14
PROIECT DIDACTIC DATA: 31.03.2015 CLASA: a VII-a ŞCOALA: Şcoala Gimnaziala Ormenis PROFESOR :IOAN ROXANA-MAGDALENA ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba si literatura română SUBIECTUL: Adverbul TIPUL LECŢIEI: predare de noi cunoştințe DURATA : 50 COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată şi dialogată; Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENŢE SPECIFICE 2.3 alcătuirea unor propoziții şi fraze corecte din punct de vedere gramatical; 3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învățate; OBIECTIVE A. COGNITIVE O1. Să defineascǎ corect adverbul; O2. Să identifice corect adverbele ȋn diferite enunțuri date; O3. Sǎ recunoascǎ corect determinanții acestuia. O4. Sǎ clasifice corect adverbele respectȃnd diferite criterii; O5. Să identifice corect funcțiile sintactice ale adverbelor. B. AFECTIVE O1. manifestarea interesului pentru rezolvarea sarcinilor date O2. Să recepteze informațiile noi; O3. Să participe activ şi conştient la desfăşurarea lecției.

Adverbul Plan de Lectie

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DIDACTICDATA: 31.03.2015CLASA: a VII-a

COALA: coala Gimnaziala OrmenisPROFESOR :IOAN ROXANA-MAGDALENA

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

DISCIPLINA: Limba si literatura romn

SUBIECTUL: Adverbul

TIPUL LECIEI: predare de noi cunotineDURATA: 50

COMPETENE GENERALE, SOCIALE I CIVICE Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;

Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;

Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;

Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.COMPETENE SPECIFICE2.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical;

3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate;

OBIECTIVE A. COGNITIVE

O1. S defineasc corect adverbul;O2. S identifice corect adverbele n diferite enunuri date;O3. S recunoasc corect determinanii acestuia.

O4. S clasifice corect adverbele respectnd diferite criterii;

O5. S identifice corect funciile sintactice ale adverbelor.B. AFECTIVE

O1. manifestarea interesului pentru rezolvarea sarcinilor dateO2. S recepteze informaiile noi;

O3. S participe activ i contient la desfurarea leciei.

RESURSE

A. BIBLIOGRAFICE

1. TIINIFICE: Limba i literatura romn, manual pentru clasa a VII-a, ed. HumanitasMioara Avram, Gramatica pentru toi, ed. Humanitas, Bucureti, 2000;tefania Popescu, Gramatica practic a limbii romne, ed. Exigent, Bucureti, 2006;

2. PEDAGOGICE: Gh. Dumitriu, Constana Dumitriu, Psihopedagogie, EDP, Bucureti, 2003;

3. METODICO-DIDACTICE: C. Parfene, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, ed. Polirom, Iai, 1999;

B. METODOLOGICE

1. STRATEGIA DIDACTIC: algoritmic mixt;2. METODE I PROCEDEE: ;3. MIJLOACE DE INVMNT: manual, culegere, fie de lucru, plane;

4. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal / individual.

C. TEMPORALE

durata leciei: 50 minute.EVENIMENTELE LECIEIOB.TIMPCONINUTURI I SARCINI DE NVARESTRATEGIA DIDACTIC

EVALUARE

METODEMIJLOACEFORME DE ORGANIZARE

0. Moment organizatoric2 min.-se asigur condiiile necesare demersul didactic;conversaiafrontal

1. Captarea ateniei3min.--profesorul imparte elevilor niste fise cu un rebus ;roaga elevii sa completeze casutele pe orizontala precizand ca daca vor completa corect casutele pe orizontala vor obtine pe verticala numele unei parti de vorbire pe care o vor studia.conversaia

frontalevaluare oral

3 Enunarea temei i a obiectivelor2 min.- profesorul prezint cele cinci obiective

(O1 O5), ntr-o form accesibil nelegerii elevilor; scrie titlul leciei pe tabl i roag elevii s-l noteze n caiete;conversaia

tabl

caietele elevilor

frontal

4 Actualizarea cunotinelor5 min.-profesorul verific, alturi de elevi, tema.

-profesorul scrie la tabl trei exemple rugnd elevii s precizeze care sunt determinanii pentru fiecare termen subliniat:

Fuge repede.

