36
Gömbe Ortaokulu 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Sınıf 6. Sınıflar Ünite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı Konu 1.1.1. BİT’in Önemi 1.1.2. BİT’in Kullanıldığı Alanlar Süre 40 Dakika + 40 Dakika Kazanımlar • Bilgi ve iletişim teknolojisi araçlarını listeler. • Bilişim teknolojilerin günlük hayatımızdaki kullanım amaçlarını açıklar. Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Teknoloji Güvenlik Önlemleri (Varsa) Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışma Kullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, akıllı tahta, internet, görseller Öğretme – Öğrenme Etkinlikleri • Dikkat çekme • Güdüleme • Gözden geçirme • Derse geçiş • Bireysel öğrenme etkinlikleri • Grupla öğrenme etkinlikleri • Özet Okulun ilk haftası olduğundan öğrencilerle tanışma etkinliği yapılır. Oryantasyon eğitimi yapılmadığından öğrencilere BT Sınıfı tanıtımı yapılır. Okul kuralları ve BT Sınıfı kuralları anlatılır. Hayatımızdan bilgi ve iletişim teknolojilerini çıkarırsak ne gibi durumlarla karşılaşırız sorusunu öğrencilere aktarırız. Örneğin; okula nasıl gidip geliriz, ailelerimizle nasıl haberleşiriz, ödevlerimizi nasıl yaparız, okulumuzun güvenliğini nasıl sağlarız v.b. Gelen cevaplar doğrultusunda bu teknolojilerini fayda ve zararlarından bahsederiz. Hangi alanlarda, hangi amaçlarla kullanıldığını öğrencilere yöneltir, bu kullanım sırasında dikkat etmemiz gereken hususları öğrencilere soru-cevap yöntemini uygulayarak dersi işleriz. Sonuç olarak bilgi ve iletişim teknolojilerinin Adem ÇİMEN Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretmeni …../…../…….. Uygundur Uğur KESER Okul Müdürü

DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu1.1.1. BİT’in Önemi1.1.2. BİT’in Kullanıldığı Alanlar

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• Bilgi ve iletişim teknolojisi araçlarını listeler.• Bilişim teknolojilerin günlük hayatımızdaki kullanım amaçlarını açıklar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü TeknolojiGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, akıllı tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Okulun ilk haftası olduğundan öğrencilerle tanışma etkinliği yapılır. Oryantasyon eğitimi yapılmadığından öğrencilere BT Sınıfı tanıtımı yapılır. Okul kuralları ve BT Sınıfı kuralları anlatılır.

Hayatımızdan bilgi ve iletişim teknolojilerini çıkarırsak ne gibi durumlarla karşılaşırız sorusunu öğrencilere aktarırız. Örneğin; okula nasıl gidip geliriz, ailelerimizle nasıl haberleşiriz, ödevlerimizi nasıl yaparız, okulumuzun güvenliğini nasıl sağlarız v.b. Gelen cevaplar doğrultusunda bu teknolojilerini fayda ve zararlarından bahsederiz. Hangi alanlarda, hangi amaçlarla kullanıldığını öğrencilere yöneltir, bu kullanım sırasında dikkat etmemiz gereken hususları öğrencilere soru-cevap yöntemini uygulayarak dersi işleriz.

Sonuç olarak bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştırdığını ama bunları kullanırken de mutlaka zararlarını en aza indirmemiz gerektiğini vurgularız.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• BİT’in önemini açıklayabilirim.• BİT’in kullanım alanlarını söyleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 18.09.2017 – 23.09.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 2: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu1.1.3. BİT Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?1.1.4. BİT Kullanımı ve Sağlık1.1.5. Ergonomi

Süre 40 Dakika + 40 DakikaKazanımlar • Bilişim teknolojilerin günlük hayatımızdaki önemini açıklar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Teknoloji, Sağlık, GüvenlikGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, akıllı tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Öğrencilere hangi BİT araçlarını ne sıklıkla kullanıldığı sorulur. Gelen yanıtlardan sonra BİT kullanımından sonra herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşıp karşılaşmadıkları sorulur. BİT araçlarının yanlış kullanımı sonrasında sağlık sorunlarına sebep olduğunu vurguladıktan sonra hangi durumlarda hangi sağlık sorunlarının oluşacağı anlatılır.

Yanlış BİT kullanımı ile ilgili videolar öğrencilere izlettirilir ve nasıl doğru kullanılacağı görsellerle gösterilir.

