43
BMM3117 Kaedah Pengajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah Tajuk 14 Penyediaan Rancangan Pelajaran Semester dan Harian Meneliti spesifikasi kurikulum Membuat pemetaan Hasil Pembelajaran Membina aktiviti dan bahan sokongan Sinopsis Tajuk ini memfokuskan penyediaan rancangan pelajaran semester dan harian berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran. Rancangan pelajaran Bahasa Melayu penting untuk memastikan keberkesanan proses pengajaran dan pembelajaran. Menghuraikan penyediaan pengajaran tahunan/semester, rancangan pengajaran dan pembelajaran harian, penyediaan rancangan tahunan dan semester, dan penyediaan rancangan pengajaran harian bagi mata pelajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah. Membincangkan bagaimana mengaplikasikan strategi, kaedah dan teknik pengajaran dalam perancangan dan penyediaan rancangan pengajaran mata pelajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah. Berdasarkan perancangan guru akan dapat mengaplikasi pendekatan, strategi, kaedah dan teknik pengajaran bagi mata pelajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah dengan cekap dan berkesan; menyediakan perancangan pengajaran berasaskan kepada sukatan pelajaran dan memindahkan kemahiran mengajar dalam pelbagai situasi sebenar. Antara aspek penting yang sesuai dibincangkan adalah: Meneliti spesifikasi kurikulum Membuat pemetaan Hasil Pembelajaran Membina aktiviti dan bahan sokongan Hasil Pembelajaran 1

BMM3117 Isi Pelajaran Interaksi 5

Embed Size (px)

DESCRIPTION

bmm3117

Citation preview

BMM3117 Kaedah Pengajaran Bahasa Melayu Sekolah RendahTajuk 14

Penyediaan Rancangan Pelajaran Semester dan Harian

Meneliti spesifikasi kurikulum Membuat pemetaan Hasil Pembelajaran Membina aktiviti dan bahan sokongan

SinopsisTajuk ini memfokuskan penyediaan rancangan pelajaran semester dan harian berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran. Rancangan pelajaran Bahasa Melayu penting untuk memastikan keberkesanan proses pengajaran dan pembelajaran. Menghuraikan penyediaan pengajaran tahunan/semester, rancangan pengajaran dan pembelajaran harian, penyediaan rancangan tahunan dan semester, dan penyediaan rancangan pengajaran harian bagi mata pelajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah. Membincangkan bagaimana mengaplikasikan strategi, kaedah dan teknik pengajaran dalamperancangan dan penyediaan rancangan pengajaran mata pelajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah. Berdasarkan perancangan guru akan dapat mengaplikasi pendekatan, strategi, kaedah dan teknik pengajaran bagi mata pelajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah dengan cekap dan berkesan; menyediakan perancangan pengajaran berasaskan kepada sukatan pelajaran dan memindahkan kemahiran mengajar dalam pelbagai situasi sebenar.Antara aspek penting yang sesuai dibincangkan adalah: Meneliti spesifikasi kurikulum Membuat pemetaan Hasil Pembelajaran Membina aktiviti dan bahan sokongan

Hasil Pembelajaran3.4 Mengaplikasi kemahiran menggunakan bahan sumber pengajaran dan pembelajaran dalam aktiviti pengajaran mikro dan makro.

Kerangka Konsep

RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH Rancangan Pengajaran Tahunan/Semester

Seseorang guru perlu peka terhadap kehendak kurikulum bagi mata pelajaran Bahasa Melayu. Oleh itu anda sebagai seorang guru perlu merancang pengajaran untuk memastikan kehendak kurikulum dipenuhi. Setiap guru sama ada berpengalaman ataupun tidak, perlu membuat perancangan yang teliti untuk mencapai kejayaaan dalam pengajarannya.

Bincangkan bersama rakan, perancangan pengajaran yang baik membantu dalam pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran berkesan.

