26
Colegiul “Alexandru cel Bun “, Gura Humorului Anul şcolar 2009 - 2010 Profesor ORTENZIA GOTCU PROIECT DE LECŢIE Data:1, 3, 4, 5, 8, 10 martie 2010 Clasa: a XI - a G ( ştiinţe sociale ) Disciplina: Limba şi literatura română Aria curriculară Limbă şi comunicare Manual – Editura Art Unitatea de învăţare: ROMANTISMUL Text suport: Luceafărul de Mihai Eminescu Tipul lecţiei: receptarea şi interpretarea textului liric - 5 ore evaluarea – 1 oră Competenţe generale: 1. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare; 2.4. folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate; 3.3. elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate; Obiective operaţionale: La sfârşitulprimei ore elevii vor fi capabili să: 1. să enunţe sursele folclorice care stau la baza textului eminescian; 2. să identifice asemănările şi deosebirile dintre basmul folosit ca sursă de inspiraţie şi poemul eminescian; 3. să precizeze formele în care sunt asimilate elemente din diferite mitologii; 4. să justifice originalitatea poemului eminescian prin raportare la surse; 5. să preziceze care este structura poemului; 6. să identifice cele două planuri (uman-terestru, universal-cosmic). Bibliografie: 1

0 Proiect de Lectie Grad II Luceafarul

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect didactic

Citation preview

n realitate, le trebuie foarte mult subtilitate comentatorilor pentru a gsi n mitologiile i cosmogoniile tuturor timpurilor arhetipul exact al Luceafrului

Colegiul Alexandru cel Bun , Gura Humorului Anul colar 2009 - 2010 Profesor ORTENZIA GOTCU

PROIECT DE LECIEData:1, 3, 4, 5, 8, 10 martie 2010 Clasa: a XI - a G ( tiine sociale )

Disciplina: Limba i literatura romn

Aria curricular Limb i comunicare

Manual Editura Art

Unitatea de nvare: ROMANTISMULText suport: Luceafrul de Mihai Eminescu

Tipul leciei: receptarea i interpretarea textului liric - 5 ore

evaluarea 1 orCompetene generale:

1. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare;

2.4. folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate;

3.3. elaborarea unei argumentri orale sau scrise pe baza textelor studiate;

Obiective operaionale: La sfritulprimei ore elevii vor fi capabili s:1. s enune sursele folclorice care stau la baza textului eminescian; 2. s identifice asemnrile i deosebirile dintre basmul folosit ca surs de inspiraie i poemul eminescian;3. s precizeze formele n care sunt asimilate elemente din diferite mitologii;4. s justifice originalitatea poemului eminescian prin raportare la surse;5. s preziceze care este structura poemului;6. s identifice cele dou planuri (uman-terestru, universal-cosmic).Bibliografie: G. Clinescu, Opera lui Mihai Eminescu, Chiinu, Editura Hyperion, 1993

Tudor Vianu, Despre stil si art literar, Editura Tineretului, 1965 Vistian Goia, Didactica limbii i a literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002

Alina Pamfil, Limba i literatura romn n gimnaziu Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2003

Constantin Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Iai, Editura Polirom, 1999.

Manual ART, clasa a XI-aI OR surse de inspiraie ale poemului

momente

c.s.t.coninutul lecieistrategii didacticeevaluare

Activitile elevilor

Forme de org. a nvriiResurse materialeResurse procedurale

Moment organizatoric1Salutul, verificarea prezenei elevilor, scurt conversaie.FrontalCatalogulConversaia

Evocare

O1,O2,O3,O4

4

20

15Reactualizarea unor cunotine-ancor, concepte operaionale: tem, motiv, romantism.

ETAPA COMPREHENSIUNII

Apariia poemului Viena, aprilie 1883 n Almanahul Societii academice social-literare Romnia jun apoi n revista Convorbiri literare.Sursele de inspiraie ale poemului.

