10
Урок – подорож «Сім чудес України» Тема: Множення і ділення раціональних чисел. Мета уроку: забезпечити під час уроку узагальнення знань та умінь учнів щодо множення і ділення раціональних чисел. Розвивати інтелектуальні та творчі здібності учнів у процесі узагальнення та систематизації знань з теми уроку. Виховувати почуття прекрасного та любові до рідної країни, цілеспрямованість та бажання удосконалювати та поширювати свої знання. Обладнання: інтерактивна дошка, презентація Power Point, карта – схема маршруту, зображення семи чудес України, кросворд, дидактичні матеріали. ХІД УРОКУ І. Організація класу. Мотивація діяльності учнів на уроці. Учитель. Сьогодні урок математики пройде у вигляді подорожі до найцікавіших місць нашої країни. Наша мандрівка до семи чудес України буде не лише до історико – культурних місць рідної держави, а й у далеке минуле. До семи чудес України (слід зазначити, що їх набагато таки більше, ніж сім) відносять творіння природи та людського генія, які своєю технічною чи художньою довершеністю викликають подив усього світу. ІІ. Подорож по чудовим місцям України разом з математикою. ЧУДО І. Національний історико – архітектурний заповідник «Кам’янець». Учитель. Кам’янець – Подільська фортеця – одна з найкрасивіших у східній Європі. 1

Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

Урок – подорож «Сім чудес України»Тема: Множення і ділення раціональних чисел.

Мета уроку: забезпечити під час уроку узагальнення знань та умінь учнів щодо множення і ділення раціональних чисел. Розвивати інтелектуальні та творчі здібності учнів у процесі узагальнення та систематизації знань з теми уроку. Виховувати почуття прекрасного та любові до рідної країни, цілеспрямованість та бажання удосконалювати та поширювати свої знання.

Обладнання: інтерактивна дошка, презентація Power Point, карта – схема маршруту, зображення семи чудес України, кросворд, дидактичні матеріали.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Мотивація діяльності учнів на уроці. Учитель. Сьогодні урок математики пройде у вигляді подорожі до найцікавіших

місць нашої країни. Наша мандрівка до семи чудес України буде не лише до історико – культурних місць рідної держави, а й у далеке минуле.

До семи чудес України (слід зазначити, що їх набагато таки більше, ніж сім) відносять творіння природи та людського генія, які своєю технічною чи художньою довершеністю викликають подив усього світу.

ІІ. Подорож по чудовим місцям України разом з математикою.

ЧУДО І. – Національний історико архітектурний « ’ ».заповідник Кам янець

Учитель. Кам’янець – Подільська фортеця – одна з найкрасивіших у східній Європі.

Розповідають, що коли Кам 'янецьку фортецю побачив турецький хан Осман, він здивовано запитав: «Хто ж то звів таке могутнє місто?» Йому відповіли: «Сам Бог». – «Нехай Бог і здобуває його», - відповів хан і повів свої війська геть.

До складу Фортеці входить 11 башт, кожна з яких має власну історію. Наприклад, башта Кармелюка названа так через те, що в ній тричі сидів Устим Кармелюк – український герой початку ХІХ ст.., керівник повстанців проти соціального гніту.

23 березня 2013 року виповнитися рівно 85 років, як комплекс «Кам’янець» набув статусу національного заповідника.

Невід’ємною частиною Старого міста, його перлиною є Стара фортеця, яка стала візитною карткою Кам ׳янець – Подільська, його символом.

Історія заснування цієї фортеці починається у ХІІ ст. Немов продовження кам’яних скель височать башти фортеці, до якої у ХУІІ ст.. до будовано бастіонну систему

1

Page 2: Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

(військові укріплення) До нашого часу збереглася система ходів і казематів. Денна вежа призначена для спостерігачів.

А щоб нам з вами дозволили піднятися на вежу, потрібно згадати відповіді на запитання (проектуються на інтерактивну дошку).

1. ’ ?Як знайтидобуток двох від ємних чисел2. ?Як знайтидобуток двох чисел із різними знаками3. ?Заякої умови добуток дорівнює нулю4. : Що є більшим добуток двох чисел з однаковими знаками чи

? ?з різними Чому5. ’ :Додатнімчи від ємнимбуде добуток

) ’ ;а трьох від ємних чисел) ’ ;б двох від ємнихта одного додатнього) ’ ;в одного від ємноготадвох додатніх) ’ ;г ста від ємних чисел) , – 10 10?д всіх цілих чисел розташованихміжчислами і

6. ?Які доданки називаютьподібними 7. ? Як звести подібні доданки Яка властивість при цьому

?буває у нагоді 8. ? ?Якназиваютькомпонентипримноженні При діленні 9. ?Як виконатиділення двох чисел з однаковими знаками 10. ?Як виконатиділення двох чисел з різними знаками 11. 2013 , Чому дорівнює добуток множників кожний з яких

«-1»?дорівнює 12. ( + ): , .Замініть вираз а в стаким щодорівнює йому

Учні дають відповіді на поставлені теоретичні запитання в уявний мікрофон - будь – який предмет, схожий на нього (інтерактивна вправа «Мікрофон»).

Після відповідей учнів демонструється слайд із зображенням Національного історико – архітектурного заповідника «Кам’янець» і його розташування на карті України.

Протягом уроку на цій карті з’являються нові кружечки, що показують географічне положення інших чудес України.

ЧУДО ІІ. – .Києво ПечерськаЛавра

Учитель. Києво–Печерська Лавра – православний монастир, заснований у 1051році монахами Антонієм і Феодосієм у печерах біля літньої княжої резиденції Берестов поблизу Києва. В ХІ ст.. монастир став центром розповсюдження і затвердження Християнства у Київській Русі.

У ХІІст. монастир отримав статус «лаври» - головного великого монастиря. На території Києво – Печерської Лаври поховано багато видатних людей: генеральний суддя українського війська Василь Кочубей, полтавський полковник Іван Іскра, а у церкві Спас на Берестові – засновник Москви – Юрій Долгорукий.

2

Page 3: Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

Сьогодні у музеях і фондах, розташованих на території Києво – Печерської Лаври, можна побачити стародруковані книги, колекції тканин і вишивок, вироби з коштовних металів, стародавні гравюри й твори сучасних художників

Щоб переступити поріг Лаври, слід виконати завдання, які й будуть перепусткою до монастиря.

.Виконайте дію (Завдання проектуються на інтерактивну дошку).

Учні розв’язують вправи самостійно, потім обмінюються зошитами і

перевіряють правильність розв’язування за допомогою готових відповідей, що проектуються на

інтерактивну дошку. Якщо в роботі є помилки, то учень виправляє їх і пояснює сусіду, як правильно виконати завдання (інтерактивна вправа «Навчаючи – вчусь»).

Після цього демонструються слайди із зображенням Києво – Печерської Лаври і пояснюється, що знаходиться вона у столиці нашої країни – місті Києві.

ЧУДО ІІІ. СофіяКиївська

Учитель. Ми продовжуємо свою подорож Києвом. Назва місця, до якого ми наближаємося, зашифрована у чарівній таблиці. Щоб прочитати назву третього чуда України, слід виконати вказані в клітинках таблиці дії, а отримані в результаті числа розташувати у порядку зростання. Відповідні їм літери утворять потрібне нам слово.

(Таблиця проектується на інтерактивну дошку або надається кожному учневі як дидактичний матеріал).

Учні заповнюють таблиці і дізнаються назву – Софія Київська (елемент гри кодувальник).

3

А) -5,2 5=Б) – 27: (-3)=В) – 7,2 . (-3)=Г) – 72:9 =

Д) –

Е)

Ж) ) =

З) 23,5

Page 4: Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

-25,5: (-0,51) -12 · 3 0: (- )

І О Я С ФВідповідь:

1) -

;2) −25,5:(-0,51)= 50;

3) -12 ;

4) 0: ( ) = 0;

5) (-41; - );

6) СОФІЯ

Учитель. Дивне відчуття охоплює кожного, хто переступає поріг Славетної Софії Київської. Десь поза стінами залишається гомінливе сьогодення, століття розступаються і постає далеке минуле. Софійський Собор – всесвітньо відома пам’яті архітектури і монументального живопису ХІ ст.. Заснування собору згадується в літописах як 1017р., так і 1037р. Будівничим Святої Софії літописці називають великого київського князя Ярослава Мудрого, а розбудову храму, достеменно відомо, почав Володимир Великий.

При соборі велося літописання і були створенні перші відомі на Русі бібліотека і школа (слайди, презентації).

Під стелею Софії відбувалися урочисті «посадження» на великокняжий престол, церковні собори, прийоми послів, затвердження політичних угод. На початку, ХІХ ст.. тут проголошувалися Універсали Центральної Ради.

У 1991р. саме тут українським народним віче було підтримано Акт про державну незалежність України.

ЧУДО ІУ. .Херсонес Таврійський

Учитель. Місто Херсонес було засновано давньогрецькими колоністами більше ніж 2,5 тисячі років тому на південному заході Криму. Нині його руїни – одна з найвизначніших пам’яток Севастополя. І донині там збереглося багато давніх споруд: еллініський театр, римська цитадель, середньовічні християнські храми, житлові квартали, гончарні майстерні, колодязі тощо. Десятки століть Херсонес був найрозвиненішим містом усього Кримського півострова, християнського століття Криму. Наприкінці ХІУ ст.. унаслідок нападом кочівників міста було зруйноване, а його залишки поховані під землю.

4

Page 5: Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

В 1827р. на території давнього міста почалися розкопки, як ведуться й донині; на сьогодні відкрито лише третину всього міста.

Загалом музейні зібрання заповідника нараховують понад 200 тис. експонатів. Щоб подивитися на руїни цих споруд, нам слід розв’язати кілька рівнянь (Троє учнів

розв’язують на дошці рівняння, що проектуються на інтерактивну дошку. Інші учні розв’язують ці рівняння самостійно).

ГрупаА1) (5 +3)· 3 = -6х5х+3 = -6:35х+3 = -25х = -2-35х = -5х = -5 · 5х = -1

ГрупаБ1) 0,4( -3) – 0,5 (4+ ) = -2,5х х

0,4х – 1,2 -2 -0,5х = -2,5 -0,1х-3,2 = -2,5 -0,1х = -2,5 + 3,2 - 0,1х = 0,7 х = 0,7 : (-0,1) х = -7

ДОДАТКОВО(4 + 6)у ·(1,8 – 0,2 )= у0

4у + 6 = 0 або 1,8 – 0,5у = 0 4у = -6 0,2у = 1,8 у = -6 : 4 у = 1,8 : 0,2 у = -1,5 у = 9

Відповідь: -1,5 і 9

Учитель демонструє слайди із зображенням руїн Херсонеса Таврійського та його місцезнаходження та його місцезнаходження на карті.

ЧУДО V. Хотинська фортеця.

Учитель. Сьогодні на території Хотинської фортеці створено Державний історико – архітектурний заповідник. Саме тут полюбляють проводити різноманітні козацькі свята, знімати історичні фільми, зокрема: «Три Мушкетери», «Робін Гуд», «Легенда про славного рицаря Айвенго», «Тарас Бульба» . Про те, де й коли було створено Хотинську фортецю, ви дізнаєтеся після того, як розв’яжете логічну вправу:

+ 4 = 17, 5 – (3 – 8 )Якщо значення виразу х у то значення виразу х х у :дорівнює

. -1,7. . 8,5. . -8,5. . 34.А Б В Г[5 – (3 – 8 ) = 5 – 3 + 8 = 2 + 8 = 2( + 4 )= 2:7 = 34]х х у х х у х у х у

Доречі; правильна відповідь покаже вам, яка тварина має найбільші очі (А – морський окунь, Б – орел, в – сова, Г - кальмар).Відповідь : 34; найбільші очі по відношенню до розмірів власного тіла має кальмар.

Учитель. Хотинська фортеця веде свій початок від Хотинського Форту, що був створений у ХІ ст.. князем Володимиром Святославовичем як одне із порубіжних укріплень південного Заходу Русі, коли до неї приєдналися буковинські землі. Стіни фортеці становлять 30м заввишки та 4,5м завширшки. Хотинська Фортеця була свідком багатьох славетних подій, грандіозних боїв та не менш грандіозних поразок. Її захоплювали поляки, молдовани, турки, козаки. Хотинська битва (1621р.) принесла остаточну перемогу. Стосовно цієї битви в народі кажуть, що Західна Європа має дякувати Українцям за те, що вона уникла вторження яничар (турецьких воїнів).

5

Page 6: Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

ЧУДО VІ. « ».Національний заповідник острів Хортиця

Учитель. Тепер ми наближаємося до національного заповідника - острова «Хортиця». Острів Хортиця є найбільшим островом на Дніпрі. А що є основою цього острову ви дізнаєтеся після того, як виконаєте наступне завдання.

