Upload
elek-teszt
View
28
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Árlépcső_mintafeladat
Citation preview
Mintafeladat: Példatár 1.6 – Árlépcső
Megoldás:
TERMELŐ:10% hasznot szeretne, tehát HK=10%Beszár=288 Ft
Ebből az árrés=Hk/100 x beszár = 0,1 x288 = 28,8 FtNettó eladási ár= nettó beszár+árrés= 288+28,8= 316,8 FtÁfa= 27%Bruttó eladási ár= nettó eladási ár + áfa= 316,8 x 1,27 = 402,3 Ft, ebből az áfa értéke: bruttó-nettó= 402,3-316,8=85,5 Ft
Áfa befizetése a termelőnek=értékesítéskor felszámított áfa – beszerzéskor felszámított áfaA termelőnél ez a kettő megegyezi, a termelői áfa befizetés = termelői áfa.
NAGYKERESKEDELEM:Nagyker bruttó beszerzési ára=termelő bruttó eladási ára = 402,3 FtNettó beszerési ár= bruttó eladási-áfa= 402,3/1,27= 316,8Nettó eladási ár= nettó beszerzés + árrés, az árrést a HK-ból számoljuk: HK/100xnettó beszár=20/100x316,8=63,4 Ft, tehát a nettó eladási ár= 316,8+63,4 = 380,2 FtBruttó eladási ár= nettó eladási ár+ áfa = 380,2x 1,27 = 482,9 FtEladáskor felszámított áfa= bruttó eladási ár-nettó eladási ár= 482,9-380,2= 102,7 FtÁfa befizetés= eladáskor felszámított áfa- beszerzési áfa= 102,7-85,5 = 17,2 FtVagy: árrésxáfa= 63,4 x27% = 63,4 x0,27= 17,2Ft
KISKERESKEDELEM:Kisker bruttó beszer ár= nagyker bruttó eladási ár = 482,9 FtNettó beszár= bruttó beszár –áfa= 482,9/1,27= 380,2 FtNettó eladási ár= nettó beszár + árrés, de árrést itt is a H-ból számolunk: árrés = HK/100x nettó beszárÁrrés=100/100x380,2= 380,2 persze jelen esetben könnyű lenne kettővel szorozni, de ez esetek többségében nem fognak 100 % Hk-al feladatot adni és olyankor a képlet alkalmazása előnyösebb.Nettó eladási ár= nettó beszár+árrés= 380,2+380,2= 760,4 FtBruttó eladási ár= nettó eladási +áfa= 760,4x1,277= 965,7FtEladáskor felszámított áfa= bruttó-nettó eladási ár7 965,7-760,4 = 205,3 ftÁfa befizetés= 205,3-102,7=102,6 Ft vagy árrésxáfa= 380,2x0,27=102,6 Ft.