16
Спеціалізована школа № 7 ім. М. Т. Рильського Солом’янського району м. Києва Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника. Геометрія 8 клас. Урок проведено в рамках місячника методичних досягнень: «Обрії майстерності».

Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

Спеціалізована школа № 7 ім. М. Т. Рильського Солом’янського району м. Києва

Поняття площі многокутника.Основні властивості площі.

Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника.

Геометрія 8 клас.

Урок проведено в рамках місячника методичних досягнень:

«Обрії майстерності».

Волошина Валентина Іванівна вчитель математики вчитель вищої категорії вчитель - методист

Page 2: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

Київ 2013

Тема уроку:

Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника.

Мета уроку:

Сформувати поняття плоского многокутника та його площі. Розглянути основні властивості площі.

Показати учням приклади застосування вивченого теоретичного матеріалу в доведенні теореми про площу прямокутника та в розв’язуванні задач. Пригадати поняття одиничного квадрату, одиниць вимірювання площ, формули площі квадрата та прямокутника.

Вивести формулу площі прямокутного трикутника. Вчити аналізувати, виділяти головне, порівнювати, узагальнювати, сприймати та перероблювати нову інформацію, застосовуючи її на практиці, в задачах.

Навчати інтерактивному спілкуванню: постійній активній взаємодії з вчителем та товаришами по класу, співнавчанню та взаємонавчанню.

Формувати комунікативну компетенцію учнів. Виховувати пізнавальний інтерес, культуру спілкування.

Інтерактивні методи : кооперативне навчання, інтерактивна вправа «Навчаючи – учусь»

Обладнання :

Додаток до уроку для учня. Презентація Microsoft PowerPoint, мультимедійна дошка. Педагогічний програмний засіб «Геометрія, 8 клас» (ППЗ): розділ 3 урок 28 фрагмент «Площа прямокутника», таблички з формулами прямокутника та прямокутного трикутника, моделі фігур.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Page 3: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання.

Організаційні питання, щодо початку уроку.

Вчитель повідомляє тему уроку, мету. Знайомить учнів з додатком до уроку.На уроці:

Означення многокутника Поняття площі многокутника Позначення площі многокутника Площа квадрата. Площа

прямокутника Одиниці вимірювання площі Одиничний квадрат

Площі рівних фігур Ріновеликі фігури Доведення формули площі

прямокутника Площа прямокутного трикутника Обчислення площ за основними

властивостями площ Обчислення площ за формулами Танграм Математичні софізми з площами

Перед уроком частина дітей записала своє домашнє завдання на дошці.

Перевіряємо домашнє завдання:1 учень читає по зошиту, клас слідкує за записами на дошці та на екрані. Висвітлюється відповідний слайд, виправляються помилки. Під час такої перевірки домашнього охоплений весь клас. Є можливість перевірити, оцінити роботу та порівняти різні розв’язання.

Звертається увага на:1. Правильність розв’язання .2. Правильність запису.

Повторюємо:1. Розв’язання за допомогою

формул2. Розв’язання за допомогою

рисункаВчитель перевіряє наявність домашньої

роботи та якість перевірки.

Page 4: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Динаміка слайдів презентації дозволяє дуже швидко ввести поняття плоского многокутника, сформувавши поняття внутрішньої та зовнішньої області площини, на які розбивається площина побудованим многокутником.Кожен плоский многокутник займає частину площини. Дається поняття площі многокутника, позначення площі.

Повторення поняття прямокутника та квадрата. Формул площі цих чотирикутників.

Відповідні пам’ятки є в додатку до уроку, що знаходяться на парті у кожного учня.

Повторюємо:

Для вимірювання площі використовують одиничний квадрат.

Одиничним називають квадрат, довжина сторони якого дорівнює одиниці довжини.

Наприклад, 1 квадратний сантиметр - це площа квадрата із стороною 1 см.

Page 5: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

Яка залежність між одиницями площі?

