13
Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 1 ÓRATERV A pedagógus neve: Némethné Sáhó Éva Műveltségi terület: Magyar nyelv és irodalom Tantárgy: Magyar irodalom Osztály: 2.b 1. csoport Az óra témája: Bemutatkoznak a könyvek: szerző, cím, könyvkiadó, könyvkiadás Az óra cél- és feladatrendszere: Tanítandó ismeretek: Az iskolai könyvtár általános rendje, a könyvtár állományrészei, raktári rend, a könyvek jellemző adatai: szerző, cím, kiadó és kiadás. Fejlesztendő attitűd, készségek, képességek: pozitív attitűd kialakítása, gondolkodási képesség, gondolkodási műveletek, logikai gondolkodás, emlékezet, szövegértés, figyelem. Elérendő fejlesztési szint: A tanuló ismerje és alkalmazza a könyvtárhasználat szabályait, tudjon önállóan kölcsönözni, igazodjon el a könyvtár állományrészei között, viselkedjen fegyelmezetten, vigyázzon a könyvtári dokumentumok épségére. Ismerje meg az olvasóterem, folyóirattár, szabadpolc, kölcsönzői tér fogalmának jelentését. Tudja megnevezni az általa olvasott dokumentum címét és szerzőjét. Ismerje fel a szöveg és az illusztráció kapcsolatát. Tudjon gyermekkönyvkiadókat megnevezni. Ismerje a kiadás évének a szerepét a könyvben. Az óra didaktikai feladatai: Ismereteket bővítő óra Tantárgyi kapcsolatok: tantárgyközi Felhasznált források: - ABC. https://pixabay.com/hu/illustrations/abc-%C3%A1b%C3%A9c%C3%A9-oktat%C3%A1s-sz%C3%B3t%C3%A1r-bet%C5%B1k- 2860036/ [letöltés:2019.10.05.] - Ablak Zsiráf képes gyermeklexikon. / írta és összeállította: Mérei Ferenc és V. Binet Ágnes. Bp.: Móra, 2007. p.91.

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

  • Upload
    others

  • View
    10

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

1

ÓRATERV

A pedagógus neve: Némethné Sáhó Éva

Műveltségi terület: Magyar nyelv és irodalom

Tantárgy: Magyar irodalom

Osztály: 2.b 1. csoport

Az óra témája: Bemutatkoznak a könyvek: szerző, cím, könyvkiadó, könyvkiadás

Az óra cél- és feladatrendszere:

Tanítandó ismeretek: Az iskolai könyvtár általános rendje, a könyvtár állományrészei, raktári rend, a könyvek jellemző adatai: szerző,

cím, kiadó és kiadás.

Fejlesztendő attitűd, készségek, képességek: pozitív attitűd kialakítása, gondolkodási képesség, gondolkodási műveletek, logikai

gondolkodás, emlékezet, szövegértés, figyelem.

Elérendő fejlesztési szint: A tanuló ismerje és alkalmazza a könyvtárhasználat szabályait, tudjon önállóan kölcsönözni, igazodjon el a

könyvtár állományrészei között, viselkedjen fegyelmezetten, vigyázzon a könyvtári dokumentumok épségére. Ismerje meg az

olvasóterem, folyóirattár, szabadpolc, kölcsönzői tér fogalmának jelentését. Tudja megnevezni az általa olvasott dokumentum címét és

szerzőjét. Ismerje fel a szöveg és az illusztráció kapcsolatát. Tudjon gyermekkönyvkiadókat megnevezni. Ismerje a kiadás évének a

szerepét a könyvben.

Az óra didaktikai feladatai: Ismereteket bővítő óra

Tantárgyi kapcsolatok: tantárgyközi

Felhasznált források:

- ABC. https://pixabay.com/hu/illustrations/abc-%C3%A1b%C3%A9c%C3%A9-oktat%C3%A1s-sz%C3%B3t%C3%A1r-bet%C5%B1k-

2860036/ [letöltés:2019.10.05.]

- Ablak – Zsiráf képes gyermeklexikon. / írta és összeállította: Mérei Ferenc és V. Binet Ágnes. Bp.: Móra, 2007. p.91.

Page 2: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

2

- Bagoly szófelhő, saját készítés. WordArt. https://wordart.com/edit/innp1gsvzswg [Utolsó letöltés: 2019.10.12.]

