19
1 УРОК 17-18 Тема: Остаточна обробка виробу. Догляд за виробами з аплікацією Мета: формування вмінь виконання остаточної обробки виробу, догляду за виробами з аплікацією, учнів здійснювати самооцінку готового виробу, ознайомлення із професіями дизайнера, лекальника та прасувальника; розвиток аналітичного мислення, почуття обєктивності, зосередженості та точності виконуваних завдань; виховання акуратності, шанобливості та бажання створювати красиві речі своїми руками. Тип уроку: комбінований Обладнання: мультимедійна презентація, додатки№1-9, інструкційні карти послідовності обробки виробу «петельним» швом, репродукції аплікацій, інструменти та матеріали для практичної роботи (аплікація, голка, нитки, ножиці тощо) Хід уроку I. Організаційна частина 1.1. Перевірка присутніх учнів на уроці. 1.2. Перевірка наявності спецодягу, необхідних інструментів та матеріалів. 1.3. Перевірка домашнього завдання. Повідомлення про професії ІІ. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів На минулому занятті ми познайомились з способами оздоблення аплікації . 2.1. Що таке фурнітура ? 2.2. Які оздоблювальні матеріали вам стали відомі ? 2.3. Якими простими декоративними швами можна оздобити аплікацію? Слайд «Знайди пару » - встановіть відповідність між малюнками та назвами

УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

  • Upload
    others

  • View
    2

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

1

УРОК 17-18

Тема: Остаточна обробка виробу. Догляд за виробами з аплікацією

Мета:

• формування вмінь виконання остаточної обробки виробу, догляду за виробами з аплікацією, учнів здійснювати самооцінку готового виробу, ознайомлення із професіями дизайнера, лекальника та прасувальника;

• розвиток аналітичного мислення, почуття об’єктивності, зосередженості та точності виконуваних завдань;

• виховання акуратності, шанобливості та бажання створювати красиві речі своїми руками.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: мультимедійна презентація, додатки№1-9, інструкційні карти послідовності обробки виробу «петельним» швом, репродукції аплікацій, інструменти та матеріали для практичної роботи (аплікація, голка, нитки, ножиці тощо)

Хід уроку

I. Організаційна частина

1.1. Перевірка присутніх учнів на уроці.

1.2. Перевірка наявності спецодягу, необхідних інструментів та матеріалів.

1.3. Перевірка домашнього завдання. Повідомлення про професії

ІІ. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів

На минулому занятті ми познайомились з способами оздоблення аплікації.

2.1. Що таке фурнітура?

2.2. Які оздоблювальні матеріали вам стали відомі?

2.3. Якими простими декоративними швами можна оздобити аплікацію?

Слайд «Знайди пару» - встановіть відповідність між малюнками та назвами

Page 2: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

2

понять, швів.

2.4. Як ви розумієте поняття «остаточна обробка виробу"?

II І. Мотивація навчальної діяльності

Щоб аплікація та вироби з нею виглядали естетично, виразно та вишукано, потрібно вміти доглядати за виробом та вміти виконувати остаточну обробку виробу.

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Тема на дошці або слайді

Завдання на урок:

• встановити відповідність між поняттями та їх зображенням ; • ознайомитись з способами оздоблення аплікацій; • вивчити особливості догляду за виробами з аплікацією; • обробити краї аплікації “петельним” швом.

V. Вивчення нового матеріалу

Метод групування. Створення груп за номерами (додаток № 1): учитель роздає дітям заздалегідь підготовлені номери (набори одиниць, двійок, трійок, та ін.). Учням пропонують знайти товариша або підгрупу з такими самими, як у нього (у неї) номерами. Група з № 1-дизайнери, група № 2-лекальники, група № 3-прасувальники.

Завдання 1.

Page 3: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

3

Робота в групах (діти вивчають підготовлений заздалегідь учителем новий матеріал в групах, а потім вивчений матеріал розподіляють між учасниками групи та доповідають).

І група – дизайнери (вивчають способи остаточної обробки аплікації). (Додаток № 2).

ІІ група – лекальники (ознайомлюють з шаблонами рамок для остаточної обробки виробу). (Додаток № 3).

Page 4: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

4

ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати виріб з аплікацією). (Додаток№4).

Завдання2. Робота в групах( заповніть таблицю «Хто такий …?», за додатками №5,6,7, використовуючи свої повідомлення про професію)

І група – «Хто такий дизайнер?». (Додаток № 5).

Page 5: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

5

ІІ група – «Хто такий лекальник?». (Додаток № 6).

ІІІ група – «Хто такий прасувальник?».

(Додаток № 7).

VI. Практична робота.

Обшивання країв виробу

петельним швом .

6.1 Вступний інструктаж.

Учитель:

• нагадує правила техніки

безпеки та санітарно-

гігієнічні вимоги;

Page 6: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

6

• показує послідовність виготовлення виробу за інструкційною картою

(додаток № 8)

6.2. Поточний інструктаж.

