29
Тема: Узагальнення знань про Періодичний закон і Періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Періодичний закон – найзагальніший і найфундаментальніший закон природи.

Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Тема: Узагальнення знань про Періодичний закон і

Періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Періодичний закон – найзагальніший і

найфундаментальніший закон природи.

Page 2: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів
Page 3: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

ЦІЛІ УРОКУ:

Page 4: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Тип уроку: узагальнення вивчених знань.

Методи: бесіда, розповідь, диктатичні ігри, рорбота в групах, «морозковий штурм», метод «мікрофона» міжпредметні зв’язки.Обладнання: виставка книг присв’ячених Д.І. Менделєєву, періодична система.

Page 5: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

« Посів науковий зійде для жнив народних » (Д. І. Менделєєв)

1. Організаційна частина.1)На дошці і стінах розміщені плакати з епіграфами і

висловами, які стосуються періодичного закону:

« Таблиця Менделєєва є таблиця історії і миротворення » (А. Є. Ферсман)

« Періодичному закону майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки надбудову і

розвиток обіцяє » (Д. І. Менделєєв)

Page 6: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

« Періодичному закону майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки

надбудову і розвиток обіцяє » (Д. І. Менделєєв)

« Головний секрет життя ось який: одна людина – нульразом тільки люди » (Д.

І. Менделєєв)

Page 7: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

2) На столі – виставка книг про Менделєєва.

3) На стенді – виставка дитячих рефератів, присвячених життю і

творчості вченого.

4) Над дошкою – портрет Д. І. Менделєєва

Page 8: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

2. Мотивація навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці ми повинні з вами узагальнити і систематизувати знання про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів. А для того щоб вам було цікаво, урок проведемо у вигляді КВХ. Для нього вибираються дві команди, даються їм назви: “ Атоми ” і “ Молекули ”, обираються капітани команд, які разом із членами команди придумують девізи і привітання. Від кожної команди виділяється по одному учаснику,який буде входити до журі. “Вартість” питання – від 0 до 2 балів.

Page 9: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

На дошці підготовлена таблиця, в якій по вертикалі зазначені етапи гри, а по горизонталі –

назви команд. Ця таблиця використовуватиметься для

висвітлення результатів змагання.

Page 10: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів
Page 11: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

3. Основна частина уроку – проведення

КВХ

Конкурс 1. Привітання

Page 12: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Команда “Атоми”

Прийміть вітання щиріУ цей чудовий день.Від нашої команди

І від усіх людей Ти, суперник, не зівай!Сміливіше виступай!

Журі шановне і поважне!Будьте на конкурсі уважні!Девіз команди “Атоми” “Будем хімію учить, щоб у світі краще жить”

Page 13: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Нехай усім нам поталанить Здобут приз почесний .

Сьогодні ми змагаємось В знаннях хімічних з вами.

Тож хай ця гра веселая Обере сильнішого між нами.

Девіз команди “Молекули”“Хімія для нас важлива, по плечу будь-яку діло”

Команда “Нейтрон”

Page 14: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Конкурс 2. Розминка – перетягування хімічного канату(команди п черзі відповідають)

Page 15: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

4. Яка група хімічних елементів ще не була відома під час створення першодичного закону?

1. Коли, хто і на основі чого сформулював періодичний закон і склав періодичну систему хімічних елементів?2. Дайте формулювання періодичного закону за Менделєєвим.3. Дайте сучасне формулювання періодичного закону.

5. Що таке період?6. Що таке група?

Page 16: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

7. Яка підгрупа називається головною?8. Яка підгрупа називається побічною?9.Як називаються хімічні елементи I групи головної підгрупи?10. Як називається хімічні елементи VІІ групи головної підгрупи?11. Як називається хімічні елементи VІІ групи головної підгрупи?

12. З чого складається атом? 13. Що таке енергетичний рівень?14. Що таке електронна хмара?

Page 17: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Конкурс 3. « Чи знаєш ти

назви хімічних елементів?»

