34
ПП “Контур плюс” Педагогічний програмний засіб “Математика, 5 клас” для загальноосвітніх закладів версія 2.0 МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ по використанню ППЗ при проведенні уроку та при самостійній роботі учнів

ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

  • Upload
    others

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП “Контур плюс”

Педагогічний програмний засіб

“Математика, 5 клас” для загальноосвітніх закладів

версія 2.0

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ по використанню ППЗ при проведенні уроку

та при самостійній роботі учнів

2007

Page 2: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

ЗМІСТ

ПЕРЕДМОВА 3УРОК ПОЯСНЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ 4ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З ІСТОРІЄЮ РОЗВИТКУ СИСТЕМ ЧИСЛЕННЯ 5УРОК ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ ДЕМОНСТРАЦІЙНИХ ЕКСПЕРИМЕНТІВ 7УРОК ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, НАВИЧОК І УМІНЬ 9УРОК ПЕРЕВІРКИ І КОРЕКЦІЇ ЗНАНЬ (САМОСТІЙНА РОБОТА) 16

Загальна характеристика структури і завдань ППЗ 16Використання ППЗ для поточного рівневого контролю знань 17

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 18ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ 20

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації2

Page 3: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

ПЕРЕДМОВА

У зв’язку з активним розвитком інформаційних технологій та їх впровадженням у різні сфери життя все більшої актуальності набуває формування інформаційної культури сучасних школярів. Інформаційні технології – з одного боку, це потужний інструмент для отримання дитиною найрізноманітнішої інформації, з іншого – ефективний засіб підвищення інтересу до навчання, а також мотивації, наочності, науковості тощо. Тому вчителі-новатори активно використовують їх у навчальному процесі. Одним із предметів, де найбільш виправдано використання комп’ютера, ми вважаємо математику.

Створення цього програмного засобу виправдано тим, що саме при вивченні математики складність навчання обумовлюється великою кількістю рутинної роботи, розрахунків, що принципово не впливають на логіку розв’язування задач.

Для учня важлива побудова ходу розв’язання математичної задачі, розвиток і сприйняття евристики у виучуваному матеріалі, динамічна подача величин і їх відношень, ілюстрація практичних дій із математичними об’єктами, а не лише отримання відповіді чи готових результатів.

Педагогічний програмний засіб “ Математика, 5 клас ” розроблений відповідно до програми для загальноосвітніх навчальних закладів “Математика” (5 клас), орієнтований на сучасні форми навчання із забезпеченням сумісності з традиційними методами та прийомами навчання в повній відповідності з документами, що регламентують зміст освіти. Календарно-тематичне планування подане в додатку А.

ППЗ "Математика, 5 клас" може бути використаний учителем: - для підготовки до уроку;- для пояснення нового матеріалу;- для формування та закріплення навичок розв’язування вправ,

передбачених програмою;- для проведення тестового контролю знань;- для проведення індивідуальних і факультативних занять.

ППЗ "Математика, 5 клас" може бути використаний учнем:- для самостійного вивчення матеріалу;- для підготовки до уроку, закріплення набутих знань.

Запропонований комплекс розширить інформаційний, наочний, методичний арсенал учителя математики незалежно від рівня професійної кваліфікації та досвіду.

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації3

Page 4: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

УРОК ПОЯСНЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Урок 1

Тема: Натуральні числа. Натуральний ряд чисел. Число нуль.

Мета: Узагальнити поняття натуральних чисел і сформувати їх порядкові і кількісні властивості.

Мета застосування ППЗ: Сформувати перехід від ілюстративного матеріалу до абстрагування поняття натуральних чисел. Динамічні сюжети подані з метою формування понять кількості та порядку в натуральному ряді чисел.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.Вступна бесіда.Учитель повідомляє учням, що в 5 класі вони продовжують вивчати

числа, виконувати дії з натуральними числами, використовувати правила дій. Ставить проблемне запитання: Які числа найбільше використовують у

повсякденному житті?

2. Пояснення нових знань за допомогою ППЗ.Мета кроку 2: Спонукати учнів виконати звичайний перерахунок на

різних предметних областях. Мета кроку 3: Розташування натуральних чисел в натуральний ряд.Усі натуральні числа, записані в порядку зростання, утворюють ряд

натуральних чисел.Мета кроку 4: Узагальнення і систематизація знань про натуральний ряд

чисел.Натуральний ряд чисел починається з числа 1.Кожне наступне число більше від попереднього на 1.Натуральний ряд чисел нескінченний.

