3
PROIECT DE LECŢIE Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII, Aurel Vlaicu Data: 24.09.2009 Clasa: a VI-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Disciplina: Matematică Titlul lecţiei: Numere prime. Numere compuse Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe Obiective operaţionale: După parcurgerea lecţiei elevii vor fi capabili: - să definească numerele prime şi numerele compuse; - să recunoască numerele prime şi numerele compuse; - să folosească numerele prime şi numerele compuse în exerciţii şi probleme date. Metode: conversaţia, exerciţiul, explicaţia. Materiale : manualul, culegerea. Timp: 50 minute. Desfăşurarea lecţiei (momentele lecţiei): 1.Moment organizatoric : Profesorul asigură condiţiile optime desfăşurării lecţiei, verifică prezenţa. Iar elevii pregătesc materialele necesare lecţiei (caiete, stilou etc.). 2.Verificarea temei : Profesorul verifică tema şi îndrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor neefectuate acasă. 1

4. Nr Prime , Nr Compuse

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 4. Nr Prime , Nr Compuse

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII, Aurel VlaicuData: 24.09.2009Clasa: a VI-aAria curriculară: Matematică şi ştiinţeDisciplina: MatematicăTitlul lecţiei: Numere prime. Numere compuseTipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţeObiective operaţionale:După parcurgerea lecţiei elevii vor fi capabili:

- să definească numerele prime şi numerele compuse;- să recunoască numerele prime şi numerele compuse;- să folosească numerele prime şi numerele compuse în exerciţii şi

probleme date.Metode: conversaţia, exerciţiul, explicaţia.Materiale : manualul, culegerea.Timp: 50 minute.Desfăşurarea lecţiei (momentele lecţiei):

1.Moment organizatoric: Profesorul asigură condiţiile optime desfăşurării lecţiei, verifică prezenţa.Iar elevii pregătesc materialele necesare lecţiei (caiete, stilou etc.).

2.Verificarea temei: Profesorul verifică tema şi îndrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor

neefectuate acasă.Elevii colaborează la verificarea temei, indică exerciţiile care nu au putut fi

rezolvate acasă şi rezolvă sub îndrumarea profesorului exerciţiile problemă.3. Anunţarea titlului : Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă.4. Dirijarea învăţării:

Orice număr natural mai mare ca 1 are cel puţin doi divizori: 1 şi numărul însuşi.

Numerele naturale care au exact doi divizori se numesc numere prime.Exemplu: Mulţimea A={2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29} reprezintă

mulţimea numerelor prime mai mici ca 30.Observăm că numărul 2 este singurul număr prim par.

1

Page 2: 4. Nr Prime , Nr Compuse

Numărul 306 se poate scrie 306=23317.Numerele naturale care nu sunt prime se numesc numere neprime.Orice număr neprim mai mare ca 1 se numeşte număr compus şi poate fi

descompus în mod unic într-un produs de puteri de numere prime.Modul prin care stabilim dacă un număr este prim:

Împărţim numărul la numerele prime în ordine crescătoare, până câtul devine mai mic decât împărţitorul.

Dacă nici o împărţire nu s-a făcut exact, atunci numărul respective este prim. În caz contrar numărul nu este prim (este compus).(profesorul face un exemplu la tablă)

5.Fixare şi sistematizare:Profesorul propune spre rezolvare exerciţii din manual .Elevii rezolvă exerciţiile şi discută rezultatele obţinute.

6.Tema pentru acasă:Profesorul propune tema şi oferă indicaţii pentru rezolvare.Elevii notează tema pentru acasă şi urmăresc indicaţiile.

2