаходження значень виразів та розв'язування рівнянь, які містять квадратні корені; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички та пам'ять; виховувати інтерес до математики, до українських народних традицій через математику.

Обладнання: плакат «Опорний конспект», картки для усних вправ, «абаки», картки для самостійної роботи, виставка рушників, макет української хати, візе-рунки для оцінювання, орнаменти, комп’ютер, мультипроектор , презентація.

ХІД УРОКУ

«У щастя людського два рівних є крила: Троянди й виноград, красиве і корисне»

М.Рильський

І. Організаційний момент.Урок починається із вступного слова вчителя.

Сьогодні у нас — незвичайний урок,Зібралось гостей тут багато.Бо тема, яку ми розглянемо всі, — корінь квадратний Ідея уроку — теж непроста,Вивчити треба багато.

Сьогодні у нас — незвичайний урок,Зібралось гостей тут багато.Бо тема, яку ми розглянемо всі, — корінь квадратний Ідея уроку — теж непроста,Вивчити треба багато.

І корінь квадратний — важливий такий,З корінням народу з'єднати.

Учитель оголошує тему, мету уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Запитання1. Що називається квадратним коренем?2. Сформулюйте означення арифметичного квадратного кореня.3. Як знайти квадратний корінь з добутку; дробу; степеня?4.При яких значеннях а вираз має зміст?5.Чи має рівняння х2 = а корені, якщо а < 0 ?

2. Усні вправи

Page 4: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Учитель демонструє картку із завданням. Слайд 1.

Page 5: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

7 0,25 0,5

3+ =4 3 =6

Учні усно виконують дії і за допомогою «абаків» (мал. 1) дають відповіді.

Мал. 1.III. Вікторина.Епіграфом нашого уроку є слова М.Рильського про єдність красивого і

корисного.Сьогодні ми спробуємо поєднати: корисне — квадратний корінь, з красивим

— українським рушником.Український рушник... І сучасну, й традиційну оселю в Україні важко уявити

без нього. Тчуть його і вишивають досі. Першоосновою рушника було полотно (обрус), яке виготовлялося вручну і широко використовувалося в побуті, від чого і стало називатися «ручником», а потім «рушником».

Відповідно до функцій, які виконував рушник, йому давалися назви:«утирач» — для обличчя та рук;«стирок» — для посуду та стола;«покутний» — для прикрашання ікон та портретів;«намітка» — головний убір заміжньої жінки (рушник довжиною до 8 м).А скільки пов'язано з ним звичаїв та обрядів. Без рушника, як без пісні, не

обходилися заручини та весілля, народження дитини та проводи, спорудження нової оселі та зустріч гостей. Він і нині символізує щиру любов і незрадливість, щедрість та повагу.

«...і на тім рушникові оживе все знайоме до болю:І дитинство, й розлука, і вірна любов».Та загадковим для багатьох поколінь залишається «Диво-рушник» — оберіг

від небажаного та небезпечного. Сила його — у візерунках, які можна читати, як читають книжки. То ціла наука (як сама математика). За її допомогою ми дізнаємося про візерунок «Диво-рушника».

Для проведення вікторини клас ділиться на три команди.

12

1 2 3

121

4 5 3 4

6 7 8 9

7 8 9

4 5 6 7 8 9

6 7 8 9

Page 6: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Умови вікториниЗа правильну відповідь учень одержує візерунок червоного кольору (мал. 2),

за відповідь з недоліками — чорного кольору. Виграє команда, у якої найбіль-ша кількість візерунків червоного кольору.

Запитання вікторини1. Які орнаменти використовують для вишивання рушників?Щоб дістати відповідь, обчисліть значення виразів у кожному рядку таблиці

1, порівняйте їх і найбільше значення запишіть у першому стовпчику, а найменше — у другому.

(Завдання демонструється за допомогою мультипроектора). Слайд 2.Таблиця 1

Р Г З – О – Е О К С О –Л Р Ь –А О И Н Р Л Ф Н П Й Н Л Е Й І

Відповіді подано у таблиці 2.

Таблиця 2 Слайд 3.

Р 25 3 —5О 121 О —121С 9 О —3Л 15 М —21И 50 О —48Н 0,5 Р 0,0016Н 0,7 Ф 0,01И 42 Н 20Й 65 І 63

Page 7: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Найбільш поширений орнамент «Диво-рушника» — рослинний: дубове листя, виноградне гроно, калина, листя хмелю (демонструються малюнки). Слайд 4.