Мета кроку 5: Розширення знань про натуральний ряд чисел. Зв’язок знань з життям з практичним досвідом людей.

Використання натуральних чисел в оточуючому середовищі.Ми побачили, що літера n може набувати різних значень.У математиці дуже часто різні числа позначають за допомогою літер

латинської абетки. Натуральні числа використовують не лише для лічби предметів.За допомогою натуральних чисел позначають номери будинків. Вони є на

номерних знаках автомобілів, з їх допомогою обчислюють спожиту електроенергію, вимірюють різні величини. Ми бачимо їх на циферблатах годинників, на календарях, кнопках ліфтів тощо.

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації4

Page 5: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Застосування знань в стандартних ситуаціях (робота з підручником).Усне розв'язування задач № 1 і № 3Фронтальне роз’язування задач № 5, 9. 11

1. Домашнє завдання:Вивчити п1.1 Виконати письмово № 2, 4, 7

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З ІСТОРІЄЮ РОЗВИТКУ СИСТЕМ ЧИСЛЕННЯ

Урок 2.Тема: Цифри. Десятковий запис натуральних чисел.

Мета: Повторити способи читання і запису натуральних чисел, значення цифр у числі залежно від місця, правило запису чисел під диктовку і розклад їх на розрядні доданки.

Мета застосування ППЗ: Дати учням розширену історичну довідку про виникнення цифр і систем числення.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.

2. Пояснення нових знань за допомогою ППЗ.Мета кроку 2: Показ археологічних знахідок, які засвідчують

розвиток числення.У місцях, де жили стародавні люди, археологи знаходили предмети з

вибитими крапками, видряпаними рисочками, глибокими зарубками. Ці зна-хідки свідчать про те, що вже в кам'яному віці люди вміли не лише рахувати, а й фіксувати («записувати») результати своїх підрахунків. Із розвитком суспільства удосконалювалася й лічба, адже такі примітивні засоби лічби, як зарубки на палиці, вузли на мотузці або камінці, складені в купки, не могли задовольнити потреби торгівлі та виробництва.

Приблизно за 3000 років до нашої ери було зроблено найважливіше відкриття: люди винайшли спеціальні значки для позначення певної кількості предметів.

Наприклад, єгиптяни десяток позначали символом П, сотню - С. Число 123 записували так: С A Am. Такий запис був прототипом сучасної десяткової системи числення.

Позиційну десяткову систему числення запровадили індійські вчені. ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації5

Page 6: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

З Індії вона поширилася до інших країн, а до Європи потрапила в десятому-тринадцятому століттях від арабів. Тому цифри сучасної десяткової системи числення називають «арабськими».

Мета кроку 3 : Формування поняття цифри і числа.За допомогою цих десяти значків (тобто цифр) можна записати будь-яке

натуральне число.Наприклад, число сім, число вісім, число чотири.Натуральні числа, записані однією цифрою, називаються одноцифровими.Натуральні числа, записані двома цифрами, називаються двоцифровими.Натуральні числа, записані трьома цифрами, називаються трицифровими.Натуральні числа, записані за допомогою чотирьох цифр, називаються

чотирицифровимиМожна продовжувати називати числа... п’ятицифрові, шестицифрові.У математиці всі числа, крім одноцифрових, називають

багатоцифровими.

Мета кроку 4: Повторення і розширення знань про класи. Читання багатоцифрових чисел.

Легко прочитати одноцифрові числа: сім, дев’ять.Двоцифрові: п’ятдесят вісім, сімдесят.Трицифрове: чотириста сімдесят шість.Число, яке складається з багатьох цифр, важко прочитати. Щоб спростити

читання багатоцифрового числа, його цифри розбивають справа наліво на групи по три цифри.

Крайня група ліворуч може складатися або з трьох цифр, або з двох (як у нашому прикладі) або з однієї. Назви класів починаються справа і продовжуються наліво: Клас Одиниць, Клас тисяч, Клас мільйонів, Клас Мільярдів.

Мета кроку 5: Повторення і розширення знань про розряди. Читання багатоцифрових чисел. Кожний клас розбивається справа наліво на три розряди: одиниці, десятки, сотні.

