6
SCE3108- MERANCANG PENGAJARAN SAINS SEKOLAH RENDAH TOPIK 1: RANCANGAN PELAJARAN (RP) Rancangan Pengajaran = membuat keputusan awal ttg apa , bagaimana, langkah n peruntukan masa yg diperlukan dalam p&p. TUJUAN : mengatur aktiviti pelajar n guru yg merangkumi adunan arahan, sumber, pendekatan, kaedah n teknik dlm p&p. FAEDAH MERANCANG RP 1. G sedar matlamat n bhs kandungan pel. 2. Bantu beza pelbagai peringkat pelajaran lancar 3. Peluang G menjangka masalah yg akan timbul 4. Beri keyakinan mengajar 5. Sedar ABM yg diperlukan, fikir ttg nilai relatif. 6. Menjimatkan masa 7. Tanda profesionalisme Aspek yg perlu dipertimbangkan dlm sedia RP. a. Buku teks b. Bhn pengajaran c. HSP Spesifik kpd: i. Tajuk ii. Matlamat iii. Isi kandungan iv. Aktivti pemb. v. BBM vi. Penilaian vii. Masa, tempat n jenis pemb. Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan n Harian RPM bertujuan melihat urutan pelajaran selama seminggu . mengandungi: TAJUK 2: OBJEKTIF P&P Perbezaan: OBJEKTIF HASIL PEMB. Apa yg G perlu buat iaitu apa yg perlu diajar n apa yg perlu dirancang utk mengajar. Apa yg P tahu n boleh buat / jangkaan apa yg P tahu n boleh buat selepas sesi p&p. Dibina utk: Memastikan perubahan perlakuan P. Menentukan senarai konsep, generalisasi/ kandungan dlm m/p. Menyediakan panduan pggubalan n rekabtk kurikulum Dibina utk: Menilai prestasi P Memastikan P urus pemb. mrk Tahu apa yg perlu diubah Rancang arah membaiki mutu pend. Perbaiki n tingkat kualiti Objektif pgjran dpt bantu: a. Tentu strategi p&p b. k/pasti bhn pengjran c. tentu tugasan & aktvt yg hndk dijlnkan d. anggar btk penilaian e. tentu masa n ruang f. anggar pencapaian P Objektif Am TUJUAN SEDIA RP k/pasti skop n urutan pro.p&p persediaan pengajaran pilih strategi ajar yg sesuai pastikan penerusan p&p berlaku walau x ada guru ganti. menolong mnilai pengajaran bdsrkan pencapaian P.

142136082-Nota-Ulangkaji-Sce3108

Embed Size (px)

DESCRIPTION

ulangkaji

Citation preview

Page 1: 142136082-Nota-Ulangkaji-Sce3108

SCE3108- MERANCANG PENGAJARAN

SAINS SEKOLAH RENDAH

TOPIK 1: RANCANGAN PELAJARAN (RP)

Rancangan Pengajaran = membuat keputusan

awal ttg apa , bagaimana, langkah n peruntukan

masa yg diperlukan dalam p&p.

TUJUAN : mengatur aktiviti pelajar n guru yg

merangkumi adunan arahan, sumber,

pendekatan, kaedah n teknik dlm p&p.

FAEDAH MERANCANG RP

1. G sedar matlamat n bhs kandungan pel.

2. Bantu beza pelbagai peringkat pelajaran

lancar

3. Peluang G menjangka masalah yg akan

timbul

4. Beri keyakinan mengajar

5. Sedar ABM yg diperlukan, fikir ttg nilai

relatif.

6. Menjimatkan masa

7. Tanda profesionalisme

Aspek yg perlu dipertimbangkan dlm sedia RP.

a. Buku teks

b. Bhn pengajaran

c. HSP

Spesifik kpd:

i. Tajuk

ii. Matlamat

iii. Isi kandungan

iv. Aktivti pemb.

v. BBM

vi. Penilaian

vii. Masa, tempat n jenis pemb.

Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan n

Harian

RPM bertujuan melihat urutan pelajaran selama

seminggu . mengandungi:

TAJUK 2: OBJEKTIF P&P

Perbezaan:

OBJEKTIF HASIL PEMB.

Apa yg G perlu buat iaitu apa yg perlu diajar n apa yg perlu dirancang utk mengajar.

Apa yg P tahu n boleh buat / jangkaan apa yg P tahu n boleh buat selepas sesi p&p.

Dibina utk:

Memastikan perubahan perlakuan P.

Menentukan senarai konsep, generalisasi/ kandungan dlm m/p.

Menyediakan panduan pggubalan n rekabtk kurikulum

Dibina utk:

Menilai prestasi P

Memastikan P urus pemb. mrk

Tahu apa yg perlu diubah

Rancang arah membaiki mutu pend.

