15
GRUPUL ŞCOLAR „C. BRĂTESCU” ISACCEA JUDETUL TULCEA. P R O I E C T D I D A C T I C DATA: 25 mai 2010 CLASA: a IX-a PROPUNĂTOR: Mihail Dorina Adriana OBIECTUL : Consiliere şi Orientare SUBIECTUL: Atitudinea-pasivă, agresivă, asertivă. Cum comunicăm? TIPUL.: predare-învăţare-evaluare POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Comunicare şi abilităţi sociale a) Competente specifice (din programa): 2.1. Exersarea comunicării eficiente 2.2. Aplicarea tehnicilor de autocontrol emoţional b) Obiective operaţionale: O1 – să definească cele trei concepte de comunicare O2 – să explice aspectele negative în comunicare O3 – să compare corect cele trei moduri de comunicare O4 – să formuleze drepturile asertive; O5 – să interpreteze corect situaţiile FORME DE ORGANIZARE a) a conţinuturilor: integratoare, b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

Comunicare - proiect de lectie.doc

  • Upload
    lythuan

  • View
    233

  • Download
    5

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Comunicare - proiect de lectie.doc

GRUPUL ŞCOLAR „C. BRĂTESCU” ISACCEAJUDETUL TULCEA.

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 25 mai 2010CLASA: a IX-aPROPUNĂTOR: Mihail Dorina AdrianaOBIECTUL : Consiliere şi OrientareSUBIECTUL: Atitudinea-pasivă, agresivă, asertivă. Cum comunicăm?TIPUL.: predare-învăţare-evaluarePOZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Comunicare şi abilităţi sociale

a) Competente specifice (din programa):2.1. Exersarea comunicării eficiente2.2. Aplicarea tehnicilor de autocontrol emoţional

b) Obiective operaţionale:O1 – să definească cele trei concepte de comunicareO2 – să explice aspectele negative în comunicareO3 – să compare corect cele trei moduri de comunicareO4 – să formuleze drepturile asertive;O5 – să interpreteze corect situaţiile

FORME DE ORGANIZAREa) a conţinuturilor: integratoare,b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev; TIPURI, FORME,STRATEGII ŞI INSTRUMENTEDE EVALUARE :formativă, orală şi scrisă, individuală şi în grup, autoevaluare,

Page 2: Comunicare - proiect de lectie.doc

RESURSE:a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, brainstorming-ul, activitatea pe

grupe, jocul de rol, Metoda ciorchineluib) materiale : fişe de lucru individuale şi pe grupe, videoproiector specifice disciplinei : Jocul de-a viaţa: exerciţii pentru orele de dirigenţie,

autori: Veronica Bogorin, Ruxandra Tudose, Editura Eikon, Cluj Napoca, 2007;

c) bibliografice:

metodice: Modul 7 - Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală, autori: Marcela Claudia Călineci, Otilia Ştefania Păcurari, Daniela Stoicescu, Educaţia 2000+, Bucureşti, 2009;

d) temporale: 50 minute

Page 3: Comunicare - proiect de lectie.doc

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI

OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode, instrumente, indicatori)

de conţinut de timp

forme de organizare

metode şi procedee

mijloace didactice

1. Captarea atenţiei

☺ Se face printr-un exerciţiu de încălzire. Elevii vor primi câte o coală de hârtie A4. Vor primi instrucţiuni, fără să comunice între ei sau sa pună întrebări:-“Indoiţi coala de hârtie în două”;-“Rupeţi colţul din dreapta sus”;-“Îndoiţi, din nou, coala de hârtie”;-”Acum, rupeţi colţul din stânga”;-“Îndoiţi încă o dată foaia”;-“Rupeţi colţul din dreapta jos”.Fiecare elev îşi va desface coala şi o va arăta întregului grup. Discuţiile care vor urma se vor baza pe idea că, deşi toţi au auzit aceleaşi instrucţiuni, fiecare le-a pus în aplicare în alt mod, obţinând rezultate diferite.

5 min. Activitate

frontală

ConversaţiaExerciţiul joc

Coli de hartie Fişa de lucru,Gradul de atenţie al elevilor

2. Anunţarea obiectivelor

☺Se prezintă elevilor obiectivele pe care trebuie să le cunoască la sfârşitul lecţiei şi se scrie pe flipchart tema.