У наведеному прикладі в класі одиниць є одна сотня, шість десятків і п’ять одиниць.

Назви всіх розрядів числа шістдесят мільярдів п’ятсот сорок п’ять мільйонів шістсот сімдесят три тисячі сто шістдесят п’ять наведені в таблиці.

Підсумок уроку, домашнє завдання.Вивчити п. 1Виконати письмово № 10, 12, 19

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації6

Page 7: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

УРОК ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ ДЕМОНСТРАЦІЙНИХ ЕКСПЕРИМЕНТІВ

Урок 6.Тема: Вмірювання довжини відрізка. Побудова відрізка даної

довжини.

Мета: Повторити побудову та вимірювання відрізків. Провести пропедевтичну роботу з вивчення систематичного курсу геометрії.

Мета застосування ППЗ: Ілюстрація прикладів правильного і неправильного вимірювання відрізків. Неправильні ілюстрації передбачають корекцію наступних помилок.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань.

a. Накреслити відрізок АВ. Позначити на ньому точку С і D. Назвати всі відрізки, що утворилися.

b. Петро побачив на малюнку два промені, а Василь – чотири. Хто з них помилився?

2. Пояснення нових знань за допомогою ППЗ.Мета кроку 2: Динамічний показ рівності відрізків через накладання.Рівні відрізки мають однакові довжини.Довжину відрізка АВ називають також відстанню між точками А і В.

Мета кроку 3: Динамічний показ вимірювання відрізків.Щоб виміряти відрізок лінійкою з поділками, тобто лінійкою, на якій

відкладені одиничні відрізки, потрібно один кінець відрізка (лівий) сумістити з поділкою лінійки, біля якої розміщене число 0.

Тоді число на лінійці, розміщене біля іншого кінця відрізка, вкаже довжину цього відрізка.

На малюнку довжина відрізка АВ дорівнює 5см. Це записуємо так: АВ = 5 см; довжина відрізка CD дорівнює 5 см 3 мм,

тобто CD = 5 см 3 мм.Про точку С кажуть, що вона належить відрізку АВ. Це записується так: АВ = АС + СВ.чка С розбиває цей відрізок на два

відрізки — АС і СВ. Довжина відрізка АВ дорівнює сумі довжин відрізків АС і СВ.

Мета кроку 4: Формування поняття ламаної.Якщо кілька відрізків розмістити таким чином, то утвориться ламана.Зауважимо, що не всі відрізки на малюнку утворюють ламану.Вважають, що відрізки утворюють ламану, якщо кінець першого відрізка

збігається з одним кінцем другого, а інший кінець другого відрізка - з кінцем

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації7

Page 8: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

третього і так далі.Точки А, В, С, D, Е називають вершинами ламаної ABCDE, відрізки АВ,

ВС, CD, DE - ланками, точки А і Е – її кінцями.Довжиною ламаної є сума довжин усіх її ланок.

Мета кроку 5: Формування поняття замкненої ламаної.На малюнку зображені дві ламані лінії, кінці яких збігаються. Такі ламані

називають замкненими.

Мета кроків 6 - 8 : Застосування знань у нестандартних ситуаціях.Знайти довжину ламаної ABCD якщо AB = 3 см 2 мм, ВС = 5 см 3 мм, CD

= 12 дм.Відповідь: Довжина ламаної ABCD становить АВ + ВС + CD = 3 см 2 мм,

ВС = 5 см 3 мм, CD = 120 см = 128 см 5 мм.Відрізок ВС на 3 см коротший за відрізок АВ, довжина якого дорівнює 8

см. Знайдіть довжину відрізка АС. Маємо: ВС = 8 - 3 = 5 (см),АС = АВ + ВС = 8 + 5 = 13 (см).Відповідь: 13 см.

Підсумок уроку, домашнє завдання:Вивчити п3Виконати письмово №71, 73, 80

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації8

Page 9: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

УРОК ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ, НАВИЧОК І УМІНЬ

Урок 29. Тема: Рівняння. Розв’язування задач

Мета: Навчити учнів розв’язувати задачі різними способами

Мета застосування ППЗ: Формувати навички аналізу і розв’язуванню задач різними способами. Формувати вміння встановлювати зв’язки між величинами в умовах задач.

Хід уроку:

1. Пояснення нових знань за допомогою ППЗ.