Elevii au avut ca tem identificarea surselor de insipaie ale poemului. Pezint pe rnd aceste surse:

1. surse folclorice: Fata din grdina de aur

Miron i frumoasa fr corp

Mitul Zburtorului

Motivul stelei cu noroc

2. surse filosofice: idei din filosofia lui Schopenhauer (se insist pe antinomia om de geniu - om comun)

influenele ale filosofiei lui Kant (teoria timp-spaiu)

elemente din filosofia platonician3. surse mitologice motivul pcatului originar(mitologia cretin);

mitul ngerului czut;

mitul lui Hyperion;

domensiunile plutonic- angelic i uranic- demonic mituri greceti;

elementele cosmogonice din mitologia indian ( Rig-Veda)

mitul orfic

4. surse biografice - propria via ridicat la rangul de simbolCa punct de plecare se folosete urmtorul citat din Perpessicius: orice creaiune liric.....e legat de un eveniment din via. Se discut sensul , evideniindu-se ideea c biografismul excesiv conduce la interpretri eronate.

Se atrage atenia asupra exagerrii prezentate de Brtescu-Voineti care merge pn la a face nite suprapuneri ridicole: Eminescu-Hyperion; Ctlina-Veronica Micle, I.L.Caragiale-Ctlin, Maiorescu-Demiurgul. Luceafrul nu este un poem de circumstan, inspirat de un episod autobiografic, ci unul care se ridic deasupra

T. Vianu vorbete despre mti lirice n Luceafrul eul liric, proiectndu-se n mai multe ipostaze:

Ctlina- omul comun care aspir la un ideal;

Ctlin- omul comun nnobilat prin iubire, brbatul ndrgostit;

Demiurgul- creatorul absolut, fora universal;

Luceafr-Hyperion- geniul

Lectura expresiv a textuluiFrontal

Frontal

Frontal

FrontalManualul

Fiele elevilor

Tabla

Tabla

Conversaie dirijat

Conversaie

Conversaie dirijat

ExerciiulDefinesc conceptelor tem i motiv literar. Exemplificare.

Precizarea trasturilor romantismului (succint)

Noteaz n caiete a titlului leciei i a data apariiei poemului.

Rspund ntrebrii lansate de profesor, n funcie de cunotinele pe care le detin sau de intuiie.

Elevii prezint informaiile care le dein cu privire la sursele de inspiraie ale poemului.

Profesorul corecteaz i completeaz informaiile care sunt notate pe tabl i n caietele elevilor.Prin dialog cu elevii se relev modul n care sunt asimilate aceste elemente n poemul eminescian.Profesorul puncteaz aspectele eseniale i le indic elevilor scrierea lor pe caiet.

Constituirea sensului

O5, O6Constituirea sensului

O5, O65

10

ETAPA INTERPRETRII

Stuctura textului suport:

98 catrene

392 versuri

2 planuri (universal-cosmic i uman-terestru)

Rima: ncruciat

Ritm: iambic

Msura versurilor: 8-7 silabe

Identificarea secvenelor/tablourilor poetice i stabilirea eventualelor relaii dintre ele (opoziie/simetrie)

primul tablou versurile 1 43; al doilea tablou versurile 44 64;

al treilea tablou versurile 65 85;

al patrulea tablou versurile 86 98.Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Fie de lucru

Volume de poezie

Fiele de lucru ale elevilor

Manualul

Conversaie

Problematizare

Conversaie dirijat

Conversaie euristic

Exerciiul

Precizeaz i apoi noteaz n caiete elementele de prozodie identificate.Noteaz n caiete noile informaii.

Profesorul supravegheaz munca elevilor n rezolvarea sarcinilor de lucru.

Reiau lectura textului i identific cele patru secvene poetice.

Identific cuvinte ce aparin cmpului semantic al spaiului cosmic i al spaiului terestru.

Reflecie

O1, O2,O3,O49ETAPA REFLECIEIPoezia este o capodoper a lirismului eminescian, care valorific surse folclorice, filozofice, mitologice i autobiografice.Individual

Caietele elevilorDiscuii urmate de redactareNoteaz observaiile finale n caiete.

Tema pentru acas1Memorai poezia prima parte a poemului. Identificai n prima parte a poemului eminescian teme i motive romantice.Frontal

a II-a OR prezentarea tablourilor I i II Obiective operaionale: 1. s identifice problematica primelor dou pri ale poemului; 2. s identifice elemente ale cadrului terestru i ale cadrului cosmic,

3. s identifice atmosfera tabloului; 4. s precizeze personajele i semnificaia acestora; 5. s precizeze metamorfozele Luceafrului (n primul tablou)momente

c.s.t.coninutul lecieistrategii didacticeevaluare

Activitile elevilor

Forme de org. a nvriiResurse materialeResurse procedurale

Moment organizatoric1Salutul, verificarea prezenei elevilor, scurt conversaie.FrontalCatalogulConversaia

Evocare

O1

4

10Verificarea temei.

