8
DIDAKTIČKI PODSJETNIK ZA NASTAVNIKE PRIPRAVNIKE Podsjetnik sadrži sažetke ili citate bitnih pojmova novije stručne literature: 1. IZRADA IZVEDBENO-OPERATIVNOG PROGRAMA 2. PISANA PRIPREMA NASTAVNIKA-STRUKTURNE KOMPONENTE NASTAVNOG SATA 3. NASTAVNI SADRŽAJI – VREDNOVANJE I OCJENJIVANJE Korištena stručna literatura: 1. Poljak V., Didaktika, ŠK, Zagreb, 1980.

DIDAKTICKI PODSJETNIK

Embed Size (px)

DESCRIPTION

jjjj

Citation preview

Page 1: DIDAKTICKI PODSJETNIK

DIDAKTIČKI PODSJETNIK

ZA NASTAVNIKE PRIPRAVNIKE

Podsjetnik sadrži sažetke ili citate bitnih pojmova novije stručne literature:

1. IZRADA IZVEDBENO-OPERATIVNOG PROGRAMA2. PISANA PRIPREMA NASTAVNIKA-STRUKTURNE

KOMPONENTE NASTAVNOG SATA3. NASTAVNI SADRŽAJI – VREDNOVANJE I

OCJENJIVANJE

Korištena stručna literatura:1. Poljak V., Didaktika, ŠK, Zagreb, 1980.2. Jelavić F. , Didaktičke osnove nastave, Naklada Slap,

Jastrebarsko, 1994.3. Jelavić F., ur. Bežen, Osnove didaktike, ŠN, Zagreb, 1993.

4. Turković I., Praćenje, vrjednovanje i ocjenjivanje učenika u praktičnoj nastavi, Otvoreno sveučilište, Zagreb, 1996.

5. Turković I., Osnove metodike praktične nastave- 1. dio, ŠN, Zagreb, 1995.

6. Milat J., Pripremanje za nastavu, metodički priručnik

Page 2: DIDAKTICKI PODSJETNIK

7. Lui O. I Herceg I.. Osnove radne pedagogije, Otvoreno sveučilište, Zagreb, 1997. (za nastavnike praktične nastave)

IZVEDBENI I OPERATIVNI PROGRAM(UPUTE)

Vidjeti OBRAZAC škole.

OBRAZOVNI CILJEVI: (prema OKVIRNOM programu)

OČEKIVANA RAZINA POSTIGNUĆA OBRAZOVNIH CILJEVA = ZADAĆE:

Preporuka uporabe riječi za pojedina područja:

- KOGNITIVNO PODRUČJE (spoznajno područje, intelektualne vještine):

(znati; služiti se; uspješno čitati i interpretirati tekst i pisane materijale; pravilno se usmeno i pismeno izražavati; konkretizirati; međusobno povezivati; znati nacrtati i analizirati sheme, dijagrame, grafikone; upoznati zakonitosti; ovladati osnovnim pojmovima; znati primjenjivati; razlikovati vrste…; samostalno koristiti stručnu literaturu; služiti se strojevima; sposobnost analize i primjene stečenih znanja; ….)

- AFEKTIVNO PODRUČJE (odgojno, stavovi)

(razvijati odnos, stajalište prema nečemu; logično zaključivanje; sustavnost u radu; vlastiti identitet u skladu s općeprihvaćenim vrijednosnim sustavom; urednost; dosljednost i istrajnost u radu; razvijanje tehničkog mišljenja; razvijanje ekološke svijesti; ….)

- PSIHOMOTORIČKO PODRUČJE (praktične vještine)

(samostalno rješavati i analizirati rezultate određenih mehaničkih problema; manipulativna primjena stečenih znanja; vještina u rukovanju alatom, strojevima, aparatima; ….)

Page 3: DIDAKTICKI PODSJETNIK

CILJEVI I ZADACI NASTAVE

OBRAZOVANJE - sustavno organizirano učenje zasnovano na kognitivnoj (spoznajnoj) i psihomotornoj sferi ličnosti s ciljem da se:

steknu ZNANJA steknu VJEŠTINE Razviju/formiraju

SPOSOBNOSTI- prepoznavanja- reprodukcije

(dosjećanja)- rješavanja

problema

- psihomotorne- misaono-

verbalne- socijalne- senzorne

(osjetne)

- mentalne/intelektualne- psihomotorne- senzorne- tjelesne

CILJ (SVRHA) NASTAVE je općenita i sažeta formulacija didaktičke intencije, a ZADACI nastave su konkretizacija tog cilja (svrhe)

ZADACI NASTAVE POJAM FORMULACIJEOBRAZOVNI(kognitivno, spoznajno područje)