За одну хвилину командам необхідно

написати всі хімічні, елементи які

:починаються з

Page 18: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

- , , , , Натрій Неон Ніобій Нобелій, , , .Нептуній Неодим Нікол Нітроген

) А на «н»

Б) на «с» - Самарій, Стибій, Стронцій, Селен, Сульфур, Силіцій, Станум.

Page 19: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

4 Конкурс« Заморочка в мішку»

( )конкурс ерудитів Капітани кожної команди по черзі

беруть із мішечка конверт із , запитанням передають учителю який

. його зачитує Учасники команди обговорюють питання протягом однієї

. хвилини Далі один з учасників команди .відповідає на нього

Page 20: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

-Питання «заморочки»• . . ЯкД І Менделєєв відкрив періодичний

? закон(Періодичний закон був відкритий протягом 15 років (1854 – 1869). Коли Менделєєву говорили, що він геній, учений відповідав: «Трудився все життя тому геній»)

•Скільки всього хімічних елементів відомо на сьогоднішні день? ( )Сто одинадцять

•Які хімічні елементи мають географічну назву?

(Галій, Францій, Полоній, Купрум, Магній, Скандій, Гафній, Германій, Реній, Рутеній, Європій, Гольмій, Тулій, Лютецій)

Page 21: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

• Які хімічні елементи названі на честь учених? ( , , , , , Менделєвій Резедорій Борій Кюрій Енштейній

, , , )Нобелій фермій Лоуренсій Рентгеній

• Які хімічні елементи названі на честь міфічних героїв?

(Титан, Тантал, Прометій, Ніобій,Ванадій)

• Які ви знаєте галузі діяльності Д. І. Менделєєва, крім хімії?

( , , , , Біологія фізика метеорологія економіка, )публіцистика аеробудування

Page 22: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

5Конкурс Характеристика

хімічного елемента( метод «Мікрофон»)

Page 23: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Капітани команд виконують

завдання на дошці під супровід

учасників своєї команди, які по

черзі відповідають на завдання,

передаючи один одному “умовний

мікрофон”.

Page 24: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

1. Порядковий номер2. Відносна атомна маса3. Заряд ядра атома4. Загальна кількість

електронів5. Кількість електронів на

зовнішньому рівні6. Кількість протонів7. Кількість нейтронів8. Електронна формула9. Графічне зображення10. Формула вищого оксиду11. Формула водневої сполуки12. Валентність

Р S

Page 25: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

1. .Найлегший горючий газ2. - , Жовто зелений газ дуже

.отруйний3. , Хімічний елемент що входить

до складу Сонця і названий на .його честь

4. , Метал яким покривають залізні вироби для надання їм

дзеркального блиску та .захисту від корозії

5. , Хімічний елемент названий на , честь міфічного героя який на

.своїх плечах тримав небо6. , - , Галорен червоно бурий дуже

.отруйний7. , 78% Газ якого входить до

.складу повітря8. Амфотерний метал ІІ групи

, побічної підгрупи що має- .сріблясто голубий колір

9. , Дорогоцінний метал що не .поступає золоту

Конкурс 6 Кросворд

Page 26: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Відповіді:1. Водень2. Хлор3. Гелій4. Нікол 5. Титан6. Бром7. Азот8. Цинк9. Цинк

Відповівши на питання кросворду, по вертикалі утвориться назва

електроментарних частинок атома – електрони.

Page 27: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Підсумок урокуУчитель. Отже, ми з вами переконалися в тому, що періодичний закон є фундаментальнішим і найзагальнішим законом природи, який дав можливість довести матеріальність світу і на основі якого розвиваються сьогодні всі нові галузі науки і промисловості. Підбивається підсумок гри команда-переможниця. Всі її дружно вітають. Учитель,враховуючи результати змагання виставляє оцінки. Сьогоднішній урок хочеться закінчити віршем.

Page 28: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів

Не навевает грусть.

Таблицу Менделеева Я знаю наизусть

Зачем ее я выучил?Могу сказать зачем.

В ней строгость и величие Любимейших поэм.

Без многословья книжногоВ ней смысла торжество .

И элемента лишнегоВ ней нет ни одного.

В ней пробужденье дереваИ внешних льдинок хруст.

Таблицу Менделеева Я знаю наизусть.

Page 29: Презентація:Узагальнення знань про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів