cuvinte fermecate

Embed Size (px)

DESCRIPTION

a

Citation preview

Educatoare: ANTOHI ANTONETA-ANICAGrdinia: ,,RAZ DE SOARE BISTRIAData: 9.10.2009PROIECT DE ACTIVITATE

Tema anual de studiu: ,,Cine sunt/suntem?Proiect tematic: ,,Eu i lumea mea

Tema sptmnii: ,,Tu i euGrupa: Mare ,,ALBINUELE

Categorii de activiti:

Activiti liber alese (etapa I i etapa a III-a)

Activiti pe domenii experieniale: Domeniul limb i comunicare (Educarea limbajului) i Domeniul om i societate (Activitate practic)

Tema: ,,Cuvinte fermecate

Forma de realizare: Activitate integrat

Tipul activitii: verificare i consolidare

Scopul activitii:

Exersarea/aprofundarea unor cunotine legate de tema propus (ndeosebi legate de formulele de politee).

Dezvoltarea capacitii de a opta, de a lua decizii.

Creterea abilitii de a relaiona cu ceilali.Durata: 1 h i jumtate

Bibliografie: ,,Curriculum pentru nvmntul precolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008

,,Revista nvmntului precolar nr.1-2/2008 i nr.3- 4/2008

Texte pentru educaia limbajului la precolari, M. Bizdun i A. Neagu, Editura PROGNOSIS

Introducere n pedagogia precolar, A.Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002Scenariul zilei

ntlnirea de dminea: Salutul, completarea panoului de prezen i a calendarului zilei. Se poart o scurt discuie despre formulele de politee (salutul, rugmintea, mulumirea); apoi, se citete poezia ,,Cuvinte fermecate din revista ,,Draga mea, ca mesaj al zilei , fcndu-se astfel introducerea n tema activitii. Dup ntlnirea de diminea, educatoarea ndrum copiii la centre, unde se vor desfura, pe grupuri, jocurile i activitile alese: Art - ,,Colorm mrgele (copii vor colora cu acuarela pastele finoase care vor fi folosite ca material la activitatea practic), Joc de rol - ,,Facem prjituri (gospodinele ,,gtesc prjiturele care vor fi ,,servite n finalul activitii ca recompens celor mai activi, ateni i cumini copii), Bibliotec - ,,Hansel i Gretel ( copiii vor ,,citi imaginile din povestea ,,Hansel i Gretel, apoi le vor aeza la panoul cu exemple pozitive ,,AA DA). Tranziiile ntre activiti se va realza prin jocurile cu text i cnt ,,Ceata lui Piigoi i ,,Mic vntul frunzele.La revenirea n sala de grup, se anun i se desfoar povestea ducatoarei ,,Ce a uitat Fnuc s spun?. Povestirea va solicita atenia copiilor prin interactivitate, solicitndu-i s intervin, pentru a sublinia absena ,,cuvintelor fermecate din comportamentul copiilor. Pentru atingerea feed-backului, educatoarea va solicita copiii s adauge o continuare povetii, cum a realizat Fnuc ce a uitat, i cere scuze de la fiecare i devine un copil politicos. i pentru c Fnuc a devenit un biat politicos, noi, ,,albinuele i vom face o surpriz: vom realiza ,,iraguri de mrgele i brri , pe care el (Fnuc), s le ofere tuturor celor pe care i-a suprat. Dup nirarea mrgelelor (colorate) pe a, acestea vor fi aezate la panou, iar ,,gospodinele vor oferi, copiilor care au fost cumini i activi, ,,prjiturele.

n finalul activitii copiii vor juca jocul distractiv ,, Ocup scunelul.

Copiii se pregtesc pentru servirea mesei de prnz; ei prsesc sala de grup cntnd ,,Ceata lui Piigoi/ ,,Mic vntul frunzele (rutin i tranziie). Activitate integrat Domeniul limb i comunicare (Educarea limbajului) i Domeniul om i societate (Activitate practic)Tema: Cuvinte fermecateForma de realizare: povestea educatoarei/ nirare de mrgeleTipul activitii: consolidare de cunotine i deprinderiScopul activitii:

- Verificarea i reactualizarea cunotinelor copiilor referitoare la formulele de politee;

- Consolidarea deprinderii de a rspunde corect i complet la ntrebrile adresate;

- Educarea ateniei, perspicacitii, a spiritului de observaie i a promptitudinii n gndire.

Obiective operaionale: La sfritul activitii copiii vor fi capabili:

s utilizeze formulele de politee n contexte diferite;

- s redea un fragment dintr-o poveste despre copii;

- s redea tema dat utiliznd tehnici diferite (colorare, nirare);

- s utilizeze creativ diferite materiale precum: pastele finoase, ln, imagini, jetoane, jucrii etc. ;

- s exprime impresii, triri afective i idei proprii legate de tema dat, n timpul i/sau la sfritul activitii (la evaluare);

- s manifeste creativitate n realizarea lucrrilor practice;

- s manifeste spirit cooperant n activitatea de grup, comunicnd cu partenerii de joc pentru realizarea sarcinii comune.

Metode i procedee: Explicaia, conversaia, jocul, problematizarea, competiia, exerciiul.

Material didactic: Jetoane reprezentnd formule de politee, imagini, CD, crticica ,,Draga mea, calendarul naturii, oglinda grupei, panourile: ,,AA DA-,,AA NU, trusele de creaie: ,,Gospodina i ,,Buctarul, mrgele, acuarele i pensoane, ln, joc de mas, carte de poveti. . Durata: 1 h i jumtateDESFURAREA ACTIVITIIEtapele activitiiConinutul activitiiStrategii didacticeEvaluare

1. Moment organizatoric- Pregtirea materialului didactic;

- Aranjarea mobilierului;

- Intrarea copiilor n clas.ConversaiaExerciiul Aprecieri verbale

2. Captarea atenieiSe va realiza prin citirea poeziei ,,Cuvinte fermecate n care sunt prezentate formule de politee: salutul, rugmintea, mulumirea).Lectura educatoareiConversaia

3. Anunarea temei i a obiectivelor

Se anun copiii c vor desfura o activitate complex de realizare a unor lucrri n cadrul jocurilor pe centre, care vor fi folosite n urmtoarele etape ale zilei: povestea Ce a uitat Fnuc s spun? n care vom afla despre comportamentul unui bieel de vrsta lor i cruia i vor pregti daruri.Explicaia

4. Desfurarea activitii

Se explic copiilor modul de desfurare a activitilor pe sectoare, sarcinile pe care le au fiecare i motivaia lucrului (gsirea utilitilor n mediul ambiental).

Povestea educatoarei ,,Ce a uitat Fnuc s spun? va fi animat de interveniile copiilor la solicitrile educatoarei i, mai ales, de gsire a altui final care s demonstrze schimbarea n bine a comportamentului lui Fnuc.Explicaia

JoculPovestirea Problema-tizarea

Aprecieri verbale

5. Obinerea performanei

Copiii sunt invitai la mese unde sunt pregtite materialele necesare desfurrii activitii practice.

,,iragurile de mrgele i brri realizate de precolari, vor fi recompensa-surpriz pentru eroul povestirii, care a fost ajutat s-i corecteze comportamentul. Educatoarea urmrete ndeaproape fiecare copil, discut cu el, i d indicaii sau l va ajuta s rezolve sarcina, dup caz.

Lucrrile se expun n ordinea finalizrii lor, alctuindu-se o mini-expoziie la ,,Oglinda grupei.

Copiii sunt anunai c pot merge la baie n ritmul jocului cu text i cnt: ,,Ceata lui Piigoi i c, la ntoarcere, vor juca un joc ndrgit. (rutin i tranziie)ExplicaiaExerciiul

Conversaia

Jocul cu text i cnt Aprecieri verbaleAutoevalu-are

Expoziie

6. Asigurarea reteniei i a transferului

La final, copiii se mpart n dou grupe: Grupa albinuelor politicoase i Grupa albinuelor vesele, i se desfoar un joc distractiv: ,,Ocup scunelul.

Sarcina jocului este urmtoarea: copiii danseaz pe ritmul cntecelor de pe cd, iar la semnal, ocup scunelele. Cel care a rmas fr scaun este scos din joc. Ctig echipa care rmne cu mai muli membri.JoculCompetiia

AplauzeRecompen-sa

7. Fixarea cunotinelor i aprecierea activitii copiilorSe fac aprecieri asupra modului de desfurare a ntregii activiti, implicnd ct se poate de mult copiii.Copiii se pregtesc pentru servirea mesei de prnz. (rutin i tranziie)ConversaiaAprecieri verbale

Autoevalu-are

Educatoare,

ANTOHI ANTONETA-ANICA

PAGE 1