Відповідна пам’ятка також знаходиться в додатку і повторення в класі необхідно провести швидко за допомогою інтерактивної дошки, звернув увагу на одиниці вимірювання площі: ар та гектар. Дані одиниці вимірювання площі використовується для вимірювання площ земельних ділянок.

ІІI. Подача нового матеріалу. Надання потрібної інформації. Інтерактивна вправа «Навчаючи – учусь»

І група «Рівні фігури – рівні площі»: Які фігури називаються рівними? Які площі мають рівні фігури?

Висновок: Кожна фігура має площу, більшу

за нуль. Рівні фігури мають рівні площі.

ІІ група «Сума площ»: Скільки фігур розміщено на

рисунку? Три фігури, а отже три площі. Якщо фігури об’єднати в нову

фігури, чому буде дорівнювати площа утвореної фігури?

Висновок: Площа фігури дорівнює сумі

площ фігур, з яких вона складається.

Основні властивості площ: Кожна фігура має площу, більшу за нуль. Рівні фігури мають рівні площі. Площа фігури дорівнює сумі площ фігур, з яких вона складається. Одиницею вимірювання площі є площа квадрата зі стороною, що дорівнює

одиниці довжини.

Page 6: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

Робота з вправою супроводиться обговоренням:

Яку площу мають фігури на малюнку?

Порівняти площу. Як змінити фігури, що б площі

стали ріними?Розглядаючи всі запропоновані варіанти, розглядають заготовлений варіант на слайді.

ІІІ група «Рівновеликі фігури»:Демонструється гра «Танграм». З частин даного квадрата мона скласти різні фігури, що мають рівні площі.

Висновок: Рівновеликі фігури – це фігури, що мають рівні площі. Рівновеликі многокутники – це многокутники. Що мають рівні площі.

Перегляд фрагменту педагогічного програмного засобу «Геометрія, 8 клас» (ППЗ): розділ 3 урок 28 фрагмент «Площа прямокутника». Прослухавши доведення кожної з теорем, проходить бігле повторення алгоритму доведення. Виправляються помилки. Закріплюються знання формул площ прямокутника та прямокутного трикутника.

Page 7: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

ІV. Закріплення властивостей площ. Розв’язування вправ.

Розв’язування задач №1 – 2 (Усно)Розв’язування задач №3 – 4 (Письмово в зошиті на дощці)

Проблемне навчання:Задача №5 Розв’язування ускладнюється тим, що тема вивчається до вивчення теореми Піфагора. Спосіб застосування властивостей площ дає можливість імпровізувати, розглянути різні способи розбиття квадрату на частини, є прикрасою уроку!

Після закінчення обговорення розв’язання задач, можна записати домашнє завдання і перейти до підсумків уроку та постановки задач на самонавчання та наступні уроки.

V. Підсумок уроку

В підсумковій частині уроку вчитель надає слово ІV групі.ІV група «Математичні софізми з площами»Повідомляються корисні посилання по вивченню цікавих задач з площами. На прикладі задачі з шестикутниками ставиться проблема для наступного знайомства з використанням властивостей площ.

Page 8: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника
Page 9: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника
Page 10: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника
Page 11: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника
Page 12: Поняття площі многокутника. Основні властивості площі. Площа прямокутника. Площа прямокутного трикутника

Результати опитування

Особиста думка учнів, побажання Дякую та всього найкращого. Було дуже цікаво. Прекрасний сайт, дуже хороший сайт і опитування. Мені дуже подобаються презентації Валентини Іванівни. Завжди цікаво вчитися; Побільше б таких уроків. Урок був цікавий і мені сподобалося як вчитель пояснював новий матеріал.

http://volochinaviv1.ucoz.ru/news/obriji_majsternosti/2013-02-22-46

http://volochinaviv1.ucoz.ru/index/cikava_matematika/0-26

http://volochinaviv1.ucoz.ru/index/domashni_zavdannja/0-53