BİT kullanımı ardından belirli sürelerle ara vermemiz gerektiği ve egzersiz hareketleri yapmamız gerektiği vurgulanır.

Sonuç olarak BİT kullanırken sağlık sorunları oluşmaması için gerekli önemleri almamız gerektiği vurgulanır..

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• BİT kullanırken nelere dikkat edeceğimi bilirim.• BİT’in yanlış kullanımında oluşabilecek sağlık problemlerini bilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 25.09.2017 – 29.09.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 3: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu1.2.1. Bilgi Toplumu1.2.2. Dijital Vatandaşlık (e-devlet, banka uygulamaları vb.)

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• Bilişim teknolojilerinin bireysel ve toplumsal açıdan sosyal ve kültürel hayata katkılarını açıklar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Bilgi, Toplum, Dijital Vatandaş, İnternetGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Öğrenciler Türkiye’nin belirli bölgeleri gösterilerek bu bölgelerdeki insanları geçimlerini nasıl sağladığı sorulur. Gelen cevaplar doğrultusunda geçimlerini tarım ile sağlayanların tarım toplumu olduğu, geçimini bilgi ile sağlayanın ise bilgi toplumu olduğu vurgulanır. Öğrencilere Türkiye size göre bilgi toplumudur sorusu yöneltilerek tartışma konusu açılır. Hangi ülkelerin, neden ve niçin bilgi toplumu olduğu sorulur ve sonrasında açıklanır.

Dersin 2.bölümünde öğrencilere “aileniz faturalarını, vergi borçlarını nasıl ödüyorlar, siz notlarınızı nasıl öğreniyorsunuz” soruları yöneltilir. Dijital Vatandaşlık sayesinde internet ortamında bu işlemlerin çok daha kolay yapılabildiği vurgulanır. Çeşitli dijital vatandaşlık uygulamaları öğrencilere gösterilerek konu pekiştirilir. E-devlet uygulamaları sayesinde devlet dairelerine gitmeden işlerimizi kolaylıkla halledebileceğimiz söylenerek konu bitirilir.

Ölçme - Değerlendirme

• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Bilgi toplumunu açıklayabilirim.• Dijital vatandaşlık kavramının bizlere nasıl kolaylıklar sağladığını söyleyebilirim.• E-devlet uygulamalarının neler olduğunu sayabilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 02.10.2017 – 06.10.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 4: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu1.3.1. BİT’in Ürünleri1.3.2. BİT Çeşitleri1.3.3. Donanım ve Yazılım Teknolojileri

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• BİT’e ilişkin temel kavramları tanımlar.• BİT’e ilişkin temel bileşenleri listeler.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Teknolojik Ürünler, Donanım, Yazılım

Güvenlik Önlemleri (Varsa)Bilgisayar kasası öğrencilere gösterilirken elektriğin olmamasına dikkat edilir.

Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Akıllı Tahta, Bilgisayar, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Sınıfımızda olan bilgi ve iletişim teknoloji araçları öğrencilere sorularak konuya girilir. Daha sonra okulumuzda olan araçlar sorulur ve son olarak da geniş bir alanda olan araçlar sorularak öğrencilerin bunların farkına varmaları sağlanır. Bu araçların neler ve ne işe yaradıkları toparlanarak öğrencilere aktarılır.

Dersin 2.bölümünde ise Donanımım elle tutulup gözle görülen parçalar olduğu, yazılımın ise elle tutulamayan gözle görülen programlar olduğu söylenir. Bilgisayar kasasının içi öğrencilere gösterilir. Donanım birimlerine ve yazılım birimlerine örnek verilerek, bu ikisinin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğu vurgulanır.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• BİT ürünleri ve çeşitleri hakkında bilgi verebilirim.• Yazılım birimlerinin ne olduğunu açıklayabilir ve örneklendirebilirim.• Donanım birimlerinin ne olduğunu açıklayabilir ve örneklendirebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 09.10.2017 – 13.10.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 5: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-YazarlığıKonu 1.4.1. Teknoloji ile TanışalımSüre 40+40 DakikaKazanımlar • Elektronik ortamlardaki verilerin, yönetsel önemini açıklar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış ÖrüntüsüGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, İnternet, GörsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

