6
Припрема за извођење наставе Основна школа: Учитељ: Разред: Други Предмет: Српски језик Наставна јединица: ДЕВЕТОРО − Ханс Кристијан Андерсен Тип часа: Књижевност – обрада Облици рада: Фронтални, индивидуални Наставна средства: Текст бајке Методе: Монолошка, дијалошка, текстовна Образовни стандарди: 1СЈ.1.2.2., 1СЈ.1.2.8., 1СЈ.1.5.2.; 1СЈ.2.2.2., 1СЈ.2.2.8.; 1СЈ.3.2.1., 1СЈ.3.2.7.,1СЈ.3.5.1., 1СЈ.3.5.2. Редни број часа: 143. Циљеви и задаци часа: Дубље доживљавање бајке, подстицање и неговање интеракције, социјализација, превазилажење егоизма. Ток часа Мотивација Разговор о ученичким непосредним доживљајима и искуствима − (Кад) ми је лепо (није лепо) што сам сâм (што имам брата и сестру). Најава и интерпретативно читање бајке Деветоро Изражавање првих утисака о бајци

Devetoro

  • Upload
    sheja91

  • View
    59

  • Download
    11

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Bajka Hansa Kristijana AndersenaObrada

Citation preview

Page 1: Devetoro

Припрема за извођење наставе

Основна школа:

Учитељ:

Разред: Други

Предмет: Српски језик

Наставна јединица: ДЕВЕТОРО − Ханс Кристијан Андерсен

Тип часа: Књижевност – обрада

Облици рада: Фронтални, индивидуални

Наставна средства: Текст бајке

Методе: Монолошка, дијалошка, текстовна

Образовни стандарди: 1СЈ.1.2.2., 1СЈ.1.2.8., 1СЈ.1.5.2.; 1СЈ.2.2.2., 1СЈ.2.2.8.; 1СЈ.3.2.1., 1СЈ.3.2.7.,1СЈ.3.5.1., 1СЈ.3.5.2.

Редни број часа:

143. Циљеви и задаци часа:

Дубље доживљавање бајке, подстицање и неговање инте-ракције, социјализација, превазилажење егоизма.

Ток часа

Page 2: Devetoro

Мотивација

Разговор о ученичким непосредним доживљајима и искуствима − (Кад) ми је лепо (није лепо) што сам сâм (што имам брата и сестру).

Најава и интерпретативно читање бајке Деветоро

Изражавање првих утисака о бајци

Подстицаји:

Да је била сама, шта би се догодило Жућки?

На почетку бајке Жућка каже: Штета што нас има деветоро. Шта каже на крају?

Ученичко читање бајке (штафетно)

Обраћање пажње на редослед догађаја (фабулу), ликове, њихово понашање и осећања.

Тумачење бајке

− Ко је главни лик у бајци?

− По чему се Жућка издвајала од браће и сестара?

− Шта је једнога дана Жућка урадила?

− Шта бисте рекли? То је било: непромишљено

добро испланирано

погрешно

− Како се Жућка осећала на дну јаме?

− Ко је спасао Жућку? Како се тада осећала?

− Шта је Жућка схватила?

У завршном делу часа ученици уочавају редослед догађаја у бајци и добијају домаћи задатак да према њему направе план за препричавање бајке.

Припрема за извођење наставе

Основна школа:

Учитељ:

Page 3: Devetoro

Разред: Други

Предмет: Српски језик

Наставна јединица: ДЕВЕТОРО − препричавање бајке; писана слова латинице F, H

Тип часа: Језичка култура – вежбање

Облици рада: Фронтални, индивидуални, у пару

Наставна средства: Текст бајке, свеске, Учим латиницу

Методе: Монолошка, дијалошка, текстовна

Образовни стандарди: 1СЈ.0.1.4., 1СЈ.0.1.8. ; 1СЈ.1.2.1.; 1СЈ.2.2.1.

Редни број часа:

144. Циљеви и задаци часа:

Неговање језичке културе, неговање сарадње и заједни-штва.

Ток часа

Page 4: Devetoro

Мотивација

Ученичко изражајно читање бајке Деветоро

Утврђивање плана препричавања

Постоје две опције за организацију рада на часу:

Сваки ученик препричава бајку према свом индивидуалном плану, који је направио код куће (прво прочита план, а затим препричава бајку);

На основу неколико индивидуалних планова ствара се најбољи, заједнички план, који се исписује на табли, и према коме ученици препричавају бајку.

Препричавање бајке према индивидуалном (заједничком) плану

Неколико ученика препричава бајку, остали ученици пажљиво прате, коментаришу, допуњују, вреднују.

Најава нових писаних слова латинице

Индивидуални рад на задацима 75 и 77 (Учим латиницу, стр. 67)

Провера урађеног на страни 68 (Учим латиницу), затим у пару

Домаћи задатак

Напиши четири реченице о својим жељама. Свака реченица нека почне речима: хтео(ла) бих.

Припрема за извођење наставе

Основна школа:

Учитељ:

Разред: Други

Предмет: Српски језик

Наставна јединица: ДЕВЕТОРО − представљање бајке у стрипу

Тип часа: Језичка култура – вежбање

Облици рада: Фронтални, групни

Наставна средства: Текст бајке, наставни листићи

Page 5: Devetoro

Методе: Дијалошка, ученичких радова, приказивања

Образовни стандарди: 1СЈ.0.1.4.;1СЈ.1.2.1.; 1СЈ.2.2.1.

Редни број часа:

145. Циљеви и задаци часа:

Продубљивање доживљаја бајке, самостални стваралачки рад подстакнут сазнатом бајком.

Ток часа

Мотивација

Ученичко изражајно читање бајке Деветоро Ханса Кристијана Андерсена

Лексичко-семантичка игра

Наставник као подстицај чита прве три реченице бајке: Била једна кокошка па имала деветоро пилића. Свако је пиле имало своје име. Девето је било најмање и звало се Жућка.

Дајмо имена осталим пилићима − према боји, расту (величини), дебљини, или према некој другој особини (умиљатости, тврдоглавости, лењости, бистрини, хитрости…). Одредимо им том приликом и род.

Рад у групама

Свака група се договара, припрема, записује на наставним листићима, а затим предлаже имена за ликове.

После предлога свих група, бира се 8 најинтересантнијих имена.

Цртање стрипа, рад у групама

(Бајка је погодна за израду стрипа због динамичне промене слика и јер је ликове у њој једноставно представити. Има доста дијалога и монолога који се могу представити у облачићима.)

Групе добијају један велики папир и више мањих папира на коме ће цртати секвенце стрипа, лепак.

Договор о начину рада, одређивање броја и садржаја секвенци (коришћење плана за препричавање у сликању), подела задатака − цртачи, састављачи дијалога (коришћење властитих имена)…

У заједничком раду треба да буду искоришћене индивидуалне способности сваког члана групе.

Презентовање урађеног, коментарисање, вредновање.

Излагање стрипова на одељењском или школском паноу.

Page 6: Devetoro