11
PROIECT DE LECȚIE Data: 3.03.2010 Școala Generală Numărul 5 Petrila, Hunedoara Clasa: a III-a B Inst.: Vlaicu Elza Maria 1.Obiectul: Limba și literatura română- Citire 2.Tema: ,,Bunicul” după Barbu Ștefănescu Delavrancea (II) 3.Scopul: Formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor elevilor referitoare la conținutul textului; dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, fluentă, conștientă și expresivă; îmbogățirea vocabularului cu expresii și cuvinte noi. 4. Obiective operaționale: O1: - să citească corect textul lecției cu intonația cerută de semnele de punctuație; - să utilizeze în vorbire, propoziții corecte din punct de vedere gramatical; - să dea exemple de adjective pentru substantivele date; - să explice cuvintele și expresile frumoase întâlnite în textul lecției; O2: - să participe activ și cu plăcere la lecție; O3: - să scrie corect și rapid în caiete și pe fișe, respectând regulile de paginare. 5.Tipul lecției: Formare și consolidare de priceperi și deprinderi 6. Strategie didactică:

proiect de lectie - bunicul.doc

  • Upload
    vandan

  • View
    477

  • Download
    14

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DE LECȚIE

Data: 3.03.2010 Școala Generală Numărul 5 Petrila, Hunedoara

Clasa: a III-a B Inst.: Vlaicu Elza Maria

1. Obiectul: Limba și literatura română- Citire2. Tema: ,,Bunicul” după Barbu Ștefănescu Delavrancea (II)3. Scopul: Formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor elevilor referitoare la

conținutul textului; dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, fluentă, conștientă și expresivă; îmbogățirea vocabularului cu expresii și cuvinte noi.

4. Obiective operaționale:O1: - să citească corect textul lecției cu intonația cerută de semnele de punctuație;

- să utilizeze în vorbire, propoziții corecte din punct de vedere gramatical;- să dea exemple de adjective pentru substantivele date;- să explice cuvintele și expresile frumoase întâlnite în textul lecției;

O2: - să participe activ și cu plăcere la lecție; O3: - să scrie corect și rapid în caiete și pe fișe, respectând regulile de paginare.

5. Tipul lecției: Formare și consolidare de priceperi și deprinderi6. Strategie didactică:

a) Metode: conversația, explicația, exercițiul, metoda cubului, observațiab) Mijloace: fișe de lucru, calculator, planșe cu imagini din lecție.

7. Bibliografie:8. ,,Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Ioan Șerdean, E.D.P. București

1988;,, Orientări noi în metodologia studierii limbii române la ciclul primar”, Eugen Blideanu, Ion Șerdean, E.D.P. București 1981;,, Puncte de sprijin în activitatea instructiv- educativă” îndrumător - compendiu, Titania Doina Dascăr, Editura ,,Alfabetul”, Deva, 1995.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etape, obiective, timp

Conținut și strategie didacticăMetode, mijloace

Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor

I.Moment organizatoric ( 1 min)

Pregătesc materialul didactic necesar orei.Asigur ordinea și disciplina.

Se pregătesc pentru lecție.

Exercițiul

II.Anunțarea temei și formularea obiectivelor ( 1 min)

,,Astăzi la ora de limba română vom rezolva exerciții pentru a ne consolida cunoștințele referitoare la textul ,,Bunicul” după Barbu Ștefănescu Delavrancea.

Sunt atenți și rețin tema lecției. Explicația

III.Formare și consolidare de priceperi și deprinderi ( 25 min)

O1

O3

a)Munca independentă ( 5 min)Alcătuiți propoziții cu următoarele cuvinte: prispă, laudă.b)Verificarea cantitativă a temei de casăVerific cantitativ dacă elevii și-au făcut tema.c)Verificarea calitativă a muncii independente și a temei de casă.Verific rezolvarea muncii independente și tema de casă.d)Citirea integrală a textului (5 min) Solicit elevii să citească în întregime textul lecției ,,Bunicul”.e) Discuții de orientare în text (2 min)Pentru a verifica dacă elevii cunosc conținutul textului le voi prezenta elevilor o prezentare PPT. Elevii vor trebui să

Alcătuiesc propoziții cu cuvintele date.