Actualizarea informaiilor receptate n ora anterioar (apariia poemului, sursele de inspiraie, structur, elemente de prozodie)ETAPA COMPREHENSIUNII

Recitarea primei pri a poemului Discutarea incipitului poemului

Frontal

Individual

Manualul

Caietele

elevilor

Tabla

Conversaie dirijat

Conversaie

Rspund ntrebrilor lansate de profesor, n funcie de cunotinele pe care le detin.

Un elev recit prima parte a poemului.

Constituirea sensului

O2, O3, O4, O5,

Constituirea sensului

O2, O3, O4, O5, 15

10

ETAPA INTERPRETRII

Interpretarea primului tablou versurile 1 43;

o poveste fantastic de iubire ntre dou fiine aparinnd unor lumi diferite;

cadrul e terestru i cosmic;

atmosfera este grav, solemn;

gesturile sunt ceremonioase, protocolare;

comunicarea este indirect se realizeaz n vis;

fata simbol al omului comun care aspir spre un ideal de fericire, se afl la vrsta delicat cnd poate fi tulburat de zburtor; visul fetei reprezint criza puberal, dorina de realizare prin dragoste, rezolvat mitologic prin motivul zburtorului;

dragostea pentru Luceafr reprezint aspiraia spre absolut; dorina omului comnu de a-i depi condiia, strmt, limitat de muritor;

respingerea Luceafrului refuzul neantului, spaima de nemurire, care pentru om nseamn moarte (sau incapacitatea de a-i depi sfera);

senzaiile de frig i de ardere (ochiul tu m-nghea i privirea ta m arde) revelaii intuitive ale deosebirilor de structur ntre omul comun i geniu (sau semne ale morii);

Luceafrul fiina superioar, geniul;

dragostea pentru fata de mprat aspiraia spre concret (dar n sensul cunoaterii) sau spre o alt form a materiei universale;

metamorfozele Luceafrului ( nger i demon) capacitatea geniului de a-i da alt chip, mai concret, pstrndu-i unitatea contrariilor din care este ntrupat, ca i esena superioar;

hotrrea de a se sacrifica dorina de cunoatere; obiectul cunoaterii fata de mprat devine i obiect al pasiunii omului de geniu, pentru care el vrea s renune la nemurire.

Interpretrea celui de-al doilea tablou versurile 44 64 nceput de idil ntre semeni; cadrul este terestru;

atmosfera este intim, familiar;

gesturile sunt rapide, stereotipe;

comunicare este direct;

Ctlin i Ctlina exponenii individuali ai aceleiai lumi (sau simbolul perechii n plan uman)

lecia lui Ctlin . form de magie erotic (manifestare galant a principiului masculin);

refuzul iniial al Ctlinei reacie de orientare (manifestare a principiului feminin)

nostalgia fa de Luceafr ruptura dintre ideal i real;

acceptarea lui Ctlin revelaia asemnrii de structur i de ideal dintre fiinele aceleiai lumi.Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Fie de lucru

Volume de poezie

Fiele de lucru ale elevilor

Manualul

Conversaie

Problematizare

Conversaie dirijat

Conversaie euristic

Exerciiul

Elevii vor identifica:

problematica primei pri a poemului,

elemente ale cadrului terestru i ale cadrului cosmic, atmosfera tabloului,

personajele i semnificaia acestora

motivul zburtorului

metamorfozele Luceafrului (nger, demon)

semnificaii.

Indic expresiile care o unicizeaz pe fata de mprat. Justific hotrrea Luceafrului de a se sacrifica.

Notez n caiete informaiile noi.

Elevii vor identifica:

problematica prii a II-a a poemului,

elemente ale cadrului terestru;

atmosfera tabloului,

personajele i semnificaia gesturilor acestora;Justific nostalgia Ctlinei dupa un luceafr rsrit/ din linitea uitariiiNotez n caiete informaiile noi.

Reflecie

O1, O2,O3, O4,O59ETAPA REFLECIEI

Se reiau ideile principale ale celor dou tablouri stabilindu-se diferenele dintre ele. Se noteaz n caiete, dac este cazul, informaiile care nu au fost notate pe parcursul analizei.Individual

Caietele elevilorDiscuii Noteaz observaiile finale n caiete.

Tema pentru acas1Valorificd informaiile din clas comentai primelor dou pri ale poemului (refacei firul evenimenteler, motivai reaciile i replicile eroilor, caracterizai cadrul i atmosfera). Frontal

a III-a OR comentarea tablorilor III i IV

Obiective operaionale: 1. s identifice problematica ultimelor dou pri ale poemului; 2. s identifice elemente ale cadrului terestru i ale cadrului cosmic,

3. s identifice atmosfera tabloului; 4. s precizeze personajele i semnificaia acestora; 5. s identifice simetria dintre ce le dou planuri(uman-trestru i universal-cosmic)momente

c.s.t.coninutul lecieistrategii didacticeevaluare

Activitile elevilor

Forme de org. a nvriiResurse materialeResurse procedurale

Moment organizatoric1Salutul, verificarea prezenei elevilor, scurt conversaie.FrontalCatalogulConversaia

Evocare

O1

14

5Verificarea temei.

Actualizarea informaiilor receptate n orele anterioare (apariia poemului, sursele de inspiraie, structur, elemente de prozodie, comentarea tablourilor I i II)

ETAPA COMPREHENSIUNII

Lectura prii a III-a a poemului.Frontal

IndividualManualul

Caietele

elevilor

TablaConversaie dirijat

Conversaie

Rspund ntrebrilor lansate de profesor, n funcie de cunotinele pe care le detin.

Constituirea sensului

O1, O2,O3, O4,

Constituirea sensului

O1, O2,O3, O410

10

ETAPA INTERPRETRII

Interpretarea celui de-al treilea tablou versurile 65 85: zborul intergalactic al Luceafrului (zbor regresiv, spre nceputurile lumii); dialogul cu Demiurgul; dialodul este presupus, Demiurgul aude replicile lui Hyperion fr ca acesta s le mai exprime; cadrul este cosmic; atmosfera glacial, limbajul senios, gnomic Demiurgul absolutul ( ideea de materie universal superior organizat) Hyperion form individualizat a absolutului (hyper-ion= cel care merge deasupra) dorina lui Hyperion de a fi dezlegat de nemurire pentru o or de iubire= dorina de a primi o alt structur, compatibil cu ideea de dragoste ca mijloc de cunoatere; refuzul Demiurgului = imposibilitatea obiectiv de a mai cobor treptele de organizare a materiei universale; consecvena n atitudine a lui Hyperion = i geniul are o limit de cunoatere (n viziunea poetului, acesta declaeaz drama n dou sensuri: de cunoatere i afectiv).Interpretrea celui de-al patrulea tablou versurile 86 98: cuprinde povestea fericirii omului prin iubire i revelaia Luceafrului asupra diferenelor dintre cele dou lumi; cadrul e din nou terestru i cosmic;

atmosfera e pe de o parte feeric, intim,senzual, pe de alt parte rece, distant, raional;

dialogul nu mai este posibil

replicile fetei i ale Luceafrului se constituie la niveluri de nelegere diferit.

idila pmntean = mplinirea aspiraiei spre fericire a perechii pmntene

seriozitatea pasional a lui Ctlin = brbatul ntmpltor devine brbatul unic prin iubire;

trdarea fetei = revelaia Luceafrului asupra timpului ca schimbare; el, care e nemuritor, nu e stpnit de timp, n-are experiena existenei determinat temporal; prin trdarea fetei, el descoper ideea de schimbare i c micarea este ireversibil;

a treia invocaie a Luceafrului = dorina superstiioas a fiinei pmntene de a-i prelungi fericirea prin protecia unei stele ce noroc;

rspunsul final al Luceafrului = constatare rece, obiectiv, a diferenelor fundamentale, ntre dou lumi antinomice: una trind starea pur a contemplaiei, cealalt starea instinctualitii oarbe n cercul strmt al norocului, al ansei de a se mplini sau al neansei.Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Fie de lucru

Volume de poezie

Fiele de lucru ale elevilor

Manualul

Conversaie

Problematizare

Conversaie dirijat

Conversaie euristic

Exerciiul

Elevii vor identifica:

problematica prii a III-a a poemului,

elemente ale cadrului cosmic,

atmosfera tabloului,

personajele i semnificaia acestora semnificaii.

Explic versul tu izvor eti de viei, insistnd pe forma de plural a substantivului viei.Argumentez atitudinea Demiurgului, avnd n vedere opoziia ei - noi, stabilit de acesta.Precizeaz care sunt ofertele Creatorului, pentru a-l convinge pe Hyperion s renune la gndul desprinderii de nemurire i semnificaia acestora.Elevii vor identifica:

problematica prii a IV-a a poemului,

elemente ale cadrului terestru;

atmosfera tabloului,

personajele i semnificaia gesturilor acestora;

Identific elementele cadrului eminescian care ofer armonie cuplului de ndrgostii.

Explic de ce Ctlina nu-i mai cere Luceafrului s-i lumineze viaa, ca n primele dou invocaii, ci norocul.

Comenteaz opoziiile dintre cercul vostru strmt i lumea mea pe de o parte i eu/altul pe de alt parte.

Motiveaz transformarea Ctlinei din preafrumoas fat n chip de lut.

Reflecie

O1, O2,O3, O49ETAPA REFLECIEI

Se reiau ideile principale ale celor dou tablouri stabilindu-se diferenele dintre ele. Se compar informaiile noi cu cele cunoscute din orele anterioare.

Se observ simetria poemului i structura antitetic a poemului (terestru-cosmic; uman-fantastic)Individual

Caietele elevilorDiscuii Noteaz n caiete, dac este cazul, informaiile care nu au fost notate pe parcursul analizei.

Tema pentru acas1Valorificd informaiile din clas comentai ultimele dou pri ale poemului ( refacei firul evenimenteler, motivai reaciile i replicile eroilor, caracterizai cadrul i atmosfera).Frontal

a IV- a OR genuri literare (liric, epic, dramatic); teme i motive n poemObiective operaionale: 1. s precizeze principalele interpretri ale poemului; 2. s argumenteze apartenena ca gen a poemului(liric, epic,dramatic),

3. s precizeze care sunt temele si motivele ntlnite n poem; momente

c.s.t.coninutul lecieistrategii didacticeevaluare

Activitile elevilor

Forme de org. a nvriiResurse materialeResurse procedurale

Moment organizatoric1Salutul, verificarea prezenei elevilor, scurt conversaie.FrontalCatalogulConversaia

Evocare

O1,O2

19

5Verificarea temei.

Actualizarea informaiilor receptate n orele anterioare (apariia poemului, sursele de inspiraie, structur, elemente de prozodie, comentarea tablourilor I IV)

ETAPA COMPREHENSIUNII

Interpretri ale poemului:

alegorie i meditaie filizofic (Eminescu)

sintez a categoriilor lirice, mti lirice (T.Vianu)

Genuri literare n poem (liric, epic, dramatic)

interferena genurilor - caracteristic a romantismului, confer poeziei o mare profunzime i posibiliti multiple de interpretare (poveste fantastic de iubire, alegorie, sintez a categoriilor lirice)

forma poemului este narativ-dramatic (formula de introducere specific basmului, prezena unui narator, povestirea la p. a III-a, existena personajelor, construcia gradat a subiectului, numrul mare de verbe, caracteristic stilului narativ, prezenta dialogului, cu formele specifice de adresare)

poem liric, schema epic e doar cadrul, ntmplrile i personajele sunt de fapt simboluri lirice, metafore n care se sintetizeaz idei filozofice, atitudini morale, stri de sensibilitate, o viziune poetic; Frontal

IndividualManualul

Caietele

elevilor

TablaConversaie dirijat

Conversaie

ProblematizareaRspund ntrebrilor lansate de profesor, n funcie de cunotinele pe care le detin.

Comentez sensul alegoric al poemului.Demonstrez c cei patru actani sunt, n realitate, mti lirice ale eului liric, reprezentnd voci ale acestuia.Elevii gsesc argumente potrivite pentru a susine existena celor trei genuri lierare n poem.

