7
PLAN DE LECŢIE Titlul lecţiei: Despre prietenie Clasa: a VII-a Disciplina: Consiliere şi orientare Motivaţia: Lecţia este valoroasă pentru că aduce în discuţie un concept sensibil pentru elevii de clasa a VII-a. este necesar ca elevii să-şi clarifice noţiunea de prietenie şi rolul prieteniei în viaţa lor. Capacitatea de a putea selecta adevăraţii prieteni în afară de „grup”, „colegi”, „vecini”, „verişori” îi poate ajuta pe elevi să-şi găsească rolul în funcţie de cadrul în care sunt implicaţi. Obiectivele lecţiei: Să definească noţiunea de prietenie Să recunoască modele celebre de prietenie Să identifice valenţele prieteniei la diferite niveluri (grup- clasă, grup- prieteni) Să argumenteze valoarea prieteniei Resursele materiale şi de timp: fişe de lucru, reviste, cărţi, videoproiector, scrisoarea; 50 de minute Resurse procedurale: lectura, brainstorming, studiu de caz, metoda ciorchinelui, metoda cvintetului Evaluare: - nivelul implicării elevilor: prin observare, modul de completare a fişelor - conţinuturi: prin răspunsurile la întrebările „brainstorming”, prin argumentare la studiul de caz - gândirea: prin cvintetul realizat elevul vine în sprijinul punctului său de vedere referitor la prietenie, prin lucrul cu celelalte metode propuse pentru studiu Lecţia propriu-zisă: Evocare: Prin metoda lecturii, profesorul dă citire unui fragment dintr- o scrisoare a unui prieten, pe baza căruia le cere elevilor să spună despre ce este vorba. Elevii spun că este vorba despre

Consiliere Si Orientare Plan de Lectie

  • Upload
    comdin

  • View
    16

  • Download
    1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Despre prietenie

Citation preview

Page 1: Consiliere Si Orientare Plan de Lectie

PLAN DE LECŢIETitlul lecţiei: Despre prietenieClasa: a VII-aDisciplina: Consiliere şi orientareMotivaţia:Lecţia este valoroasă pentru că aduce în discuţie un concept sensibil pentru elevii de clasa a VII-a. este necesar ca elevii să-şi clarifice noţiunea de prietenie şi rolul prieteniei în viaţa lor. Capacitatea de a putea selecta adevăraţii prieteni în afară de „grup”, „colegi”, „vecini”, „verişori” îi poate ajuta pe elevi să-şi găsească rolul în funcţie de cadrul în care sunt implicaţi.

Obiectivele lecţiei:Să definească noţiunea de prietenieSă recunoască modele celebre de prietenieSă identifice valenţele prieteniei la diferite niveluri (grup- clasă, grup- prieteni)Să argumenteze valoarea prieteniei

Resursele materiale şi de timp: fişe de lucru, reviste, cărţi, videoproiector, scrisoarea; 50 de minute

Resurse procedurale: lectura, brainstorming, studiu de caz, metoda ciorchinelui, metoda cvintetului

Evaluare: - nivelul implicării elevilor: prin observare, modul de completare a fişelor- conţinuturi: prin răspunsurile la întrebările „brainstorming”, prin argumentare la

studiul de caz- gândirea: prin cvintetul realizat elevul vine în sprijinul punctului său de vedere

referitor la prietenie, prin lucrul cu celelalte metode propuse pentru studiu

Lecţia propriu-zisă:

Evocare:Prin metoda lecturii, profesorul dă citire unui fragment dintr-o scrisoare a unui prieten, pe baza căruia le cere elevilor să spună despre ce este vorba. Elevii spun că este vorba despre prietenie. De aici, prin brainstorming, profesorul le adresează elevilor o serie de întrebări despre prietenie, pe baza cărora află părerile lor despre prieteni, prietenie, falşi prieteni(10 min)

Realizarea sensului: Se formează la nivelul clasei trei echipe cu sarcini diferite de lucru care să vizeze atingerea obiectivelor(30 min).Prima grupă: prin metoda ciorchinelui, elevii trebuie să găsească trăsăturile adevăratei prietenii.A doua grupă: prin studiul de caz elevii vor argumenta valoarea prieteniei. Elevii trebuie să creeze articole prin care să scoată în relief exemple de adevărate/ false prietenii care vor fi analizate în cadrul grupei.A treia grupă: prin documentare(reviste, cărţi, filme), elevii trebuie să cunoască şi să împărtăşească colegilor exemple de modele de prietenie celebre în timp.