“Elektrik olmasaydı, teknoloji gelişmeseydi, arabalar olmasaydı, telefonlar olmasaydı nasıl bir dünyada olurduk” diye öğrencilere soru yöneltilir.Teknolojinin faydaları ve zararları soru-cevap şeklinde toparlanır. Teknolojisi gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasındaki farklardan bahsedilir.Teknolojiyi kullanmak (son model telefona sahip olmak) bizi teknolojisi gelişmiş bir ülke yapar mı sorusu öğrencilere yöneltilir.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Teknoloji kavramını açıklayabilirim.• Teknolojinin yararlarını ve zararlarını söyleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 16.10.2017 – 20.10.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 6: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu1.4.2. İşletim Sistemi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• Elektronik ortamlardaki verilerin, yönetsel önemini açıklar.• BİT kullanma ve yönetmenin önemini açıklar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Windows, Linux, Android, Unix, PardüsGüvenlik Önlemleri (Varsa) Harddisk taşınırken dikkatli olunması gerekir.Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Öğrencilere bilgisayar kasasının içinde bulunan harddisk gösterilerek bunun için birçok film ve müzik var denilir. Daha sonra öğrencilere elimizdeki bu harddiske bakarak filmleri ve müzikleri görebiliyor muyuz diye soru yöneltilir. Gelen cevaplar değerlendirilir, bu harddiskte bulunan bilgileri bizim için anlamlı hale getiren bir şeyin olduğu söylenir ve bunun ne olduğu sorularak tekrar öğrencilerden cevaplar alınır. Daha sonra bilgisayar parçalarıyla bizim aramızda ilişki kuran işletim sistemi olduğu söylenir. Bizlerin işletim sistemleri sayesinde bilgisayarlarla, telefonlarla anlaşabildiğimiz vurgulanır. Öğrencilere bu işletim sistemleri sorulur, bilgisayarlarda ve telefonlarda kullanılan işletim sistemleri diye gruplandırılır. Ayrıca işletim sistemleri olmazsa bilgisayar parçalarının, telefon parçalarının uyum içinde çalışamayacağı söylenir.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Bilgisayarlar ve telefonlar ile nasıl anlaştığımızı açıklayabilirim.• Bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemlerini söyleyebilirim.• Telefonlarda kullanılan işletim sistemlerini söyleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 23.10.2017 – 27.10.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 7: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu1.4.3. Dosya Yönetimi1.4.4. Faydalı Programlar

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• Dosya uzantılarına göre (örneğin pdf, gif vb.) dosyaların temel özelliklerini tanımlar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Dosya Türleri, Dosya UzantılarıGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Öğrencilere dünyada bitkiler – hayvanlar gibi birçok türlerin olduğu, bilgisayarlarda da dosyaların kendi aralarında türlerinin olduğu söylenir. Bilgisayarda bulunan dosyaları aslında açmadan da türlerinin ne olduğunu tahmin edilebilir olduğunu vurgularız.Öğrenciler bilgisayarda kullandıkları, özellikle Office programları sorularak tahtaya yazılır ve daha sonra bunların uzantıları hakkında konuşulur. Dersin ikinci bölümün de bu dosya türleri ile ilgili soru-cevap yapılarak konu pekiştirilir.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Dosya türlerini açıklayabilirim.• Kullanmış olduğum bir programın dosya türünü söyleyebilirim.• Verilen dosya uzantılarının hangi programa ait olduğunu söyleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 30.10.2017 – 03.11.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 8: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu1.5.1. Bilgi ve Veri Güvenliği10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası

Süre 40 Dakika + 40 DakikaKazanımlar • BİT’nin kullanımında gizlilik ve güvenlik boyutlarını açıklar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış ÖrüntüsüGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Öğrencilere günlük tutup tutmadıklarını, günlük tutmaları durumunda gizliliğini nasıl sağladıkları sorulur. Gelen cevaplar doğrultusunda bilgilerimizi nasıl koruyabileceğimiz anlatılır. (Şifreleme, Kullanıcı Hesabı oluşturma vb.).. Şifre güvenliğinin çok önemli olduğu ve şifremizi oluştururken harf, rakam, özel karakterleri kullanmamız gerektiği vurgulanır. Öğrencilere facebook’a yeni üyelik açsaydınız nasıl şifre belirlerdiniz sorusu sorularak, tahtaya belirledikleri şifreleri yazmaları istenir. Daha sonra bu şifreler üzerinde konuşularak hangilerinin güvenli olup olmadığı sorulur.Bilgisayarlarımızda bilgilerin güvenliğini sağlama konusunda ise virüs programı kurmak, bilgisayarımıza açılış şifresi koymak, dosyalarımızı şifrelemek gibi işlemlerin öğrenciler tarafından bulunması sağlanır. Bilgisayarımızdaki, telefonumuzdaki bilgilerin özel olsun ya da olmasın güvenliğini sağlama konusunda elimizden geleni yapmamız gerektiği üstüne basılarak son bir özet geçilir ve ders bitirilir.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Bilgisayarıma ve telefonuma şifre koyabilirim.• Bilgilerimi korumak için yapmam gerekenleri söyleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 06.11.2017 – 10.11.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 9: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-YazarlığıKonu 1.5.2. Virüsler ve Diğer Zararlı YazılımlarSüre 40+40 DakikaKazanımlar • BİT’nin kullanımında gizlilik ve güvenlik boyutlarını açıklar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Virüsler, Yazılımlar, Mahremiyet, TacizGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

İnsan sağlığına zarar veren virüslere dikkat çekilerek, bilgisayarlarda da virüslerin bilgisayarlara zarar verdiği üzerinde durularak konuya dikkat çekilir. Sınıf iki grup haline getirilerek bir grubun virüs, diğer grubun ise bilgisayar olması söylenir. Virüsler bilgisayarlara bulaşma yönlerini tartışarak bir kâğıda not ederler, bilgisayarlar ise virüslerden korunarak kendilerine virüsleri nasıl bulaştırmayacaklarını bir kağıda yazarlar. Daha sonra bu kâğıtlar toplanarak virüslerin bilgisayarlara bulaşıp bulaşmadığı tespit edilir. Dersin ikinci bölümünde ise bilgisayarlara sadece virüslerin değil bazı yazılımlarında zarar verdiği söylenir ve bu yazılımlar örnekler verilerek anlatılır.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Virüslerin bilgisayarlara nasıl bulaşabileceğini söyleyebilirim.• Bilgisayarlarımıza virüslerin bulaşmamasını sağlayabilirim.• Zararlı yazılımların neler olduğunu söyleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 13.11.2017 – 17.11.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 10: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu1.5.3. Kişisel Mahremiyet ve Taciz24 Kasım Öğretmenler Günü

Süre 40 Dakika (1. Sınav Haftası)Kazanımlar • BİT’nin kullanımında gizlilik ve güvenlik boyutlarını açıklar.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Mahremiyet, TacizGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Sanal ortamda oyun oynarken sohbet ederken karşılaştığımız kişilere güvenebilip güvenemeyeceğimiz sorulur. Gelen cevaplar üzerine bu kişilere kişisel bilgilerimizi vermenin bir sorun oluşturup oluşturmayacağı sorulur. Gelen cevaplar üzerine sanal ortamın evimize açılan bir kapı olduğu vurgulanır ve o kapıyı herkese açmamamız için kişisel bilgilerimizi paylaşmamamız gerektiği vurgulanır.Siber zorbalıkla ve tacizle ilgili yaşanmış olaylardan bahsedilerek alınması gereken önlemler üzerinde düşünülerek bulunmaya çalışılır.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri•İnternet ortamında mahremiyeti ve tacizi açıklayabilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 20.11.2017 – 24.11.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 11: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. SınıflarÜnite Adı 1. ÜNİTE: Bilişim Okur-Yazarlığı

Konu

1.6.1. İnternet ve BİT Kullanım Kuralları1.6.2. Telif Hakları ve Dijital Yazarlık1.6.3. Bilişim Suçları24 Kasım Öğretmenler Günü

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• BİT kullanma ve yönetme sürecinde etik ilkelere uymanın önemini fark eder.• Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılabilecek durumlara örnek verir.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü İnternet, Telif Hakları, Yazarlık, Bilişim SuçuGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

