View
8
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
Proiect dirigentie
Citation preview
Proiect de lecţie
CLASA a XII-a DISCIPLINA: Consiliere şi orientareCOMPONENTA EDUCATIVĂ: Managementul informaţiilor şi al învăţăriiTEMA: A învăţa să înveţi - o necesitate actuală şi viitoare DURATA: 50 minuteTIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderiRealizat de: prof. COMPETENŢE GENERALE :1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere, în vederea conturării unei atitudini favorabile faţă de sine2. Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu, prin deprinderi de comunicare3. Stimularea motivaţiei învăţării continue (personale) în scopul dezvoltării propriei cariere4. Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera şi identificarea stării de prioritate5. Formarea şi dezvoltarea capacităţii decizionale6. Armonizarea şi exersarea propriului sistem de valori în acord cu cel social, pentru o mai bună organizare (structurare) a
conştiinţei de sine
COMPETENŢE SPECIFICE: Elevii vor fi capabili :1. să stabilească relaţia dintre mediul de învăţare şi calitatea învăţării;2. să analizeze factorii favorizanţi ai învăţării;3. să aplice elemente de management al timpului pentru succesul în învăţarea şcolară.4. să desprindă regulile pentru o învăţare eficientă;5. să acceseze diferite surse de informaţii privind activitatea de învăţare;6. să identifice stilul propriu de învăţare; 7. să-şi formeze deprinderi de control al mediului de învăţare şi de automonitorizare a învăţării
STRATEGIA DIDACTICĂ● RESURSE PROCEDURALE: metode şi procedee: prelegerea, conversaţia, expunerea, exemplul, aprobarea,
dezaprobarea,exerciţiul forme de organizare: frontal, individual ● RESURSE MATERIALE: fise de lucru , prezentari power-point, videoproiector, laptop
DESFASURAREA ACTIVITATII
NR.CRT ETAPELE
LECŢIEI
CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITATEA DIRIGINTELUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
METODE ŞI PROCEDEE
FORME DE ORGANIZAR
E
RESURSE MATERIALE
1 2 3 4 5 6 7
1.Moment
organizatoric
Se consemnează absenţele. Se discută despre problemele
apărute săptămană anterioară; motivarea absentelor,etc
Se anunţă tema orei de dirigenţie;
Răspund la întrebări.Prezintă aspectele de disciplină şcolară
conversaţia frontalcatalogcaiete de dirigenţie
2.Anunţareatemei şi acompeten-telor lecţiei
Precizează competenţele şi condiţiile de lucru. Scrie titlul lecţiei pe tablă: A învăţa să înveţi - o necesitate actuală şi viitoare
Elevii notează tema conversaţia
expunereafrontal
caiete de dirigenţie
3. Captarea atenţiei
Se prezintă materialul „Poveste despre... o zi din viaţa unui elev” material realizat în Power Point, ce are menirea de ai determina pe elevi să se oprească o clipă şi să se gândească la viaţa lor, la propriile provocări şi la forţa interioară pe care cu siguranţă cu toţii o avem, şi să o privească, poate, într-o altă lumină.
Elevii comentează materialul expus
expunerea
conversaţia
frontal
individual
videoproiector, laptop
1 2 3 4 5 6 74. Desfăşurarea
dezbaterii
Exerciţiu de dezgheţ
Prezentarea lecţiei cu ajutorul materialului power point, prin care dirigintele solicită elevilor să stabilească şi să explice regulile de studiu eficient, necesitatea realizării unor pauze, a stabilirii unui loc de învăţare, impunerea unui nivel optim de zgomot, planificarea în timp a materiei. Se prezintă materialul ″Liceenii de ieri si de azi″, material preluat de pe google, ce are menirea de ai convinge pe elevi, că trebuie să înveţe pentru a şti, să vadă învăţarea ca o provocare, nu ca o corvoadă. Se defineşte învăţarea: Învăţarea este o activitate conştientă, practică şi intenţionată cu care dobândiţi anumite cunoştinţe şi competenţe.
Se precizează bugetul de timp stabilit studiului individual şimotivaţia învăţării. Motivaţia învăţării: -motive pozitive: dorinţa de dezvoltare a personalităţii; -motive negative: teama de note, de profesor, de eşec;
Elevii se implică activ în dezbaterea aspectelor propuse.
Implicarea elevilor, prin contribuţia cu idei cunoscute şi prin comentarea în momentul vizionării PPT-ului.
conversaţia
exemplul
aprobarea
frontal
individual
videoproiector, laptop
-motive apropiate: pentru notă, lucrare, teză; -motive îndepărtate: pentru profesia viitoare, pentru viaţă; -motive interioare: dorinţa de a şti, de a fi folositor; -motive exterioare: pentru premii, laude, examene.
Dirigintele solicită elevilor să completeze şi să răspundă cu ajutorul fişei de lucru ”CUM SĂ ÎNVĂŢ EFICIENT!” Dirigintele precizează faptul că a şti cum să înveţi eficient devine, mai mult ca oricând, un imperativ major al vieţii fiecăruia dintre noi. Totuşi oamenii au un stil de învăţare preferat, cu ajutorul căruia învăţă mai eficient. Se menţionează stilurile de învăţare care au importanţă în îmbunătaţirea performanţelor şi a învăţării. După modalitatea senzorială implicată, există trei stiluri de învățare principale:
auditiv vizual kinestezic
Dirigintele menţionează că procesul de memorare o dată
Caută informaţiile de care au nevoie pentru sarcina respectivă
Elevii discută despre importanţa stilurilor de învăţare
Elevii se implică activîn dezbaterea
dezaprobarea
exerciţiul
conversaţia
frontal
individual
frontal
videoproiector, laptop
fişa de lucru
video
cunoscut, aduce rezultate excepţionale oricui doreşte să înveţe rapid şi eficient. Procesul de memorare presupune trei faze:
întipărirea conservarea reactualizarea.
Se prezintă materialul ″Lecţii de viaţã ″, material realizat în Power Point şi preluat de pe www.didactic.ro, ce are menirea de a le spori încrederea în propia persoană.
aspectelor propuse. conversaţiaindividual
proiector, laptop
5. Fixarea noţiunilor
Consideraţi că există anumite secrete ca să înveţi mai uşor pentru examene??? Li se cere elevilor să evalueze ora de consiliere şi orientare scriind pe foaia de flipchart un adjectiv. câţiva elevi fiind rugaţi să motiveze alegerea acestui adjectiv.
Citesc materialeleComentează, sunt de accord sau nu
conversaţia
exemplul
frontal
individual
6. Se anunţă tema orei următoare
Elevii primesc sarcina de a realiza ca temă de lucru pentru acasă „Programul meu de studiu săptămânal”, bazat pe regulile de învăţare eficientă stilul de învățare predominant și informațiile noi obținute în cadrul acestei activități.
Notează tema. explicaţia frontal
Recommended