51
75 ПРИПРЕМА ЗА ЧАС Школа: Наставни предмет: Биологија Датум реализације: Разред: V/ Аутор/реализатор: ЧАС 1 Наставна тема: Увод у биологију Наставна јединица: Биологија – наука о животу Тип часа: обрада Трајање часа: 45 минута Циљ часа: Упознавање са предметом изучавања биологије, улогом биологије у свакодневном животу и њеном важношћу за развој и напредак човечанства. Кључна реч: биологија Очекивани исходи Ученик/-ца ће бити у стању да: • кроз различите примере објасни чиме се баве биолози, • уочи важност биолошких знања у свакодневном животу, користи доступну ИКТ и другу опрему током истраживања, при обради података и приказу резултата и учи се различи- тим техникама учења кроз доступну ИКТ. Образовни стандарди БИ.1.6.1, БИ.2.6.1, БИ.3.6.2. Облици наставног рада и системи учења – облици рада: идивидуални, рад у пару или групи, фрон- тални (цело одељење) – системи учења: смислено, логичко, интерактивно – врста наставе: тимска, програмирана, информатич- ко-развијајућа Наставне методе – вербално-текстуалне: усмено излагање – монолог и дијалог, рад на тексту, разговор, писање Наставна средства уџбеник Биологија 5, стр. 8–15, обогаћени ПДФ, дигитални уџбеник, табла, рачунар, пројектор Наставни објекат учионица/биолошки кабинет Корелација са истим или другим предметима српски језик, историја, географија Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео- град, 2018. Напомене: Домаћи задаци се могу поделити по групама.

ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

  • Upload
    others

  • View
    9

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

75

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа:

Наставни предмет: Биологија Датум реализације:

Разред: V/ Аутор/реализатор:

ЧАС 1Наставна тема: Увод у биологију

Наставна јединица: Биологија – наука о животу

Тип часа: обрада

Трајање часа: 45 минута

Циљ часа:Упознавање са предметом изучавања биологије, улогом биологије у свакодневном животу и њеном важношћу за развој и напредак човечанства.

Кључна реч: биологија

Очекивани исходи

Ученик/-ца ће бити у стању да:• кроз различите примере објасни чиме се баве биолози, • уочи важност биолошких знања у свакодневном животу,користи доступну ИКТ и другу опрему током истраживања, при обради података и приказу резултата и учи се различи-тим техникама учења кроз доступну ИКТ.

Образовни стандарди БИ.1.6.1, БИ.2.6.1, БИ.3.6.2.

Облици наставног рада и системи учења

– облици рада: идивидуални, рад у пару или групи, фрон-тални (цело одељење)

– системи учења: смислено, логичко, интерактивно – врста наставе: тимска, програмирана, информатич-

ко-развијајућа

Наставне методе – вербално-текстуалне: усмено излагање – монолог и дијалог, рад на тексту, разговор, писање

Наставна средства уџбеник Биологија 5, стр. 8–15, обогаћени ПДФ, дигитални уџбеник, табла, рачунар, пројектор

Наставни објекат учионица/биолошки кабинетКорелација са истим или другим предметима

српски језик, историја, географија

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це

Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео-град, 2018.

Напомене: Домаћи задаци се могу поделити по групама.

Page 2: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

76

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Задатак

Галерија слика

Галерија слика

Галерија слика

123

123 Задатак

Page 3: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

77

Сценарио наставног рада

Уводни део часа (15 минута)

Планиране активности наставника• Како је ово уједно и уводни час, ученике/-це упознати са предметом проуча-

вања наставе биологије у новом циклусу од V до VIII. • Објаснити ученицима организацију уџбеника, редослед тема, преглед

одређених садржаја, значење одређених иконица мапом појмова. • Започети разговором о разноврсности природе користећи се ученичким

знањима и искуствима из претходних разреда (Свет око нас).

Главни део часа (20 минута)

Планиране активности наставникаИстицање циља часа. Упознавање са предметом изучавања биологије, улогом биологије у свакодневном животу и њеном важношћу за развој и напредак човечанства.Увод у поглавље: с ученицима анализирати слику и текст на стр. 8-9, а затим поставити питања: 1. Која ће бити улога биолога у будућности?2. Да ли ће знања о гајењу биљака у посебним стакленицима на Земљи моћи да

се искористе у међупланетарним летовима и животу на другим планетама у будућности?

123

123

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Задатак

Задатак

Видео

Page 4: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

78

Решења:1. Осим постојећих занимања које покрива биолог, лепеза занимања се шири и

на астробиологију.2. Да, хоће. На Земљи се могу симулирати услови који владају у свемиру или на

другим планетама.С ученицима анализирати слику БИОФОКУС стр. 10, а затим поставити питања из уџбеника.

Решења:• Канта, телескопски узоркивач, рукавице.• Да би се заштитили од потенцијалне заразе.

123

Пронађи прибор који биолог користи за узорковање.

Биолог на терену.

Псећа бува под микроскопом.

С ученицима водити разговор: • о биологији као науци, • чиме се све баве биолози; рад на тексту из уџбеника као извора за учење

користећи ПРИМЕРЕ стр. 11-13 из уџбеника.

123

Покушај да распоредиш делове слике како би лакше сазнао/ла о којем ботаничару је реч.

Решења:ПРИМЕР – Чиме се баве биолози1. Да би имали колекцију биљака са одређеног подручја.2. Све треба заокружити.

ПРИМЕР – Микробиологија1. Микробиологија

ПРИМЕР – Дајана Фоси

Гориле

1. Зоологија2. Противила се да не би туристи заразили гориле.

Page 5: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

79

ПРИМЕР – Амурски леопард1. Предмет истраживања еколога и зоолога може бити исти, нпр. амурски

леопард.

Разликују се по томе што зоолог изучава морфологију, анатомију и понашање врсте, а еколог стање у популацији, распрострањење, прилагођености итд.2. Да, може.

ПРИМЕР – Аспирин1. Кору и гранчице врбе.2. Аспирин се користи за ублажавање болова и снижење телесне температуре.

Биљке

С ученицима водити разговор: • о развоју биологије кроз историју (може се у кратким цртама испричати раз-

вој научних знања о природи пре појаве званичне науке – биологије),• зашто су биолошка знања важна у свакодневном животу позивајући се на

примере које ученици/-це препознају из претходних разреда,• зашто је биологија наука 21. века,• због чега су технолошка достигнућа важна за даљи напредак биологије и

осталих наука.

Планиране активности ученика (индивидуални рад или рад у пару)• учествују у разговору, анализирају слике из уџбеника, читају (рад на тексту

– Примери) и попуњавају захтеве из уџбеника (10-15. стране), одговарају на питања и дискутују ШТА МИСЛИШ...

• читају одговоре из уџбеника које су претходно попунили (10-15. стране).

Завршни део часа (10 минута)

Планиране активности ученика (индивидуални рад)• рекапитулација и самоевалуација наставне јединице као провера остваре-

ности исхода кроз: – прављење шеме усвојеног садржаја као једне од технике учења (радни лис-тић 1. који се може допунити и код куће), – одговарања на питања на стр. 15.