Perbaiki n tingkat kualiti

Objektif pgjran dpt bantu:

a. Tentu strategi p&p

b. k/pasti bhn pengjran

c. tentu tugasan & aktvt yg hndk dijlnkan

d. anggar btk penilaian

e. tentu masa n ruang

f. anggar pencapaian P

Objektif Am

TUJU

AN

SED

IA R

P k/pasti skop n urutan

pro.p&p

persediaan pengajaran

pilih strategi ajar yg sesuai

pastikan penerusan p&p berlaku walau x ada guru

ganti.

menolong mnilai pengajaran bdsrkan pencapaian P.

Page 2: 142136082-Nota-Ulangkaji-Sce3108

hasil pemb.yg dikehendaki meliputi satu

set kemahiran dlm tempoh tertentu.

Objektif Khusus

hasil pemb. P yg khusus n boleh

diperhatikan.

Ciri2 hasil pemb.yg baik

Cth: Di akhir proses P&P, P dpt………….

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

= adalah panduan G untuk mengajar dgn >

sistematik n efektif serta mampu capai

objektif p&p kelak.

RPH = adalah cara menyampaikan isi pelajaran

brtujuan memaksimakan pemindahan pelajaran.

Model Pengajaran Konstruktivisme (5 Fasa

Needham)

M bina sendiri scr aktif pgtahuan /

konsep berdsrkan kpd pgtahuan / psa n

tidak menerima pgthuan scr pasif dr

alam sekeliling.

5 Fasa :

1. Orientasi

2. Pencetusan idea

3. Penstrukturan idea

4. Aplikasi

5. Refleksi

KOMPONEN

isi pelajaran

tingkah laku

kriteria

syarat

MODEL

KONSTRUKTIVISME 5 FASA NEEDHAM

INKUIRI PENEMUAN

5 Es

INDUKTIF

DEDUKTIF

PENYELESAIN MASALAH

LANGKAH RANCANG RPH

k/pasti tajuk

k/p pgthuan sedia ada

k/p cara menilai

k/p cara hasil pemb.tercapai

Page 3: 142136082-Nota-Ulangkaji-Sce3108

Model Pengajaran Inkuiri

i. Kitar pembelajaran 5Es

ii. Pengajaran Induktif

Spesifik kpd umum

Contoh penemuan/rekabtk

Cth: keperluan asas

iii. Pengajaran Deduktif

Umum kpd spesifik

Terima idea contoh

Cth: memahami sifat2 bhn

iv. Pengajaran berasaskan

Penyelesaian Masalah

M diberi masalah utk diselesaikan

Cth tajuk: tabiat buruk yg ganggu

pro.hidup

Bina RPH dibahagikan kpd 3 iaitu:

a. Input

Bhn fizikal n sumber yg diguna

Maklumat yg diperlu dlm p&p (umur, psa)

Perancangan masa

Apakah arahan

b. Proses

Senaraikan aktvt G n M

c. Output

Apa yg M perlu pelajari.

Kesilapan dlm RPH

Penulisan objektif x selaras dgn isi

pelajaran

Penilaian x selaras dgn objektif

Bhn x sesuai dgn aktivt

Arahan G x sesuai dgn aras M

Aktiviti M x selaras dgn objektif.

Engage ( Penglibatan)

Explore (Penerokaan)

Explain (Penjelasan)

Elaborate (Pengolahan)

Evaluate (Penilaian)

LANGKAH PERANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tajuk- rujuk hsp,BT

objektif - pilih umum/khusus

isi-isi penting

aktiviti pembelajaran

penilaian

sumber yang digunakan

kemahiran berfikir

KPS/KMS yg terlibat

INDUKTIF

DEDUKTIF

Page 4: 142136082-Nota-Ulangkaji-Sce3108

CIRI2 HASIL PEMBELAJARAN YG BAIK

Meliputi ilmu, kemhiran n sikap yg

diperlukan

Mewakili pkt prestasi minimum yg

diperlukan seseorg P.

Realistik n boleh dicapai o P

Menggambarkan keperluan masa kini n

jangkaan ms dpn.

Boleh diukur

Boleh dipindah kpd pelbgai konteks

Difahami o semua org

Menunjukkan prinsip2 ekuiti n keadilan

REFLEKSI

Berdasarkan kpd:

Pengajran G

Pemb M

Penggunan BBM

Cth: Pelajar perlu lebih latihan

berkaitan….