- Classroomscree. https://www.classroomscreen.com/exitpoll.html[Utolsó letöltés: 2019.10.12.]

- Gyermánné Huga Ibolya: Könyvek és könyvtárak titkai: Könyvtárhasználati ismeretek 1-2. évfolyam számára. Celldömölk: Apáczai

Kiadó, 2013. 64 p.

- Kép: idézet szövege. http://www.imagechef.com/hu/t/fidc/Text-Note [Letöltés:2019.10.07.]

- Könyvtárhasználati ötlettár-játékos feladatok.(Szerk. Cs. Bogyó Katalin, Dömsödy Andrea). Bp: Könyvtárostanárok Egyesülete, 2017.

294 p.

- LearningApps, ÁBC. https://learningapps.org/display?v=pw463bm7t19 [Letöltés: 2019.10.10]

- Puzzle az idézetből.https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=30f943e9e8dc[Letöltés:2019.10.07.]

- Sándor Gertrúd: Könyves füzet: Segédeszköz és feladatgyűjtemény a könyvtárhasználat gyakorlásához az általános iskola 2-8. osztálya

számára. Bp.: Korona Nova, 1997.142 p.

- Szilágyiné Gálos Ildikó: Az olvasóvá nevelés megalapozása: óvodás kortól kisiskolás korig. Bp.: Szeretve Tanulni Oktatási Egyesület,

2008. 267 p.

- Szókincstár gyermeklexikon 2.3. és 4. osztályosok számára. Celldömölk: Apáczai Kiadó, 1997. p.47.

Page 3: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

3

Időkeret Az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések

Módszerek Tanulói

munkaformák Eszközök

1 perc

Óra előkészítése, köszöntés

Tanári közlés

2 perc

A tanult ismeretek felelevenítése

Az előző órán tanult ismeretekből

választottam négy fogalmat. Ezt láthatjátok

a szóképben. Idézzük fel, mit jelentenek!

- kézikönyvek, őrjegy, olvasóterem,

olvasójegy

Szóbeli közlés

Tanári kérdés

Tanulói válaszok

Visszacsatolás

Frontális munka

Digitális tábla

szófelhő,

digitális tábla

Digitális tábla, 1. oldal

1 perc

Ráhangolódás

Hoztam egy találós kérdést. A megfejtése az

a szó, amelyről a mai órán sokat fogunk

beszélni. Így hangzik:

Van szavam, de nincsen hangom,

Nem aluszom, nem eszem.

Bármikor, ha kedved tartja,

Jót mulathatsz énvelem

Ki vagyok én? - a könyv

Tanári közlés

Tanári kérdés

Tanulói válaszok

Ellenőrzés

Frontális munka

Digitális tábla

Digitális tábla, 2.oldal

Page 4: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

4

1 perc

Célkitűzés

A mai órán folytatjuk felfedezéseinket a

könyvek birodalmában és megismerkedünk

a könyvek legfontosabb adataival, azok

elnevezéseivel.

Tanári közlés

10 perc

Ismeretek bővítése

- Számotokra természetes, hogy könyvek

vesznek benneteket körül. Ez nem mindig

volt így. Erről többet tudhatunk meg, ha

kinyitjuk az Ablak - Zsiráf gyermeklexikont

a könyv címszónál!

- segít az ábécé a táblán

Megfigyelési szempontok megbeszélése.

Bemutatkoznak a könyvek, a

legfontosabb adataikkal

- Mutatok egy könyvet, amely már a

külsejével bemutatkozik. Mit gondoltok,

hogyan nevezzük a legfontosabb adatait?

Segítségül egy idézetet hoztam, de előbb ki

kell rakni a puzzle-t!

„A könyv a címével mutatkozik be az

olvasónak Ráth-Végh István

- Ki alkotja a könyvet? - író

- Gyakoroljuk az adatok felismerését!

- Páros munka következik, azzal, aki

melletted ül.

Kérlek, vegyél el egy könyvet, abban

keressétek ezeket az adatokat!