123

Провери своје знање.

Page 6: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

80

Планиране активности наставника• прати и вреднује рад и понашање ученика

Домаћи задаци:Планиране активности наставникаДати упутства за домаћи рад: • ЗАДАТАК стр. 11 (два задатка), стр. 12, стр. 14, стр. 15 (два задатка)• БИОЛОГИЈА ОНЛАЈН стр. 11• пронаћи у доступној литератури или у дневним новинама пример како се

биолошка знања користе у свакодневном животу. Исечак се може залепити у радну свеску.

Изглед табле

БИОЛОГИЈА – НАУКА О ЖИВОТУбиос = живот + логос = наука —> биологија

• Биологија проучава: биљке, животиње, човека, гљиве, микроорганизме• Биолошке области су: зоологија, ботаника, микробиологија, екологија

Домаћи: • ЗАДАТАК стр. 11 (два задатка), стр. 12, стр. 14, стр. 15 (два задатка)• БИОЛОГИЈА ОНЛАЈН стр. 11• Пронаћи у доступној литератури или у дневним новинама пример како се

биолошка знања користе у свакодневном животу. Исечак се може залепити у радну свеску.

КЉУЧНА РЕЧ: биологија

Page 7: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

81

Радни листић 1.

БИОЛОГИЈА

Шта је биологија?

Порекло речи!

Чиме се све баве биолози?

Зашто је биологија наука XXI века?

Мој пример: како користим биолошка знања у свакодневном животу.

Page 8: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

82

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа:

Наставни предмет: Биологија Датум реализације:

Разред: V/ Аутор/реализатор:

ЧАС 2Наставна тема: Увод у биологију

Наставна јединица: Како се истражује природа

Тип часа: обрада

Трајање часа: 45 минута

Циљ часа:Оспособљавање ученика за усвајање научне методе током извођења експеримента уз поштовање одређених правила понашања за рад (на терену и у лабораторији) приликом постављања и извођења огледа.

Кључне речи оглед или експеримент, научна метода

Очекивани исходи

Ученик/-ца ће бити у стању да:• објасни како се истражује природа,• објасни због чега је важно да се поштују мере безбедно-

сти приликом извођења огледа (експеримента),• примени научни метод током извођења огледа (експери-

мента),• користи доступну ИКТ и другу опрему током истражи-

вања, при обради података и приказу резултата.

Образовни стандарди БИ.1.6.1, БИ.2.6.1, БИ.1.6.3, БИ.3.6.2, БИ.2.6.2.

Облици наставног рада и системи учења

– облици рада: идивидуални, рад у пару или групи, фрон-тални (цело одељење)

– системи учења: смислено, логичко, интерактивно, учење на примеру открића, учење по моделу

– врста наставе: тимска, егземпларна, активна, програми-рана, информатичко-развијајућа

Наставне методе – вербално-текстуалне: усмено излагање – монолог и дијалог, рад на тексту, разговор, писање

Наставна средства уџбеник Биологија 5, стр. 16–22, обогаћени ПДФ, дигитални уџбеник, табла, рачунар, пројектор, радни листић 1

Наставни објекат учионица/биолошки кабинетКорелација са истим или другим предметима

српски језик, историја, географија

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це

Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео-град, 2018.

Напомене: Домаћи задаци се могу поделити по групама.

Page 9: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

83

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

123

123

123

123

123

123

123

Видео

Видео

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Галерија слика

Page 10: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

84

Сценарио наставног рада

Уводни део часа (10 минута)

Планиране активности наставникаПроверити да ли су и како су ученици урадили домаће задатке: • ЗАДАТАК стр. 11 (два задатка), стр. 12, стр. 14, стр. 15 (два задатка)

123

Покушај да распоредиш делове слике како би лакше сазнао/ла о којем ботаничару је реч.

Решења:стр. 111. нпр. Јосиф Панчић или Милутин Кошанин, Иван Ђаја, Синиша Станковић.2. Хербаријум (лат. herbarium – збирка сушених биљака)

стр. 121. У контроли квалитета воде, у медицинским установама, у преради отпадних

вода, у контроли воде за пиће и хране...

стр. 14 Миколог – гљивама, хидробиолог – воденим екосистемима, антрополог – чове-ком, ентомолог – инсектима.

123Задатак

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 11: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

85

стр. 15.• БИОЛОГИЈА ОНЛАЈН стр. 11 • Оценити радове ученика/-ца чиме ће се стимулисати за даље учење.

Планиране активности ученика• Презентују домаће задатке и одговарају на питања наставника и ученика.

Главни део часа (30 минута)

Планиране активности наставникаИстицање циља часа. Оспособљавање ученика за усвајање научне методе током извођења експеримента уз поштовање одређених правила понашања за рад (на терену и у лабораторији) приликом постављања и извођења огледа.С ученицима анализирати слику БИОФОКУС стр. 16, а затим поставити питања из уџбеника.

Решење:Мере тежину рибе.

123

Покушај да распоредиш делове слике како би лакше сазнао/ла о којем ботаничару је реч.

Лабораторија

Ученицима објаснити кроз примере:• шта је оглед (експеримент),• шта су мере опреза и зашто је важно да их се придржавамо,• шта су симболи опреза,• шта је научна метода.С ученицима анализирати слике:• БИОФОКУС стр. 17: анализирати слику, а затим поставити питања из

уџбеника.

Решења:1. г) безбедан2. Да не би оштетили сопствену гардеробу.

Правила рада у лабораторији.

123

Рад ученика у лабораторији.

• БИОФОКУС стр. 18: анализирати слику, а затим одговорити на захтеве из уџбеника.

Page 12: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

86

Решење:1. а) запаљива2. ДА3. ...

123

Симболи опреза.

Планиране активности ученикаучествују у разговору, анализирају слике из уџбеника, читају и проналазе одго-воре у уџбенику (рад на тексту – ПРИМЕР стр. 19. и стр. 20, и попуњавају захтеве из уџбеника.

Решења: Пример – др Џон Смит1. Постављање питања, посматрање, формирање претпоставке, експеримент,

резултат, закључак.2. Колера је: бактеријска заразна болест. Симптоми заразе су: температура,

крвава дијареја, мучнина. Колера се лечи: антибиотицима.

123

Научни метод.

Пример – А. Флеминг1. Изучава микроорганизме – бактерије.2. Т, Н.3. Супротно/против живота.4. Да није посматрао, не би уочио деловање пеницилина и не би се десило

откриће.

Александар Флеминг.

123

Александар Флеминг и откриће антибиотика.

Одговарају на питања и дискутују ШТА МИСЛИШ...• читају одговоре из уџбеника које су претходно попунили (од 16-22. стране).

Завршни део часа (5 минута)

Планиране активности ученика (индивидуални рад)• рекапитулација и самоевалуација наставне јединице као провера остваре-

ности исхода кроз:

Page 13: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

87

– одговарање на питања на стр. 22 – прављење шеме усвојеног садржаја као једне од технике учења (радни лис-тић 1. који се може допунити и код куће).

123

Провери своје знање.

