6

Click here to load reader

Урок 4

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок 4

Урок 4Тема. Особливості виду НОМО SAPIENS

Цілі уроку: ознайомити учнів з найбільш характерними особливостями будови, фізіології, онтогенезу та поведінки Ното sapiens, створити умови для усвідомлення і осмислення матеріалу про особливості людини що відрізняють його від тварин, їх перевагах і недоліках.

Завдання:- сприяти усвідомленню і осмисленню матеріалу про особливості людини, вказавши їх

переваги і недоліки для людини;- розвивати уміння знаходити необхідні відомості в тексті підручника і матеріалах

електронного носія;- виховувати позитивне відношення до себе і іншим людям.Обладнання й матеріали: таблиці «Походження людини», «Скелет людини», «Будова

головного мозку», малюнки представників родини Нотіnidae і роду Ното.Базові поняття й терміни: людина, прямоходіння, мова, мозок, соціальна поведінка.

Хід урокуI. Організаційний етапII. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

учнів1. Питання для бесідиНа основі яких ознак ми можемо віднести тварин до родини Нотіnidae?Порівняйте представника виду Ното sapiens із представником виду Ното

Н. neanderthales.2. Перевірка пройденого матеріалуА) Перша група учнів виконують інтерактивне завдання ЦОР (межі

схожості людини і тварин).Б) Друга група відповідає на питання і завдання на стор. 8 – 9 (потім

міняються ).III. Вивчення нового матеріалу1. Систематичне положення біологічного виду Людина розумна в

ряді ПриматиДайте визначення поняття людина? (по ланцюжку учні називають свої

визначення, які записуються на дошці)На дошці записано визначення із словника.Людина – це жива істота, що володіє дарма мислення і мови, здатне

створювати знаряддя і користуватися або в процесі суспільної праці (Ожегов, 1994)

Чим схожі визначення?Прочитайте додаткову інформацію.• До революції в цирку виступав силач Олександр Засс, якого за

незвичайну силу прозвали Важкий Самсон. Він ловив руками 90 – кілограмове ядро, що вилітало з гармати, піднімав за колесо вантажівку, під звуки маршу носив на спині піаніно з піаністкою і танцівницею.

• Індійці племені тарахумаро вільно пробігають по двісті сімдесят кілометрів без зупинки за двадцять сім годин.

• Стриж літає із швидкістю 130 км/год

Page 2: Урок 4

• Одна жінка збирала в лісі малину і раптом почула ззаду тріск суччя і ведмеже бурчання. Від страху вона, як білка, злетіла на саму вершину сосни, вякої не було ні єдиного сучка!

Як ви вважаєте, слабка або сильна людина? Відповідь поясніть.1) Робота з підручником

Таксон Назва таксону ДоказиІмперія КлітинніНадцарство ЕвкаріотиЦарство Тварини Рухомі.

Гетеротрофи - ?Підцарство Багатоклітинні Організм людини складається з 100

триліонів клітинТип Хордові Хорда.

Зяброві щілини у глотці в зародковому стані.

Нервова трубкаПідтип Хребетні Хребет.

Головний мозок. Череп.Клас Ссавці Живородіння.

Вигодовування малят молоком.Зовнішнє вухо.Зовнішній ніс.Хутряний покрив.Матка.Діафрагма.Зуби молочні та постійні, сидять в

ячейках щелеп.Ряд Примати Нігті.

Однакові хвороби, паразити, групи крові, терміни та етапи ембріогенезу.

Трудова діяльність, мислення.Підряд Антропоїдні

(людиноподібні)Сімейство Вузьконосі

мавпи Родина ГомінідиРід ЛюдинаВид Людина

розумнаHomo sapiens

- Чому ми такі?- Від кого походить людина? (від людиноподібних мавп )- В чому подібність людини з тваринами?