Мета кроку 2: Формування навичок поетапного аналізу умови задачі

Крок №2. Аналіз задачі На моніторі: Дикторський супровід:Коли водій вирушив у дорогу,

лічильник автомобіля показував 17 697 км. Якими будуть покази лічильника через 875 км?

Коли водій вирушив у дорогу, лічильник автомобіля показу-вав 17 697 км. Якими будуть покази лічильника через 875 км?

Коли водій вирушив у дорогу, лічильник автомобіля показував 17 697 км. Якими будуть покази лічильника через 875 км?

Яка умова задачі?

Коли водій вирушив у дорогу, лічильник автомобіля показував 17 697 км. Якими будуть покази лічильника через 875 км?

Яке запитання задачі?

Коли водій вирушив у дорогу, лічильник автомобіля показував 17 697 км. Якими будуть покази лічильника через 875 км?

Які величини зустрічаються в задачі?

Коли водій вирушив у дорогу, лічильник автомобіля показував 17 697 км. Якими будуть покази лічильника через 875 км?

Які числові значення величин у задачі?

Коли водій вирушив у дорогу, лічильник його автомобіля показував 17 697 км. Якими будуть покази лічильника через 875 км?

Як по-іншому сформулювати запитання?

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації9

Page 10: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Коли водій вирушив у дорогу, лічильник автомобіля показував 17 697 км. Якиму будуть покази лічильника через 875 км?

Які зв’язки між числовими значеннями в задачі?

Мета кроку 3: Ілюстрація розв’язку задачі Крок №3. Розв’язування задачі

На моніторі: Дикторський супровід:(розв’язок – після стопа)Розв’язування задачі17 697 + 875 = 18 572 (км)Відповідь: покази лічильника – 18 572

кілометри.

Поміркуйте, чи можна розв’язати задачу по діях.

Мета кроку 4: Формування навичок розв’язування задач різними способами

Крок №4. Розв’язування задачі На моніторі: Дикторський супровід:Коли водій вирушив у дорогу,

лічильник його автомобіля показував 17 697 км. Знайди покази лічильника через 875 км.

Розв’яжемо задачу за допомогою рівняння.

x – кількість кілометрів на лічильнику через 875 км.

x = 17 697 + 875Одержимо : x = 18 572 (км)Відповідь: покази лічильника 18 572

кілометри.

Якщо покази лічильника через 875 кілометрів позначити через x, то одержимо рівняння: x дорівнює 17 697 додати 875х дорівнює 18 572 км

По діях чи за допомогою рівняння? Який спосіб розв’язування задачі кращий: по діях чи за допомогою рівняння?

У даному випадку кращий спосіб - по діях.

У даному випадку кращий спосіб по діях, оскільки ми відразу знаходимо те, що запитується в задачі.

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації10

Page 11: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Мета кроку 5: Формування навичок розв’язування задач різними способами

Крок №5. Аналіз задачі На моніторі: Дикторський супровід:Під час виборів за одного кандидата

проголосувало 39 859 виборців, а за іншого — на 1 562 виборця менше. Скільки виборців проголосувало за цих кандидатів разом?

Під час виборів за одного кандидата проголосувало 39 859 виборців, а за іншого — на 1 562 виборця менше. Скільки виборців проголосувало за цих кандидатів разом?

Під час виборів за одного кандидата проголосувало 39 859 виборців, а за іншого — на 1 562 виборця менше. Скільки виборців проголосувало за цих кандидатів разом?

Яка умова задачі?

Під час виборів за одного кандидата проголосувало 39 859 виборців, а за іншого — на 1 562 виборця менше. Скільки виборців проголосувало за цих кандидатів разом?

Що запитується в задачі?

Під час виборів за одного кандидата проголосувало 39 859 виборців, а за іншого — на 1 562 виборця менше. Скільки виборців проголосувало за цих кандидатів разом?

Які величини зустрічаються в задачі?

Під час виборів за одного кандидата проголосувало 39 859 виборців, а за іншого — на 1 562 виборця менше. Скільки виборців проголосувало за цих кандидатів разом?

Які числові значення величин є в задачі?

Під час виборів за одного із двох кандидатів проголосувало 39 859 виборців, а за іншого — на 1 562 виборця менше. Скільки виборців проголосувало за цих кандидатів разом?

Які зв’язки між величинами і їх числовими значеннями в задачі?

