3 lutego 2018 r.WARSZAWA
SALON AUKCYJNY D.A. OSTOYAul. Gen. J. ZAJĄCZKA 8
godz. 1700
przynależność do organizacji
Zapraszamy na naszą stronę internetowąwww.aukcjeostoya.pl
e-mail: [email protected]
DOM AUKCYJNY OSTOYAMALARSTWO RZEMIOSŁO
AUKCJA nr 169
Wydawca:
DOM AUKCYJNY OSTOYARoman Jacenty PrzesmyckiPOLSKA00-227 Warszawaul. Freta 25/1tel. (22)6355578tel./fax.(22)8312695
strona internetowa: www.aukcjeostoya.pl
Naszekonto:Bank Pekao S.A. PL 02124062181111000046207706SWIFT: PKOPPLPW
Autorzy katalogu:Tomasz Lewicki, magister histori sztuki, Mikołaj Przesmycki – numizmatyka oraz zespół DA Ostoya
Nadzór merytoryczny w zakresie malarstwa:Irena Bal, magister histori sztuki, biegły sądowy, rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Elżbieta Zawistowska, magister histori sztuki.
Ocena stanu zachowania i autentyczności malarstwa:
dr hab. Maria Lubryczyńska
ISBN:978-83-63619-57-2WszelkieprawazastrzeżoneNakład:450egz.
PRZEGLĄDAJĄC NASZĄ OFERTĘ MOŻESZ SZUKAĆ PRZEDMIOTÓW:WEDŁUG NAZWY
WYBRAĆ JEDNĄ SPOŚRÓD KATEGORII
LUB GALERII
A TAKŻE SORTOWAĆ PO CENIE LUB DACIE DODANIA
@
POSZUKUJEMY OBRAZÓW:H. Siemiradzkiego, A. Karpińskiego, J. Pankiewicza, J. Malczewskiego, J. Fałata, O. Boznańskiej, L. Wyczółkowskiego, Kossaków, S. Żukowskiego, MALARZY SZKOŁY WILEŃSKIEJ, MONACHIJCZYKÓW, MALARZY MŁODEJ POLSKI, J. Stanisławskiego, J. Matejki, S. Wyspiańskiego,A TAKŻESZTUKI ROSYJSKIEJ, MALARSTWA, PORCELANY, SREBER I BRĄZÓW ORAZ DZIEŁ TWÓRCÓW WSPÓŁCZESNYCH: T. Kantora, J. Cybisa, T. Dominika, E. Eibischa, J. Nowosielskiego.
Biuro przyjęć i zakupów:Dom Aukcyjny Ostoyaul. Gen. Zajączka 8, 01-522 Warszawa
tel. (22) 839 24 06; tel./fax. (22) 839 24 80
e-mail: [email protected]
WYBRANE DZIEŁA SZTUKI KUPUJEMY ZA GOTÓWKĘ
Niskie prowizje dla sprzedających!Już od 7%!
OSTATNIE ObIEKTY pRZYJMUJEMY NA TRZYDZIEŚCI DNI pRZED AUKCJĄ
CENA WYWOŁAWCZA (pLN) pROWIZJA bRUTTO Z VATEM
DO 1000 25%
pOWYŻEJ 1000 – 10.000 20%
pOWYŻEJ 10.000 – 50.000 15%
pOWYŻEJ 50.000 – 100.000 10%
pOWYŻEJ 100.000 7%
SzanowniPaństwo,
pragniemyzaprosićkolekcjonerówimiłośnikówsztukina169aukcjęmalarstwairzemiosłaartystycznego.Mamynadzieję,żespośródbogatejofertymalarstwa,
rzeźby,brązów,sreber,porcelany,zegarów,atakżewieluinnychpolskichizagranicznychwyrobówartystycznych
znajdzieciePaństwodlasiebieobiektgodnyuwagi.
WprowadzoneprzeznasoznaczeniekolorystyczneposzczególnychdziałówułatwiPaństwuporuszaniesiępokatalogu.
Ser decz nie za pra sza my do od wie dza nia na szej ga le rii nie tyl ko w cza sie wy staw przedauk cyj nych, ale co dzien nie,
od po nie dział ku do piąt ku w godz. 1100 -1900, a w so bo ty 1100 -1500
oraz do galerii przy ulicy Freta 25
Na sze nu me ry te le fo nów: (22) 839 24 06 oraz tel. /fax (22) 839 24 80
© SZTUKA DAWNA
© POLONIKA, MILITARIA, ODZNACZENIA
© SZTUKA ROSYJSKA
© RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE
© SZTUKA WSCHODNIA
© SZTUKA WSPÓŁCZESNA
PREMIUM IS REqUIRED TO bIDDINg, MAKINg SEATS RESERvATION AND ALSO fOR TELEPHONE bIDS. fREE ADMISSION
pOLAND, Warsaw:8 gen. J. Zajączka st., phone (22) 839 24 06; ph/fax (22) 839 24 80
25 Freta, phone (22) 635 55 78; ph/fax (22) 831 26 95
The 169th Auction of painting and Works of Arton the 3rd of February 2018
Auction Salon in Warsaw, 8 gen. J. Zajączka Street at 5 p.m.
