16
Şcoala Gimnazială Nr.1, Pantelimon Avizat, director Proiect didactic PROFESOR: Guriencu Daniela DATA: 30 octombrie 2015 CLASA: a VII-a ARIA CURRICULARĂ – Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Noţiuni de vocabular TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizare DURATA: 50 minute; OBIECTIVE CADRU : 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală 4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.3. să integreze categoriile semantice în structuri lexicale proprii 2.2. să valorifice categoriile semantice învăţate, în contexte diferite 4.1. să utilizeze corect şi nuanţat neologismele, categoriile semantice învăţate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: a) cognitive O1: să coreleze noţiunile teoretice cu definiţa şi cu exemple; O2: să utilizeze cunoştinţele despre mijloace interne de îmbogăţire a vocabularului pornind de la cuvinte date; O3: să opereze cu elemente de vocabular în situaţii diverse. b) afective

Vocabular Clasa a5 A

Embed Size (px)

DESCRIPTION

vocabular

Citation preview

Page 1: Vocabular Clasa a5 A

Şcoala Gimnazială Nr.1, Pantelimon Avizat, director

Proiect didactic

PROFESOR: Guriencu DanielaDATA: 30 octombrie 2015 CLASA: a VII-a ARIA CURRICULARĂ – Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura românăSUBIECTUL: Noţiuni de vocabular TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizareDURATA: 50 minute;

OBIECTIVE CADRU :

1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.3. să integreze categoriile semantice în structuri lexicale proprii2.2. să valorifice categoriile semantice învăţate, în contexte diferite4.1. să utilizeze corect şi nuanţat neologismele, categoriile semantice învăţate. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

a) cognitive

O1: să coreleze noţiunile teoretice cu definiţa şi cu exemple;O2: să utilizeze cunoştinţele despre mijloace interne de îmbogăţire a vocabularului pornind de la cuvinte date;O3: să opereze cu elemente de vocabular în situaţii diverse.

b) afective

Cultivarea dorinţei de cunoaştere a limbii române;Dezvoltarea vocabularului prin cunoaşterea şi recunoaşterea mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire , dialogul, explicaţia, analiza gramaticală,

exerciţiul, metoda cubului .

b) Forme de organizare a învăţării : activitatea frontală , pe grupe.

c) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele însuşite anterior.

d) Mijloace de învăţare: planşă, fişe cu sarcini de lucru pentru elevi , foaie de flip-chart, markere.

Page 2: Vocabular Clasa a5 A

e) Bibliografie:

Metodica predării limbii şi literaturii române în şcoală ,de Constantin Parfene , Iaşi , Editura

Polirom , 1999

Metodica predării limbii şi literaturii române , de Nicolae Eftenie , Piteşti, Editura Paralela 45 ,

200

Manualul clasei a VII-a, Editura Humanitas

2

Page 3: Vocabular Clasa a5 A

Scenariul didactic

Nrcrt

Etapele lecţiei Du rată

Ob op

Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forma de organizare

1. Moment organizatoric

1’ Organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei;

Conversaţia

Activitate frontală

2. Verificarea temei si captarea atentiei

6’ Se verifică tema , atât cantitativ cât şi calitativ. Recapitularea cunoştinţelor despre : Cuvântul – unitate de bază a vocabularului; Cuvântul de bază. Cuvântul derivat. Rădăcina. Afixe (Sufixele, Prefixele). Derivare parasintetică. Familia lexicală. Compunere. Conversiune. Categorii semantice (Sinonime, Antonime, Omonime, Paronime, Pleonasm , Cuvinte polisemantice) se va realiza cu ajutorul unei planşe (anexa 1) . Elevii citesc cu atenţie definiţiile de pe planşă. Fiecare elev vine pe rând la tablă şi completează spaţiile cu noţiunile definite dând exemple proprii corespunzătoare noţiunii pe care a descoperit-o.

ConversaţiaExerciţiul

Fişa A1 Activitate frontală

Profesorul face aprecieri privind corectitudinea

rezolvării temei pentru acasa

Anunt elevii că în această oră vor Conversaţia Activitate

3

Page 4: Vocabular Clasa a5 A

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

3’ recapitula şi sistematiza cunoştinţele acumulate despre vocabular şi le voi comunică obiectivele operaţionale.

Notez data şi titlul pe tablă

Tabla

Caietele Elevilor.

Frontală

4.Prezentarea sarcinilor de

invatare.

Conducerea procesului de

sistematizare si recapitulare

25’În continuare afişez o planşă (anexa 2)Împreună cu elevii rezolvăm sarcinile cerute .

În continuare se vor rezolva exerciţiile de pe fişele de lucru. (anexa 3).Elevii lucreaza in perechi. La final se verifica corectitudinea exercitiilor.

Conversaţia Explicaţia

Plansa Activitate în perechi

5.Asigurarea feed-

back-ului si a retentiei

15’ Pentru a aplica informatiile recapitulate propun elevilor rezolvarea unui exercitiu, iar pentru aceasta prezint un cub. Pe cele şase feţe ale cubului există instrucţiuni de tipul :DESCRIE !COMPARĂ !ASOCIAZĂ !ANALIZEAZĂ !

Conversaţia

Explicaţia Exerciţiul

Cubul Activitate in echipe

4

Page 5: Vocabular Clasa a5 A

APLICĂ !ARGUMENTEAZĂ !(anexa 4)

Prin sondaj se arunca cubul, iar elevii nominalizati rezolva exercitiile de pe fetele cubului.

