View
215
Download
1
Category
Preview:
DESCRIPTION
inspectie
Citation preview
coala General
coala Gimnazial Nr. 14 Braov PROIECT DIDACTIC
MUZIC I MICARE
CLASA PREGTITOARE
AN COLAR: 2012 2013NV. MOARC ALEXANDRA
DATA: 07.03.2013UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Nr. 14 Braov
CLASA: Pregtitoare BNVTOR: prof. Moarc AlexandraARIA CURRICULAR: Limb i comunicareUNITATEA TEMATIC: n lumea povetilorDISCIPLINA COLAR: Muzic i micareSUBIECTUL: Primvara a sositFORMA DE REALIZARE: Activitate integratTIPUL LECIEI: consolidarea si sistematizarea cunotinelorCOMPETENE SPECIFICE: MUZIC I MICARE
2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text
3.3. Executarea unui dans cu micare repetat, pe un cntec simplu, din folclorul copiilor.
COMUNICARE N LIMBA ROMN1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar
EDUCAIE PENTRU SOCIETATE3.1. Relaionarea pozitiv cu ali membri ai grupului de apartenen, n rezolvarea unor sarcini simple de lucru
DEZVOLTARE PERSONAL2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive
S reproduc corect textul i melodia unui cntec cunoscut S respecte nlimea i durata sunetelor muzicale S execute corect, dup indicaii, toate tipurile de exerciii S aib o dicie, o respiraie i o poziie corect n timpul cntriiAfective
S manifeste interes pentru lecie
S i manifeste verbal i nonverbal dragostea pentru mama
S relaioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenen (grupul colar)Psiho-motrice
S intoneze corect, din memorie, cntece dedicate mamei
S execute micri sugerate de textul cntecelorSTRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, explicaia, demonstraia, exerciiul. MIJLOACE DIDACTICE: blockfltte, diplome pentru recompense. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, grupal.DURATA: 35 min + 10 min activitate complementarBIBLIOGRAFIE:*** Programa colar pentru clasa pregtitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3656/29.03.2012, Bucureti, 2012Motora-Ionescu, Ana, ndrumtor pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1978.
Burlacu, Decebal; Victoria Karpis, Culegere de cntece pentru colari, Editura Gheorghe Cru Alexandru, Craiova, 1995.ETAPELE LECIEIC.S.
CONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE
ACTIVITATEA NVTOAREIACTIVITATEA ELEVILORMETODE I PROCEDEEMATERIAL DIDACTICFORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORICSe asigur condiiile necesare desfurrii n condiii optime a orei de Comunicare n limba romn:
Aerisirea slii de clas
Amenajarea spaiului de desfurare a activitii
Pregtirea materialului didacticElevii intr n clas n mod organizat.Conversaia Frontal
2. CAPTAREA ATENIEICLR 1.1.DP2.2.
CLR. 1.1.
DP 2.2.nvtoarea arat copiilor o plan cu o rndunic.- Ce pasre este reprezentat n imagine, copii?- Ce culoare au penele rndunicii?
- Rndunica pleac toamna n rile calde. Cnd se ntoarce?
- Deci ntoarcerea rndunicilor este un semn al venirii primverii. Ce alte asemenea semne cunoatei?
- Acum v voi cnta un cntecel despre o rndunic. V rog s fii ateni, pentru c la sfrit v voi ntreba despre ce este vorba n cntecel.
nvtoarea intoneaz cntecelul:
Rndunic frumuic, rndunea
De ce fugi din ara mea, din ara mea?
Ori i-e fric, mititic,
C te-ajunge iarna grea?
Rndunic mititic, rndunea
Mai rmi n ara mea, n ara mea.
Fr fric, mititic
Nu te-ajunge iarna grea.- Despre ce este vorba n cntecel?
- Ce vrea s fac rndunica?
- De ce credei c vrea s fug rndunica?
- i ce o roag cel care cnt?
- Cum am cntat cntecelul? Lent, repejor sau repede?
- De ce credei c am cntat cntecelul repejor?Elevii rspund la ntrebri:
-o rndunic.
-negre, iar pe burt, albe.
-primvara.
- rsar ghioceii, cmpul nverzete.
-despre o rndunic.
-s fug n alt ar.
-de frig.
-s mai rmn.
-repejor.
-pentru c este un cntec vesel.Conversaia euristicDemonstraiaConversaia euristic Frontal Frontal
Frontal Observarea sistematic
3. PREGTIRE VOCAL
a) Exerciii de respiraie
b) Exerciii ritmice
c) Exerciii melodiceES 3.1.
- Haidei s ne ridicm n picioare i s executm cteva exerciii. Ne nchipuim c suntem pe cmp i gsim o floare frumoas. O culegem, o mirosim i exclamm: Ce frumos miroase floarea!
Repetm exerciiul de dou ori.
- Acum ne nchipuim c avem n mn o lumnare. Noi suntem vntul i vrem s stingem lumnarea. Suflm cu putere. Inspirm, expirm.
Executm cteva exerciii ritmice:
Demonstrez, dau tonul i semnalul de nceput i execut mpreun cu copiii exerciiile melodice.
Copiii execut cerinele.Conversaia euristic
Exerciiul
Demonstraia Blockfltte Frontal Observarea sistematic
4. PREZENTA-REA MATERIA-LULUI STIMULi pentru c tot am vorbit despre primvar, v rog s fii ateni pentru c voi interpreta un cntecel i voi va trebui s-l recunoatei.
Cnt cu silaba la cntecul Primvara a sosit.Elevii recunosc cntecul intonat.Demonstraia Frontal Observarea sistematic
5. ANUNA-REA TEMEI I A OBIECTIVE-LOR OPERAIO-NALE- Foarte bine! Astzi vom nva s dansm pe acest cntec.Elevii ascult explicaia nvtoarei.Explicaia Frontal
6. CONSOLI-DAREA CUNOTIN-ELOR
MM 2.1., 3.3.Interpretm cntecelul n diferite moduri: n cor, ritmiznd prin bti din palme
Pe grupe: prima grup intoneaz, a doua ritmizeaz
Se inverseaz sarcinile stabilite la exerciiul anterior
Pe grupe: fetele intoneaz, bieii ritmizeaz
Se inverseaz sarcinile stabilite la punctul anterior.
Elevii execut cerinele.Exerciiul FrontalGrupal Observarea sistematic
7. OBINEREA PERFOR-MANEIMM 2.1, 3.3.Intonm cntecelul ritmiznd prin bti din palme i din picioare i prin mers n form de cerc, hor. Demonstrez, dau tonul, semnalul de nceput i ne jucm astfel de 2-3 ori.
Exerciiul Frontal Observarea sistematic
5. EVALUARE FINALDP 2.2.ES 3.1.Evideniez elevii care au participat activ i i recompensez cu diplome, spunndu-le c Primvara este mndr s aib asemenea ajutoare.Elevii primesc recompense.Explicaia Frontal Evaluarea activitii elevilor
6. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINALMM 3.3.Elevii formeaz hora i se intoneaz cntecelul Floricic de pe e, dup care prsesc sala de clas n mod organizat.Elevii prsesc sala de clas n mod organizat intonnd cntecelul Rutele mele.
C.S. = Competene Specifice
PAGE 6
Recommended