İnternet kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz, hangi sitelere giriyorsunuz, herkesle konuşuyor musunuz, Facebookta tanımadığınız kişileri listenize ekliyor musunuz gibi sorular sorularak öğrencilerin derse katılmaları sağlanır. Başlarına gelen ya da yakınlarının başına gelen sıkıntılı durumlar öğrencilere sorulur ve bununla ilgili ne gibi önlemler alınması gerektiği sınıfça tartışılır. İnternet ortamındaki korsan yayınlardan bahsedilir, öğrenciler yasal olan sitelere yönlendirilir.Öğrencilere bilişim suçlarının neler olabileceği, gerçek suçlardan farkının ne olduğu gibi sorular sorulur. Birkaç bilişim suçu ile ilgili gerçek olaylar anlatılarak konuya ilişkin önem ön plana çıkartılır. Bir bilişim suçu ile karşılaşıldığına yapılması gerekenlerden bahsedilir ve bu suçlara olabildiğince bulaşmamak için gerekli önlemler tartışılır.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• İnterneti kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri söyleyebilirim.•Korsan yayınların neler olduğunu açıklarım.•Bilişim suçlarını bilir ve önlemini alabilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 27.11.2017 – 01.12.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 12: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. Sınıflar

Ünite Adı2. ÜNİTE: Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme

Konu2.1.1. İnternet'e Bağlanmak İçin Neler Gereklidir?2.1.2. Bilgisayar Ağları

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• Ağ yapıları arasındaki farklılıkları değerlendirir.• İhtiyaca göre iletişim aracını seçer.• İletişim süreci açısından araçlar arasındaki farklılıkları karşılaştırır.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü İnternet, Ağ, PaylaşımGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, projeksiyon, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Bizlerin bilgisayarlarda nasıl birbirimizle haberleşebildiğimiz konusunda öğrencilere bazı sorular yöneltilerek dikkat çekilir. Bu haberleşmenin olabilmesi için internetin olması gerektiği vurgulanır. İnternet kavramının tanımı yapılarak faydalarından ve zararlarından bahsedilir. İnternete girebilmemiz için gerekli olabilecekler öğrencilere sorulur ve gelen cevaplar sırasıyla not edilir. İnterneti çalışma prensibini anlatan temsili resimler kullanılarak konu pekiştirilir.İkinci bölümde ise öğrencilere internet kafelerde nasıl beraber oyun oynanıyor, bilgisayar sınıfında bilgisayarların ana bilgisayardan nasıl kontrol edilebilir olduğu gibi sorular yöneltilir. Ve bunların sonucunda bilgisayarların birbirlerine bir ağ ile bağlı olduğu anlaşılır. Bu ağlar sayesinde yazıcı, dosya, internet paylaşımı gibi paylaşımların yapılabileceği söylenir. İnternet ve bilgisayar ağların gerekliliği bir kez daha vurgulanarak ders bitirilir.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• İnternet kavramını açıklayabilirim.• Bilgisayar ağlarının ne işe yaradığını söyleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 04.12.2017 – 08.12.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 13: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. Sınıflar

Ünite Adı2. ÜNİTE: Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme

Konu2.1.1. İnternet'e Bağlanmak İçin Neler Gereklidir?2.1.2. Bilgisayar Ağları

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• İnternet Adresleri arasındaki farklılıkları değerlendirir.• Güvenilir internet adreslerini seçer.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü İnternet, Ağ, PaylaşımGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

İnternetin en geniş ağ olduğu hatırlatılır. Milyonlarca web sitesine de sahip ağda hangi internet adreslerinin güvenilir olabileceği sorularak bazı sorular yöneltilerek dikkat çekilir. İnternette veri iletişimi belirli bir düzen içerisinde yapıldığından ve bir bilgiye erişmek istiyorsak o bilginin bulunduğu adresini de bilmemiz gerekir. (IP adresi veya alan adı).Bir öğrenciyi numarasıyla seslenilerek tahtaya çağırılır. Daha sonra başka bir öğrenciyi adıyla seslenilerek tahtaya çağırılır. Numarasıyla geleni IP adresine ismiyle geleni alan adına benzetilir.IP adresi ile alan adının aslında aynı işi yaptığını; lakin IP adresi rakamlardan oluştuğu için hatırlanmasının daha zor olduğundan bahsedilir.Dersin ikinci bölümünde ise üst seviye alan adlarından ve internet uzantılarından bahsedilerek ders bitirilir.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• IP ve Alan adı kavramlarını açıklayabilirim.• İnternet uzantılarının ne işe yaradığını söyleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 11.12.2017 – 15.12.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 14: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. Sınıflar

Ünite Adı2. ÜNİTE: Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme

Konu2.2. İletişim Araçları (e-posta, forum, sohbet, sesli-görüntülü konferans vb. güncel teknolojiler)