Планиране активности наставникапрати и вреднује рад и понашање ученика

Домаћи задаци:Планиране активности наставникаДати упутства за домаћи рад: • ЗАДАТАК стр. 17, стр. 21, стр. 21. • Понудити оглед (експеримент) који би ученици сами урадили код куће корис-

тећи научну методу и презентовали на следећем часу (прилог 1).• БИОЛОГИЈА ОНЛАЈН стр. 21.

Изглед таблеКАКО СЕ ИСТРАЖУЈЕ ПРИРОДА

оглед - експеримент

Научни метод: – постављање питања и посматрање – формирање претпоставке – оглед (експеримент) - тестирање – резултати – презентација

Мере опреза!

Домаћи: • Задаци: стр. 17, стр. 21, стр. 21. • Оглед (експеримент): Бубрење семена пасуља.• Биологија онлајн: стр. 21

КЉУЧНА РЕЧ: оглед - експеримент, научна метода

Page 14: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

88

Радни листић 1. (одштампати)

Оглед (експеримент)Потребан материјал: 5 до 10 семена пасуља, мања тегла, чесменска вода, алко-холни фломастер, кухињска вага, папирна салвета или кухињска крпа, лењирМере опреза: /Посматрање: Бубрење семена пасуљаПостављање питања: Шта се дешава са семеном пасуља када се остави неколико сати у води?Формирање претпоставке:

Експеримент/тестирање претпоставке: Поступак: Изабери 5 до 10 семена пасуља. Измери тежину семена на кухињској ваги. Стави их у мању теглу. Налиј млаку воду тако да сва семена буду потопљена. Са спољашње стране тегле фломас-тером обележи висину семена пасуља у тегли.

Посматрај шта ће се десити са висином семена пасуља у тегли након 12 сати. Обележи фломастером нову висину пасуља и долиј воде да семена опет буду потопљена. Након 24 сата измери висину пасуља и поново обележи фломастером. Измери лењиром висину од дна тегле до линија: на почетку експеримента, после 12 сати и после 24 сата. Податке унеси у табелу.

Табела 1.

Почетак експеримента 12 сати 24 сата

Висина пасуља у тегли с водом

Одлиј вишак воде. Семена осуши на платненој крпи или папирнатом убрусу. Поново измери њихову тежину на кухињској ваги. Упореди тежину пасуља на почетку и на крају експеримента.

Табела 2.

Пре експеримента После експеримента

Укупна тежина семена пасуља

Фактори који могу утицати на резултат експеримента: Резултати експеримента: Закључак:

Презентација резултата: табеле

ПојмовникБубрење – процес упијања воде код семена биљака

Page 15: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

89

Радни листић 1.

НАУЧНИ МЕТОД

Шта је научни метод?

Ко користи научни метод у истраживању?

Који су кораци научне методе?

Мој пример: Мој пример: како користим научну методу у истраживању.

Page 16: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

90

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа:

Наставни предмет: Биологија Датум реализације:

Разред: V/ Аутор/реализатор:

ЧАС 3Наставна тема: Увод у биологију

Наставна јединица: Увод у биологију

Тип часа: утврђивање

Трајање часа: 45 минута

Циљ часа: утврђивање знања и вештина које су ученици/-це стекли/-е на претходна два часа

Кључне речи /

Очекивани исходи

Ученик/-ца ће бити у стању да:• на различитим примерима објасни шта је научна метода

и због чега су важна биолошка знања у свакодневном животу,

• користи одређене делове речи како би саставио сложе-нице,

• повезује симболе знакова опреза са њиховим објашњењем.

Образовни стандарди БИ.1.6.1, БИ.2.6.1, БИ.1.6.3, БИ.3.6.2, БИ.2.6.2.

Облици наставног рада и системи учења

– облици рада: идивидуални, рад у пару или групи, фрон-тални (цело одељење)

– системи учења: смислено, интерактивно, учење путем открића, учење по моделу

– врста наставе: егземпларна, активна, програмирана, информатичко-развијајућа

Наставне методе– вербално-текстуалне: усмено излагање – монолог и

дијалог (приказ резултата самосталног практичног рада), рад на тексту, разговор

Наставна средства уџбеник Биологија 5, стр. 22–23, обогаћени ПДФ, дигитални уџбеник, табла, рачунар, пројектор, радни листић 1 и 2

Наставни објекат математика, српски језик Корелација са истим или другим предметима

српски језик, историја, географија

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це

Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео-град, 2018.

Напомене: За час је важно унапред припремити необичне домине знакова опреза.

Page 17: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

91

Сценарио наставног рада

Уводни део часа (15 минута)

Планиране активности наставникаПроверити да ли су и како су ученици урадили домаће задатке. • ЗАДАТАК: стр. 17, стр. 21, стр. 21.

Решења:стр. 17. /стр. 21. То је интернационална награда, коју годишње додељују шведске и нор-вешке институције као знак признања за академска, културна, и/или научна достигнућа. По жељи шведског научника и проналазача Алфреда Нобела, ова награда је установљена 1895. године. Први пут је додељена 1901. године и то из области хемије, књижевности, мира, физике, психологије и медицине.стр. 21. /БИОЛОГИЈА ОНЛАЈН: стр. 21• У табели уписати резултате огледа са пасуљем. • Оценити радове ученика/-ца.

Планиране активности ученикаПрезентују домаће задатке и одговарају на питања наставника и ученика.

Главни део часа (20 минута)

Планиране активности наставника• Истицање циља часа.• Поделити ученицима радне листиће 1 и 2 ради провере остварености исхо-

да. Објаснити шта се од њих очекује и на који начин ће се вредновати њихови одговори.

• Поделити ученике у групе, а потом свакој групи дати унапред припремљен материјал: табелу са ЏЏ и домине. Дати кратко упутство за рад.

• Прати и вреднује рад и понашање ученика.

Планиране активности ученика• Одговарају на питања са радних листића, читају и самовреднују одговоре.• Одговарају на питања на страни 23, читају и самовреднују одговоре.• Склапају сложенице и прецизно их дефинишу. • Слажу домине и читају објашњења.

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 18: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

92

Завршни део часа (10 минута)

Планиране активности наставника• Дати јасно упутство за игрицу Широм отворених чула (у школском дворишту,

оближњем парку...) или Зашто је важна сарадња међу научницима.

Планиране активности ученика• Цртају према јасном упутству одређене објекте, пореде и вреднују значај

сарадничког односа.

Домаћи задаци:Планиране активности наставникаДати упутства за домаћи рад: • пронаћи још неку сложеницу коју користимо у свакодневном животу од

речи: био, еко, микро, зоо.

Изглед табле

УТВРЂИВАЊЕТабела 1.

Почетак експеримента 12 сати 24 сата

Висина пасуља у тегли с водом

Табела 2.

Пре експеримента После експеримента

Укупна тежина семена пасуља

Домаћи:• Пронаћи још неку сложеницу коју користимо у свакодневном животу од

речи: био, еко, микро, зоо.

