5. RPH MGGU 6

Embed Size (px)

DESCRIPTION

at own cause...

Citation preview

  • RPH

    MINGGU KE 6

    MOHD ANUAR BIN MOHAMMAD

    D20102043124

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN LIMA

    MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu

    TAHUN : 5 Zuhrah

    BIL. MURID : 42 orang

    TARIKH : 23 April 2014

    HARI : Rabu

    MASA : 11.30 pagi hingga 12.30 tengahari

    TEMA : Keselamatan Jalan Raya

    TAJUK : Berhati-hati di Jalan Raya

    HASIL PEMBELAJARAN :

    FOKUS UTAMA

    4.2 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan

    maklumat yang disampaikan oleh pihak lain.

    Aras 1

    (i) Menyusun idea tentang sesuatu isu untuk membuat komen.

    FOKUS SAMPINGAN

    5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat.

    Aras 3

    (ii) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

    OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

    1. Membaca kuat perkataan dan ayat dalam lirik lagu

    Pemandu Berhemah serta menyanyikannya dengan

    menggunakan melodi yang betul secara didik hibur.

    2. Memberikan hujah secara spontan tentang video Trafik.

    3. Menulis sekurang-kurangnya lima ayat tentang peraturan

    di jalan raya.

    SISTEM BAHASA : Kata kerja

    ILMU : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dan Pendidikan Moral.

    NILAI : Peka kepada arahan, bekerjasama, berani memberikan

    pendapat dan bertanggungjawab.

  • KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH (KBT)

    (i) Kemahiran Berfikir : Menghubungkait, membaca kritis, menjana idea dan

    menyenaraikan.

    (ii) Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, intrapersonal, visual, linguistik dan muzik.

    BBM : Helaian kertas lembaran tugasan, pemancar LCD, komputer

    riba, pembesar suara, video Trafik dan paparan

    Powerpoint serta mp3 Lagu Boom.

    PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah bersama-sama berbincang tentang

    projek menceriakan kelas.

    LANGKAH/

    MASA

    ISI PELAJARAN

    AKTIVITI

    PENGAJARAN DAN

    PEMBELAJARAN

    CATATAN

    Set Induksi

    (5 minit)

    Arahan

    Ikut pergerakan guru

    dan bunyikan juga

    apa jua bunyi yang

    guru ujarkan.

    Soalan

    Apakah maksud

    pergerakan guru tadi?

    Apakah yang kamu

    faham tentang bunyi

    yang kita bunyikan

    tadi?

    Jawapan

    Cikgu macam pandu

    kereta dengan

    tunggang motorsikal.

    Ada bunyi hon lori.

    1. Murid diminta

    meniru

    pergerakan dan

    bunyi suara

    guru.

    2. Murid diminta

    bersama-sama

    membuat

    pergerakan

    diiringi dengan

    bunyi audio lagu

    instrumental.

    3. Murid diminta

    meneka maksud

    pergerakan tadi.

    4. Jawapan murid

    dikaitkan

    dengan tajuk

    pelajaran pada

    hari ini.

    KB:

    Menghubungkait

    BCB:

    Mengesan

    maklumat

    BBM:

    Komputer riba,

    pembesar suara

    dan mp3

    instrumental Lagu

    boom.

    NILAI:

    Peka kepada

    arahan.

    Langkah 1

    (10 minit)

    Kata kerja

    beri

    hindari

    1. Murid diminta

    membuka buku

    teks.

    KB:

    Membaca kritis.

    BCB:

  • pandu

    ucap

    Contoh Lirik Lagu

    Kepada pemandu

    nasihat diberi.

    Kejadian buruk dik oi

    kita hindari.

    Kalaulah penat tika

    memandu.

    Selamat jalan kami

    ucapkan.

    2. Murid diminta

    membaca

    secara kuat

    perkataan dan

    ayat dalam lirik

    lagu Pemandu

    Berhemah.

    3. Murid diminta

    membaca

    semula tanpa

    bimbingan guru.

    4. Murid diminta

    menyanyian

    lagu dalam lirik

    lagu tersebut

    mengikut melodi

    yang dipimpin

    guru.

    5. Murid dan guru

    berbincang

    jawapan.

    Membaca dan

    memahami lirik

    lagu dengan kritis.

    BBM:

    Buku teks.

    TATABAHASA:

    Kata kerja.

    NILAI:

    Bekerjasama.

    Langkah 2

    (15 minit)

    Kata kerja

    berhenti

    belok

    terus

    Contoh Situasi

    Kereta yang membuat

    pusingan U tanpa

    mengendahkan

    keutamaan kenderaan

    dariapda jalan utama.

    Kenderaan yang tidak

    memberi peluang

    kepada pejalan kaki

    untuk melintas jalan.

    1. Murid

    ditayangkan

    dengan

    tayangan video

    Trafik.

    2. Murid

    dibahagikan

    kepada enam

    kumpulan.

    3. Setiap

    kumpulan

    diminta untuk

    memberikan

    pendapat

    berkaitan video

    KB:

    Menjana idea.

    BCB:

    Berhujah pantas.

    BBM:

    Komputer riba,

    pemancar LCD,

    video Trafik dan

    pembesar suara.

    TATABAHASA:

    Kata kerja.

    NILAI:

    Berani

    memberikan

    pendapat.

  • tadi.

    4. Kumpulan lain

    turut diberi

    peluang

    memberikan

    pendapat baru

    atau membidas

    isu yang baru

    dinyatakan

    kumpulan

    pertama dalam

    masa yang

    ditetapkan guru.

    5. Murid dan guru

    berbincang

    jawapan.

    6.

    Langkah 3

    (15 minit)

    Murid diminta membina ayat

    tentang peraturan jalan raya.

    1. Murid diedarkan

    dengan

    lembaran

    tugasan.

    2. Murid

    dibahagikan

    kepada tujuh

    kumpulan.

    3. Murid diminta

    berbincang dan

    menulis

    sekurang-

    kurangnya lima

    ayat tentang

    peraturan di

    jalan raya.

    4. Murid dan guru

    berbincang

    jawapan.

    KB:

    Menjana idea.

    BCB:

    Mengenalpasti

    kesesuaian

    penggunaan kata.

    BBM:

    Helaian kertas,

    paparan Power

    Point, komputer

    riba dan pemancar

    LCD.

    TATABAHASA:

    Kata kerja.

    NILAI:

    Bertanggungjawab.

  • Penutup

    (5 minit)

    Kognitif:

    Kata kerja.

    Sosial

    Bertanggungjawab

    sebagai pengguna

    jalan raya.

    1. Murid diminta

    merumuskan isi

    pelajaran

    dengan

    menyatakan dua

    kata kerja.

    2. Murid

    ditekankan

    dengan

    kepentingan

    menjadi

    pengguna jalan

    raya yang

    mengamalkan

    sikap

    tanggungjawab.

    KB:

    Menyenaraikan

    BCB:

    Mengingat semula

    fakta

    BBM:

    Tiada.

    NILAI:

    Bertanggungjawab.