Latviešu valoda 3.klase

Preview:

DESCRIPTION

Latviešu valoda 3.klase. Vārda sastāvs. Stundas mērķis: Atkārtot un nostiprināt zināšanas par vārda sastāvu. Uzdevumi: 1. Attīstīt prasmi noteikt vārda sastāvu (sakne, galotne). 2. Mācīties pārveidot vārdus izmantojot priedēkļus. 3. Pilnveidot prasmi sadarboties pārī, grupās. - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

Latviešu valoda3.klase

Vārda sastāvs

Stundas mērķis: Atkārtot un nostiprināt zināšanas par vārda sastāvu.

Uzdevumi:1. Attīstīt prasmi noteikt vārda sastāvu (sakne, galotne).

2. Mācīties pārveidot vārdus izmantojot priedēkļus.

3. Pilnveidot prasmi sadarboties pārī, grupās.

STUNDAS GAITA

Skolēni tiek iepazīstināti ar stundas tēmu un mērķi. Izglītojamie paši noskaidro, kāpēc ir jāzina vārda sastāvs, kur to var pielietot ikdienā.

Frontālie jautājumi – kādās 3 grupās var iedalīt visus vārdus pēc vārda sastāva. Skolēni atbild un saka piemērus. Vārdus iesaista teikumos.

Pārbaudi savas zināšanas! Skolēni paskaidro, kas ir katra vārda daļa - salīdzina, pārbauda.

Pārbaudi savas zināšanas!

Sakne ir –

vārda nemainīgā daļa, piemēram..

Galotne ir –

vārda mainīgā daļa, piemēram..

Priedēklis atrodas –

saknes priekšā, piemēram..

Piedēklis atrodas –

starp sakni un galotni, piem.

Didaktiskais izdales materiāls

Kastītes ar “špikeri” uz vāka. Darbs pāros. Skolēni saliek vārdus un saka piemērus.

Pašvērtējums – mazās aploksnītes - dzeltenas un zilas kartītes.

Atceries!

Priedēkļi – iz, uz, aiz, pa-, pie-, pār-, at-, ap-, sa-, ie-, bez-, jā-, ne-

Piedēkļi – -iņ-, -īt-, -ēn-, -šan-, tāj-, -niek-, -niec-, -gan-, -um- u.c.

Atrodi teikumos vārdus ar priedēkli!

Meitene izgāja no mājām.Viņa paņēma savu somu.

Atrodi teikumos vārdus ar piedēkli!

Puisītis lasa grāmatu. Kucēns sēž blakus unspēlējas ar savu asti.

Kādās divās grupās iedala vārdus?

pirmatnīgi vārdi – sakne vai sakne + galotne

Piem. saule, mēs, koks, vēl

atvasināti vārdi – priedēklis + sakne + piedēklis + galotne

Piem. paņēmu, aizmeta, skolniece, zīmēšana

Salikteņi –

Sastāv no diviem vai vārdiem

vairākiem vārdiem.

Piem. ābolmaize, biezpiens,

debesmanna,

Fiziskā aktivitāte - izstaipīšanās.Raiņa dzejolis „Mākonītis un Mākonīte”. Skolēni kopīgi izlasa dzejoli, pārrunā to, skaidro vārdu

nozīmi – “kroķītes, sprogas”. Meklē dzejolī atvasinātos vārdus.Visi skolēni sadalās 7 grupās un izvelk kartīti ar 2

dzejoļa rindiņām. Tās jāattēlo iejūtoties dažādās lomās – repojot, dejojot baletu un tautiskās dejas, disko stilā, soļojot kā karavīriem.

Stundas beigās skolēni noskatās multiplikācijas filmu “Mākonītis un Mākonīte”.

Rainis „Mākonītis un Mākonīte”

1.Mākonītei balti svārki

Zeltītām`i kroķītēm.

2.Mākonītim puspelēki

Melniem sprogu pušķīšiem.

3.Nāc ar mani padejot`i

Skaidru debess pagalmiņu.

4.Vējiņš pūta stabulīti,

Pērkons bungas rībināja.

5.Saskrien deju skatīties`i

Kā melna nakts, kā padebeši.

6.Drūzmēdami, grūstīdami,

Apgāž lielo lietus trauku.

Tautiskās dejas. Balets.

Karavīri. Repotāji.

Kopsavilkums:

Stunda izdevās. Mērķi tika sasniegti.

Šī tēma ir grūta. Skolēni jau 2.klasē tika iepazīstināti ar vārda sastāvu. Šogad turpinām padziļināti apgūt šo vielu. Izglītojamiem ļoti palīdz didaktiskais izdales materiāls. To izmantoju gandrīz katru stundu šīs tēmas apguves laikā, fakultatīvos, konsultācijās, brīvajā laikā pēc stundām. Skolēniem ir iespēja darboties individuāli un pārī, palīdzēt viens otram, pamācīt, pārbaudīt.

Temps stundā bija labs, paspējām izdarīt visu, kas bija paredzēts.

Skolēni ar lielu prieku iesaistījās visās aktivitātēs, kurās nostiprināja un pilnveidoja savas zināšanas attiecīgajā tēmā.

Paldies !

Recommended