JENIS2 PENULISAN REFLEKSI

AKTVT P&P

• ada kata2 merujuk bisikan hati

• kaitkan pristiwa dgn hal di luar rutin

• ada penerangan sbb n akibat

• terang keadaan / peristiwa tanpa nyata sbb

Penulisan Diskriptif

Refleksi Diskriptif

Refleksi Dialog

Refleksi Kritikal

1. LATIH TUBI

Pengulangan fakta2 utk kekal dlm ingatan

2.DEMONSTRASI

Tunjukcara sebelum aktvt sebenar dijlnkan

3. SIMULASI

situasi menyerupai keadaan sebenar

4. KAJIAN LAPANGAN

lakukan pemerhatian secara langsung

5. PERBINCANGAN

perkongsian idea melalui perbualan

6. PENGAJARAN KUMPULAN

interaksi sosial melibatkan P

7. EKSPERIMEN

menguji hipotesis

8. BERCERITA

menyampaikan p&p dgn bercerita

9. PROJEK

P lakukan aktvt yg ditugaskan sendiri

10. JIGSAW

pembelajaran koperatif dgn menysun gmbr

11. KOPERATIF

12. INKUIRI PENEMUAN

13.BERMAIN

Page 5: 142136082-Nota-Ulangkaji-Sce3108

KEMAHIRAN PENGAJARAN MAKRO

Set Induksi

Prinsip penyediaan aktivt set induksi:

a. Sesuai dgn pengalaman, kebolehan n

umur P.

b. Berkait dgn p.s.a

c. Berkaitan dgn isi pelajaran

d. Menarik perhatian

e. Sesuai dgn masa n objektif tercapai

f. Bermakna

Perlu:

Menarik perhatian

Memotivasikan

Membuat perkaitan

Menstruktur

Penyoalan

-dpt menggalakkan inkuiri

Objektif penyoalan:

Uji pengtahuan n kefahaman P

Rangsang n cungkil fikiran P

Bimbing P guna kaedah inkuiri selesai

masalah

Tarik perhatian P spy tumpu perhatian

Nilai keberkesanan pgjran G n pcapaian

objektif

Bantu P ulangkaji

Komponen Kemahiran Penyoalan

a. Btk soalan jelas, tepat n ringkas

b. Soalan konvergen fokus 1 idea

c. Soalan divergen > dr 1 idea

d. Hentian masa utk berfikir

e. Layani jawapan P

f. X boleh jwb beri petua @klu bantu P

g. 1 siri soalan diberi utk cungkil fikiran P

Ciri Soalan yg baik:

Aras sesuai dgn umur,kebolehan,

pengalaman P

Pelbagai jenis soalan dirancang sebelum

p&p

Soalan mudah difahami

Soalan merangsang kem.berfikir

Perbincangan Hasil Eksperimen

2 perkara yg perlu:

a. Pemprosesan data

- Buat pengiraan data

- Persembahan data

- Terjemah graf / carta

- k/pasti paten data n hubungan

- mengelas data

b. Teknik melapor data

- Kait n hurai keputusan

- Perbincangan keputusan

- Bt laporan amali

- Cadangan cara memperbaiki

- Data P yg betul n aktif dlm

pbincangan

Variasi Rangsangan

- Adalah teknik mpelbagaikan kaedah

n penyampaian G dgn tujuan menarik

perhatian n minat P terhdp

pengajaran.

Melibatkan perubahan:

1. Pergerakan langkah G

2. Pergerakan Anggota G

3. Nada suara G

4. Fokus deria P

5. Btk lisan P

6. Btk fizikal P

7. Interaksi dgn bhn pengajaran

Page 6: 142136082-Nota-Ulangkaji-Sce3108

Peneguhan

Prinsip:

Btk pengukuhan diubah ikut masa

Harus sepadan dgn umur, jantina n

status

Elak pengukuhan negatif

Diberi sebaik tunjuk t/laku positif

Diberi dgn jujur n ikhlas

Objektif:

Baiki disiplin

Pupuk semangat keyakinan P

Galak penerusan t/laku n contoh pd P

lain

Kukuhkan konsep/ isi kandungan

pelajaran

Beri galakan dlm pelajaran

Kesan:

Beri semangat ingin belajar

P cuba tunjuk t/laku positif

P yg belum terima pneguhan akan cuba

perbaiki diri

P berasa dihargai

Hubungan G n P > baik

Refleksi/ Penutup

- Bhg akhir sesuatu pgjaran.

PENGUKUHAN

POSITIF

lisan - baik , bagus

gerak isyarat- senyum

dampingan-berdiri sebelah

sentuhan- bahu

NEGATIF

lisan- sindir,kutuk

gerak isyarat-geleng kepala

PENUTUP

KOGNITIF

bt rumusan

ulang isi pnting

aktvt penilaian

aktvt susulan

aktvt pengukuhan

Sosial

perasan harus dicapai

peneguhan positif

perasaan ingin tahu

memotivasi

kait pelajran akan dtg

tingkat pghayatan nilai murni