Perancangan pengajaran dan pembelajaran yang berkesan dapat dihasilkan dengan menggunakan pelbagai kaedah dan teknik pengajaran serta mengaitkan pengalaman murid dengan apa yang diajar, menggabungjalinkan aktiviti di dalam dan di luar bilik darjah, meng gunakan pelbagai bahan bantuan mengajar dalam media alam semula jadi, bahan maujud, media cetak dan media elektronik. Rancangan Tahunan/Semester adalah berdasarkan takwim minggu persekolahan. Guru perlu menyediakan rancangan pengajaran dan pembelajaran (P&P) bagi setiap sesi persekolahan sebagai panduan bagi pelaksanaan P&P. Rancangan Pengajaran Semester/Tahunan perlu disediakan pada awal tahun atau awal semester sebelum satu-satu sesi persekolahan bermula. Rancangan pengajaran tahunan merupakan perancangan yang dibuat untuk tempoh satu tahun atau satu semester bagi satu-satu mata pelajaran.

Rancangan tahunan / semester merangkumi :

Skop kemahiran bagi setahun yang disenaraikan dalam Huraian Sukatan keluaran Unit Perkembangan Kurikulum, Kementerian Pelajaran Malaysia. Senarai kemahiran-kemahiran. Skop pelajaran yang perlu untuk menguasai kemahiran-kemahiran tersebut. Rujukan sukatan pelajaran.

Rancangan ini penting untuk:

Panduan guru. Pencegahan pemesongan topik. Memastikan susunan topik-topik teratur. Memudahkan guru pengganti mengambil alih tugas. Penyelarasan untuk ujian bulanan dan semester. Semakan topik lalu dan akan datang adalah mudah.

Proses penyediaan perancangan mengajar adalah seperti yang ditunjukkan dalam rajah berikut:

Huraian Sukatan Bahasa Melayu Sekolah RendahSukatan Bahasa Melayu Sekolah Rendah

Aliran proses penyediaan rancangan mengajar

Penyediaan Rancangan Tahunan / Semester

Contoh format rancangan pengajaran tahunan/semester

RANCANGAN TAHUNAN/SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/ SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/ SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/ SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN / SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN / SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/SEMESSTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN/SEMESTER BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

RANCANGAN TAHUNAN BAHASA MALAYSIA SK TAHUN 3

Tugasan: Sediakan satu rancangan pelajaran harian berdasarkan rancangan pelajaran semester bagi tahun 3. Aplikasikan RPH tersebut dalam pengajaran anda di dalam kelas.

Tajuk 15

Penyediaan Rancangan Pengajaran dan pembelajaran Harian

SinopsisTajuk ini membincangkan cara penyediaan rancangan pengajaran dan pembelajaran harian (RPH) berdasarkan rancangan pelajaran semester dan sukatan pelajaran bahasa Melayu sekolah rendah. Berdasarkan perancangan guru akan dapat mengaplikasi pendekatan, strategi, kaedah dan teknik pengajaran bagi mata pelajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah dengan cekap dan berkesan; menyediakan perancangan pengajaran berasaskan kepada sukatan pelajaran dan memindahkan kemahiran mengajar dalam pelbagai situasi sebenar.

Hasil Pembelajaran3.4 Mengaplikasi kemahiran menggunakan bahan sumber pengajaran dan pembelajaran dalam aktiviti pengajaran mikro dan makro.