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації11

Page 12: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Мета кроку 6: Формування навичок розв’язування задач різними способами

Крок №6. Розв’язування задачі На моніторі: Дикторський супровід:Під час виборів за одного із двох

кандидатів проголосувало 39 859 виборців, а за іншого — на 1 562 виборця менше. Скільки виборців проголосувало за цих кандидатів разом?

Яким способом краще розв’язати задачу: по діях чи за допомогою рівняння?

39 859 - 1 562 = 28 297 – виборців проголосували за другого

39 859 + 28 297 = 68 156 – виборців проголосували за обох кандидатів.

Відповідь: 68 156 виборців проголосували за обох кандидатів разом.

Розв’яжемо цю задачу спочатку по діях.

Крок №7. Розв’язування задачі На моніторі: Дикторський супровід:x - кількість виборців, які

проголосували за обох кандидатів разомx - 39 859 - кількість виборців, які

проголосували за другого кандидата39 859 - 1 562 - кількість виборців, які

проголосували за другого кандидата Одержимо рівняння: x - 39 859 = 39 859 - 1 562x - 39 859 = 28 297x = 28 297 + 39 859 x = 68 156Відповідь: 68 156 виборців

проголосували за обох кандидатів разом.

А тепер розв’яжемо цю задачу за допомогою рівняння.

Через x позначимо кількість виборців, які проголосували за обох кандидатів разом, одержимо рівняння:

x відняти 39 859 = 39 859 відняти 1 562

x - 39 859 = 28 297x = 28 297 додати 39 859x = 68 156

Відповідь: 68 156 виборців проголосували за обох кандидатів разом.

Поміркуйте, який із цих способів доцільніший.

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації12

Page 13: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Мета кроку 8: Формування навичок розв’язування задач різними способами

Крок №8. Аналіз задачі На моніторі: Дикторський супровід:Сума довжин двох відрізків

дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Визначте довжини відрізків.

Сума довжин двох відрізків дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Визначте довжини відрізків.

Сума довжин двох відрізків дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Визначте довжини відрізків.

Яка умова задачі?

Сума довжин двох відрізків дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Визначте довжини відрізків.

Що запитується в задачі?

Сума довжин двох відрізків дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Визначте довжини відрізків.

Які величини є в задачі?

Сума довжин двох відрізків дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Яка довжина кожного відрізка?

Назвіть числове значення величин.

Сума довжин двох відрізків дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Яка довжина кожного відрізка?

Які зв’язки між величинами і їх числовими значеннями є в задачі?

Мета кроку 9: Формування навичок розв’язування задач різними способами (використання схематичних малюнків)

Крок №9. Розв’язування задачі На моніторі: Дикторський супровід:Розв'язання.

Динамічний рисунок за текстом, з виділеннями кольорами

Поміркуймо, чи можна розв’язати задачу по діях. Зробимо малюнок. Першим побудуємо довший відрізок, другим – коротший.

На довшому відрізку поставимо засічку навпроти кінця коротшого відрізка і напишемо, що довжина частини першого відрізка, на яку він довший від другого, становить 15 сантиметрів.

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації13

Page 14: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

З правого боку поставимо фігурну дужку і напишемо 127 см. Це означає, що сума довжин відрізків становлять 127 сантиметрів.

1-й спосіб.1) 127 – 15 = 112 (см) — сума

довжин двох однакових частин відрізків.

2) 112 : 2 = 56 (см) — довжина другого відрізка (коротшого).

3) 56 + 15 = 71 (см) — довжина першого відрізка.

Відповідь: 56 (см) — довжина другого відрізка, 71 (см) — довжина першого відрізка.

Розв’яжемо задачу по діях двома способами.

Перший спосіб.

2-й спосіб.1) 127 + 15 = 142 (см) — сума

довжин двох відрізків, якби довжина другого була б такою, як довжина першого.

2) 142 : 2 = 71 (см) — довжина першого відрізка.

3) 71 - 15 = 56 (см) — довжина другого відрізка.

Відповідь. 71 см; 56 см.Відповідь: 56 (см) — довжина

другого відрізка, 71 (см) — довжина першого відрізка.

Увага! Розв'язану задачу називають задачею на вирівнювання.

Другий спосіб розв’язування.

Увага! Розв'язану задачу називають задачею на вирівнювання.