Süre 40 Dakika + 40 Dakika

Kazanımlar• Ağ yapıları arasındaki farklılıkları değerlendirir.• İhtiyaca göre iletişim aracını seçer.• İletişim süreci açısından araçlar arasındaki farklılıkları karşılaştırır.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsüİletişim, Araçlar, Forum, Sohbet, Konferans, Teknoloji

Güvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Birbirimizle nasıl haberleştiğimiz, birbirimize beğendiğimiz bir resmi nasıl gönderebildiğimiz gibi konularda öğrencilere sorular sorulur. Haberleşme için gerekli olan araçlardan ve programlardan bahsedilir. Bu iletişim araçlarını kullanırken dikkat etmemiz gerekenler öğrencilere aktarılır.İletişim araçları (e-posta, forum, sohbet, sesli-görüntülü konferans) örneklerle öğrencilere nasıl kullanmaları gerektiği anlatılır ve bazı öğrencilere çeşitli örnekler yaptırılır.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• İletişim araçlarını sayabilirim.• İletişim araçlarını kullanırken dikkat etmem gerekenleri bilirim.• İletişim araçlarının kullanabilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 18.12.2017 – 22.12.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 15: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. Sınıflar

Ünite Adı2. ÜNİTE: Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme

Konu 2.3.1. İşbirlikli Yazarlık (Ör: Vikipedi)Süre 40+40 Dakika

Kazanımlar• Bilgi paylaşımı için amacına uygun araçları seçer.• Sosyal medyayı kullanım sürecinde dikkat edilecek etik değerlere ilişkin anlayış geliştirir.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü İşbirlikli, VikipediGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

İnternet ortamında ortaklaşa yapılan ve herkesin birbirine yardımcı olabileceği ortamlardan bahsedilir. Vikipedia örneği verilerek bu web sayfasının işbirlikli yazarlık uygulamalarına örnek teşkil ettiği söylenir ve web sayfası incelenir.Vikipedia web sayfasına üye olunmadan da güncellemelerin yapılabildiği, bu güncellemelerin doğruluğunun nasıl kontrol edildiği gibi konulardan bahsedilerek işbirlikli yazarlık uygulamaları geniş bir şekilde anlatılır.

Ölçme - Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• İşbirlikli yazarlık uygulamalarına örnek verebilirim.• İşbirlikli yazarlık uygulamalarını güncelleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 25.12.2017 – 29.12.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 16: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. Sınıflar

Ünite Adı2. ÜNİTE: Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme

Konu2.3.2. Çoklu Ortam Paylaşımları (Ör: YouTube, Flickr)2.3.3. Web Günceleri (Ör: Bloglar)

Süre 40+40 Dakika

Kazanımlar• Bilgi paylaşımı için amacına uygun araçları seçer.• Sosyal medyayı kullanım sürecinde dikkat edilecek etik değerlere ilişkin anlayış geliştirir.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Çoklu ortam, youtube, flickrGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Öğrencilere yararlandığımız çoklu ortam paylaşımları sorulmadan önce çoklu ortamın ne olduğu konusunda bilgi verilir. Daha sonra çoklu ortam uygulamalarına örnekler verilmesi öğrencilerden istenir ve bu örnekler internet ortamında incelenir. Çoklu ortam uygulamalarının hangi amaçla oluşturulduğu, bize ne gibi faydalarının olduğu gibi konular öğrencilerle tartışılır.Çoklu ortam uygulamaları olan Youtube, flickr gibi internet sitelerinin nasıl kullanıldığı, bu sayfalara nasıl video-resim yüklenildiği öğrencilere anlatılır. Son olarak sınıfta soru-cevap yapılarak bu uygulamaların kullanımları pekiştirilir.

Ölçme - Değerlendirme

• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Çoklu ortam uygulamalarını söyleyebilirim.• Çoklu ortam uygulamalarından istediğim bir video ya da resmi bulabilirim.• Çoklu ortam uygulamalarına üye olabilir ve video-resim yükleyebilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 02.01.2017 – 05.01.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 17: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. Sınıflar

Ünite Adı2. ÜNİTE: Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme

Konu2.3.4. Etiketleme ve Sosyal İmleme (Ör: Delicious)2.3.5. Sosyal Medya Kullanımı (Ör: Facebook, Twitter vb.)

