8
Тема уроку : Звук очима фізика, або що ми чуємо? Мета уроку : сформувати в учнів поняття про звукові хвилі; ознайомити учнів з основними характеристиками звукових хвиль – швидкістю, висотою, тембром і гучністю, навчити використовувати отримані знання у повсякденному житті; вказати на роль знань з фізики в музиці; розвивати винахідливість, логічне мислення, увагу; виховувати любов до фізики як науки та почуття власної безпеки. Тип уроку : урок-конференція Завдання уроку : з’ясувати фізичну природу звукових хвиль та особливості їх поширення у різних середовищах; дослідити від яких параметрів коливань залежать основні характеристики звукових хвиль; вчити дітей аналізувати і оцінювати умови навколишнього середовища для запобігання небезпеці здоров’ю. Знання і вміння, що формуються на уроці : означення звукових хвиль, поняття їх основних характеристик; вміння визначати швидкість звукової хвилі, розв’язуючи задачі; Обладнання: презентація уроку, камертон з молоточком, звуковий генератор,осцилограф, музичний супровід, мультимедійний проектор, комп’ютер,відеофрагменти та анімації з теми, дидактичний матеріал , критерії оцінювання презентації Міжпредметні зв’язки : математика, інформатика, біологія, безпека життєдіяльності,музика,технології.

тема уроку

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: тема уроку

Тема уроку: Звук очима фізика, або що ми чуємо?

Мета уроку: сформувати в учнів поняття про звукові хвилі; ознайомити учнів з основними характеристиками звукових хвиль – швидкістю, висотою, тембром і гучністю, навчити використовувати отримані знання у повсякденному житті; вказати на роль знань з фізики в музиці; розвивати винахідливість, логічне мислення, увагу; виховувати любов до фізики як науки та почуття власної безпеки.

Тип уроку: урок-конференція

Завдання уроку: з’ясувати фізичну природу звукових хвиль та особливості їх поширення у різних середовищах; дослідити від яких параметрів коливань залежать основні характеристики звукових хвиль; вчити дітей аналізувати і оцінювати умови навколишнього середовища для запобігання небезпеці здоров’ю.

Знання і вміння, що формуються на уроці : означення звукових хвиль, поняття їх основних характеристик; вміння визначати швидкість звукової хвилі, розв’язуючи задачі;

Обладнання: презентація уроку, камертон з молоточком, звуковий генератор,осцилограф, музичний супровід, мультимедійний проектор, комп’ютер,відеофрагменти та анімації з теми, дидактичний матеріал , критерії оцінювання презентації

Міжпредметні зв’язки: математика, інформатика, біологія, безпека життєдіяльності,музика,технології.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2.Мотивація-5 хв.

Робота з учительською презентацією.

3.Актуалізація опорних знань-5хв.

Page 2: тема уроку

• Що являє собою хвильовий

процес?

• Які бувають хвилі?

• Чим вони відрізняються

одна від одної?

• Назвіть основні характерис-

тики хвилі.

• Як знайти довжину хвилі?

4. Викладення нового матеріалу.

Лекція. Тип лекції-проблемний.

1. Звук та його характеристики.

Звукові явища виникають у результаті механічних коливань різних тіл. Однак далеко не всі коливання утворюють звук. Наприклад, маятник не викликає звукових коливань, хоча його амплітуда може бути достатньо високою, - вона не є основною умовою для виникнення звукової хвилі.

Звукові хвилі – це хвилі, частоти яких лежать у діапазоні від 20 Гц до 20 кГц

Саме такі коливання ми сприймаємо як звук. Звукові хвилі в повітрі – це повздовжні хвилі, тобто розрідження і стискання повітря, що чергуються. Породжуються звукові хвилі яким-небудь тілом, що коливається (голосовими зв’язками, мембраною динаміка, музичними інструментами та ін.).

Вухо людини сприймає у вигляді звуку коливання,частоти яких лежать у межах від 16-20 Гц до 20 кГц. Такі коливання називаються акустичними. Розділ фізики, який вивчає способи збудження звукових хвиль, їх поширення та взаємодію з середовищем, називають акустикою.

Демонстрації: коливання бусинки на нитці,коливання металевої

лінійки, коливання зубців гребінця.

Page 3: тема уроку

2. Швидкість звуку.

Звукові хвилі, як і всі інші хвилі, поширюються з кінцевою швидкістю, яка називається швидкістю звуку, тобто на поширення коливань від джерела потрібен певний час.

Швидкість звуку в різних середовищах відрізняється в десятки разів. Наприклад, швидкість звуку в повітрі – близько 330 – 340 м/с; різниця значень пов’язана з тим, що ця швидкість трохи збільшується з підвищенням температури. У воді швидкість звуку становить приблизно 1500 м/с, а в сталі – 5000 – 6000 м/с.

Коливання середовища під час проходження хвилі є вимушеними. А частота вимушених коливань, як відомо, дорівнює частоті зовнішньої сили. Отже, частота звукових коливань завжди дорівнює частоті коливань тіла, яке є джерелом звуку. А оскільки частота хвилі й довжина хвилі пов’язані співвідношенням λ = ѵ/ν, то під час переходу звукової хвилі з одного середовища до іншого змінюється довжина хвилі. Наприклад, під час переходу до середовища, в якому швидкість звуку більша, довжина звукової хвилі збільшується.