Page 3: Урок 4

(у будові органів і систем органів, процесах життєдіяльності) - В чому відмінність людини від тварини? 1) високий розвиток головного мозку; 2) свідомість; 3) мислення; 4) суспільна праця; 5) до природи людина ставиться не пасивно, як людина, а активно, бо

знає її закони- Як одним словом можна назвати ці фактори?- Чим якісно відрізняється людина?- Яку роль зіграли ці чинники в еволюції? - Як одним словом можна їх назвати?2. Характерні особливості виду Ното sapiens Робота учнів над текстом підручника і заповнення таблиці.

Особливості людиниОсобливості людини Переваги Недоліки

1.Високорозвинений головний мозок

2. Прямоходіння3.Добре розвинені

пальці грон рук4.Об'ємний

кольоровий зір5.Відсутність на

більшій частині поверхні тіла волосяного покрова

6. Надзвичайно сильно розтягнутий у часі дитячий період онтогенезу

7. Складна соціальна поведінка

8. Розвиток мови й абстрактного мислення

9. Значна роль другої сигнальної системи в передачі інформації наступним поколінням

Проглянете матеріали слайд-шоу «Відзнака людини від вищих приматів», «В чому сила людини», «Чим платить людина за прямоходіння» і внесіть доповнення до таблиці.

ПрямоходінняОсновною ознакою, яка відрізняє представників родини Нотіnidae від ін-

ших приматів, є прямоходіння.Перехід до прямоходіння призвів до значних змін у будові скелета

людини:• потиличний отвір перемістився на нижню сторону черепа;• хребет отримав вигини (лордози й кіфози);• стегнова кістка збільшилась і стала більш міцною;

Page 4: Урок 4

• таз змінив форму і став більш адаптованим до двоногого способу руху.Це, однак, призвело до виникнення великих проблем з народженням дітей.

КінцівкиПід час формування людини її передні й задні кінцівки зазнали різних

змін. На передніх кінцівках великий палець значно розвинувся, а його протиставлення іншим пальцям збільшилося. На задніх кінцівках протиставлення великого пальця іншим практично зникло, а його рухливість і величина зменшились.

Розвиток пальців рук дозволив людям використовувати їх для виконання різноманітних операцій. Руки людини однаково успішно можуть упоратись і з тонкою роботою, і з діями, які потребують значної сили. Структура ж стопи, яка сформувалася в людини, виявилася жорсткою і пружною. Вона дуже вдало пристосована до двоногого прямоходіння.

МозокУ ході еволюції в людей значний розвиток отримав головний мозок. По-

перше, суттєво зріс його об'єм — від 500 до 1 400-1 700 см3. По-друге, значноускладнилася структура мозку, збільшилася кількість звивин і борозен.

Видима поверхня кори мозку займає відносно невелику площу, але якщо розгладити звивини й борозни, то загальна площа суттєво зростає. Великий головний мозок потребує для свого розміщення більше місця. Тому в процесі еволюції в людей постійно зростав розмір мозкового відділу черепа. Це призвело до необхідності народження дитинчат на більш ранніх стадіях розвитку.

Проблемні «точки» організму людиниНайбільш частими проблемами людського організму є:• хвороби зубів;• випадіння міжхребцевих дисків;• апендицит;• грижи;• варикозне розширення вен;• плоскостопість.Ці проблеми значною мірою пов'язані з тим, що людина з її «соціальністю»

змогла суттєво пом'якшити дію природного добору на власні фізичні власти-вості. Через це вона залишилася трохи «незакінченою» в плані доведення своєї фізичної будови до досконалості.

ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів1. Дати відповіді на питання:

Які характерні особливості має скелет людини?Які характерні особливості має головний мозок людини?

2. Самостійна робота учнівПоясніть, яку роль відіграє мова в житті людини.3. РефлексіяУчні доповнюють (дані на початку уроку) визначення поняття людина

(вносять доповнення або залишають його без зміни)

Page 5: Урок 4

Потім (усно) відповідають на питання: завдяки яким відмінним ознакам Людина розумна є унікальним видом?, використовуючи дані слайд-шоу «Відмінні особливості виду Людина розумна»

V.Домашнє завдання1. Повтори матеріал на стор. 6 – 72. Підготувати невеликі повідомлення про рекорди людей, які записані в

Книгу рекордів Гіннеса