’ :Розв яжирівняння (1,5 - ) · (-5,1) = 10,2 (-5,1) = 10,2 х х і у та знайди значення виразу | |х

Один з учнів розв’язує це завдання на дошці з відповідними коментарями.

1) 1) (1,5 - х)·(-5,1) = 10,2 1,5 – х = 10,2 : (-5,1) 1,5 - х= -2 х = 1,5 – (-2) х = 1,5 +2 х = 3,5

2) у· (-5,1) = 10,2у = 10,2 : (-5,1)у = -2

3)

Учитель. Основою острова Хортиця (довжина 12 км, а ширина - в середньому 2,5 км) є граніти і гнейси, яким близько 2 млрд. років. Окремі з них здіймаються тут у вигляді скель до 30 м над поверхнею Дніпра й нагадують гірську країну у мініатюрі.Біля берегів Хортиці можна знайти 50 різновидів риб, а плавні населяють 200 видів птахів. Але насамперед о.Хортиця відомий своєю героїчною, історичною спадщиною, бо саме він був осередком українського козацтва, що мав назву Запорізька Січ, яка проіснувала 221 рік.(Демонстрація слайдів із зображенням національного заповідника – острова «Хортиця» та його географічного положення на карті).

ЧУДО VІІ. Національний дендрологічний парк «Софіївка»

Учитель. Далі ми вирушаємо до національного дендрологічного парку «Софіївка», розташованого у м.Умань. Цей парк є шедевром і зразком світового садово - паркового мистецтва кінця ХУІІІ – початку ХІХ ст. Парк розкинувся на площі 154,7 га. Парк містить 3323 штучно засаджених рослин та дерев. Ландшафт парку прикрашають казкові фонтани, водоспади, підземні річки. «Софіївка» це перлина України, вічний пам’ятник кохання. Я покажу вам цей парк після того, як ви розв’яжете наступне завдання й розгадаєте кросворд. Завдання проектується на інтерактивну дошку як й кросворд.

: 15; 41; -4,2; -2,5. Дано три числа Частка від ділення першого числа на :суму двох останніх дорівнює

. 3,2; . -2,3; . – 2,03; . 3,02.А Б В ГДоречі, правильна відповідь підкаже вам, чому море називають синім А – у ньому ростуть сині водорості;

6

Page 7: Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

Б – у ньому відбивається небо; В – у ньому живуть сині бактерії; Г – це просто назва моря.Розв’язок. 15,41: (-4,2+(-2,5)) = 15,41 : (-6,7) = 154,1 : (-67) = -2,3

Відповідь: -2,3; море називають синім, бо у ньому відбивається небо.

Кросворд

По горизонталі:1. Результат множення2. Дія, за допомогою якої знаходять відношення двох чисел….3. Дія, за допомогою якої можна перевіряти результат ділення двох чисел.4. Рівність двох відношень….

По вертикалі:5. Якщо ти все виконав правильно, то ти – молодець!

Учитель. Софіївський парк заснований у 1796 році багатим польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь своєї дружини красуні – гречанки Софії і був подарований її у день її Янгола у травні 1802 року. Парк містить 3323 штучно засаджених рослин та дерев. Ландшафт парку прикрашають казкові фонтани водоспади , підземні річки. «Софіївка» - це перлина України, вічний пам’ятник коханню. (Демонтрація слайдів із зображенням національного дендрологічного парку «Софіївка» та його географічного положення).

ІІІ. Підсумки уроку.

Повторили відомості про ділення й множення раціональних чисел. Здійснили уявну подорож «Сім чудес України» (систематизували інформацію про

7

1 д о б у т о к2 д і л е н н я

од

3 м н о ж е н н я4 п р о п о р ц і я

ь

Page 8: Множення і ділення раціональних чисел( урок- подорож)

частину видатних історико – культурних місць нашої країни, які дійсно викликають своєю художньою довершеністю, подив всього світу).

ІУ. Завдання додому, повторити §32-35, стор 230, «Завдання у тестовій формі» (№2-7, № 9-10); скласти, на ваш погляд, перелік семи чудес нашої рідної Тернівки, якими ми дійсно можемо пишатися, які обов’язково викличуть подив гостей нашого міста.

8