Демонстрація: таблиці «Швидкість звуку в різних середовищах»,

Поширення звуку у вакуумі.

3. Висота звуку.

Звуки, які можна видобути за допомогою камертона або інших тіл, які гармонічно коливаються, називаються музичними.

Різниця між музичними звуками і шумами різного походження полягає в тому, що шумам не відповідає певна частота коливань. Це суміш звуків із найрізноманітнішими частотами, що безладно чергуються.

Як відомо, людина, яка має бас, співає низьким голосом, тенор – високим. Від якої ж зі складових характеристики звукової хвилі залежить висота звуку? Досліди показують, що висота звуку визначається частотою звукової хвилі : чим більша частота хвилі, тим звук вищий.

Page 4: тема уроку

Наприклад, писк комара відповідає 500-600 змахам крилець за секунду, дзижчання джмеля – 220 змахам. Коливання голосових зв'язок співаків можуть створювати звуки в діапазоні від 80 до 1400 Гц, хоча в експерименті фіксувалися й рекордно низька (44 Гц) та висока (2350 Гц) частоти.

У телефоні для відтворення людської мови застосовується область частот у діапазоні від 300 до 2000 Гц.

4. Тембр звуку.

Звучання однієї й тієї самої ноти у виконанні різних музичних інструментів або голосу відрізняє тембр. Саме за ним ми впізнаємо голос людини та розрізняємо інструменти, що ведуть одну й ту саму мелодію в одній тональності й з однаковою гучністю.

Від чого ж залежить тембр звуку? Виявляється, що будь-яке джерело звуку (за невеликим винятком, наприклад камертон) здійснює складні несинусоїдальні коливання. Їх можна спостерігати за допомогою осцилографа. Якщо підключити мікрофон і проспівати яку-небудь мелодію, то на екрані осцилографа з’явиться не синусоїда, а більш складна крива.

Несинусоїдальне коливання може бути подане у вигляді суми гармонічних коливань з різними частотами. Коливання з найменшою частотою називається основним тоном, а коливання з більш високою частотою – обертоном, або гармонікою.

Тембр характеризується наявністю й інтенсивністю обертонів (частот, кратних основній) і визначає забарвленість звуку.

Чаруючий сріблястий відтінок гарних голосів співаків досягається саме завдяки високим обертонам.

Так само завдяки тембру звуки різних музичних інструментів мають різне звучання. Чим більше обертонів, тим більш насичений, красивий добувається звук.

1. Гучність звуку.

Змінюючи силу удару по камертону молоточком, ми чуємо звуки, що різняться за гучністю. Чим сильніше ми вдаряємо, тим більшою стає амплітуда коливань ніжок камертона. Коли збільшується амплітуда коливань тіла, яке звучить, збільшується й амплітуда коливань у звуковій хвилі. Отже, гучність звук визначається, в основному, амплітудою звукової хвилі.

Page 5: тема уроку

Однак гучність, яка сприймається вухом, залежить ще й від частоти звукової хвилі, оскільки вухо біль чутливе до одних частот і менш чутливе – до інших. Наприклад, ультразвук навіть великої амплітуди людина не почує.

Мінімальна зміна тиску, що може фіксуватися людським вухом, визначає поріг чутності. Максимальна зміна тиску, яку ще здатна фіксувати людина, визначає больовий поріг.

Одиницею вимірювання гучності є децибел (дБ). У наведеній в презентації таблиці зазначена приблизна гучність звуку різних джерел.

Гучність, яка дорівнює 120 - дБ, називається больовим порогом – коли досягається цей рівень, виникають больові відчуття. А якщо вплив такого звуку є тривалим, то стається непоправне погіршення слуху: людина вже ніколи не зможе почути шурхоту листя.

Тому я застерігаю вас від прослуховування звуків великої гучності. Якщо це зумовлено умовами праці (робота на станках, верстатах та ін.), рекомендую користуватися спеціальними навушниками. З тієї ж причини не можна викрикувати голосно над вухом. Бережіть своє здоров’я і здоров’я оточуючих.

Демонстрації: осцилограми звукових коливань,що змінюються за частотою та амплітудою, явище резонансу, відео фрагменти «Будова вуха», «Луна».

Під час викладення матеріалу учні відповідають на якісні питання від експертів.

5.Презентація учнівських проектів

Звук і жива природа

Звук і медицина

Звук і технології

Звук і екологія

Звук і музика

Page 6: тема уроку

6.Рефлексія

Що нового ви сьогодні дізнались?

Які відкриття ви зробили?

Чому ви сьогодні навчились?

Що залишилось незрозумілим?

Чи досягли ми поставленої мети?

7. Домашнє завдання:

Вчити опорний конспект.

Повторити формули теми.

Підібрати прислів`я та приказки про звуки.

Придумати лозунги, сигнали, знаки,які закликають учнів школи боротися з шумом.