Page 19: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

93

Име и презиме ученика: Разред и одељење: V/

Заокружи тачан одговор. 1. Да би одговорио на питање да ли семена бубре када се ставе у воду, на-

учник прво мора да:а. формира претпоставку,б. постави експеримент, в. обави посматрање,г. изведе закључак.

Заокружи тачан одговор. 2. Која од изјавних реченица представља одговор на научно питање:

Шта се дешава са семеном пасуља када се остави неколико сати у води?а. Семена пасуља ће упити сву воду из тегле јер су жедна. б. Семена пасуља могу да расту само када се налазе у води.в. Семена пасуља повећавају своју запремину након држања у води.г. Семена пасуља ће остати непромењена јер имају водоотпорни омо-

тач (семењачу).

Радни листић за ученике 1

Бодовање - радни листић 1.

Р. бр. Решење Бодови Укупно

1. в) обави посматрање 1x1 1

2. в) Семена пасуља повећавају своју запремину након држања у води.

1x1 1

УКУПНО 2

Page 20: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

94

Име и презиме ученика: Разред и одељење: V/

Пример: Биологија у свакодневном животуТоком Шпанско-америчког рата, 1898. године, др Вилијам Ц. Горгас нашао се у тешкој ситуацији јер није било плин-ског осветљења. Током ноћи морао је да обави сложену операцију како би америчком војнику спасао живот. Да би осветлио операциону салу, наредио је војницима да сакупе инсекте – свице у тегле. Под светлошћу свитаца операција је ус-пешно завршена и живот америчког војника је спасен.

Заокружи тачан одговор.1. Доктор Вилијам Ц. Горгас је биолог, зоолог. ДА НЕ

2. Свици светле само у мраку. ДА НЕ

3. Зашто је доктор сакупљао свице у тегле? а. Зато што је колекционар инсеката.б. Зато што је желео да чита књиге ноћу.в. Зато што је зоолог који проучава свице.г. Зато што му је требало светло за операцију.

4. Зашто свици светле?а. Да би осветлили себи пут.б. Да би лакше пронашли храну.в. Да би привукли супротан пол ради размножавања.г. Да би застрашили могуће предаторе, животиње које се њима хране.

* ШТА МИСЛИШКако утиче улично осветљење на свитце? *Ово питање не улази у оцену!

Радни листић за ученике 1

Бодовање - радни листић 1.

Р. бр. Решење Бодови Укупно

1. НЕ 1x1 1

2. НЕ 1x1 1

3. г) Зато што му је требало светло за операцију. 2x1 2

4. в) Да би привукли супротан пол ради размножавања. 2x1 2

* Због прекомерног осветљења свици нестају јер не могу да уоче и пронађу партнера, па се не размножавају као некад.

4x1 4

УКУПНО 6

Page 21: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

95

Вредновање радног листића 1 и 2

Број бодова Оцена

8 5

6 4

4 3

3 2

0-2 1

Одабери и објасни (фронтални рад) У I поглављу, Увод у биологију, ученици су усвојили значење одређених сложе-ница: биологија, микробиологија, зоологија, екологија. Делови ових сложеница користимо у свакодневном животу градећи друге сложенице. Проверите колико су ученици разумели значење одређених речи градећи нове сложенице које су им познате из свакодневног живота.

Прва реч Друга реч Значење сложенице

биомикроекозоо

гасвртсветзонакампмасафилмгоривоновостипроизвод

Могуће сложенице ученика/-ца: биогас – гас који се добија од органског мате-ријала; биоврт – врт који је у складу с природом; биозона – биозоне су интер-вали у геолошким слојевима који су дефинисани на основу њихових каракте-ристичних фосилних остатака; биомаса – органска материја изведена из живих организама; биофилм – комплексна формација чистих или мешовитих култура микроорганизама на одређеној површини; биогориво – обновљив извор енер-гије добијен од угинулих организама или њихових делова; биопроизвод – произ-вод који садржи знатно мање штетних супстанци.

Page 22: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

96

Необичне домине (рад у групи) Поделите ученике у групе по четворо. Свакој групи поделите домине које сте претходно одштампали и исекли. Објасните да је потребно да их правилно сло-же у што краћем року. Група која прва заврши активност је победник.

Радни листић за ученике 3 Пожељно је за сваку групу одштампати по један примерак на дебљем папиру, а потом пластифицирати како би се домине користиле и у следећим генерацијама или за неку другу прилику.

опасно по животну средину

експлозивно

корозивно - изазива

оштећења на матерјалима и

кожи

опасно по људско здравље

гас под притиском

запаљиво

опасно

Page 23: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

97

Игрице за јачање сарадничког односа приликом истраживања.

Широм отворених чула (рад у пару)Пример јачање сарадње међу ученицима током истраживања 1. Природа се истражује широм отворених чула: видом, слухом, мирисом, доди-ром, а понекад и укусом. Ова игрица служи да се ученицима предочи значај пажљивог посматрања природе у окружењу. Ученике поделите у парове. Нека сваки ученик понесе оловку и радну свеску (папир). Распоредите парове ученика по школском дворишту. Сваки ученик је окренут леђима свом пару. Један ученик посматра одређени део дворишта и описује шта види, чује и с које стране долази звук, осећа мирис и с које стране се осећа. Његов пар црта и бележи у свеску. Потом ученици замењују улоге. На крају, упоређују веродостојност бележака.

Зашто је важна сарадња међу научницима (рад у пару; пожељно је радити и у школском дворишту због буке приликом описивања)Пример јачања сарадње међу ученицима током истраживања 2.Поделите ученике у парове. Сваки ученик је окренут леђима свом пару. Један од ученика треба да нацрта шему животиње или биљке коју најчешће виђа у својој околини, а потом да је опише свом пару дајући прецизна упутства. Потом учени-ци замењују улоге. На крају, упоређују веродостојност својих цртежа.

Page 24: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

98

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа:

Наставни предмет: Биологија Датум реализације:

Разред: V/ Аутор/реализатор:

ЧАС 4Наставна тема: Порекло и разноврсност живота

Наставна јединица: Жива и нежива природа

Тип часа: обрада

Трајање часа: 45 минута

Циљ часа: Ученик/-ца разликује живу од неживе природе на основу уочених својстава

Кључне речи жива природа, нежива природа

Очекивани исходи

Ученик/-ца ће бити у стању да:• користи доступну ИКТ и другу опрему у истраживању,

обради података и приказу резултата;• наведе, упореди и објасни по којим особинама се жива

бића разликују од неживог;• на основу посматрања аргументује да је нешто живо,

односно неживо;• објасни шта нашу планету чини толико посебном да на

њој може да се одвија живот.

Образовни стандарди БИ.1.1.1, БИ.1.6.1, БИ.2.6.1.

Облици наставног рада и системи учења

– облици рада: идивидуални, рад у пару или мањој групи, фронтални (цело одељење)

– системи учења: смислено, логичко, интерактивно – врста наставе: тимска, програмирана, информатич-

ко-развијајућа

Наставне методе – вербално-текстуалне: усмено излагање – монолог и дијалог, рад на тексту, разговор, писање

Наставна средства уџбеник Биологија 5, стр. 24–32, обогаћени ПДФ, дигитални уџбеник, табла, рачунар, пројектор.