Constituirea sensului

O1, O2,O3Constituirea sensului

O1, O2,O310

ETAPA INTERPRETRII

Teme i motive:1. tema timpului

timpul filosofic bivalent (timpul individual: Trecu o zi, trecur trei, i timpul universal: i ci de mii de ani treceau/ n tot attea clipe) condiia efemer a omului n relaia cu timpul i n antitez cu eternitatea Universului (Cci toi se nasc spre a muri/ i mor spre a se nate, Iar tu, Hyperion, rmi/ Oriunde ai apune)2. tema spaiului ilustrat de cele dou planuri spaiale (planul uman-terestru: n vremea asta Ctlin/ Viclean copil de cas i planul universal-cosmic:Cci unde-ajunge nu-i hotar/ Nici ochi spre a cunoate)3. tema cosmosului este reprezentat de axa luminii care strbate ntregul poem, definit printr-o foarte varit gam de motive romantice: luna, luceafrul, noaptea, cerul, stelele, haosul, geneza, zborul intergalactic: O vin n prul tu balai/ S-anin cununi de stele/ Pe-amele ceruri s rsai/ Mai mndr dect ele4. tema naturii sugestiv prin crearea celor dou forule artistice de pasteluri pastelul cosmic: un cer de stele dedesupt/Deasupra-i cer de stele/ Prea un fulger ne-ntrerupt/ Rtcitor prin ele pastelul terestru: Cci este sara-n asfinit/ i noaptea o s-nceap/ Rsare luna linitit/ i tremurnd din ap.5. tema iubirii tema evident a poemului, ilustrat prin ideile specifice eminesciene: fora geniului de a face sacrificiul suprem pentru mplinirea idealului absolut de iubire: Reia-mi al nemuriri nimb/ i focul din privire/ i pentru toate da-mi n schimb/ O or de iubire, incompatibilitatea celor dou lumi: Cci eu sunt vie, tu eti mort/ i ochiul tu m-nghea; Dar cum ai vrea s m cobor/ Au nu-nelegi tu oare/ Cum c eu sunt nemuritor/ i tu eti muritoare?6. tema filozofic condiia nefericit a omului de geniu ntr-o lume meschin incapabil s-i neleg idealurile: Trind n cercul vostru strmt/ Norocul v petrece / Ci eu n lumea mea m simt/ Nemuritor i rece

ideea genezei i stingerii universului: Nu e nimic i totui e/ O sete care-l soarbe / E un nimic asemene/ Uitrii celei oarbe. ideea timpului filosofic bivalent (individual i universal) ideea filozofic fortuna labilis Ei doar au stele cu noroc/ i prigoniri de sorte/ Noi nu avem nici timp nici loc / i nu cunoatem moarte.7. tema folcloric

sursa de inspiraie (basmul) formule specifice basmului

cuvinte si expresii ale limbajului populare

idila rustic din tabloul al II-lea

motivul zburtorului din primul tablou.Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Fie de lucru

Volume de poezie

Fiele de lucru ale elevilor

Manualul

Conversaie

Problematizare

Conversaie dirijat

Conversaie euristic

Exerciiul

Selectez teme i motive romantice care au dus la afirmaia c Luceafrul este o sintez a acestora.

Identific versurile care ilustreaz timpul universal i timpul undividual.Identific versurile care evideniaz condiia efemer a omului comun i eternitatea Universului.

Gsesc versuri pentru a ilustra tema timpului, cosmosului, spaiului, naturii, iubirii i tema folcloric.

Reflecie

O1, O2,O39ETAPA REFLECIEI

Se observ faptul c poemul este o sintez de teme i motive romantice, o sintez de categorii lirice dup cum afirm T.Vianu.Individual

Caietele elevilorDiscuii Noteaz observaiile finale n caiete.

Tema pentru acas1Se completeaz fia pentru portofoliu cu noile informaii: teme i motive n poemul Luceafrul.Frontal

a V-a OR- specii literare n poem, originalitatea rimei eminescieneObiective operaionale: 1. s explice n ce consta sintagma scuturarea podoabelor(T. Vianu); 2. s identifice elemente de originalitate a rimei eminesciene;3. s precizeze care sunt speciile literare ntlnite n poem; momente

c.s.t.coninutul lecieistrategii didacticeevaluare

Activitile elevilor

Forme de org. a nvriiResurse materialeResurse procedurale

Moment organizatoric1Salutul, verificarea prezenei elevilor, scurt conversaie.FrontalCatalogulConversaia

Evocare

O3

19

Verificarea temei.

Actualizarea informaiilor receptate n orele anterioare (apariia poemului, sursele de inspiraie, structur, elemente de prozodie, comentarea tablourilor I IV, apartenena ca gen, teme i motive n poem)

ETAPA COMPREHENSIUNII

Specii literare n poem:

idila pastoral

meditaia filozofic

elegia

satira

pastelulFrontal

IndividualManualul

Caietele

elevilor

TablaConversaie dirijat

Conversaie

ProblematizareaRspund ntrebrilor lansate de professor.