6. Evaluarea activitatii

1’ Se fac aprecieri verbale .Se da tema pt acasa. (anexa 5)

Conversatia Activitate frontala

5

Page 6: Vocabular Clasa a5 A

Anexa 1

DEFINIŢIA NOŢIUNEA DEFINITĂ

EXEMPLE

Elementul de bază al comunicării

Totalitatea cuvintelor dintr-o limbă

Cuvinte vechi, care nu se mai folosesc

Cuvinte care se utilizează numai în anumite regiuni

Cuvinte noi împrumutate din alte limbi

Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului

Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului

Mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului

Se adaugă la sfârşitul rădăcinii pentru a forma un cuvânt nou

Se adaugă la începutul rădăcinii pentru a forma un cuvânt nou

Cuvânt format cu sufix şi prefix în acelaşi timp

Toate cuvintele obţinute prin derivare de la un cuvânt de bază

Cuvintele cu formă diferită şi înţeles identic sau asemănător

Cuvintele cu formă diferită şi înţeles opus

Cuvintele cu formă identică şi înţeles total diferit

Cuvinte cu formă identică şi înrudite ca înţeles

Cuvintele aproape asemănătoare şi înţeles total diferit

Greşeală de exprimare care constă în alăturarea a doi termeni

care exprimă acelaşi lucru

Page 7: Vocabular Clasa a5 A

Anexa 2

Cuvânt

de bază

Cuvânt derivat cu sufix Cuvânt derivat cu

prefix/parasinetică

bun

rău

rosu

frumos

a zgâria

Anexa 3

Fişă de lucru 1

1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:

7

Page 8: Vocabular Clasa a5 A

asemănător puerilbelşug cantitatecopilăresc opulenţădebit similar

2. Daţi antonimele cuvintelor:cult .........................................simpatie..................................îngheţat...................................mult...................................

3. Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : sare.______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:

La ora de sport elevii s-au alineat/aliniat conform cerinţei.Bunica a pus osânda/ osânza de la porc în borcan.În realizarea unei compuneri trebuie să avem grijă la alineat/aliniat.Pentru fapta comisă judecătorul i-a dat o osândă/osânză .

5. Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:

Pacientul rănit grav a avut o hemoragie de sânge.________________________________________________________________________________________________________________________________________6. Alcătuiţi enunţuri cu polisemia cuvântului a trece (4 enunţuri).

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Fişă de lucru 2

1. Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:

făţarnic a decedagras a ruginia oxida ipocrita da ortul popii obez

8

Page 9: Vocabular Clasa a5 A

2. Daţi antonimele cuvintelor:corupt .........................................certitudine..................................atent...................................violent...................................

3.Alcătuiţi enunţuri cu omonimia cuvântului : mai.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4. Alegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:

Localitatea pe care am vizitat-o ni s-a părut familială/familiară.Bunica are o rochie din atlas/atlaz.Problema familială/familiară pe care i-a spus-o doamnei diriginte a fost rezolvată..Ionel s-a uitat pe un atlas/atlaz.

5.Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarea propoziţie:

Douăzeci de procente la sută din fabrică au fost vândute muncitorilor.________________________________________________________________________________________________________________________________________

6. Arătaţi polisemia cuvântului a merge (2 enunţuri)____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Anexa 4

1.AnalizeazăAlegeţi forma corectă a paronimelor din enunţurile următoare:

Atitudinea/ latitudinea sa faţă de mamă m-a impresionat.La ora de geografie am învăţat despre atitudine/latitudine.Am plătit maşina în numeral/numerar

9

Page 10: Vocabular Clasa a5 A

Anul acesta vom învăţa despre numeral/numerar.

2.Argumentează● Demonstrează prin enunțuri omonimia cuvintelor: cod,pană,mac,soluție,timbru,bob.

3.Aplică

● Daţi sinonimul literar pentru următoarele regionalisme: ciubotă, barabule, colţuni, lepedeu, păpuşoi, bumb, pită, curechi, colb, harbuz, cătană,

4.Descrie

Găsiţi greşeala care s-a strecurat în următoarele propoziţii:

Jucătorul a revenit din nou pe teren.La matematică am desenat un triunghi cu trei unghiuri.

5.Compară

Explică diferența de sens care există între următoarele perechi de antonime în contextele:Ceea ce mi-ai spus mie era adevărat, dar ceea ce i-ai spus lui era neadevărat.Lui i-a spus adevărul, iar mie o minciună.Răspunsurile lui erau corecte, iar ale mele incorecte.De data aceasta nu a procedat corect, ci a greșit.

6.Asociază

Alegeţi sinonimele cuvintelor din prima coloană din cea de-a doua coloană:

înţelegere eroarecomutator ostilduşmănos comprehensiunegreşeală întrerupător

Anexa 5

Tema

Alcătuiţi o compunere cu titlul Toamna în pădure , în care să folosiţi:

- seriile de sinonime : copac, arbore, arbust, tufă; creangă, ram, ramură; potecă, cale,

drum;cenuşiu , plumburiu;

10

Page 11: Vocabular Clasa a5 A

- antonimele: cald≠rece, luminos≠întunecos, repede≠ încet zi≠ noapte, înfrunzit ≠desfrunzit;

- omonimia cuvântului: vie;

- paronimele: proveni/preveni;

- cuvântul polisemantic: masă.

11