Учитель:

• перевіряє правильність організації робочого місця та початку роботи;

• перевіряє правильність виконання трудових прийомів, дій рухів і якості

виробів;

• проводить індивідуальний інструктаж учнів та додатковий у разі

виникнення однакових помилок значною частиною учнів.

6.3. Заключний інструктаж.

Учитель:

• здійснює аналіз практичної роботи;

• визначає кращі роботи і демонструє їх;

• здійснює аналіз найхарактерніших помилок і недоліків при роботі учнів.

VII. Підсумок уроку

8.1. Виставлення та мотивація

оцінок.

8.2. Рефлексія.

8.3. Домашнє завдання. Випрати

та попрасувати виріб та заповнити

таблицю

«Оцінка якості готового виробу» (додаток№9).

8.4. Контроль прибирання робочих місць.

Page 7: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

7

ДОДАТОК 1. Групування за номерами

ДОДАТОК 2.

Завдання 1.

І група – дизайнери (вивчають способи оформлення аплікації)

Способи оформлення

аплікації:

1-й спосіб. Аплікацію

можна пришити на одяг або

будь-який готовий виріб,

використовуючи вивчені

шви (демонстрація

ілюстрацій виробів та одягу

з пришитою аплікацією)

Page 8: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

8

2-й спосіб. Край виробу з аплікацією

обшивають за допомогою петельного шва.

Наприклад, можна обшити краї гольника,

прихватки, іграшок.

3-й спосіб. Аплікацію оформлюють у рамку. Рамку можна виготовити

самостійно із картону, паперу або за готовим шаблоном.

Page 9: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

9

Page 10: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

10

ДОДАТОК 3

ІІ група – лекальники (ознайомлюють з шаблонами рамок для остаточної

обробки виробу)

1. Рамку можна виготовити за готовим шаблоном. Відрізають спочатку по

червоним лініям, а потім по зеленим. Згинають по чорним лініям та склеюють,

як показано на малюнку в середині.

Page 11: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

11

2. Рамку можна виготовити простіше. Вирізати рамку відповідно до розміру

аплікації та основу для аплікації.

3. Виготовити рамку з картону можна іншим способом.

Page 12: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

12

Щоб рамка виглядала більш привабливо, її можна оздобити різними способами:

насінням, ґудзиками, пазлами, листям, папером тощо.

Page 13: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

13

ДОДАТОК № 4

ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати виріб з

аплікацією).

1. Якщо під час роботи виріб забруднився, втратив естетичний вигляд,

зім’явся, то такий виріб потрібно випрати та пропрасувати. Але під час прання

або прасування виріб можна зіпсувати. Щоб цього не трапилось, потрібно знати

як доглядати за виробами з аплікацією.

2. Як правильно прати виріб?

Вироби з аплікацією перуть в мильній ледь теплій воді. Після прання вироби

полощуть у холодній воді з додаванням оцту.

Вироби з аплікацією не можна:

• прати в гарячий воді (аплікація може полиняти);

• кип’ятити;

• відбілювати;

• сильно терти та викручувати в тих місцях де є аплікація;

• залишати в скрученому, вологому стані тривалий час.

Виріб з аплікацію після прання краще завернути в сухий чистий рушник, щоб

відійшла зайва вода, потім розправити виріб і сушити в розправленому вигляді.

3.Як правильно прасувати виріб?

Під час прасування потрібно пам’ятати про правила техніки безпеки під час

користування праскою.

Прасують вироби з дотриманням температурного режиму праски

Режими роботи праски

Вид тканини Температура

гладильної поверхні

Умовне

позначення

Синтетична до 120 °С

Бавовняна (ситець, фланель) і шовкова

до 160 °С

Шерстяна і лляна до 200 °С

Page 14: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

14

Прасують виріб з виворітної сторони на м'якій чистій тканині (наприклад, на

махровому світлому рушнику). Якщо аплікація оздоблена бісером, ґудзиками,

пайєтками, то треба уникати в цих місцях контакту з підошвою праски, так як

можна зіпсувати праску та виріб.

ДОДАТОК 5

І група – «Хто такий дизайнер?»

ДИЗАЙНЕР - класичний художник - це людина, що займається вільною

творчістю, тобто, людина, яка створює красу навколо себе. Дизайнер одягу –

створює красивий одяг, дизайнер інтер’єру – створює затишні кімнати та офіси,

веб-дизайнер - створює сайти, ландшафтний дизайнер – займається

благоустроєм територій…

Дизайнер допомагає людям побачити красу в звичайних, здавалося б,

речах, робить їх життя більш яскравим, комфортним, радіснім. У той же час і

сам він, реалізуючи свої здібності і таланти, отримує від цього задоволення.