Constituirea sensului

O1, O2,O3Constituirea sensului

O1, O2,O310

10ETAPA INTERPRETRII

Specii literare n poem: 1. idila pastoral compune tabloul al II-lea, povestea de dragoste din Ctlin i Ctlina care se desfoar tocmai ca iubirea dintre un flcu i o fat de la ar: i-n treact o cuprinse lin/ ntr-un ungher degrab/ -Dar ce vrei, mri, Ctlin?/ Ia las cat-i de treab2. meditaia filozofic tabloul al III-lea, numit i drumul cunoaterii unde sunt precizate profunde idei filozofice: Din snul vecinicului ieri/ e azi ce moare/ Un soare de s-ar stinge-n cer/ S-ar nate iari soare3. elegia tristeea omului obinuit pentru neputina de a se nla ctre idei superioare: Lucete cu amor nespus/ Durerea sa-mi alunge/ Dar se nal tot mai sus/ Ca s nu-l pot ajunge, dar i tristeea Luceafrului ce se simte neneles de societate: Trind n cercul vostru strmt/ Norocul v petrece/ Ci eu n lumea mea m simt/ Nemuritor i rece.4. satira ilustrat de sarcasmul poetului care se revars asupra superficialitii societii n care triete: i pentru cine vrei s mori?/ ntoarce-te, te-ndreapt/ Spre-acel pmnt rtcitor/ i vezi ce te ateapt.5. pastelul prezentat prin tablouri descriptive de natur terestr i cosmic: pastelul terestru: i mple cu-ale ei scntei/ Crrile din crnguri/ Sub irul lung de mndri tei/ edeau doi tineri singuri

pastelul cosmic: Un cer de stele dedesupt/ De-asupra cer de stele/ Prea un fulger ne-ntrerupt/ Rtcitor prin eleObservaii asupra stilului 1. scuturarea podoabelor(T. Vianu) stilistice- folosete puine adjective pentru a nu ncrca textul cu elemente descriptive, decorative ( n 392 de versuri apar doar 89 de adjective cu 125 de ntrebuinri, cel mai des folosite sunt mndru (de 6 ori), frumos (de 5 ori), mare, negru, rece, alt (de 4 ori), blnd, dulce, ntreg, nespus, viu (de 3 ori); cele mai multe sunt de origine latin(n afar de 9); multe sunt formate cu prefixul ne-: nemrginit, nemuritor, necunoscut, negrait, nentrrupt, nemictor, nespus;

2. exprimarea gnomic, aforistic conine maxime, sentine, precepte morale, formulate n chip memorabil (tabloul al III-lea)3. puritatea limbajului preponderena termenilor de origine latin (din 1908 cuvinte, 1688 sunt de origine latin)

expresii i construcii populare

foarte puine neologisme: demon, himeric, haos, ideal, palat, sfer, palid etc.

4. muzicalitatea relizat pe dou ci: prin orchestrarea subtil a efectelor eufonice ale cuvintelor (procedeul de baz e aliteraia)

prin schema prozodic invariabil: catrene de 8-7 silabe n ritm iambic ( )

rim original (rimeaz subst./verb. tmple/mple, (sear)sar/apar, oglind/prind, via/-nghea, las/mireas, pare/soare, raz/lumineaz; pron./subst.: el/castel, ei/scntei; adv./subst.: niciodat/fat; mai tare/mare; verb./adj, culce/dulce, revars/ntoars,vine/senine, czut/necunoscut; adj./subst. blnd/gnd; adv./pron. pos. greu/meu; numeral/pron. trei/ei etc. Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Pe grupe

Manualul

Caietele elevilorVolume de poezie

Fiele de lucru ale elevilor

Manualul

Conversaie

Problematizare

Conversaie dirijat

Conversaie euristic

Exerciiul

Identific versurile care ilustreaz cel mai bine speciile literare regsite n poem.G1

Identific n poem adjectivele care sunt folosite n mod frecvent.

G2Identific n text neologisme.

G3Gsesc n text elemente de rim original.

Reflecie

O1, O2,O39ETAPA REFLECIEI

Se fac observaii asupra originalitii rimei eminesciene.Individual

Caietele elevilorDiscuii Noteaz observaiile finale n caiete.