Rancangan pengajaran dan pembelajaran harian

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) merupakan rangka kerja aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang disediakan oleh untuk beberapa waktu pelajaran. Sebelum merancang danmelaksanakan P&P seseorang guru perlulah: Mengkaji dan mentafsir sukatan pelajaran secara mendalam Memilih kemahiran-kemahiran dan isi pelajaran yang sesuai Merancang pengajarannya Menentukan strategi P&P Menyediakan bahan bantu pengajaran Menyediakan penilaian

Antara kepentingan RPH ialah:

Menentukan objektif pengajaran tercapai. Menyakinkan guru semasa sesi pengajaran dan pembelajaran Mengelakkan sebarang penyelewengan daripada aspek yang perlu diajar. Menentukan isi yang cukup untuk disampaikan dalam masa-masa yang diperuntukkan. Menentukan strategi pengajaran yang sesuai dengan kebolehan murid. Merancang penggunaan alat bantu mengajar yang yang sesuai. Merancang aktiviti pengajaran dan pembelajaran, penutup dan penilaian. Menggunakan masa pengajaran secara optimum melalui strategi yang lebih tersusundan bersistem.

Komponen-komponen dalam RPH dapat diringkaskan seperti ditunjukkan dalam rajah berikut:

Komponen- komponen dalam RPH

PENYEDIAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)Mata Pelajaran: Bahasa MelayuTahun: 1 UIATema: KenderaanTajuk: Kenderaan KiniMasa: 60 minit (1 jam)Fokus Utama: 2.1 Aras 1 (i)Bercerita menggunakan kata, frasa,, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.Fokus Sampingan: 8.1 Aras 2 (i)Melengkapkan ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai secara berpanduObjektif: a) Murid dapat menamakan dan menyatakan ciri- ciri kenderaan.b) Murid dapat melengkapkan 8 ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai secara berpandu.Kemahiran Bahasa: Mendengar, membaca, dan menulis.Sistem Bahasa: Kosa Kata : kapal terbang, helikopter, kereta, motosikal. Kata Adjektif : cantik, besar, kecil, bulat.Ilmu: Pendidikan Muzik, Pendidikan Moral.Nilai: Berbangga dengan pelbagai kemudahan pengangkutan di Negara ini, bekerjasama, rajin, kemas, dan berusaha.Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):Kemahiran Berfikir: Membuat inferens, membuat keputusan, mengkategori.Kemahiran Belajar: Mengumpul, memproses dan melapor.Kecerdasan Pelbagai: Verbal linguistik, visual, interpersonal, muzik dan intrapersonal.Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah menaiki kenderaan.Medium Utama: Komputer, LCD Projektor, cakera padatMedia sokongan: teka silang kata, lembaran kerja.LANGKAH / MASAISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

Set Induksi (5 minit)Pengesanan maklumat yang diperdengarkan Nyanyian lagu Bapaku pulang dari kota1. Murid ditunjukkan senikata Lagu Bapaku pulang dari kota.2. Murid diperdengarkan lagu Bapaku pulang dari kota.3. Murid menyanyikan lagu Bapaku pulang dari kota beramai-ramai sambil bertepuk tangan.4. Guru menjelaskan tajuk pelajaran pada hari iniKB: menghubung kait, inferens.

BCB: mendengar secara aktif.

BBB: cakera padat, computer dan LCD projektor.

(Lampiran B)

Langkah 1 (15 minit)Menyebut dan mengeja nama kenderaan

- kereta- bas- basikal- motosikal- kereta api- lori- kapal terbang- helikopter- kapal- feri

Mengkelas kenderaan: darat udara air1. Murid ditunjukkan dengan tajuk pelajaran hari ini.2. Guru memaparkan gambar kenderaan melalui tayangan LCD projector.3. Murid diminta menyebut nama kenderaan yang ditunjukkan.4. Murid diminta mengeja dan membunyikan nama-nama kenderaan tersebut.5. Murid diminta mengkelaskan kenderaan yang ditunjukkan.KB: menghubung kait, inferens.

BCB: mengumpul, memproses, dan melapor maklumat.

KP: visual, verbal linguistik, interpersonal.

BBB: komputer riba, LCD projector.

Nilai: Berbangga kerana ada banyak kemudahan pengangkutan.