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації14

Page 15: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Мета кроку 10: Формування навичок розв’язування задач за допомогою рівнянь

Крок №10. Розв’яжи задачу за допомогою рівняння На моніторі: Дикторський супровід:Сума довжин двох відрізків

дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Визначте довжини відрізків.

Сума довжин двох відрізків дорівнює 127 см. Перший відрізок довший від другого на 15 см. Визначте довжини відрізків.

Чи можна розв’язати задачу за допомогою рівняння ?

x – довжина другого відрізкаx + 15 - довжина першого відрізкаСума довжин двох відрізків

дорівнює 127 см, тому одержимо рівняння:

x + x + 15 = 1272x +15 =1272x =127 – 152x =112x =112:2x =5656 +15 = 71Відповідь: 56 (см) — довжина

другого відрізка, 71 (см) — довжина першого відрізка.

Позначимо через x довжину другого відрізка. Одержимо рівняння:

Підсумок уроку, домашнє завдання.Вивчити п.18Виконати письмово, різними способами № 467, 472, 474.

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації15

Page 16: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

УРОК ПЕРЕВІРКИ І КОРЕКЦІЇ ЗНАНЬ (САМОСТІЙНА РОБОТА)

Загальна характеристика структури і завдань ППЗПропоновані тестові завдання на ППЗ призначені для контролю знань

учнів на основі дворівневої шестибальної системи оцінювання при вивченні математики в 5 класі. Їх можна використати також для поточного контролю та заключного оцінювання знань учнів (проведення тематичних атестацій).

Дидактичні матеріали для тематичних атестацій подані в одному варіанті. Наводимо коротку характеристику рівневих завдань посібника.

Завдання початкового рівня (рівень 1) відповідають етапу первинного сприйняття і розуміння навчального матеріалу. Основними показниками навчальних досягнень є вміння розв’язувати елементарні завдання із застосуванням одного елемента знань:

на впізнання об’єктів і їх властивостей, виразів; на розпізнавання властивостей з виконанням однієї математичної

операції; на наведення прикладів об’єктів.

Традиційно в навчанні цей рівень формує вчитель через систему усних вправ, а контролюється вибірково в окремих учнів при фронтальному опитуванні. Із застосуванням ППЗ це можна здійснювати систематично та індивідуально, що є значною перевагою в класно-урочній системі навчання.

Поточний контроль за досягненнями кожного учня на цьому рівні, як правило, раніше не здійснювався. Використання ППЗ дає можливість здійснювати такий контроль.

Завдання рівня 1 подані у формі тестових завдань закритого типу (вибір відповідей із заданих). Така форма завдань дозволяє за 8-10 хв перевірити досягнення учнів на етапі первинного сприйняття і осмислення.

Завдання середнього рівня (рівень 2) виражають результати оволодіння діями з математичними об’єктами на основі означень, теорем, правил у простих ситуаціях за алгоритмами та зразками. Завдання цього рівня — це традиційні обов’язкові результати навчання з теми.

Основними показниками є вміння розв’язувати задачі: на безпосереднє застосування теоретичного положення

алгоритмічного типу до виучуваних об’єктів; на впізнання об’єкта у відомій, раніше проаналізованій, ситуації і

застосування теоретичного положення алгоритмічного типу; за відомою схемою із застосуванням властивостей об’єкту; на дві логічні дії (підведення об’єкту під поняття і виведення

наслідку).Навчальні досягнення учнів на початковому і середньому рівнях є

передумовою оволодіння наступним рівнем — достатнім (рівень 3).

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації16

Page 17: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Використання ППЗ для поточного рівневого контролю знаньЗа завданнями першого рівня проводяться перевірочні роботи в ході

вивчення навчальних тем. Для їх проведення достатньо 8–10 хвилин.Залежно від кількості правильно виконаних завдань учневі виставляється

один з балів «1»–«3». Цей бал фіксується на ППЗ по кожному окремому учневі.

При проведенні перевірочних поточних робіт за завданнями рівня 2 доцільно рекомендувати учням розв’язувати всі завдання рівня.

Виставлені бали («4», «5» або «6») слід розглядати як відмітку про досягнення учнем середнього рівня в ході вивчення теми.

Урок 54.Тема: Відсоткові розрахунки.Мета: Узагальнити поняття відсоткових відношень. Виявити

індивідуальні прогалини в знаннях і провести корекцію знань.Мета застосування ППЗ: Автоматизований контроль і корекція знань.Хід уроку

Перевірка і корекція знань за допомогою ППЗ.