Prezintă caietele la control.

Citesc propozițiile formate și rezolvarea temei de casă.

Citesc textul lecției.

Rezolvă cerințele date.

Exercițiul

Exercițiul

Exercițiul

Exercițiul

O1

O2

răspundă cerințelor din prezentare.f)Exerciții practic-aplicativeElevii vor primi o fișă de lucru cu exerciții formulate pe baza textului ( anexa 1)După ce am rezolvat exercițiile de pe fișă voi ruga elevii să se grupeze câte 4. Le voi împărți fișe cu exerciții pe care vor trebuie să le rezolve în timp util.(anexa 2)

Rezolvă exercițiile de pe fișa dată.

Se grupează și rezolvă exercițiile.

Observația

ExercițiulFrontal

Metoda cubuluiPe grupe

IV.Evaluare (5 min)

Voi împărți elevilor o fișă de evaluare. (anexa 3)

Rezolvă fișa de evaluare.

ExercițiulIndividual

V.Concluzii și aprecieri

Voi cere elevilor să formuleze concluzi pozitive și negative referitoare la modul în care au participat la lecție.

Formulează concluzile.

Rețin concluzile formulate.

VI.Tema pentru acasă (1 min)

Pentru ora de mâine aveți de rezolvat exercițiul 2 de la pag 83 (jos)

Își notează tema pe caiete.

Exercițiul

ANEXA 1

FIȘĂ DE LUCRUActivitate frontală

Bunicul după Barbu Ștefănescu Delavrancea

1. Desparte în silabe următoarele cuvinte:

pletele mângâietori împacă bătrânului suspinând2. Selectează adjectivele din următoarele propoziții: Bunicul stă pe prispă. Pletele albe și crețe, parcă sunt niște ciorchini de flori albe. Peste ele au nins ani mulți și grei.4.Alege, din ultimul fragment al textului, substantivele care denumesc ființe.5. Formulați enunțuri în care cuvintele roșie, șiret, mare să fie pe rând, substantive, apoi adjective...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................6.Completează după model:a) tricou vișiniu- vișiniul tricou lan auriu - ....................................... bunic grijuliu - ................................b)ochi albaștri – albaștrii ochi bunici blânzi - ................................ ochii mângâietori - ......................... La sfârșitul orei mă simt:

ANEXA 2

Activitate pe grupe (metoda cubului)

Bunicul după Barbu Ștefănescu Delavrancea

GRUPA I – DESCRIE Scrie pentru fiecare substantiv adjectivul potrivit din text:

Substantiv Adjectivpleteleaniochiobrajii

GRUPA II – COMPARĂ Completează comparațiile următoare:

pletele bunicului sunt albe caobrajii copiilor sunt rotunzi și roșii cazâmbetul său era blând caochii sunt negrii ca

GRUPA III – ANALIZEAZĂ Scrie substantivele și adjectivele din următoarea propoziție în tabele: Ochii blânzi și mângâietori privesc spre poartă. SUBSTANTIV FELUL NUMĂRUL

ADJECTIV NUMĂRUL

GRUPA IV – ASOCIAZĂ Unește cuvintele din coloana A cu cele din coloana B: A B bunicul părul pletele fecior bucălăi grăsuți băietan tata-moșu

GRUPA V – APLICĂCaracterizați-l pe bunicul din textul studiat și argumentați descrierile făcute, ținând cont de informațiile oferite de text:

GRUPA VI – ARGUMENTEAZĂCare este învățătura care se desprinde din text?...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

BUNICULbunicul

ANEXA 3

FIȘĂ DE EVALUARE