Are o privire destul de agera.

Ana a raspuns suficient de bine.

.

-profesorul clarific, ulterior, determinantii pentru fiecare adverb.conversaia

exerciiulfi de lucrufrontal

individualaprecieri verbale

5 Dirijarea nvrii O1O3O2O4

20min.-profesorul scrie pe tabl definiia adverbului.

-profesorul roag elevii s rezolve exerciiul 1 de pe fia primit (anexa 1), acetia identificnd prile de vorbire determinate de cuvintele subliniate.

-elevii sunt rugai s identifice adverbele din exemplele date de profesor; (anexa 1 ex.2)

-profesorul cere elevilor s gsesc adverbele potrivite pentru a completa corect proverbele date. (anexa 1 ex.3)

-profesorul scrie pe tabl elevilor criteriile dup care sunt clasificate adverbele:

-elevii sunt rugai s rezolve fia propus de profesor. (anexa 1-ex.4,5)

Dupa alcatuire adv sunt:

Simple: acolo, aici, aproape, bine, inainte,abia etc.

Compuse: alaltaieri, aseara, asta-seara ,alene intotdeauna ,undeva etc.

Din exemplele date, elevii trebuie sa aleaga adverbele care arata timpul modul si locul. Acest lucru se realizeaza oral datorita dialogului.

Dupa sens adv sunt clasificate in: Adverbe de loc:aici, departe, aproape, acolo etc

Adverbe de timp: acum, aici,ieri, tarziu, odata etcAdverbe de mod: abia, alene asa , bine, romaneste etc

-Prin ce mijloc intern de imbogatire a vocabularului s-a format adverbul romaneste?

- Deci, exista adverbe care se formeaza in interiorul limbii

prin mijloacele interne de imbogatire a vocabularului. Care sunt aceste mijloace? Adverbe create in limba romana(provenite din alte parti de vorbire):Prin derivare: romaneste,tinereste, crucis, pieptis etcPrin compunere: acasa, aminte, cateodata, deloc, deseara, devreme etcPrin conversiune: din adjectiv:absolut, anticipat, evident, rau, frumosetc

din subst: dimineata, noaptea, seara, lunea,lulea etc

din verb: poate.

dup rolul n vorbire:

a. adverbe predicative: desigur, firete, negreit, etc.

b. adverbe relativ- interogative : introduc n vorbire propoziii interogative ori stabilesc relaii ntre subordonate i regentele lor: unde, cnd, cum;

c. adverbe nehotrte: oriunde, undeva, oricnd;

d. adverbe negative: niciodat, nicicnd, nicieri etc -profesorul roag elevii s identifice funciile sintactice ale adverbelor din enunurile date de profesor (complement, atribut):

Florile stau acolo,pe fereastra.(C.C.L) Ieri am facut o plimbare.(C.C.T)

Pasarile canta frumos.(C.C.M)

Casa de acolo este frumoasa.(AT.Adverbial)

Desigur ca o sa vina.(Predicat verbal) E bine sa inveti.(Nume predicativ)conversaia

exerciiul

conversaia

exerciiul

conversaia

exerciiul

tabl

caietele elevilorfie de lucrutabl

caietele elevilor

tabl

caietele elevilor

fie de lucru

frontal

individual

frontal

individual

frontal

individual

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

6 Obinerea performaneiO1

O2

O36 min.-profesorul ofer elevilor spre rezolvare o fi de lucru individual (anexa 2);exerciiul

conversaia

fi de lucruindividual

frontalaprecieri verbale

7 Feed back O1

O2O35 min.-analiza fielor de lucru;

-elevilor li se cere s completeze ciorchinele desenat pe tabl de profesor (anexa 3)exerciiul

conversaia

ciorchinefi de lucruindividual

frontalaprecieri verbale

8 Evaluare5 min.-se fac aprecieri generale i individuale;conversaia

frontalaprecieri verbale

9 Retenia i transfer2 min.-elevilor se d spre rezolvare, ca tem, exerciiile , pagina ,din culegere. conversaia

Culegerefrontalaprecieri verbale

ANEXA 1

1. Identific prile de vorbire determinate de termenii subliniai: ,,i firul tu se rupe des, / Cci gnduri te frmnt...

(G. Cobuc) ,,Lovea cu diapazonul de colul catedrei, l ducea repede la urechea dreapt i, ncruntnd puin din sprncene, ddea uor tonul...