Tema pentru acas1Se completeaz fia pentru portofoliu cu noile informaii: specii lirice n poemul Luceafrul i observaiile asupra stilului.Frontal

a VI-a OR - evaluare

momente

c.s.t.coninutul lecieistrategii didacticeevaluare

Activitile elevilor

Forme de org. a nvriiResurse materialeResurse procedurale

Moment organizatoric1Salutul, verificarea prezenei elevilor, scurt conversaie.FrontalCatalogulConversaia

Evocare

O319Verificarea informaiilor receptate n orele anterioare

apariia poemului,

sursele de inspiraie,

structur, elemente de prozodie,

comentarea tablourilor I IV,

apartenena ca gen,

teme i motive n poemFrontal

IndividualManualul

Caietele

elevilor

TablaConversaie dirijat

Conversaie

ProblematizareaRspund ntrebrilor lansate de professor.

Constituirea sensului

O1, O2,O3

20

ETAPA EVALURII SCRISEFi de evaluare - Luceafrul

1. Prezint structura compoziional a poemului

2. Enumer cinci teme i motive romantice prezente n poem.

3. Relev sensurile cuvntului noroc n fiecare din urmtoarele secvene:

a) Ei Ctlin, acu-i acu/ Ca s-i ncerci norocul. ...........................

b) Ptrunde-n codru i n gnd,/ Norocu-mi lumineaz! ..........................c) Trind n cercul vostru strmt/ Norocul v petrece................................................

4. Identific polii antitezei pe care este construit partea a III-a a poemului.

5. Numete ipostazele n care apare Luceafrul n prima parte a poemului.6. Precizeaz cui aparine replicile din versurile:

Strin la vorb i la port/ Luceti fr de via/ Cci eu sunt vie, tu eti mort/ i ochiul tu m-nghea. ........................................................Dar cum ai vrea s m cobor?/ Au nu-nelegi tu oare/ Cum c eu sunt nemuritor/ Iar tu eti muritoare?.........................................................

Explicai diferena dintre tonul interogativ i cel enuniativ al celor dou intervenii. 7. Citete cu atenie urmtorul text:

- Ce-i pas ie, chip de lut,/ Dac-oi fi eu sau altul? / / Trind n cercul vostru strmt/ Norocul v petrece, / Ci eu n lumea mea m simt/ Nemuritor i rece.

a) Explic metafora chip de lut, avnd n vedere portretuliniial al fetei.

b) Stabilete diferena dintre cercul vostru strmt i lumea mea.

c) Comenteaz sensul particular pe care poetul a vrut s-l transmit prin versul: Norocul v petrece...............................................

e) Explic semnificaia cuvntului rece.Frontal

Frontal

Fia de evaluare

Exerciiul

Reflecie

O1, O2,O39ETAPA REFLECIEI

Poezia este o capodoper a lirismului eminescian, care valorific surse folclorice, filozofice, mitologice i autobiografice.Se observ simetria poemului i structura antitetic a poemului (terestru-cosmic; uman-fantastic)

Se observ faptul c poemul este o sintez de teme i motive romantice, o sintez de categorii lirice dup cum afirm T.Vianu.Individual

Caietele elevilorDiscuii Noteaz observaiile finale n caiete.

Tema pentru acas1Indentificai n partea a III-a poemului versuri ce au caracter gnomic, care exprim anumite precepte sau sfaturi morale. Acestea vor fi folosite ca punct de plecare pentru studiul poeziei Gloss.Frontal

Luceafrul este considerat creaia cea

mai nalt a poeziei eminesciene i a poeziei romneti, n general. n el se regsesc aproape toate motivele, toate

ideile fundamentale, toate categoriile lirice i toate mijloa-

cele lui Eminescu, poemul fiind ntr-un fel i testamentul

lui poetic, acela care lmurete posteritii chipul n care

i-a conceput propriul lui destin. (Tudor Vianu)

Precizare: Criticul consider c personajele poemului

sunt mti lirice ale poetului; astfel, eul liric se proiecteaz

n diverse ipostaze lirice:

Hyperion geniul; tendina de a atinge absolutul;

Ctlin ipostaza uman;

Demiurgul aspiraia spre universalitate;

Ctlina muritorul care aspir spre absolut.

PAGE 16