3 min. Activitate

frontală

Conversaţia, Explicaţia

Flipchart,Marker

Observarea sistematică a elevilor

Page 4: Comunicare - proiect de lectie.doc

3. Dirijarea invatarii a)Prezentarea conţinutului ce urmează a fi predat, recapitulat, sistematizat şi evaluat b) prelegere interactiva

O.O1☺ Atitudinea pe care o adoptăm în unele situaţii poate fi pasivă (atunci când nu ne exprimăm opiniile sau sentimentele dar exagerăm importanţa opiniilor sau sentimentele celorlalţi), agresivă (atunci când sunt exprime opiniile sau sentimentele fără respect faţă de ceilalţi) sau asertivă (ne exprimăm opiniile sau sentimentele păstrând respect pentru ale celorlalţi)Asertivitatea este:-abilitatea de a comunica emoţiile, nevoile, opiniile în aşa fel încât nu încalcă drepturile celorlalţi;-o abilitate care se poate învăţa;-o modalitate a te comporta şi de a comunica care te va ajuta să ai mai multă încredere în tine şi va demonstra că ai respect faţă de cei din jur. Anexa 1

5 min.

10 min.

Activitate frontală

Activitate pe grupe

Explicaţia,Conversaţia

ProblematizareaDemonstraţiaExplicaţia

Flipchart,MarkerFişe de lucru

Evaluare oralăEvaluare practică

d) organizarea pentru activitatea de grup-

O.O2 ☺ Elevii sunt împărţiti in patru grupe, fiecare grupă primeşte o fişă de lucru.Anexa 2

5 min.

Activitate pe grupe

Metoda ciorchinelui Flipchart, foi

de lucru, marker

Evaluare oralăEvaluare practicăAutoevaluare

4) Feedback prin

O.O3 ☺Profesorul intervine cu întrebări pentru a verifica modul

5 min.

Activitate frontală

Problematizarea, Conversaţia

Evaluare oralăAutoevaluare

Page 5: Comunicare - proiect de lectie.doc

raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor

în care s-au atins obiectivele propuse

5) Obtinerea performantelor

Se vor analiza mai multe imagini din care elevii trebuie să recunoască tipurile de comunicare. Anexa 3

5 min.

Activitate frontală

Observaţia,Conversaţia,Explicaţia

Calculator, videoproiector imagini

Evaluare orală

6)Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O.O5 ☺Joc de rol. Anexa 4 10 min.

Activitate pe grupe

Conversaţia,Demonstraţia,Explicaţia

Evaluare oralăObservarea sistematică a elevilor

7) Încheierea lecţiei

☺Se fac aprecieri individuale şi colective

2 min.

Activitate frontală

Conversaţia Evaluare formativă

Page 6: Comunicare - proiect de lectie.doc

ANEXA 1GRUPUL ŞCOLAR „C. BRĂTESCU”Loc. ISACCEA Jud. TULCEA

Drepturile asertive – am dreptul:

- să fiu respectat pentru cine sunt şi pentru ceea ce fac;-să decid care sunt priorităţile mele;-să am propriile valori, credinţe;-să le spun celorlalţi cum doresc să fiu tratat;-să greşesc fără să fiu ridiculizat;-să am relaţii sociale pozitive în care să mă simt în siguranţă şi respectat;-să spun NU, să refuz ceva atunci când ştiu că nu mi se potriveşte fără să mă simt vinovat;-să cer informaţii atunci când mă interesează ceva;-să fiu ascultat şi luat în serios;- să fiu fericit.

Page 7: Comunicare - proiect de lectie.doc

ANEXA 2GRUPUL ŞCOLAR „C. BRĂTESCU”Loc. ISACCEA Jud. TULCEA

FIŞĂ DE LUCRU

1. Care sunt tipurile de agresivitate?

2. Care sunt dezavantajele acestei forme de manifestare?

3. Când devenim agresivi?

Page 8: Comunicare - proiect de lectie.doc

ANEXA 3GRUPUL ŞCOLAR „CONSTANTIN BRĂTESCU”LOC. ISACCEA JUD. TULCEA

Page 9: Comunicare - proiect de lectie.doc
Page 10: Comunicare - proiect de lectie.doc

ANEXA 4GRUPUL ŞCOLAR „CONSTANTIN BRĂTESCU”LOC. ISACCEA JUD. TULCEA

JOC DE ROL

Trei elevi îşi propun să chiulească de la o oră pentru a merge la furat cireşe. Aceştia le propun şi altor trei colegi să-i însoţească. Pe rând, elevii trebuie să simuleze comportamentul pasiv, agresiv şi asertiv.