0 0 0proiect de Lectie Cultura Si Civilizatia Romana

Embed Size (px)

Citation preview

Proiect de lecie

Proiect de lecieData: 09.02.2013Clasa: a V-a Unitatea de nvmnt: Gimnaziul DrujbaProfesor: Cebotaru ElenaTema: Roma Antic

Lecia: Cultura i civilizaia roman

Tipul leciei: mixt

Competene specifice:

Manifestarea atitudinii fa de impactul evenimentelor istorice asupra societii Aprecierea critica i obiectiv a situaiilor, faptelor i proceselor istorice

Obiectivele operaionale: La sfritul leciei, elevii:

1) S opereze corect cu termenii: art, arhitectur, pictur, sculptur, mozaicuri, fresc;

2) S descopere importana pe care o avea limba latin n Antichitate;

3) S determine realizrile cele mai importante ale nvmntului;

4) S descrie tipuri de construcii romane;

5) S indice filozofii i scriitorii romani din Antichitate;

Strategii didactice:

Metode i procedee: Expunerea, diagrama Venn, discuie dirijat, problematizarea, nvarea reciproc, conversaia, explicaia, metoda ,,cubului, joc didactic,,Razele soarelui, clustering .Mijloace didactice: manualul colar ,,Istoria clasa a V-a, postere, dicionare explicative, tabla i creta, harta ,,Dacia roman, atlasul colar6) Forme de lucru: activitate frontal, n grup, individualDesfurarea leciei

Etapele lecieiObiective Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiTimpulStrategii didactice

Metode

i procedeeForme

de

lucruResurse materiale

12345678

O

R

G

M A

O N

M IE Z

N A

T T

O

R

I

CO1 Ordoneaz clasa

Noteaz absenele

Elevul de serviciu raporteaz1 min.

Joc energizant:

Scop: fiecare elev scrie pe raze o domeniile culturElevii noteaz:nvmntscrisul

arta tiina

cultur

arhitectura religia

literatura 2

min,,Razele soarelui Frontal Tabla

E V

O

C

A

R

E

A Propune motto-ul leciei :

,,Un popor fr cultur e un popor uor de manipulat. (Im. Kant) Cum nelegei coninutul motoului?

Ce legtura are moto-ul cu tema nou

Comentnd citatul, elevii i expun opiniile i fac o legtur interdisciplinar2Schimb de opiniiFrontal

Profesorul controleaz tema de acasElevii relateaz i comenteaz materialul pregtit5

12345678

REALIZAREA

SENSULUIREALIZAREA

SENSULUIO3

O5O4O2

Profesorul anun tema leciei: ,,Cultura Romei antice Anun obiectivele leciei.

Profesorul expune succint importana temei

Se lectureaz textul temei noi Se explic de ctre profesor enunurile neclare. Elevii sunt aezai pe 5 grupe.

Cele 5 grupe au contact vizual permanent cu mijloacele didactice folosite. Grupele se alctuiesc pe baza unor cartonae pe care sunt scrise numele Fiecare grup va fi o faet a cubului i va primi sarcinile specifice:

1. nvmntul DESCRIETI cele mai mari realizri ale nvmntului n Roma antic2. Literatura ANALIZATI personalitile ale literaturii romane3. Arhitectura PREZENTAI principalele realizri ale arhitecturii romane4. Scrierea ARGUMENTATI importana pe care o avea limba latin n Antichitate5. Artele plastice APLICATI cunotinele dobndite i identificai principalele realizri n arta6. Cultura COMPARATI trsturile culturii romane cu cele ale culturii grecetiElevii sunt rugai s rspund cerinelor solicitateUltima fa a cubului este lucrat n colaborare de ctre toate grupele. Li se d timp de lucru 3 minute.Prin dezbateri se stabilete dac rspunsurile sunt corecteNoteaz n caiete subiectul leciei.

Elevii lectureaz tema i acord profesorului ntrebri referitor la enunurile neclare

Elevii sunt mprii pe grupe i primesc materialul suplimentarElevilor reformeaz grupele pe baza cartonaelor primite.

Se alege liderul fiecrei grupe.

Fiecare grup va alege o faet a cubului pentru a determina sarcinan colaborare grupele ncearc s rspund cerinelor solicitate de profesor.Elevii urmresc i corecteaz

Cultura Cultura

Roman greac

2

3Expunerea

Analiza imaginii

Lecturare textului

Metoda ,,Cubului

Dezbateri

Expunerea Diagrama Venn

Frontal

Individual

Lucrul

n grup

Frontal

Frontal

Tabla

Manualul

Mapa de lucru

Anexa 1Anexa 2

Anexa 3Anexe

Tabla

R

E

F

L

E

C

I

A

Propun elevilor s expun importana i valoarea culturii Romei antice apoi vor rspunde la ntrebri:

- Enumerai domeniile artei.

- Precizai care sunt tipurile principale de construcii.

- Care au fost principalii reprezentani romani ai filozofiei, literaturii, istoriei.Elevii i expun ideile i le noteaz pe poster Elevii vor rspunde i vor comenta 10minClustering Problema-

tizareaFrontal Anexa4

D

E

B

R

E

F

A

R

E

AProfesorul discut cu elevii despre ce s-a proiectat i cum au participat la realizarea obiectivelor

Cum v-ai simit n timpul activitii n grup sau a prezentrii?

Ce ai schimba dac ai avea posibilitate Elevii rspund folosind informaiile acumulate la lecie

Discuie dirijatFrontal

Extensia Redactai o comunicare la tema ,,ar fi put evitat fi evitat Rzboiul Rece

Noteaz sarcinile n caieteExplicaia

Anexa 1

Anexa 2DomeniulPersonalitateaAniiLucrri

Literatur prozCato cel btrn234-149 . Hr.Despre agricultu

Filozofie Marcus Tulius Cicero 106-43 .Hr.Discursuri

Anexa 3

Panteonul

OraeColiseum

Realizri

ale Termele Forumul arhitecturii lui romane Traian

Palate, arcuri d triumf

Apeductele

Amfiteatre

Anexa 4

Gradele nvmntului

Elementar (primar)

7-11 ani

Mediu

11-15 ani

Superior

15-20 ani

Importana

i valoarea culturii Romei antice