(Lampiran B)

Langkah 2 (10 minit)Pengesanan tatabahasa

Kata adjektif

- gambar kereta cantik, merah, bulat.- gambar lori besar, panjang, biru.- gambar kapal besar, cantik, perlahan.1. Murid diberi penerangan tentang kata adjektif.2. Murid ditunjukkan dengan beberapa gambar kenderaan.3. Murid diminta menyebut kata adjektif berdasarkan gambar kenderaan yang ditunjukkan.KB: menghubung kait, inferens.

BCB: memproses, dan melapor maklumat.

BBB: komputer riba, LCD projektor.

Nilai: Bekerjasama.

(Lampiran B)

Langkah 3 (15 minit)Tugasan dalam kumpulan:

- Teka silang kata berkaitan dengan kenderaan.1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Guru menayangkan kata silang kata di skrin dan memberi penerangan tugasan yang akan dilakukan dalam kumpulan.3. Setiap kumpulan diberi kertas teka silang kata (lampiran)4. Dalam kumpulan murid berbincang berdasarkan soalan atau petunjuk yang diberi.5. Wakil kumpulan bergilir-gilir mengisi jawapan pada teka silang kata yang dipaparkan di skrin.6. Guru member penilaian hasil tugasan kumpulan.KB: menghubung kait, inferens.

BCB: mengumpul, memproses, dan melapor maklumat.

BBB: kad tugasan.

Nilai: Bekerjasama.

(Lampiran B)

Langkah 4 (10 minit)Melengkapkan ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai secara berpandu.1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja.2. Murid diberi penerangan tentang latihan di dalam lembaran kerja.3. Murid membuat latihan di dalam lembaran kerja.KB: membuat keputusan.

BCB: mengumpul, memproses, dan melapor maklumat.

BBB: lembaran kerja.

Nilai: rajin, kemas.

(Lampiran B)

Penutup(5 minit)Rumusan isi pelajaranKognitif- mengetahui pelbagai jenis kenderaan yang terdapat pada masa kini.Sosial- sentiasa berusaha untuk mencapai kejayaan1. Murid menyebut semula nama kenderaan yang telah dipelajari.2. Murid menyebut kenderaan yang digemari.3. Murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.KB: membuat keputusan.

Nilai: Berusaha.

PENYEDIAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)Mata Pelajaran: Bahasa MelayuTahun: 1 UIATema: KenderaanTajuk: Kenderaan KiniMasa: 60 minit (1 jam)Fokus Utama: 2.1 Aras 1 (i)Bercerita menggunakan kata, frasa,, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.Fokus Sampingan: 8.1 Aras 2 (i)Melengkapkan ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai secara berpanduObjektif: a) Murid dapat menamakan dan menyatakan ciri ciri kenderaan. b) Murid dapat melengkapkan 8 ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai secara berpandu.Kemahiran Bahasa: Mendengar, membaca, dan menulis.Sistem Bahasa: Kosa Kata : kapal terbang, helikopter, kereta, motosikal.Kata Adjektif : cantik, besar, kecil, bulat.Ilmu: Pendidikan Muzik, Pendidikan Moral.Nilai: Berbangga dengan pelbagai kemudahan pengangkutan di negara ini, bekerjasama, rajin, dan berusaha.Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):Kemahiran Berfikir: Membuat inferens, membuat keputusan, mengkategori.Kemahiran Belajar: Mengumpul, memproses dan melapor.Kecerdasan Pelbagai: Verbal linguistik, visual, interpersonal, muzik dan intrapersonal.Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah menaiki kenderaan.Medium Utama: Komputer, LCD Projektor, cakera padatMedia sokongan: teka silang kata, lembaran kerja.LANGKAH/ MASAISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

Set Induksi (5 minit)Pengesanan maklumat yang diperdengarkan Nyanyian lagu Bapaku pulang dari kota1. Murid ditunjukkan senikata Lagu Bapaku pulang dari kota.2. Murid diperdengarkan lagu Bapaku pulang dari kota.3. Murid menyanyikan lagu Bapaku pulang dari kota beramai-ramai sambil bertepuk tangan.4. Guru menjelaskan tajuk pelajaran pada hari iniKB: menghubung kait, inferens.