Tanári közlés

Tanári kérdés

Tanulói válasz

Visszacsatolás

Tanári kérdés

Tanári közlés

Tanári kérdések

Tanulói válaszok

Tanári közlés

Tanulói válaszok

Ellenőrzés

Önálló munka

Frontális munka

Páros munka

Ablak-Zsiráf

gyermeklexikon

Digitális tábla

Digitális tábla, 3. oldal

Digitális tábla, 4. oldal

Page 5: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

5

10 perc

Digitális tábla

- A következő 5. feladatban könyvek

hiányzó adatait kell megkeresni és a helyére

húzni. Mutatom a négy könyvet!

- A könyvtárban milyen adat alapján

keresheted a könyveket?

- szerző, cím

- A könyvtárban a verseket, meséket,

regényeket milyen rendben helyezik el?

- ábécé

- A 6. feladat, hogy jelöld, melyik betűhöz

kerülnek az előbbi könyvek!

- Ismételjük át a könyvtári ábécéről

tanultakat egy tankocka segítségével az 7.

feladatban!

- Szeretnék kérni jelentkezőket, akik

ezeknek a könyveknek a kölcsönzői térben

megkeresik a helyét!

- Keresd azt a betűjelzőt. ahol majd a

helyére kerül a polcon!

- Mindenki nézze meg a könyv helyét a

kölcsönzői térben!

Tanári kérdés

Tanulói válaszok

Ellenőrzés

Tanári kérdések

Tanulói válaszok

Tanári közlés

Ellenőrzés

Frontális munka

Frontális munka

Digitális tábla

Digitális tábla, 5. oldal

A feladatban szereplő

könyvek bemutatása.

Digitális tábla, 6. oldal

A szépirodalmi állomány-

részhez megy a csoport.

Page 6: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

6

5 perc

5perc

Könyvkiadók

A könyvek fontos adatai közé tartozik még

a könyvkiadók és a könyvkiadás fogalma.

A Szókincstár gyermeklexikonból

felolvasom a kiadó címszót!

A könyvkiadóknak köszönhetik a könyvek a

külső megjelenésüket.

A könyveken hol találkozhatunk a

nevükkel?

- borító, címoldal

Minden kiadónak van székhelye, ahol

működik. A nevük mellett ezt láthatjuk a

megjelenés évével együtt.

Adatok keresése a könyvben.

Könyvkiadás száma

Amikor elfogy az összes példány a

könyvből, akkor újra nyomtatnak belőle a

kért mennyiségben.

Ha a kiadó többször kiadja ugyanazt a

könyvet, akkor jelölnie kell a kiadás számát.

Ez gyakran a címoldal hátoldalán található.

Nagyon jó példa erre az Ablak-Zsiráf

lexikon, mert eddig már 43 kiadásban jelent

meg.

- Az asztalon található könyveken,

keressétek meg a kiadás számát!

Tanári közlés

Tanári kérdés

Tanulói válaszok

Visszacsatolás

Tanári közlés

Tanulói válaszok

Ellenőrzés

Frontális munka

Önálló munka

Szókincstár

kislexikon

Digitális tábla, 7. oldal.

Digitális tábla, 8. oldal.

Digitális tábla, 9.oldal.

Page 7: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

7

5 perc

Az új ismeretek és alkalmazásuk

- Cseréljetek könyvet, s keressétek az órán

tanult adatokat!

Kérdések- válaszok az adatokra.

Az órán megismert adatokkal bemutatom a

kezemben levő könyvet.

Figyeljétek meg, s utána bátor jelentkezőket

várok!

Tanári közlés

Tanulói válaszok

Ellenőrzés

Tanári bemutatás

Tanulói bemutatás

Frontális munka

5 perc

Az óra zárása, értékelése

Az órai munka tanári értékelése

Akik a mai órán nagyon ügyesek voltak,

matricát kapnak!

Az óra tanulói értékelése

Ti hogyan éreztétek magatokat? Tanulói

értékelés a digitális táblán.

Tanári közlés

Tanári értékelés

Tanulói értékelés

Frontális munka

Digitális tábla

Digitális tábla 10. oldal

Page 8: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

8

1.

2.

Digitális táblaképek

Page 9: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

9

3.

4.

Page 10: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

10

5.

6.

Page 11: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

11

7.

8.

Page 12: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

12

9.

10.

Page 13: Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva€¦ · Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva 3 Időkeret Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések Módszerek Tanulói

Bemutató óra 2.b: Némethné Sáhó Éva

13

11.