View
227
Download
0
Category
Preview:
DESCRIPTION
vocabular
Citation preview
Şcoala Gimnazială Nr.1, Pantelimon Avizat, director
Proiect didactic
PROFESOR: Guriencu DanielaDATA: 30 octombrie 2015 CLASA: a VII-a ARIA CURRICULARĂ – Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura românăSUBIECTUL: Noţiuni de vocabular TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizareDURATA: 50 minute;
OBIECTIVE CADRU :
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.3. să integreze categoriile semantice în structuri lexicale proprii2.2. să valorifice categoriile semantice învăţate, în contexte diferite4.1. să utilizeze corect şi nuanţat neologismele, categoriile semantice învăţate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive
O1: să coreleze noţiunile teoretice cu definiţa şi cu exemple;O2: să utilizeze cunoştinţele despre mijloace interne de îmbogăţire a vocabularului pornind de la cuvinte date;O3: să opereze cu elemente de vocabular în situaţii diverse.
b) afective
Cultivarea dorinţei de cunoaştere a limbii române;Dezvoltarea vocabularului prin cunoaşterea şi recunoaşterea mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire , dialogul, explicaţia, analiza gramaticală,
exerciţiul, metoda cubului .
b) Forme de organizare a învăţării : activitatea frontală , pe grupe.
c) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior.
d) Mijloace de învăţare: planşă, fişe cu sarcini de lucru pentru elevi , foaie de flip-chart, markere.
e) Bibliografie:
Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoală ,de Constantin Parfene , Iaşi , Editura
Polirom , 1999
Metodica predării limbii şi literaturii române , de Nicolae Eftenie , Piteşti, Editura Paralela 45 ,
200
Manualul clasei a VII-a, Editura Humanitas
2
Scenariul didactic
Nrcrt
Etapele lecţiei Du rată
Ob op
Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forma de organizare
1. Moment organizatoric
1’ Organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei;
Conversaţia
Activitate frontală
2. Verificarea temei si captarea atentiei
6’ Se verifică tema , atât cantitativ cât şi calitativ. Recapitularea cunoştinţelor despre : Cuvântul – unitate de bază a vocabularului; Cuvântul de bază. Cuvântul derivat. Rădăcina. Afixe (Sufixele, Prefixele). Derivare parasintetică. Familia lexicală. Compunere. Conversiune. Categorii semantice (Sinonime, Antonime, Omonime, Paronime, Pleonasm , Cuvinte polisemantice) se va realiza cu ajutorul unei planşe (anexa 1) . Elevii citesc cu atenţie definiţiile de pe planşă. Fiecare elev vine pe rând la tablă şi completează spaţiile cu noţiunile definite dând exemple proprii corespunzătoare noţiunii pe care a descoperit-o.
ConversaţiaExerciţiul
Fişa A1 Activitate frontală
Profesorul face aprecieri privind corectitudinea
rezolvării temei pentru acasa
Anunt elevii că în această oră vor Conversaţia Activitate
3
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
3’ recapitula şi sistematiza cunoştinţele acumulate despre vocabular şi le voi comunică obiectivele operaţionale.
Notez data şi titlul pe tablă
Tabla
Caietele Elevilor.
Frontală
4.Prezentarea sarcinilor de
invatare.
Conducerea procesului de
sistematizare si recapitulare
25’În continuare afişez o planşă (anexa 2)Împreună cu elevii rezolvăm sarcinile cerute .
În continuare se vor rezolva exerciţiile de pe fişele de lucru. (anexa 3).Elevii lucreaza in perechi. La final se verifica corectitudinea exercitiilor.
Conversaţia Explicaţia
Plansa Activitate în perechi
5.Asigurarea feed-
back-ului si a retentiei
15’ Pentru a aplica informatiile recapitulate propun elevilor rezolvarea unui exercitiu, iar pentru aceasta prezint un cub. Pe cele şase feţe ale cubului există instrucţiuni de tipul :DESCRIE !COMPARĂ !ASOCIAZĂ !ANALIZEAZĂ !
Conversaţia
Explicaţia Exerciţiul
Cubul Activitate in echipe
4
APLICĂ !ARGUMENTEAZĂ !(anexa 4)
Prin sondaj se arunca cubul, iar elevii nominalizati rezolva exercitiile de pe fetele cubului.