А з рослинним переплітаються зооморфні (тваринні) орнаменти. Насамперед це дивовижні птахи, що символізують людські душі. Слайд 5, 6.

Page 8: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Іноді контур візерунка вишивають геометричним орнаментом: ромб з крапкою посередині (засіяна нива), різноманітні квадрати та прямокутники (символи сонця), ламана лінія (вічне життя). Слайд 7, 8.

Page 9: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Рушниковий орнамент — співуча мелодія душі, що звучить не лише для очей, а й для розуму й почуттів. Але, щоб вона заграла на полотні, потрібно знати різні види швів.

2. Скільки видів швів використовується на Слобожанщині для вишивання рушників?

Дізнатися про це зможете, коли знайдете логічний ланцюжок та обчислите значення виразу за малюнком 3. Слайд 9.

Шов «вперед голка»

 

Шов «голка назад»

Стебловий шов

Тамбурний шов

Шов «Черв'ячок»

Шов «Хрестик»

 Петельний шов

Page 10: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Слайд 9.–0,1·( )2 – (0,5 )2 =

+( )2 =

· +10· =

+ 5 : =

· : = + 0,3· =

Мал 3.

3. Як виглядає зображення «Диво-рушника»?Щоб побачити його, зіграємо у математичне лото.Щоб зробити картки лото, потрібно малюнок «Диво-рушника» розрізати на 8

рівних прямокутників і на зворотному боці кожного з них записати рівняння (таблиця 3). Учням роздаються ці картки. Вони виконують завдання, записані на картках, і відповідно до знайдених коренів прикріплюють прямокутники на магнітну дошку з таблицею 4 (розміри таблиці відповідають розмірам малюнка рушника). Якщо рівняння розв'язані правильно, то на дошці учні побачать малюнок «Диво-рушника». Слайд 10.

Таблиця 3 Таблиця 41. 5 = 3 5. 2 =12 36

2. 1+ =10 6. – 3 = 2 25 813. =4 7. =5 16 21

=0 8. =0 1; –1 4; –4

Візерунок «Диво-рушника» – це міфічне «дерево життя», прекрасна квітка, верхня .частина якої — про життя богів, нижня — з життя людей, а коріння символізує першооснови і початки цілого світу.

200

Page 11: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Рушник — одвічний візерунок, Одвічна зміна поколінь. Одвічна пам'ять...

З давніх-давен «Диво-рушник» на Полтавщині вишивали червоними нитками на білому полотні. Білий колір символізує початок, упевненість, чистоту. Чер-воний — радість, гідність, лідерство. Слайд 11.

IV. Самостійна робота.Двоє учнів працюють біля дошки. Решта розв'язують завдання на аркушах

під копіювальний папір. Після закінчення роботи учні здають аркуші з відповідями і звіряють результати з відповідями на дошці.

І варіант

І варіант

945

Page 12: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

V. Підсумок уроку.Підбиваються підсумки вікторини. Вчитель оцінює роботу учнів, визначає

команду-переможницю.VI. Домашнє завдання.Складіть кросворд з теми «Квадратний корінь» у вигляді орнаменту для

рушника.Урок можна закінчити словами закарпатського поета Василя Густі:

Поки живе чоловік,Поки сходить і вруниться зілля —Буде разом довіку рушникІз началом весни і дороги,Бо народ у ньому бачити звикВіру в честь, у життя, в перемогу.

25111

Page 13: Урок-вікторина "Квадратний корінь"

Список літератури1. Бойко А.М., Титаренко В.П. Український рушник: засіб національного

виховання і витвір народного декоративно-ужиткового мистецтва. — Полтава, 1998 р.

2. Кара-Васильєва Т.В., Заволокіна А.О. Українська народна вишивка. — К: Либідь, 1996 р.

3. Коваленко В.Г. Дидактические игры на уроках математики: кн. для учителя. — М.: Просвещение, 1990 г.

4. Максименко Л.М. Розробка виховного заходу «А над світом українська вишивка цвіте». — Полтава, 1997 р.

5. Наулко В.І. Культура і побут населення України. — К: Либідь, 1991 р.6. Олійник О. Мова моя калинова. — К.: 1983 р.