Необхідні якості:

• оригінальний, нетрадиційний погляд на ситуацію, предмети;

• наявність образного мислення;

• вміння бачити кінцевий результат;

• вміння слухати і чути запит клієнта;

• вміння підходити до будь-якої задачі творчо, генерувати ідеї;

• посидючість - іноді доводиться по кілька разів переробляти одне і те ж;

• терпіння - навіть у разі невдачі не варто опускати руки, потрібно йти

вперед, незважаючи ні на що, долаючи всі перешкоди на своєму шляху.

Дизайнер може працювати не тільки в офісі, але і вдома, на власному

комп'ютері, на якому будуть встановлені необхідні програми.

№ з/п Питання Опис професії 1 Що робить дизайнер? 2 Необхідні якості

3 Де працюють дизайнери?

Page 15: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

15

ДОДАТОК 6

ІІ група – «Хто такий лекальник?»

ЛЕКАЛЬНИК

Працює на підприємствах швейного виробництва.

Виготовляє лекала з картону, фанери та інших матеріалів.

Наносить на лекала прорізи для розмітки виточок, складок, контрольних

надсічок, зазначає напрямок ниток основи, зазначає кількість деталей,

пробиває отвори для скріплення лекал. Розмножує лекала деталей виробів всіх

розмірів за шаблонами. Заповненнює паспортні данні лекал на виробництві.

Повинен знати: матеріали, з яких виготовляються лекала; вимоги, що

пред'являються до їх якості; правила окантування, методи і прийоми

вирізування, види і властивості застосованих матеріалів; технічні вимоги під

час розкрою матеріалів; техніку проведення розрахунків і побудови кривих;

креслення і технічні умови; будову обслуговуваних машин, правила

користування контрольно - вимірювальними інструментами.

Професію можна отримати безпосередньо на виробництві.

№ з/п Питання Опис професії

1 Що робить лекальник?

2 Необхідні якості

3 Де працюють лекальники?

Page 16: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

16

ДОДАТОК 7

ІІІ група – «Хто такий прасувальник?»

Прасувальник займається прасуванням (волого - тепловою обробкою) виробів

на різному устаткуванні: прасках, пресах, парогенераторах, пароманекенах.

Прасує одяг, трикотажні вироби, краватки, фартухи, головні убори, брюки,

деталі виробів, шви на виробах. З'єднує деталі клейовими прокладками,

аплікації з деталями виробів. Відпарює вироби.

Повинен знати: методи і прийоми волого - теплової обробки виробів з різних

тканин, технологію виготовлення виробів; будову прасувального обладнання;

порядок усунення дрібних неполадок у роботі устаткування, правила техніки

безпеки на прасувальному обладнані

Професію можна отримати безпосередньо на швейному виробництві.

п/п Питання Опис професії

1 Що робить прасувальник?

2 Необхідні якості

3 Де працюють прасувальники?

ДОДАТОК 8

Інструкційна карта. Обшивання краю виробу петельним швом .

№п/п Назва технологічної операції Графічне

зображення

Матеріали та

інструменти

1 Скласти деталі аплікації,

розміщуючи синтепон між

верхньою та нижньою деталлю.

Зметати швом уперед голка або

сколоти булавками.

Готові деталі

аплікації,

деталь з

синтепону,

голка, нитка

Page 17: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

17

2 Обшити краї виробу петельним

швом,

Голка, нитка

ДОДАТОК 9

Оцінка якості готового виробу

Клас Дата

Прізвище учня

Рівні

Критерії оцінювання Початко

вий (1-3

балів)

Середні

й (4-6

балів)

Достатн

ій (7-9

балів)

Високий

(10-12

балів)

Наявність закінченої роботи

Якість виконаних швів

Наскільки вдало підібрані кольори

Наскільки правильно розміщені

деталі аплікації

Дотримання ПТБ під час роботи

Загальна оцінка

Page 18: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

18

Виготовлення рамки з картону за інструкційною карткою.

Інструкційна карта. Виготовлення рамки з картону

№п/п Назва технологічної

операції

Графічне

зображення

Матеріали та

інструменти

1 Вирізати з картону

основу для аплікації,

яка буде відповідати

розміру аплікації

Картон,

лінійка,

олівець,

ножиці

2 Наклеїти готову

аплікацію на картон

основу

Тканина з

аплікацією,

картон-основа ,

клей

3 На двосторонньому

картоні

зробити розмітку, яка

відповідає розмірам

основі

Лінійка,

олівець

4 Вирізати в кутах

квадрати

Ножиці

5 Розрізати кути по

діагоналі

Ножиці

Page 19: УРОК 17-18virtual.at.ua/pdf/urok_17-18.pdf · 2014-12-18 · 13 ДОДАТОК № 4 ІІІ група – прасувальники (вивчають як прати та прасувати

19

6 Склеїти скочем зігнуті

краї

Скоч або клей

7

Наклеїти кутики.

Оздобити верхню

частину рамки.

Клей