Наставни објекат учионица/биолошки кабинетКорелација са истим или другим предметима

српски језик, географија

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це

Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео-град, 2018.

Напомене:

Пронађите неколико фотографија различитих природних станишта из вашег непосредног окружења за постављање питања и примену научног метода користећи се шемом протокола.Код домаћег задатка БИО ЛАБ, стр. 30, применити научни метод, сваком ученику одредити врсту семена. Радни листић 2 може се дати као домаћи задатак.

Page 25: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

99

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

123

123

123

123

123

Видео

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Галерија слика

Page 26: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

100

Сценарио наставног рада

Уводни део (10 минута)

Активности наставника:Започети час разговором о живој и неживој природи користећи се ученичким знањима и искуствима из претходних разреда (Свет око нас), а потом затражити од ученика да попуне празна поља у табели ПОДСЕТИ СЕ, стр. 26.

Активности ученика: Одговарају на постављена питања попуњавањем празних поља у табели.

123

123

123

123

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 27: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

101

Главни део (25 минута)

Истицање циља часа: Истаћи да је природа све што нас окружује, а појављује се у два основна облика: живом и неживом. Живу природу чине сва жива бића која имају одређене заједничке особине по којима се разликују од неживе природе.

Активности наставника:Порекло и разноврсност живота: Порекло и разноврсност живота, стр. 24-25: са ученицима анализирати слику и текст, а затим поставити питање/-а:1. Које заједничке особине живих бића поседују копривине гриње и цвет на

коме се налазе?2. Како копривине гриње могу да утичу на развој науке и технологије?

Решења:1. Ћелијска грађа, дисање, исхрана, размножавање, раст и развиће...2. Сазнања о њима користе се већ у медицини, али и у другим областима, нпр. у

аутомобилској или авионској индустрији. – БИОФОКУС, стр. 26: са ученицима анализирати слику, а затим поставити питања из уџбеника.

Решења:• камење и стење• биљке (маховине, трава), дивокозе

Жива и нежива природа.

123

Жива и нежива природа.

Са ученицима водити разговор:• по чему се жива природа разликује од неживе; • како можемо да закључимо да је нешто живо, односно неживо;• цвет руже на стаблу је жив, а да ли је жив и када стоји неко време у води

након што смо га убрали; како би тако нешто дефинисали као неживо или као мртво; да ли нешто живо може постати неживо или обрнуто;

• користити БИОФОКУС и ПРИМЕР на страни 27, а потом замолити ученике да одговоре на питања РАЗУМЕШ ЛИ? која су на истој страници.

Решења: 1. Раст и развиће, размножавање, надражљивост.2. в) Шљунковиту подлогу, г) Осунчано место. 3. 3. Камуфлажа.

Page 28: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

102

С ученицима водити разговор:• које су особине живих бића;

123

Које су особине живих бића?

• због чега је дефинисање живота веома тежак и озбиљан задатак (научне вештине – иконица, и креативна биологија – иконица на стр. 29).

Решења:1. Размножавање, кретање.2. ДА.3. Размножавање.

Са ученицима водити разговор:• по чему се наша планета издваја од других и зашто су на њој услови погодни

за живот;• поделите ученицима фотографије станишта. Нека сваки пар осмисли по једно

питање које би биолог поставио током истраживања тог станишта. Питање нека запишу у свеску;

• објаснити због чега је у науци важно да се прате одређена упутства прили-ком посматрања или извођења огледа – примена научног метода и шеме протокола.

Активности ученика (индивидуални рад или рад у пару):• слушају, бележе и активно учествују, анализирају, читају и проналазе одго-

воре у уџбенику (рад на тексту – Пример) попуњавајући захтеве (стр. 26-32), одговарају на питања и дискутују (Шта мислиш... – иконица, стр. 27, 28 и 31);

• читају одговоре из уџбеника које су претходно попунили (стр. 26-31).

Завршни део часа (10 минута)

Активности наставника и ученика• рекапитулација и самоевалуација наставне јединице кроз одговарање на

питања Провери своје знање на стр. 31-32;

123

Провери своје знање.

• поделити ученицима радни листић 1.

Домаћи задаци:Давање упутства за домаћи рад: • БИОЛОГИЈА ОНЛАЈН: стр. 28, стр. 32

Page 29: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

103

• Искористити питање које су ученици записали у свеску да примене научни метод користећи шему протокола.

• БИОЛАБ Примени научни метод: стр. 30; презентацију овог истраживања треба представити на часу утврђивања (тј. за недељу дана).

• За следећи час донети: безбојну пластичну флашу од 1,5 l, фломастер и маказе.

Изглед табле

ЖИВА И НЕЖИВА ПРИРОДАОсобине живих бића:• организација —> једна или више ћелија• покретљивост• надражљивост• дисање• исхрана• излучивање• раст и развиће• размножавање • одржавање унутрашње равнотеже• променљивост

Домаћи:• Биологија онлајн: стр. 28, стр. 32• Искористе питање које сте записали у свеску да примените научни метод

користећи шему протокола.• БИОЛАБ: Примени научни метод на стр. 30; презентацију овог истражи-

вања треба представити на часу утврђивања (тј. за недељу дана).• За следећи час донети: безбојну пластичну флашу од 1,5 l, фломастер и

маказе.

КЉУЧНА РЕЧ: жива природа, нежива природа

Page 30: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

104

Радни листић 1 (одштампати или нацртати на табли)Изабери једну животињу из непосредног окружења. Проучи њене особине, а затим попуни празна места у шеми.

Подвуци оне особине коју ова животиња дели са храстом или маслачком.

организам припада живом јер...

грађен је од:

расте и развија се

храни се

дише креће се

размножава се

излучује

реагује на промене јер

Page 31: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

105

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа:

Наставни предмет: Биологија Датум реализације:

Разред: V/ Аутор/реализатор:

ЧАС 5Наставна тема: Порекло и разноврсност живота

Наставна јединица: Практична примена знања

Тип часа: обрада

Трајање часа: 45 минута

Циљ часа:Оспособљавање ученика/-ца за рад у природи. Оспо-собљавање учника/-ца да самостално направе и користе лупу у посматрању живих бића.

Кључне речи лупа

Очекивани исходи

Ученик/-ца ће бити у стању да:• направи једноставну лупу и користи је у проучавању

живог света,• изабере одређену опрему коју ће користити у истражи-

вању,• води рачуна о безбедности током истраживања,• користи доступну ИКТ у истраживању, обради података и

приказу резултата.

Образовни стандарди БИ.1.6.1, БИ.1.6.3, БИ.2.6.1, БИ.2.6.3.