(M. Sadoveanu)

,,Ciocrlia, cucoane, a fost fat de mprat, de aceea cnt aa mndru(M. Sadoveanu)

,,Fericit printe!... Are copii att de mari i el pare att de tnr...Dar n-am apucat s-mi sfresc bine gndul...c l-am auzit:

Am i aici, la Ploieti, cinci copii!

(Octav Pancu-Iai)

2. Identificai adverbele din enunurile urmtoare: Eleva absent este puin bolnav. A cntat bine melodia pregtit pentru concurs.

Vom pleca mine la Iai ntr-o frumoas excursie.

El lucreaz diferit acest obiect decorativ.

Bunicul merge btrnete pe aleea din curte.

3. Gsii adverbele potrivite pentru a completa urmtoarele proverbe: La plcinte ....................., la rzboi .................... .

Cine se scoal ........................................, .............................. ajunge.

Nu lsa ............................., ce poi face ............................... .

4. Trece adverbele date, dup felul n care sunt alctuite, n tabelul de mai jos: bineneles, totodat, apoi, azi, bine, undeva, niciodat, altfel, puin, ba, uor, ntotdeuna, acolo, sus, departe, jos.

ADVERBE SIMPLEADVERBE COMPUSE

5. Selecteaza adverbele si grupeaza-le pe cele corespunzatoare, dupa inteles, conform rubricilor date: agale, aici, acum, asa, bine, sus, ieri, zilnic, departe, odata, tarziu, indata, oriunde, cumva, altfel, jos, niciodata, afara, mereu, mereu.

ADVERBE DE LOCADVERBE DE MODADVERBE DE TIMP

ANEXA 2

1. Alctuiete cu ajutorul sufixelor ( prin derivare ) adverbe de la substantivele: brbat ............................ tnr................................

voinic............................. btrn.........................

prieten............................ viteaz...............................

colar............................ francez...........................

piept............................. cruce.............................

zi...................................2. ncercuiete litera corespunztoare fiecrui rspuns corect: Adverbul subliniat n propoziia: Apa cristalina curge domol peste pietre., determin:

a) substantivul apa;a) verbul curge;

b) substantivul pietre.

Cuvantul subliniat din propozitia Maria recita frumos este:

a) adverb;

b) adjectiv;

c) substantiv.

Cuvintele subliniate din structurile: gest amabil / vorbeste amabil / amabilul vanzator sunt, in ordine:a) adjectiv, adjectiv, adverb;

b) adverb, adjectiv, adjectiv;

c) adjectiv, adverb, adjectiv.3. Identificai adverbele din enunturile de mai jos, precizai determinanii i funcia sintactic: ,,Sus bat tobele/Jos cad negurile (ghicitoare ploaia)

Dormi iepurete din cauza spaimei.

,,Numai aa vom preui victoria zilei de mdine asupra zilei de ieri, a luminii asupra beznelor...(Cezar Petrescu)4.Ordonai adverbele date, n funcie de cerinele tabelului:acolo, alaltieri, btrnete, cteodat, mpreun, frumos, noaptea,unde? Undeva, cnd, poate, aproape, cruci, devreme, seara,cum? Ct, oriunde, ru, incet, repede, primavara, oricum, desigur.De locDe modDe timpDerivate Compuse Interogative Relative Nehotarate Predicative

ANEXA 3

ADVERBUL

Determinani:

_______________________

_______________________

_______________________

Definiie:

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Funcii sintactice:

________________

________________

________________

________________

________________

________________

Clasificare:

____________

____________

____________

____________

____________

____________

____________

____________

____________

____________

____________