Reflecţie:

Page 2: Consiliere Si Orientare Plan de Lectie

Prin metoda cvintetului, fiecare grupă trebuie să realizeze o poezie care să scoată în relief importanţa prieteniei în viaţa lor.

Încheiere:Până la sfârşitul lecţiei, elevii învaţă să disocieze noţiunile de „prieten”, „coleg”, „amic”, „cunoştinţă”. Sunt sinceri şi recunosc calităţile sau defectele prietenilor şi pe ale lor în relaţie cu aceştia. Elevii sunt mai deschişi în discuţiile cu dirigintele.

Page 3: Consiliere Si Orientare Plan de Lectie

ANEXE:

Anexa 1:Brainstorming: Aveţi prieteni? Cum este prietenul tău? Ai primit vreun compliment de la prietenul tău? Ce ajutor i-ai acordat prietenului tău, de care eşti mândru? Cum ai vrea să fie prietenul tău? Unde ţi-ai cunoscut prietenii?

Page 4: Consiliere Si Orientare Plan de Lectie

Anexa 2:Metoda ciorchinelui: trăsăturile adevăratei prietenii

Anexa 3

Trăsături pozitive de

caracter

O comportare frumoasă a

prietenului în orice

A oferi fără să aştepţi ceva în

schimb

Ajutor atunci când ai nevoie

Preţuire, grijă, stimă

reciprocă, gingăşie

Asemănarea preferinţelor, a

dorinţelor, a gusturilor

Dorinţa de comuncare

PRIETENIA

Page 5: Consiliere Si Orientare Plan de Lectie

Studiul de caz:„Florina este acum la facultate. Pentru ea, anii de gimnaziu, au trecut de mult, dar nu poate uita ce s-a întâmplat atunci. Ea zice:Eram nouă în şcoală, nu cunoşteam pe nimei. Au venit două fete la mine şi mi-au cerut prietenia. Eu am acceptst, dar m-au obligat să mă droghez. Nu am vrut, dar de dragul lor am făcut-o. prima reacţie a mamei a fost că mi-a interzis să le mai văd. De atunci, am rămas fără prieteni. Toată şcoala ştia că m-am drogat şi nu vroia nimeni să fie în preajma mea. M-am retras, nu vorbeam cu nimeni, nu mâncam, stăteam numai în pat. Pe neaşteptate, într-o seară când eram singură acasă, cele două fete m-au vizitat. Mi-au zis că ne vom vedea pe ascuns, dacă le ajut să fure nişte haine… le-am ascultat. Am spart un magazin, dar nu am apucat să luăm mare lucru. Poliţia a sosit şi ne-a arestat. Degeaba am spus că ele m-au corupt. Eu fusesem prinsă cu hainele în mână. Părinţii au plătit o amendă usturătoare şi eu am primit un avertisment. M-am ales cu o săpuneală zdravănă. Ai mei îşi pierduseră încrederea în mine. Dacă aş da timpul înapoi, aş fi mai matură. Însă atunci mă gândeam că vreau şi eu prieteni. În mai puţin de o săptămână m-am întor la şcoală. Toţi mă priveau cu dispreţ. Ajungând în clasă, m-am trezit că am o colegă nouă de bancă. Nu mi-am arătat nemulţumirea. Am început să vorbim. Constatam că am multe pasiuni în comun cu Ştefania, colega mea, dar îmi era teamă să nu mă judece…Nu a făcut asta, m-a înţeles. De atunci, am făcut totul împreună, de la teme la excursii. Acum suntem amândouă la Facultatea de Litere şi vrem să devenim profesoare. Să nu ne nedreptăţim copiii, prietenii şi să îi înţelegem. Prietenia sfârşeşte acolo unde începe neîncrederea” Achihăiţei Alexandra, elevă la Şc Nr 3 Vaslui

Anexa 4Metoda cvintetului:

Page 6: Consiliere Si Orientare Plan de Lectie

Prietenia Sinceră, eternă Învăţând, dăruind, acceptând, Devine simbol Netăgăduit.