Облици наставног рада и системи учења

– облици рада: идивидуални, фронтални (цело одељење)– системи учења: практично-смислено– врста наставе: практична, програмирана, информатич-

ко-развијајућа

Наставне методе– вербално-текстуалне: усмено излагање – монолог и

дијалог, рад на тексту, разговор, писање– метода практичног рада: активности

Наставна средства

уџбеник Биологија 5, стр. 33–38, обогаћени ПДФ, дигитални уџбеник, табла, рачунар, пројектор; објекти за посматрање (лист или цвет, кора стабла, семена, перо птице, крило инсекта, љуске од кромпира или јаја, опиљци од оловке, новински папир, конац, вуница, зрнца песка, шећера, соли...), флаша воде од 1,5 l; оловка, свеска, лењир, без-бојна пластична флаша од 1,5 l, маказе, фломастер, модел ранца са стране 167.

Наставни објекат учионица / биолошки кабинетКорелација са истим или другим предметима

српски језик, историја, географија

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це

Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео-град, 2018.

Напомене:

Page 32: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

106

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Задатак

Задатак

Задатак

123

123

123

123

123

Задатак

Задатак

Page 33: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

107

Сценарио наставног рада

Уводни део часа (10 минута)

Проверити да ли су ученици урадили домаће задатке и да ли су донели: безбојну пластичну флашу, фломастер и маказе.

Мотивација- Започети час разговором о:• прибору који је потребан за истраживање у природи; • границама онога што се може видети голим оком и о лупи као уређају за уве-

личавање који може помоћи да се прошире те границе.

Главни део часа (25 минута)

Истицање циља часа: Истаћи да је за посматрање живих бића, појава и процеса у природи потребна одговарајућа опрема у зависности од предмета истражи-вања. Истаћи да у ту опрему спада лупа као уређај којим се неки објекат може увеличати од два до двадесет пута. Истаћи како се одређује величина посматра-ног објекта под лупом и како се рукује лупом.

Активности наставника:БИОФОКУС, стр. 33: С ученицима/-цама анализирати слику, а затим поставити питања из уџбеника.

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Задатак

Задатак

123

123

Page 34: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

108

Решења (стр. 33): • Лупа се састоји из: увеличавајућег стакла уоквиреног рамом и дршке. • Објекат под лупом био је увеличан два или више пута.

123

Из којих се делова лупа састоји?

Са ученицима водити разговор: • када људи обично користе лупу,• како лупа помаже часовничарима, јувелирима, текстилним инжењерима,

геолозима, штампарима... у обављању њихових делатности,• који други уређаји за увеличавање објеката помажу људима да боље виде

одређене објекте,• продискутовати (шта мислиш...), а потом урадити задатак биомат на стр. 34.

Замолити ученике/-це да након израчунавања величине нацртају жабље око на предвиђеном месту у уџбенику.

Решење (стр. 34):Природна величина жабљег ока је: 3 mm. • помоћи ученицима/-цама да израде једноставне лупе од пластичне флаше

креативна биологија на стр. 35 и одговоре на питања на стр. 36.

Решења (стр. 35-36):• Одговор ће зависити од посматраног објекта (може бити глатка, рапава...) • Одговор ће зависити од посматраног објекта.1. По правилу, увеличање лупе обележено је на дршци.2. Не. Захваљујући помагалима за увеличање, можемо видети одређене детаље

на површини живих бића или њихових делова тела.3. Занимања: сајџија, јувелир, геолог, филателиста, текстилни радник, радник у

штампарији, медицини – лекар (дерматолог) који испитује младеже на кожи...4. Вода служи као увеличавајуће стакло (сочиво).5. Дужина буве при увеличању лупе од 7x је 24,5 mm.

123

Лупа

Активности ученика (индивидуални рад или рад у пару):• слушају, бележе и активно учествују, анализирају, читају, рачунају и цртају

(рад на тексту – биомат) и попуњавају захтеве из уџбеника (стр. 33-38), одго-варају на питања и дискутују.

Page 35: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

109

Завршни део часа (10 минута)

Активности наставника и ученикарекапитулација и самоевалуација наставне јединице кроз:• прављење шеме усвојеног садржаја као једне од техника учења (радни лис-

тић 1, који се може допунити и код куће),• одговарање на питања на стр. 38. (Решења на стр. 158)

123

Провери своје знање.

Домаћи задаци:Давање упутства за домаћи рад: • ЗАДАТАК: стр. 36, • БИОЛАБ: стр. 37.

Изглед табле

ПРАКТИЧНА ПРИМЕНА ЗНАЊА

Лупа • најједноставнији уређај за увеличавање• састоји се из увеличавајућег стакла уоквиреног рамом и дршке• може да увеличава од два до двадесет пута (2-20x)

увеличање лупеВеличина посматраног објекта под лупом =

стварна величина објекта

Домаћи: ЗАДАТАК: стр. 36, БИОЛАБ: стр. 37.

КЉУЧНА РЕЧ: лупа

Page 36: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

110

Радни листић 1.

ЛУПА

Шта је лупа?

Порекло речи!

Како се израчунава величина посматраног објекта под лупом?

Где се све користи лупа?

Мој пример: под лупом сам посматрао/-ла...

Page 37: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

111

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа:

Наставни предмет: Биологија Датум реализације:

Разред: V/ Аутор/реализатор:

ЧАС 6Наставна тема: Порекло и разноврсност живота

Наставна јединица: Утврђивање

Тип часа: утврђивање

Трајање часа: 45 минута

Циљ часа: Продубљивање и утврђивање стечених знања код ученика (жива и нежива природа, практична примена знања).

Кључне речи лупа

Очекивани исходиУченик/-ца ће бити у стању да:• разликује живу од неживе природе,• наброји и разликује особине живих бића.

Образовни стандарди БИ.1.6.1, БИ.1.6.3, БИ.2.6.1, БИ.2.6.3.

Облици наставног рада и системи учења

– облици рада: идивидуални, фронтални (цело одељење)– системи учења: смислено– врста наставе: програмирана, информатичко-раз-

вијајућа

Наставне методе – вербално-текстуалне: усмено излагање – монолог и дијалог, рад на тексту, разговор, писање

Наставна средства уџбеник Биологија 5, стр. 24–38, обогаћени ПДФ, дигитални уџбеник, табла, рачунар, пројектор; радни листићи 1 и 2 (сваки радни листић је за пар ученика који своје одговоре уписују у свеску), оловка, свеска

Наставни објекат учионица/биолошки кабинетКорелација са истим или другим предметима

/

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це

Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео-град, 2018.

Напомене:

Page 38: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

112

Сценарио наставног рада

Уводни део (20 минута)

МотивацијаПроверити да ли су ученици/-це урадили домаће задатке (ЗАДАТАК на стр. 36 и БИОЛАБ на стр. 37). Ученици/-це читају решења задатака из свеске, показују „спаковане“ ранчеве образлажући сваки део опреме и презентују резултате истраживања БИОЛАБ са стране 30.

Главни део (20 минута)

Истицање циља часа: Истаћи да је час утврђивања знања и стицања умећа / један од облика провере разумевања и усвојености знања о особинама живих бића / по чему се наша планета издваја од других и како се лупа користи у посма-трању живих бића.