6. Evaluarea activitatii
1’ Se fac aprecieri verbale .Se da tema pt acasa. (anexa 5)
Conversatia Activitate frontala
5
Anexa 1
DEFINIŢIA NOŢIUNEA DEFINITĂ
EXEMPLE
Elementul de bază al comunicării
Totalitatea cuvintelor dintr-o limbă
Cuvinte vechi, care nu se mai folosesc
Cuvinte care se utilizează numai în anumite regiuni
Cuvinte noi împrumutate din alte limbi
Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului
Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului
Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului
Se adaugă la sfârşitul rădăcinii pentru a forma un cuvânt nou
Se adaugă la începutul rădăcinii pentru a forma un cuvânt nou
Cuvânt format cu sufix şi prefix în acelaşi timp
Toate cuvintele obţinute prin derivare de la un cuvânt de bază
Cuvintele cu formă diferită şi înţeles identic sau asemănător
Cuvintele cu formă diferită şi înţeles opus
Cuvintele cu formă identică şi înţeles total diferit
Cuvinte cu formă identică şi înrudite ca înţeles
Cuvintele aproape asemănătoare şi înţeles total diferit
Greşeală de exprimare care constă în alăturarea a doi termeni
care exprimă acelaşi lucru
Anexa 2
Cuvânt
de bază
Cuvânt derivat cu sufix Cuvânt derivat cu
prefix/parasinetică
bun
rău
rosu
frumos
a zgâria
Anexa 3
Fişă de lucru 1
1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:
7
asemănător puerilbelşug cantitatecopilăresc opulenţădebit similar
2. Daţi antonimele cuvintelor:cult .........................................simpatie..................................îngheţat...................................mult...................................
3. Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : sare.______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:
La ora de sport elevii s-au alineat/aliniat conform cerinţei.Bunica a pus osânda/ osânza de la porc în borcan.În realizarea unei compuneri trebuie să avem grijă la alineat/aliniat.Pentru fapta comisă judecătorul i-a dat o osândă/osânză .
5. Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:
Pacientul rănit grav a avut o hemoragie de sânge.________________________________________________________________________________________________________________________________________6. Alcătuiţi enunţuri cu polisemia cuvântului a trece (4 enunţuri).
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Fişă de lucru 2
1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:
făţarnic a decedagras a ruginia oxida ipocrita da ortul popii obez
8
2. Daţi antonimele cuvintelor:corupt .........................................certitudine..................................atent...................................violent...................................
3.Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : mai.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:
Localitatea pe care am vizitat-o ni s-a părut familială/familiară.Bunica are o rochie din atlas/atlaz.Problema familială/familiară pe care i-a spus-o doamnei diriginte a fost rezolvată..Ionel s-a uitat pe un atlas/atlaz.
5.Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:
Douăzeci de procente la sută din fabrică au fost vândute muncitorilor.________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Arătaţi polisemia cuvântului a merge (2 enunţuri)____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Anexa 4
1.AnalizeazăAlegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:
Atitudinea/ latitudinea sa faţă de mamă m-a impresionat.La ora de geografie am învăţat despre atitudine/latitudine.Am plătit maşina în numeral/numerar
9
Anul acesta vom învăţa despre numeral/numerar.
2.Argumentează● Demonstrează prin enunțuri omonimia cuvintelor: cod,pană,mac,soluție,timbru,bob.
3.Aplică
● Daţi sinonimul literar pentru următoarele regionalisme: ciubotă, barabule, colţuni, lepedeu, păpuşoi, bumb, pită, curechi, colb, harbuz, cătană,
4.Descrie
Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarele propoziţii:
Jucătorul a revenit din nou pe teren.La matematică am desenat un triunghi cu trei unghiuri.
5.Compară
Explică diferența de sens care există între următoarele perechi de antonime în contextele:Ceea ce mi-ai spus mie era adevărat, dar ceea ce i-ai spus lui era neadevărat.Lui i-a spus adevărul, iar mie o minciună.Răspunsurile lui erau corecte, iar ale mele incorecte.De data aceasta nu a procedat corect, ci a greșit.
6.Asociază
Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:
înţelegere eroarecomutator ostilduşmănos comprehensiunegreşeală întrerupător
Anexa 5
Tema
Alcătuiţi o compunere cu titlul Toamna în pădure , în care să folosiţi:
- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tufă; creangă, ram, ramură; potecă, cale,
drum;cenuşiu , plumburiu;
10
- antonimele: cald≠rece, luminos≠întunecos, repede≠ încet zi≠ noapte, înfrunzit ≠desfrunzit;
- omonimia cuvântului: vie;
- paronimele: proveni/preveni;
- cuvântul polisemantic: masă.
11
Recommended