1 РІВЕНЬ Розв’язано завдань 3 4 5–6Бали «1» «2» «3»

1. 3% у вигляді десяткового дробу записують так:а) 3,00; б) 0,3; в) 0,03; г) 0,003.

2. 0,43 у вигляді відсотків записують так:а) 4,3%; б) 0,43% в) 43%г) 430%.

3. 1% від числа 530 дорівнює:а) 530; б) 53; в) 0,53; г) 5,3.

4. Якщо 1% числа дорівнює 23, то дане число дорівнює:а) 23000; б) 2300; в) 230;г) 0,23.

5. Щоб знайти 30% від числа 210, треба:а) 210 : 100 · 30; б) 210 : 30 · 100;в) 210 : 30; г) 210 · 100 · 30.

6. Щоб знайти число, 40% якого дорівнюють 400, треба:а) 400 : 100 · 40; б) 400 : 40 · 100;

в) 40 : 400 · 100; г) 40 · 400.

2 РІВЕНЬ Розв’язано завдань 2 3 4Бали «4» «5» «6»

1. Знайти число, 1% якого дорівнює 43.2. У саду 420 дерев. Яблуні становлять 60% усіх дерев. Скільки яблунь у

саду?3. Учень прочитав 12 сторінок книги, що становить 30% усіх

сторінок. Скільки сторінок у книзі?4. Скільки відсотків становить число 6 від 48?

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації17

Page 18: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

Урок 197.Тема: Круг. Площа круга. Мета уроку: Застосування знань на практиці.

Хід урокуМета кроку 2: Сформувати поняття круга.Кожне коло розбиває площину, на якій воно накреслене, на дві частини —

внутрішню і зовнішню. Точки кола й усі внутрішні точки утворюють круг.Круг – це частина площини, обмежена колом.

Мета кроку 3: „Сформувати знання про елементи круга.”Центр, радіус і діаметр кола називають відповідно центром, радіусом і

діаметром цього круга. O – центр круга. OA – радіус круга. KP – діаметр круга.

Мета кроку 4: Сформувати поняття півкруга, сектора.Два радіуси ОА і ОВ розбивають круг на дві частини, кожну з яких нази-

вають сектором. Будь-який діаметр розбиває круг на дві рівні частини, які називають півкругами.

Мета кроку 5: Сформувати вміння застосовувати знання на практиці.Практична робота. Обчислення площі кругаХід роботи1. На аркуші паперу в клітинку будуємо коло, радіус якого дорівнює 4 см

(8 клітинок).2. Обводимо зовнішній контур тих клітинок, які майже повністю належать

кругу.3. Рахуємо кількість клітинок усередині контуру.4. Рахуємо кількість клітинок зовні контуру, які частково належать кругу,

одержане число ділимо на 2 (тому що в середньому частини двох неповних клітинок дають одну цілу).

5. Додаємо до числа клітинок, які повністю належать кругу, число, одер-жане в п. 4.

6. Оскільки площа 4 клітинок дорівнює 1 см2, то щоб виразити площу круга у квадратних сантиметрах, ділимо число, отримане в п. 5, на 4. Одержуємо наближене значення площі: S ....

7. Обчислюємо квадрат радіуса круга: r2 = 16 см2.

8. Знаходимо відношення

У старших класах доведемо, що , звідки . Одержали формулу

для площі S круга радіуса r.

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації18

Page 19: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Мета кроку 6: Застосування набутих знань у різних ситуаціях.Знайдіть площу круга, радіус якого дорівнює 1,5 см.S = r2 3,14 • 1,52 = 3,14 • 2,25 = 7,065 (см2).

