8
Відділ освіти Добропільської міської ради Донецької області Методичний кабінет Місячник педагогічної майстерності Віртуальна виставка «Початкова школа: на шляху до змін» Урок математики з елементами дослідження 4 клас (Дії з багатоцифровими та іменованими числами) Підготувала учитель початкових класів Білицької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9 Добропільської міської ради Рєзнікова Тамара Григорівна

рєзнікова т.г

  • Upload
    -

  • View
    82

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Відділ освітиДобропільської міської ради

Донецької областіМетодичний кабінет

Місячник педагогічної майстерностіВіртуальна виставка

«Початкова школа: на шляху до змін»

Урок математики з елементами дослідження4 клас

(Дії з багатоцифровими та іменованими числами)

Підготувала

учитель початкових класів

Білицької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 9

Добропільської міської ради

Рєзнікова Тамара Григорівна

2016 рік

Урок математики з елементами дослідження«Мандруємо Чорним морем»

Тема: Дії з багатоцифровими та іменованими числамиМета:

закріплювати вміння виконувати дії над багатоцифровими та іменованими числами;

розвивати математичне мовлення, допитливість, пізнавальний інтерес; виховувати інтерес до предмета; формувати життєві компетентності учнів.

Обладнання: презентація «Мандруємо Чорним морем»; виставка сувенірів та виробів на морську тематику; геометричні фігури.

Хід урокуІ. Організаційний момент. Створення емоційного настрою уроку

Дзвоник всім нам дав наказ - до роботи швидше в клас.Біля парти станем чемно - Час хай лине недаремно

Будьмо уважні й старанній всі - Сядьмо рівненько на місця свої.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку звучить аудіозапис шуму моря учень читає напам'ять вірш.

За Лиманом море граєЗа лиманом море грає,хвиля хвилю доганяє,

наступає їй на п'ятиі не може наздогнати.

З неба чайки білокриліз криком падають на хвилі,

і хапають мов пір'їнкуна льоту із хвиль рибинку.

Ген у морі яхта білаловить вітер у вітрила...

море грає, море грає,хвиля хвилю доганяє,...наступає їй на п'яти

і не може наздогнати ...Анатолій Качан

- Які картини ви уявили, слухаючи цей вірш?- Які моря в Україні? (Чорне, Азовське)- Сьогодні на уроці математики ми ближче ознайомимося з Чорним морем та навчимося виконувати дії з багатоцифровими та іменованими числами.

Це цікаво! Перед вами чарівна скринька, привезена із морських мандрівок. В ній були завдання для групи дослідників. Сьогодні ми їх послухаємо.

Дослідник 1.

Щодо походження сучасної назви Чорного моря до цього часу точаться суперечки. Грецькі мореплавці V-VI ст.до н.е. називали Чорне море Понт Аксинський, що означає Негостинне море, а на початку нашої ери Понт Евксинський - Гостинне море. З ІХ-Хст. араби називали його Руським морем, з ХVст. турки - Караденіз, тобто чорним; поганим морем. Інші гіпотези назву пов язують із позначенням деякими народами сторін горизонту кольорами; "чорне"означало Північ. Також кажуть, що "чорне" означає сурове, штормове море. Іранці називали його Ахшаєна - Темне море,сурове.- Запишіть римськими цифрами числа 5(V), 6 (VI) ,9 (ХІ), 10 (Х).

ІІІ. Закріплення і систематизація знань

1. Робота з багатоцифровими та іменованими числами:Дслідник 2.

1842 року в Росії було видно перший атлас Чорного моря, що вмістив карти глибини грунтів і течій.- скільки років минуло з того часу? (2011-1842=169 років)

Чорне море є внутрвішньоконтинентальним морем Атлантичного океану. Омиває береги України, Росії (Краснодарський край),Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини.Середня глибина моря становить 1256м, а максимальна - 2245м.- Запишіть ці числа у вигляді суми розрядних додатків.