Stjecanje ZNANJA

ČINJENICE- konkretnost, odnosno pojedinosti koje je čovjek usvojio i trajno zadržao u svijesti

-upoznati-pokazati-ukazati-uočiti-razumjeti-poučiti-naučiti

GENERALIZACIJA- pojmovi, pravila, načela, zakoni, definicije, zaključci, aksiomi, hipoteze, formule, jednadžbe, …

FUNKCIONALNI(psihomotoričko područje)

RazvijanjeSPOSOBNOSTI

SENZORNE ILI RECEPTIVNE-vid, sluh, dodir, kretanje, napor,

-razviti-osposobiti-usavršiti-jačati-formirati-uvježbati-navikavati-izgrađivati-izoštriti-izražavati-misliti-operirati, …

MANUELNE ILI PRAKTIČNE-vještina u rukovanju alatom, strojevima,aparatima, …SPOSOBNOSTI IZRAŽAVANJA-govor, čitanje, pisanje, crtanje, matematičko izražavanje, …

INTELEKTUALNE ILI MENTALNE-snalaženje u novim prilikama, rješavanje problema, razboritost, oštroumnost, …

ODGOJNI(afektivno područje)

UsvajanjeODGOJNIHvrijednosti

- razvijanje pozitivnih osobina,točnost, urednost,savjesnost,marljivost,kritičnost, razvijanje kulture rada i radnih navika, osjećaj osobnevrijednosti,odlučivanje,prihvaćanje stajališta i argumenata

-razvijati-formirati-odnositi se-motivirati

Page 4: DIDAKTICKI PODSJETNIK

drugih,odnos prema imovini,…

OBLICI RADA U NASTAVI(SOCIOLOŠKI OBLICI NASTAVE)

1. FRONTALNI OBLIK RADA je zajednički (isti) rad svih učenika jednog odjeljenja. Naglašena je uloga nastavnika.

2. GRUPNI (SKUPNI) RAD - učenje u grupiUčenici jednog razrednog odjela podijeljeni su u više grupa (skupina) (3-7 učenika). Svaka grupa samostalno i izvorno savladava sadržaj (gradivo) uz posredno vodstvo nastavnika. Učenik ima više mogućnosti osobne inicijative i aktivnosti. Grupe se mogu odrediti prema različitim mjerilima.

ARTIKULACIJA SATA grupnog rada:1. uvod (što raditi, zašto i kako)2. formiranje grupa (prema cilju)3. radni zadaci grupa4. izravan rad učenika u grupama5. izvjestitelj grupe o rezultatima rada6. sinteza ukupnih rezultata – evaluacija

3. RAD U PARU – međusobna suradnja dvaju učenika. Dobro je u par sastaviti jednog boljeg i slabijeg učenika što doprinosi boljoj kvaliteti rada. Nastavnik ima posredničku voditeljsku ulogu.

4. INDIVIDUALNI RAD – samostalno učenje pod nadzorom (posredno ili neposredno) nastavnika. Samostalan rad mora biti osmišljen u okviru zajedničkih zadaća, te praćen i valoriziran.

Page 5: DIDAKTICKI PODSJETNIK

NASTAVNE METODE( I. Turković )

1. VERBALNE METODE – koriste živu riječ nastavnikaMetoda usmenog izlaganja

- pripovijedanje- opisivanje- objašnjavanje- obrazlaganje

1.2. Metoda razgovora – dijaloška metoda- intervju- razgovor- diskusija- polemika

2. VIZUALNE METODEDokumentacijske – učenik dolazi do znanja samostalnim radom na temelju pisane i grafičke dokumentacije.

Dokumentacijski materijali : *udžbenici, priručnici, časopisi

*enciklopedije *informativne, laboratorijske i radne liste, tehnički crteži i dr.

2.2 Demonstracijske metode – učenici posredstvom percepcije i promatranjem upoznaju određene predmete, pojave strojeve i procese koje mu pokazuje nastavnik.

Nastavna sredstva koja se koriste u nastavnom procesu:a)dinamična – trodimenzionalna (strojevi, pokretni modeli…) -dvodimenzionalna (TV program, filmovi…) b)statična - trodimenzionalna (alati, zbirke, uzorci, makete,…) -dvodimenzionalna (dijapozitivi, crteži, sheme, skice,dijagrami, tablice,…)

3. PRAKSEOLOŠKE METODELaboratorijska metoda – učenici sami obavljaju promatranje i eksperimentiranje u specijaliziranim učionicama, praktikumima ili laboratorijima

Page 6: DIDAKTICKI PODSJETNIK

Produkcijska metoda – osnovna metoda rada u praktičnoj nastavi. Neposrednim sudjelovanjem u procesu proizvodnje učenici stječu vještine i navike.