17
4 2 5 1 0011 0010 1010 1101 0001 0100 1011 Урок по математика за V клас Урок по математика за V клас Изготвил: Мария Костова СДК – Математика Тип на училището: СОУ, ОУ Форма на обучение : Задължителна подготовка. Дидактически материали, използвани в проекта: 1.Учебник Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.Тонова С.Матакиева - 5 клас Просвета, София 2.Учебни помагала: Тетрадка № 2 Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т. Тонова С. Матакиева, Книга за учителя по математика - 5. клас, Просвета, София КУРСОВ ПРОЕКТ

Урок по математика за V клас

  • Upload
    mali

  • View
    294

  • Download
    4

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Урок по математика за V клас. КУРСОВ ПРОЕКТ. Изготвил: Мария Костова СДК – Математика Тип на училището: СОУ, ОУ Форма на обучение : Задължителна подготовка. Дидактически материали, използвани в проекта: 1.Учебник Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.Тонова С.Матакиева - 5 клас Просвета, София - PowerPoint PPT Presentation

Citation preview

Page 1: Урок по математика за V клас

42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011

Урок по математика за V класУрок по математика за V клас

Изготвил: Мария Костова СДК – МатематикаТип на училището: СОУ, ОУФорма на обучение : Задължителна подготовка.

Дидактически материали, използвани в проекта:

1.Учебник Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т.Тонова С.Матакиева - 5 клас Просвета, София

2.Учебни помагала: Тетрадка № 2 Ст. Петкова, Ю. Нинова, Т. Тонова С. Матакиева, Книга за учителя по математика - 5. клас, Просвета, София

КУРСОВ ПРОЕКТ

Page 2: Урок по математика за V клас

42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011

Тема: Лице на правоъгълен триъгълник

Вид на урока: Урок за нови знания, продължителност 40 мин.

Цели на урока: Извеждане на формула за лице на правоъгълен триъгълник.

Опорни знания и умения :

До този момент са въведени и усвоени следните знания и умения, които ще бъдат използувани в урока:Знае формулите за лице на правоъгълник и квадрат и умее да ги прилага.Знае мерните еденици за лице.Умее да преминава от основните мерните еденици за лице към техни кратни или подразделения.Знае елементите на правоъгълен и равнобедрен триъгълник.Умее да разпознава видовете триъгилници според ъглите и страните.

Цел на урока :

В резултат на обучението ученикът трябва да:Знае и прилага формулата за лице на правоъгълен триъгълник във вида:

:S= (a.b):2 Умее да решава задачи от лице на правоъгълен триъгълник.Да изгради навици за доказателствено матаматическо мислене.Да развие наблюдателност, въображение, концентрация на мисленето, памет.

Page 3: Урок по математика за V клас

42510011 0010 1010 1101 0001 0100 1011

Основни понятия: Равнолицеви фигури.Очаквани резултати: Учникът трябва да: Знае и прилага формулата за лице на правоъгълен триъгълник във вида: S= (a.b):2 Умее да решава задачи от лице на правоъгълен триъгълник.Методи и похвати: Беседа, демонстрация, упражнение.Дидактични материали:табла, макет.Средства за учителя: учебник, учебна тетрадка, книга на учителя, ДОИ, допълнителна литература.

Ход на урока:.

Page 4: Урок по математика за V клас

4251

0011 0010 1010 1101 0001 0100 1011

стр.88.Задача 1.. Допълнителен въпрос:

Определете вида на триъгълниците спрямо ъглите и спрямо страните.

а)б)

в)

г)д)

Page 5: Урок по математика за V клас

Припомняне елементите на триъгълниккато го начертавам на дъската и

съответно учениците в тетрадката

Върхове : А, В и С

А

В

С

Ъгли: САВ, АВС, ВСА

или А, В, С

или α, β, γ

• За означаване на триъгълник използваме знака

∆АВС – чете се триъгълник АВС

α

β

γ

Page 6: Урок по математика за V клас

Зад.2.

a

b c

Хипотенуза – страната, която лежи срещу правият ъгъл – c

Катети – страните, които образуват правият ъгъл – a и b

Page 7: Урок по математика за V клас

Проверка на дом. работа- стр. 87/ зад.5

След като сте начертали Δ и измерили страните му, колоко (см) е дължината на АС?-

Page 8: Урок по математика за V клас

С лица на кои геометрични фигури сте се запознали до 4-ти клас?