Флора містить близько 270 видів водоростей. Чорноморських тварин - 25000 видів.- На скільки видів тварин більше, ніж водоростей? (25 000 - 270 = 24 730 видів)Скільки розрядних одиниць у числі 24 730? (24 730 одиниць)

Дослідник 3. 8 мільйонів років тому утворилося Понтичне море. Воно містило сучасні

Чорне та Каспійське море. Сучасні вершини гір Кавказу і Криму були тоді його островами. Понтичне море було практично прісним.- Запишіть число 8 мільйонів. Назвіть попереднє та наступне числа.- Скільки класів у запису числа 8 000 000?- Знайдіть 1/1000 від числа 8 000 00. (8 000 000 :1 000=8 000)

У морській воді крім солі розчинені гази: кисень, вуглекислий газ, азот, сірководень. Джерелом сірководню є розкладання залишків водних організмів. Учні з'ясували, що в глибині моря у великій кількості мешкають особливі бактерії, що живуть у безкисневому середовищі, розкладають трупи тварин і рослин. У результаті їх діяльності виділяється сірководень. У Чорному морі вода перемішується погано. Тому сірководень накопичується на дні. Починаючи з глибини 150-200 метрів, у море живуть лише сірководні бактерії. Жодного іншого життя не існує. За мільйони років бактерії накопичили в морі понад мільярд тонн сірководню. Сірководень - отруйний газ, що може горіти і вибухати.- Запишіть числа 150м ,200м.- Як називаються такі числа? (іменованими)- Переведіть метри у дециметри; сантиметри;міліметри.- Запишіть, скільки всього сотень у числі 150 000.- Запишіть, скільки всього десятків у числі 200 000.

Дослідник 4. У Чорному морі живе дельфін - афаліна

чорноморська.Живе гуртами в кілька десятків особин, іноді збирається у більші зграї. живиться дрібною рибою, а також крабами і молюсками. За добу може з'їсти до 16 кг риби, пірнаючи за нею на глибину до 90м.- Скільки кілограмів риби потрібно 3 дельфінам на 4 доби? (16*3*4=192кг)- Складіть подібне питання. Назвіть результат.

Тіло дельфіна-афаліни завдовжки приблизно 220-260см. Хвостовий плавець складає завдовжки приблизно 1/4 довжини тварини.- Знайдіть довжину хвостового плавця, якщо довжина тіла дельфіна дорівнює 240см (240:4=60см)

Дослідник 5.Крім дельфіна-афаліни у Чорному морі мешкає дельфін білобочка чорноморська. Це дуже красивий дельфін, із чорними колами навколо

очей та сірими відмітинами з боків. Мешкає переважно подалі від берегів.Швидкість цього виду дельфінів 36-60км/год, стрибає вгору на 5м, у довжину - на 9м, найдовший час перебування під водою - 8 хвилин. Цей дельфін випускає фонтан заввишки до 1м 50см.

- Хто запам'ятав, скільки хвилин може перебувати під водою білобочка черноморська? (8хв)- Скільки хвилин тоді може перебувати під водою гурт з 10 дельфінів? (8хвилин)- Що цікавого ви дізналися про Чорне море та його мешканців? 2. Фізкультхвилинка. (діти імітують рухи моря)

Встали всі швиденькоі приготувалися дружненько.команди усі виконуйте вміло,

отже, до справи сміло!Руки на плечі одне одному поклали,

вліво качнулися, потім управо.Як на хвилях нас на морі качає.

Вітер морський нас всіх обдуває.Вітром зірвало парус у нас.

Канати піднімемо ми в той же час.Піднімемо знову нумо ще раз

матроси в цій залі просто клас!В біноклі поглянем - морські простори

за бортом піниться спокійне море.Можна в мандрівку нам вирушатирукою на щастя усім помахати!

3. Розв'язування задач1) "Мікрофон" (інтерактивна технологія)

Це цікаво! 1.Чи знаєте ви, що доросла мідія відфільтровує до 70л води на добу? З промисловими забрудненнями молюск не впорається, але від продуктів життєдіяльності морських організмів море очистить. Тому там, де живуть мідії, немає поганого запаху, характерного для багатьох чорноморських лиманів. Скільки літрів води відфільтровують 1000 мідій?

2) Творча робота над задачею (група з 5-ти дітей)Від двох пристаней, відстань між якими 357км, водночас відійшли назустріч один одному два швидкохідних катери. Швидкість одного з них 61км/год, другого - 58км/год. Через скільки годин катери зустрічаються?

Який шлях здолає кожен із них до зустрічі?- Як поставити запитання до задачі, щоб вона розв'язувалася виразами:

а) 357-(61+58)*23)Геометричний матеріал

Сторона басейна на лайнері, що пливе Чорним морем 9м. Чому дорівнює периметр цього басейна ?

4) Творча робота- З геометричних фігур "побудуйте" корабель.- Які фігури стали у пригоді?

IV Підсумок урокуБесіда- У якому настрої завершуємо урок?- Які завдання були найцікавішими?- Що нового дізналися?- Яке завдання людей перед морем?(слайди «Охорона моря»). Діти діляться враженнями від побаченого. Група художників створюють плакат «Захистимо море».