3
[Type the document title] Краткорочно планирање Оперативен план за час по англиски јазик Одделение Четврто одделение Наставна тема Тема бр. 4 “Happy Birthday“ Наставна единица Обработка на нов вокабулар (имиња на предмети); Број на час 24 Датум Цели на часот Обработка на нов вокабулар (слушање и повторување); Препознавање на лексичките единици; Одговарање на прашања поврзани со новиот вокабулар; Обработка на броевите; Фази на часот Активности Ученик Наставник Воведен дел (10 мин) U~enicite so zatvoreni u~ebnici gi sledat izlo`enite fle{ karti od nastavnikot i gi povtoruvaat novite zborovi; Внимателно слушање на новиот вокабулар; Postavuvawe na fle{-karti na tabla i izgovarawe na zborovite so pottiknuvawe na u~enicite da povtoruvaat; Слушање на новиот вокабулар, вежба 1 стр. 24; Главен дел (20 мин) Повторување на новиот вокабулар (во хор); Поединечно изговарање на зборовите; Следење на предавањето и пишување на броевите во тетратка; Изговарање на Охрабрување на учениците да ги повторат новите зборови; Проверување на интонацијата и изговорот на учениците; Презентирање на броевите од 10 до 20 и нивно 1

Дневна подготовка

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Дневна подготовка за четврто одд.

Citation preview

Page 1: Дневна подготовка

[Type the document title]

Краткорочно планирање

Оперативен план за час по англиски јазик

Одделение Четврто одделениеНаставна тема Тема бр. 4 “Happy Birthday“Наставна единица Обработка на нов вокабулар (имиња на предмети);Број на час 24

Датум

Цели на часот

Обработка на нов вокабулар (слушање и повторување); Препознавање на лексичките единици; Одговарање на прашања поврзани со новиот вокабулар; Обработка на броевите;

Фази на часот АктивностиУченик Наставник

Воведен дел (10 мин)

U~enicite so zatvoreni u~ebnici gi sledat izlo`enite fle{ karti od nastavnikot i gi povtoruvaat novite zborovi;

Внимателно слушање на новиот вокабулар;

Postavuvawe na fle{-karti na tabla i izgovarawe na zborovite so pottiknuvawe na u~enicite da povtoruvaat;

Слушање на новиот вокабулар, вежба 1 стр. 24;

Главен дел (20 мин)

Повторување на новиот вокабулар (во хор);

Поединечно изговарање на зборовите;

Следење на предавањето и пишување на броевите во тетратка;

Изговарање на броевите (во хор);

Повторно изговарање на броевите, но овој пат поединечно;

Охрабрување на учениците да ги повторат новите зборови;

Проверување на интонацијата и изговорот на учениците;

Презентирање на броевите од 10 до 20 и нивно пишување на табла;

Посочување кон броевите со поттикнување на учениците да повторуваат;

Проверување на интонацијата и изговорот на учениците;

Завршен дел (10 мин) Изработување на зададената вежба;

Читање на напишаните реченици;

Давање инструкции на учениците за пишување реченици со употреба на новиот вокабулар и броевите;

Наставникот бара од

1

Page 2: Дневна подготовка

[Type the document title]

учениците да ги прочитаат речениците, а тој им помага ако треба;

Наставни средства, материјали и нагледни помагала

Учебници, тетратки, моливи, слики/ флеш-карти, лап-топ, табла и сл.

Наставни методи и форми на работа

Комуникативен, аудио-лингвален и дијалошки метод. Демонстративен метод, кооперативно учење, работа на текст, метод на пишување, усмено излагање, индивидуална работа, групна и работа во парови, пантомима.

Корелација со други наставни предмети

Македонски јазик и математика;

Дополнителна активност Учениците го илустрираат нивниот омилен подарок – пантомина и пронаоѓање на точниот збор (променет редоследот на буквите пр. arc = car);

Методи, форми, техники и инструменти за оценување и вреднување на работата на учениците

Постојано следење на активноста на ученикот (меморирање и именување познати поими, читање, превод), усни одговори на прашања од наставникот, усна и пишана повратна информација, вежби, учество во дијалози и сл.

Очекуван резултат Усвојување на зборовите и водење едноставна комуникација (This is a present.);

Рефлексија на часотЦелите на часот беа постигнати: учениците именуваат познати зборови. Најинтересна активност им беше играње пантомима и пронаоѓање на вистинскиот збор. Најголем дел од учениците можеа да одговорат на поставените прашања.

2