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації19

Page 20: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Додаток АТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ

ДЛЯ РОБОТИ ЗА ПІДРУЧНИКАМИ „ Математика, 5 клас”

(4 год на тиждень, усього 280 год)

№ уроку ТемаКількість

годинІ семестр (4 год на тиждень, усього 64 год)

Натуральні числа. Геометричні фігури і величини (64 год)1-3 Натуральні числа. Число нуль 34-5 Відрізок. Побудова і вимірювання відрізків. Промінь,

пряма2

6 Координатний промінь 17 Порівняння натуральних чисел 18 Розв'язування вправ 19 Контрольна робота № 1 110-11 Додавання. Властивості додавання 212-13 Віднімання 214-15 Письмове додавання і віднімання 216 Розв'язування вправ. Самостійна робота 117 Шкали 118-20 Кут. Вимірювання і побудова кутів. Транспортир. Види

кутів. Бісектриса кута3

21 Розв'язування вправ 122 Тематичне оцінювання. Контрольна робота № 2 123 Аналіз контрольної роботи. Розв'язування задач і вправ 124-25 Множення і ділення 226 Переставна і сполучна властивості множення 127-28 Розподільна властивість множення 229 Розв'язування вправ. Самостійна робота 130 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну

одиницю1

31-32 Письмове множення 233 Квадрат і куб числа 134 Розв'язування задач і вправ. Самостійна робота 135-36 Письмове ділення. Ділення з остачею 237 Контрольна робота № 3 138-39 Числові вирази. Буквені вирази та їх значення. Формули 240-41 Рівняння. Розв'язування рівнянь 242 Розв'язування вправ. Самостійна робота 143-46 Розв'язування текстових задач 447 Тематичне оцінювання. Контрольна робота № 4 1

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації20

Page 21: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

48 Аналіз контрольної роботи. Розв'язування задач і вправ 149 Прямокутник, квадрат та їх периметри 150—51 Трикутник, його периметр. Види трикутників 252 Рівність фігур 153 Величина 154-55 Площа прямокутника. Площа квадрата 256 Розв'язування вправ 157 Контрольна робота № 5 158-59 Прямокутний паралелепіпед, його виміри. Куб 260-61 Формули для обчислення об'ємів прямокутного

паралелепіпеда та квадрата2

62 Розв'язування вправ 163 Тематичне оцінювання. Контрольна робота №6 164 Аналіз контрольної роботи. Розв'язування задач і вправ 1

ІІ семестр (4 год на тиждень, усього 76 год)

Дробові числа (64 год)65-67 Дробові числа. Звичайні дроби 368-69 Правильні та неправильні дроби. Мішані числа 2

70-71 Порівняння звичайних дробів з однаковими знаменниками. Самостійна робота 2

72-74 Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками 375 Розв'язування задач і вправ 176 Тематичне оцінювання. Контрольна робота № 7 177 Аналіз контрольної роботи. Розв'язування задач і вправ 178-80 Десятковий дріб. Запис і читання десяткових дробів 381-82 Порівняння десяткових дробів 283-84 Округлення десяткових дробів 285 Розв'язування вправ. Самостійна робота 186-88 Додавання і віднімання десяткових дробів 389-90 Розв'язування задач і вправ 291 Тематичне оцінювання. Контрольна робота № 8 192 Аналіз контрольної роботи. Розв'язування задач і вправ 193-95 Множення десяткових дробів 396 Окремі випадки множення десяткових дробів 197 Розв'язування задач і вправ. Самостійна робота 198-99 Ділення десяткового дробу на натуральне число 2100-102 Ділення десяткових дробів 3103-104 Розв'язування задач і вправ 2105 Контрольна робота № 9 1

106-111 Відсотки. Знаходження відсотків від даного числа. 6

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації21

Page 22: ДКПП 72 - AudioBooks.ua · Web viewСамостійна робота 1 30 Множення і ділення натуральних чисел на розрядну одиницю

ПП „Контур плюс”, 2007 р.

Знаходження числа за його відсотками112 Розв'язування вправ. Самостійна робота 1113-114 Масштаб 2115-116 Середнє арифметичне. Середнє значення величин 2117-118 Розв'язування задач і вправ. Самостійна робота 2119-123 Розв'язування текстових задач 5124-126 Розв'язування задач і вправ 3127 Тематичне оцінювання. Контрольна робота № 10 1128 Аналіз контрольної роботи 1

Повторення і систематизація навчального матеріалу (12 год)..129-130 Геометричні фігури і величини. Розв'язування задач 2131-132 Звичайні дроби. Розв'язування задач і вправ 2133-135 Розв'язування задач і вправ на всі дії з десятковими дробами 3136-137 Розв'язування задач на відсотки 2138 Підсумкова контрольна робота 1139 Аналіз контрольної роботи. Розв'язування задач і вправ 1140 Підсумковий урок 1

ППЗ „Математика, 5 клас”. Методичні рекомендації22