Работа по групи:- І група –/нечет. номера/- Да се начертае на програмата Paint правоъгълник ACBD с размери 15 см и 8 см и неговия диагонал АВ

- ІІ група на работния лист начертайте правоъгълник ACBD и неговия диагонал АВ. Пресметне лицето му, като измери дължините на страните и разреже по диагонала

A C

BD

Page 9: Урок по математика за V клас

Лице на правоъгълен триъгълник

Даден е правоъгълник ACBD Лице на правоъгълник

S = a. b АВ - диагонал От диагонала правоъгълника

се раздела на два еднакви триъгълника

лице на правоъгълния триъгълник

S = (a. b):2 a

b

A C

BD

a

b

a

b

a

b

Page 10: Урок по математика за V клас

Стр.88/зад.6 в)

Дадено:∆ABC

а=0,6m

b=1m 4dm

Намерете: S=?

А

90°

B

C

a b

Решение:

а=0,6m =6 dm

b=1m 4 dm =14 dm

S= (a. b):2 S= (6.14):2=84:2= 42 кв. dm

Page 11: Урок по математика за V клас

Стр.89/зад.8 б

Дадено:∆ABC

b = 12 mS= 144 кв.mНамерете: a =?

А

90°

B

a b

Решение:S= (a.b):2

144 =(12.а) :2 12.а = 144. 2

12.а =288

а =288:12=24 m

С

Page 12: Урок по математика за V клас

Отново работа по групи:

- ІІ група –/чет. номера/- Да се начертае на програмата Paint квадрат ACBD с размер на страната 10 и неговия диагонал АВ

- І група на работния лист начертайте квадрат ACBD и неговия диагонал АВ

A C

BD

Page 13: Урок по математика за V клас

Лице на равнобедрен правоъгълен триъгълник

Даден е квадрата ACBD Лице на квадрат е

S = a . а АВ - диагонал От диагонала квадрата се

раздела на два еднакви равнобедрени триъгълника

Лице на равнобедрен правоъгълен триъгълник е

S = (a . а):2

aA C

BD

a

а

Page 14: Урок по математика за V клас

стр.89/ зад. 8 а)

Дадено: правоъгълен

равнобедрен ∆ABC ; а= 4,2 cm – катет

Намерете: лицето

S ∆ABC = ?

Решение:

S = a . а

S = (4,2 . 4,2):2

S =17,64 :2

S =8,82 кв.cm

А В

С

а

а

Page 15: Урок по математика за V клас

стр.88/ 6 от задачи

Дадено:правоъгълен равнобедрен ∆ABC S ∆ABC = 24,5 кв.cmНамерете: катет му а=?

А В

С

Решение: S = a . а

24,5 = (а . а):224,5 .2 = а . а

49 = а . аа = 7 cm

Page 16: Урок по математика за V клас

Стр.89/зад.7 Намерете лицето на показаната фигура.

Решение:

Фигурата се разглежда като две геом. фигури правоъгълник АЕСД и ∆ ВЕС.

аb

а

b

d

Е

За АЕСД

S= a. b

S= 1,3.3,5

S=10,85 кв.см

За ∆ ВЕС

d=4,5-1,3=3,2 см

S ∆ = (a .d):2

S ∆ = (3,5.3,2):2

S ∆ =11,20:2

S ∆ =5,60 кв.см

S=10,85 кв.см + 5,60 кв.см =16,45 кв.см

Page 17: Урок по математика за V клас

Дом. Работа: стр. 88/зад.6а), 7а) стр. 89/ зад.5 и 8 І фигура

Благодаря за вниманието!