Активности наставника:• дели ученицима радне листиће / одговара на могућа питања ученика

Активности ученика (индивидуални рад):• слушају и активно учествују, анализирају, пишу, одговарају на питања на јасан

и прецизан начин и дискутују • читају одговоре

Завршни део (5 минута)

Активности наставника • рекапитулација и самоевалуација наставне јединице • оцењивање ученика

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 39: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

113

Изглед табле

УТВРЂИВАЊЕ – ЖИВА И НЕЖИВА ПРИРОДА

Радни листић 1.Упореди и одредиЗамисли да радиш на броду за истраживање највећих океанских дубина. Једнога дана, дизалицом си извукао/-ла на палубу брода два округла објекта, једнаке масе и величине, па чак и боје, али не и тврдоће. Коју опрему би користио/-ла приликом истраживања ова два објекта, да би на крају закључио/-ла да један од њих припада живој природи, а други неживој?

Које особине мора да поседује истраживани објекат да би га сврстао/-ла у живо?

Која питања би требало новинар да постави научнику како би добио одговор да је објекат живо биће?____________________________________________________________________

Решења: 1. За истраживање ова два објекта користио/-ла бих рукавице, наочаре, пин-

цету, лупу, вагу, лењир...2. У овом случају истраживани објекат мора бити грађен од једне или више

ћелија, да дише, да реагује на промене у унутрашњој и спољашњој среди-ни, да се креће, да избацује супстанце и вишак воде у спољашњу средину.

3. Новинар може поставити питања: Да ли објекат поседује ћелијску органи-зацију, да ли дише и користи храну за добијање енергије.

Page 40: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

114

Изглед табле

УТВРЂИВАЊЕ – ЖИВА И НЕЖИВА ПРИРОДА

Радни листић 2.1. Упореди овцу и аутомобил, а затим попуни Венов дијаграм тако што ћеш

на одређена места уписати одговарајућа слова: А - поседује ћелијску ор-ганизацију; Б - креће се; В - реагује на промене из спољашње и унутрашње средине; Г - дише; Д - користи храну за добијање енергије; Ђ - размножава се; Е - избацује непотребне супстанце; Ж - расте и развија се; З - одржава унутрашњу равнотежу.

Решења: Аутомобил: Овца: А, Б, Г, Д, Ђ, Ж, З Заједничке особине: Б, Е

2. Дато је неколико изјавних реченица. Које особине живих бића препознајеш код наведених примера?

а) После 21. дана лежања на јајима, кокошка је излегла десет пилића.

a)

б) Змија је уловила жабу. б)

в) Дрво липе израсло је пола метра током само једне године.

в)

г) Пас је уздигао њушку у правцу непознатог мириса.

г)

д) Један од предака афричког слона, рунасти мамут, живео је на прос-тору Србије.

д)

Решења:а) Размножавање б) Исхрана в) Раст и развиће г) Надражљивост д) Променљивост

Page 41: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

115

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа:

Наставни предмет: Биологија Датум реализације:

Разред: V/ Аутор/реализатор:

ЧАС 7Наставна тема: Порекло и разноврсност живота

Наставна јединица: Ћелија – облик, величина, грађа, функција

Тип часа: Обрада

Трајање часа: 45 минута

Циљ часа:Оспособљавање ученика/-ца да уочи да је ћелија основа јединица грађе и функције живих бића (једноћелијски и вишећелијски организми) и да разликује грађу бактеријске и животињске ћелије.

Кључне речићелија, једноћелијски организам, вишећелијски организам, ћелијска мембрана, цитоплазма, ћелијске органеле, једро, наследни материјал.

Очекивани исходи

Ученик/-ца ће бити у стању да:• објасни шта је ћелија;• групише жива бића према њиховим заједничким особи-

нама (једноћелијски и вишећелијски);• именује основне делове ћелије (бактеријске и живо-

тињске) и објасни њихове улоге.

Образовни стандарди БИ.1.1.1, БИ.1.2.1.

Облици наставног рада и системи учења

– облици рада: фронтални (цело одељење), индивидуални рад

– системи учења: практично-смислено, логичко– врста наставе: информационо-илустративна, програми-

рана, информатичко-развијајућа

Наставне методе– вербално-текстуалне: (усмено излагање – монолог и

дијалог) – илустративна: (шемом)

Наставна средства уџбеник Биологија 5, стр. 39–45, обогаћени ПДФ, дигитални уџбеник, табла, рачунар, пројектор, презентација Ћелија, видео–запис, свеска и оловка

Наставни објекат учионица / биолошки кабинетКорелација са истим или другим предметима

математика, српски језик

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це

Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео-град, 2018.

Напомене:

Page 42: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

116

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Задатак

Задатак

Линк

123

123

123

123

Задатак

Задатак

Линк

Линк

123 Задатак

Видео

Видео

Page 43: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

117

Сценарио наставног рада

Уводни део часа (5 минута)

Активности наставникаСа пар питања проверити у којој су мери ученици усвојили и разумели претход-ни наставни садржај: • По чему се разликује жива природа од неживе. Наведи примере.• Шта је живим бићима неопходно за живот?

Активности ученика: Одговарају на питања.

Главни део часа (30 минута)

Истицање циља часа: Истаћи да је ћелија основна јединица грађе свих живих бића и да се организми могу поделити на једноћелијске и вишећелијске. Истаћи да се ћелије међусобно разликују према облику, величини, грађи и функцији.

Активности наставникаБИОФОКУС стр. 39: Са ученицима анализирати слику, а затим поставити питања из уџбеника.

123

123

123

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Задатак

Задатак

Задатак

Додатни садржај

Линк

Page 44: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

118

Решења (стр. 39):• а) око 150.000• Да су ћелије микроскопске величине – невидљиве голим оком.• Да, нпр. ћелије лимуна или поморанџе.

123

Колико ћелија може да стане на врх шиваће игле?

Да ли постоје ћелије које могу да се виде голим оком?

Ћелије

Са ученицима водити разговор: • питати ученике/-це како би повезали порекло речи cella – мала соба са ће-

лијом порекло речи (стр. 39), • објаснити основну грађу и функције ћелије показујући презентацију Ћелија и

видео-запис,• скренути пажњу на разлике између једноћелијских и вишећелијских органи-

зама и на разлике између бактеријске и животињске ћелије,• анализирати величине ћелија и њихов број код вишећелијског организма

(човека) на примеру БИОМАТ (стр. 40).

Решење (стр. 40):150.000 x 17.000 cm2 = 2.550.000.000 ћелија

123

Биомат

• објаснити облик и величину ћелија тражећи од ученика да анализирају црте-же ћелија, а потом одговоре на захтеве БИОФОКУС (стр. 40).

Решење (стр 40): • лоптастог облика, • највећа ћелија (јајна ћелија) и ћелија с бичем (сперматозоид).

123

Анализа цртежа ћелија

Највећа ћелија (Largest egg from a bird).

• објаснити грађу ћелија користећи примере бактеријске и животињске ћелије;

• питати ученике/-це како би повезали порекло речи organellа – „мали орган“ са органима у човековом телу (стр. 42); с ученицима/-цама анализирати слике ћелија (стр. 42), а затим их замолити да попуне табелу БИОФОКУС (стр. 43).