Süre 40 Dakika (2. Sınav Haftası)

Kazanımlar• Bilgi paylaşımı için amacına uygun araçları seçer.• Sosyal medyayı kullanım sürecinde dikkat edilecek etik değerlere ilişkin anlayış geliştirir.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Etiketleme, Sosyal İmleme, Sosyal MedyaGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Öğrenciler eğer internette paylaştığını bir resmin daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız neler yaparsınız, o resimdeki kişilerin kimler olduğunu nasıl belirtirsinizi gibi sorular sorularak derse dikkat çekilir. Gelen cevaplar değerlendireler etiketleme ve sosyal imleme kavramları açıklanır ve örnekler verilir. Etiketleme ve sosyal imleme siteleri incelenir ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda öğrencilere bilgiler verilir.Dersin ikinci bölümünde ise sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiği öğrencilere sorulur. Sosyal medyayı bilinçsiz kullanmaktan kaynaklanan gerçek olaylar öğrencilere anlatılır ve bu tarzda kendilerinin veya yakınlarının başına gelen olayların olup olmadığı sorulur. Öğrencilere bu olayları anlattırdıktan sonra dikkat etmemiz gereken şifre güvenliği, arkadaş seçimi gibi konular toparlanarak öğrencilere aktarılır.

Ölçme – Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Etiketleme ve sosyal imleme kavramlarını açıklayabilir, örnekler verebilirim.• Sosyal medya kullanımı sırasında dikkat edilecekleri bilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 08.01.2017 – 12.01.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü

Page 18: DERS PLÂNI - file · Web viewGömbe Ortaokulu. 2017-2018. Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem. Bilişim. Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar . Günlük Planı. Adem ÇİMEN

Gömbe Ortaokulu2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Dönem

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi 6. Sınıflar Günlük Planı

Dersin Adı Bilişim Teknolojileri ve YazılımSınıf 6. Sınıflar

Ünite Adı2. ÜNİTE: Bilişim Teknolojilerini Kullanarak İletişim Kurma, Bilgi Paylaşma ve Kendini İfade Etme

Konu2.3.6. Dijital Kimlik Oluşturma (Ör: Linkedin)2.4. Proje Oluşturma ve Yönetimi (planlama ve aşamalar vb.)

Süre 40+40 Dakika

Kazanımlar• Proje fikri geliştirmenin önemini açıklar.• Projelerin gereksinimlerden oluşturulduğunu, zaman-emek-maliyet sınırları içinde gerçekleşeceğini fark eder.

Ünite Kavramları ve Sembolleri / Davranış Örüntüsü Proje oluşturma ve yönetmeGüvenlik Önlemleri (Varsa)Öğretme – Öğrenme Yöntem ve Teknikleri Anlatım, soru-cevap, tartışmaKullanılan Eğitim Tek, Araç – Gereçler ve Kaynakça Bilgisayar, Akıllı Tahta, internet, görsellerÖğretme – Öğrenme Etkinlikleri

• Dikkat çekme• Güdüleme• Gözden geçirme• Derse geçiş• Bireysel öğrenme etkinlikleri• Grupla öğrenme etkinlikleri• Özet

Proje çalışması merak ve gözlem ile başladığı bilgisi verilir. İnsanların kendilerine “ Gökyüzü nasıl oluşmuş? Neden mavi? Gökyüzünde neler var? Geceleri yıldızlar parlıyor, ama her gece aynı yıldızlar olmuyor. Neden? Yıldızlar nasıl yer değiştiriyor?” sorularını sorduğunu ve sonra merak ettiklerini gözlemler yaparak öğrendiği ve proje hazırladığını vurgularız.Öğrencilere merak edip araştırıp gözlemleme yaptıkları ve sonunda öğrendikleri bir şey olup olmadığı sorulur. Gelen cevaplar üzerine yaptıkları araştırmaların ve öğrenmelerin bilimsel olup olmadığı sorulur.Bilimsel bir proje hazırlamak için gerekli adımlar vurgulanarak hazırlayacakları projelerde bu adımlara uymaları gerektiği bildirilir.

Ölçme – Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine göre ölçme – değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine göre ölçme ve değerlendirme

Öz değerlendirme ölçütleri• Proje oluşturmanın aşamalarını bilirim.• Bilimsel bir projeyi sunabilirim.

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Bu plan 6. Sınıflara 15.01.2017 – 19.01.2017 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Adem ÇİMENBilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Öğretmeni

…../…../……..Uygundur

Uğur KESEROkul Müdürü