BCB: mendengar secara aktif.

BBB: cakera padat, computer dan LCD projektor.

(Lampiran B)

Langkah 1 (15 minit)Menyebut dan mengeja nama kenderaan

- kereta- bas- basikal- motosikal- kereta api- lori- kapal terbang- helikopter- kapal- feri

Mengkelas kenderaan: darat udara air1. Murid ditunjukkan dengan tajuk pelajaran hari ini.2. Guru memaparkan gambar kenderaan melalui tayangan LCD projektor.3. Murid diminta menyebut nama kenderaan yang ditunjukkan.4. Murid diminta mengeja dan membunyikan nama-nama kenderaan tersebut.5. Murid diminta mengkelaskan kenderaan yang ditunjukkan.KB: menghubung kait, inferens.

BCB: mengumpul, memproses, dan melapor maklumat.

KP: visual, verbal linguistic, interpersonal.

BBB: komputer riba, LCD projector.

Nilai: Berbangga kerana ada banyak kemudahan pengangkutan.

(Lampiran B)

Langkah 2 (10 minit)Pengesanan tatabahasa

Kata adjektif

- gambar kereta cantik, merah, bulat.- gambar lori besar, panjang, biru.- gambar kapal besar, cantik, perlahan.1. Murid diberi penerangan tentang kata adjektif.2. Murid ditunjukkan dengan beberapa gambar kenderaan.3. Murid diminta menyebut kata adjektif berdasarkan gambar kenderaan yang ditunjukkan.KB: menghubung kait, inferens.

BCB: memproses, dan melapor maklumat.

BBB: komputer riba, LCD projektor.

Nilai: Bekerjasama.

(Lampiran B)

Langkah 3 (15 minit)Tugasan dalam kumpulan:

- Teka silang kata berkaitan dengan kenderaan.1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.2. Guru menayangkan teka silang kata pada skrin dan memberi penerangan tugasan yang akan dilakukan dalam kumpulan.3. Setiap kumpulan diberikan kertas teka silang kata (lampiran)4. Murid berbincang dalam kumpulan berdasarkan soalan atau petunjuk yang diberi.5. Wakil kumpulan bergilir-gilir mengisi jawapan pada teka silang kata yang dipaparkan pada skrin.6. Guru memberikan penilaian hasil tugasan kumpulan.KB: menghubung kait, inferens.

BCB: mengumpul, memproses, dan melapor maklumat.

BBB: kad tugasan.

Nilai: Bekerjasama.

(Lampiran B)

Langkah 4 (10 minit)Melengkapkan ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai secara berpandu.1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja.2. Murid diberi penerangan tentang latihan di dalam lembaran kerja.3. Murid membuat latihan di dalam lembaran kerja.KB: membuat keputusan.

BCB: mengumpul, memproses, dan melapor maklumat.

BBB: lembaran kerja.

Nilai: rajin, kemas.

(Lampiran B)

Penutup(5 minit)Rumusan isi pelajaranKognitif- mengetahui pelbagai jenis kenderaan yang terdapat pada masa kini.Sosial- sentiasa berusaha untuk mencapai kejayaan1. Murid menyebut semula nama kenderaan yang telah dipelajari.2. Murid menyebut kenderaan yang digemari.3. Murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.KB: membuat keputusan.

Nilai: Berusaha.

Tugasan: 1. Bincangkan aktiviti-aktiviti yang sesuai berdasarkan kemahiran bahasa untuk satu rancangan pengajaran dan pembelajaran harian bersama-sama rakan anda.2.Sediakan satu rancangan pengajaran dan pembelajaran bagi mata pelajaran bahasa Melayu kelas tahun tiga bagi tempoh 1 jam. Aplikasikan RPH anda di dalam bilik darjah.37