Page 45: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

119

Решење: Први ред: +, +, -, +, -Други ред: +, +, +, +, +

123

Анализа цртежа ћелија

• дати упутство за прављење једноставног модела ћелије користећи схему са стране 169. КРЕАТИВНА БИОЛОГИЈА (стр. 44).

Креативна биологија

Активности ученика (индивидуални рад или рад у пару)• слушају, бележе и активно учествују, посматрају, анализирају, рачунају и по-

пуњавају захтеве из уџбеника (стр. 39-44).

Завршни део часа (10 минута)

Активности наставника и ученика• рекапитулација и самоевалуација наставне јединице кроз питања на стр. 45 и

прављење шеме лекције (радни листић 1).

123

Провери своје знање.

Домаћи задациДавање упутства за домаћи рад: • ЗАДАТАК: стр. 40, • КРЕАТИВНА БИОЛОГИЈА: стр. 44, • РАЗУМЕШ ЛИ?: стр. 44,• БИОЛОГИЈА ОНЛАЈН: стр. 42.

Page 46: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

120

Изглед табле

ЋЕЛИЈА - ОБЛИК, ВЕЛИЧИНА, ГРАЂА, ФУНКЦИЈА

Величина ћелије - микроскопских величина

облик и величина ћелије зависе од положаја и улоге у организмуОблик ћелије -

округле, плочасте, цилиндричне, звездасте

Грађа ћелије• ћелијска мембрана• цитоплазма• ћелијске органеле• једро/наследни материјал

Домаћи:ЗАДАТАК: стр. 40, КРЕАТИВНА БИОЛОГИЈА: стр. 44, РАЗУМЕШ ЛИ?: стр. 44,БИОЛОГИЈА ОНЛАЈН: стр. 42.

КЉУЧНА РЕЧ: ћелија, једноћелијски организам, вишећелијски орга-низам, ћелијска мембрана, цитоплазма, ћелијске органеле, једро, наследни материјал

Page 47: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

121

Радни листић 1.

ЋЕЛИЈА

Шта је ћелија?

Порекло речи:

Ћелијска грађа:

Облик и величина:

Примери ћелија у људском телу:

Page 48: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

122

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа:

Наставни предмет: Биологија Датум реализације:

Разред: V/ Аутор/реализатор:

ЧАС 8Наставна тема: Порекло и разноврсност живота

Наставна јединица: Посматрање ћелија под лупом

Тип часа: Вежба

Трајање часа: 45 минута

Циљ часа:Оспособљавање ученика да уочи облик и величину ћелија на природном материјалу. Оспособљавање ученика/-ца да уочи значај ћелијске мембране.

Кључне речи ћелија, ћелијска мембрана, цитоплазма

Очекивани исходи

Ученик/-ца ће бити у стању да:• анализира и закључи значај ћелијске мембране;• уочи и разликује ћелије под лупом;• истражи особине ћелија према упутству наставника во-

дећи рачуна о безбедности током рада;• једноставним цртежом прикаже биолошке објекте које

посматра и истражује и означава кључне детаље;

Образовни стандарди БИ.1.2.1, БИ.1.6.1, БИ.2.6.3, БИ.3.6.1, БИ.3.6.2.

Облици наставног рада и системи учења

– облици рада: фронтални (цело одељење), индивидуални рад

– системи учења: практично-смислено, логичко– врста наставе: егземпларна, програмирана, информа-

тичко-развијајућа

Наставне методе

– вербално-текстуалне: (усмено излагање – монолог и дијалог)

– демонстративна– практична

Наставна средства

уџбеник Биологија 5, стр. 39–45, обогаћени ПДФ, дигитал-ни уџбеник, табла, рачунар, пројектор; стаклени левак, стаклена чаша која је шира од стакленог левка, веће парче целофана, већа гумица за тегле, шећер, фломастер, маказе, природни материјал: плод лимуна, поморанџе, грејпфрута, лубенице, оловка, свеска, лупа

Наставни објекат учионица / биолошки кабинетКорелација са истим или другим предметима

математика, српски језик

Обавезна и додатна литература и остали извори података за ученике/це и наставнике/це

Гордана Субаков Симић, Марина Дрндарски, Биологија 5, уџбеник за пети разред основне школе (1. део), Логос, Бео-град, 2018.

Напомене:

Page 49: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

123

ПРИКАЗ МУЛТИМЕДИЈАЛНИХ САДРЖАЈА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

123

123

123

123

123

123

123

123

Задатак

Линк

Линк

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Задатак

Додатни садржај

Линк

Линк

Page 50: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

124

Сценарио наставног рада

Уводни део часа (10 минута)

Мотивација:Заједно са ученицима поставити изложбу ћелија које су ученици направили.

Активност наставника:поставља питање Шта мислиш... (стр. 44) и разговара са ученицима, као и о до-датним информацијама које су ученици пронашли о ћелији користећи интернет или друге изворе знања.

Активности ученика: Представљају резултате истраживања – одговор на задатак на стр. 40 (највеће и најмање јаје птица у односу на кокошије).

Главни део часа (30 минута)Истицање циља часа: Истаћи да се основне особине ћелије (облик и величи-на) могу посматрати под лупом, а функције ћелијске мембране демонстрирати огледом.

Активности наставника• задаје ученицима задатак да помоћу лупе уоче ћелије на природном мате-

ријалу, а потом да их нацртају и одговоре на питања на стр. 41 БИОФОКУС и одговоре на задатак упоређујући ћелије.

Решења:1. Ћелије се јасно препознају; дугуљастог су облика, сочне...2. Да3. Не

Биолаб – Уочавање ћелија поморанџе

123

Које ћелије још можеш да видиш голим оком?

Задатак

МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Page 51: ШкоШклаД тД уДм ЧАС 1logos-edu.rs/_files/file/content/2015/1120-logosbiologi... · 2018-08-20 · Уводни део часа (15 минута) Планиране

125

Решење:Ћелије грејпфрута и лубенице знатно су веће од ћелија лимуна.• док ученици раде, наставник припрема оглед којим ће демонстрирати по-

лупропустљивост ћелијске мембране БИОЛАБ стр. 43. • демонстрира полупропустљивост ћелијске мембране и објашњава резултат

огледа. • задаје ученицима да одговоре на питања на стр. 44.

Решења:1. Целофан се понаша као ћелијска мембрана. Пропушта воду, али не и шећер.2. По полупропустљивости.3. Садржај левка: унутрашњост ћелије (цитоплазму с органелама), а чаша с во-

дом: међућелијски простор/спољашња средина.

Биолаб – Полупропустљивост ћелијске мембране.

Активности ученика (индивидуални рад или рад у пару)слушају, бележе и посматрају, цртају, одговарају на питања из уџбеника.

Завршни део часа (5 минута)

Активности наставника и ученикарекапитулација и самоевалуација наставне јединице кроз одговоре ученика.

Домаћи задациИзглед табле

ВЕЖБА: ПОСМАТРАЊЕ ЋЕЛИЈА ПОД ЛУПОМ

КЉУЧНА РЕЧ: ћелија, ћелијска мембрана, цитоплазма