pre-auction exhibition from the 27th January to 3rd Februaryfrom 11 a.m. to 7 p.m.
and the 27th January and 3rd February from 11 a.m. to 3 p.m.in our Auction House – 8 gen. J. Zajączka Street, Warsaw
THE DATE OF OUR NEXT AUCTION: 10 III 2018
Do udziału w licytacji, rezerwacji miejsca oraz licytowania przez telefon upoważnia wpłacenie zwrotnego wadium. Wstęp bezpłatny
Warszawaul. Gen. J. Zajączka 8, tel. (22) 839 24 06; tel./fax. (22) 839 24 80
ul. Freta 25, tel. (22) 635 55 78; tel./fax. (22) 831 26 95
Aukcja nr 1693 lutego (sobota) 2018 r., godz. 1700
Salon Aukcyjny D. A. Ostoya, Warszawa, ul. Gen. J. Zajączka 8Wystawa przedaukcyjna od 27 stycznia do 3 lutego od poniedziałku do piątku w godzinach od 1100 do 1900
w sobotę od 1100 do 1500w salonie aukcyjnym D. A. Ostoya przy ul. Gen. J. Zajączka 8
TERMIN NASTĘPNEJ AUKCJI: 10 III 2018
Strona internetowa: www.aukcjeostoya.ple-mail: [email protected]
SZTUKA DAWNA POZ. 1-53
Stanisław pACIOREK1882 Ładycze – 1952 Kraków
1 pROCESJA pRZED KOŚCIOŁEM W MODLNICY, ok. 1925Olej, tektura; 56,5 x 69 cm
Sygnowany p.d.; St. Paciorek
M alarz i scenograf teatralny; kształcił się w Krakowie, gdzie w 1908 ukończył Państwową Szkołę Przemysłową . Następnie, w latach 1908-1919, studiował w Akademii Sztuk Pięknych pod kie-runkiem Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera Stanisława Laszczki oraz Teodora Axentowicza. W roku 1917 nauczał rysunku w gimnazjum realnym w Ojcowie. W latach następnych pracował jako dekorator w krakowskim teatrze Bagatela. Ponadto projektował scenografię do oper dla teatrów w Zakopanem i Częstochowy. Od 1949 był członkiem Grupy Artystów Polskich Krąg. Uczestniczył w licznych wystawach, przede wszystkim w TPSP w Krakowie i we Lwowie, a także w Bochni, Łodzi i Poznaniu. W 1945 swoje obrazy pokazał w Institute of Art. w Detroit. Malował obrazy olejne - dekoracyjne i barwne krajobrazy i sceny rodzajowe w pejzażu, widoki architek-toniczne oraz portrety.
Cena wywoławcza 4 500Estymacja 5 500 – 6 000
Michał pOCIECHA1852 Prokocim – 1908 Kraków
2 pEJZAŻ JESIENNY Z KObIETA Z KOSZEMAkwarela, papier; 38 x 26 cm (w świetle p-p)
Sygnowany l.d.: MPociecha
M alarz, rysownik, pedagog. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1869-75) u Jana Matejki i Władysława Łuszczkiewicza, a od roku 1875 w akademii monachijskiej u Ludwiga Löfftza. Powróciwszy do kraju zamieszkał w Krakowie, gdzie uczył rysunku w krakowskim semina-rium żeńskim i gimnazjum Sobieskiego. Swoje prace wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (od 1875 roku), Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych oraz w Salonie Krywulta w Warszawie, a także w Wiedniu, Pradze i we Lwowie. Jego ulubioną techniką była akwarela, rza-dziej posługiwał się techniką olejną, wykonywał też licz-ne rysunki węglem i kredką. Był przede wszystkim pej-zażystą, ale malował także portrety i sceny historyczne. Prace artysty były wielokrot-nie reprodukowane w cza-sopismach oraz na licznie wydawanych pocztówkach, które szeroko spopularyzo-wały twórczość artysty.
Cena wywoławcza 1 700Estymacja 2 500 – 2 800
Stanisław Ignacy pORAJ FAbIJAŃSKI1865 Paryż – 1947 Kraków
4 KOŚCIÓŁ ŚW. bARbARY W KRAKOWIE, 1933Olej, tektura; 37 x 49 cm
Sygnowany l.d.: Stanisław Poraj Fabijański Kraków 1933.
M alarz, rzeźbiarz. Rozpoczęte w roku 1880 pod kierunkiem rzeźbiarza L. Marconiego we Lwowie studia kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1883-88), m.in. u F. Szynalewskiego, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza, J. Matejki. W 1888 roku wyjechał do Monachium, gdzie uczył się u A. Wagnera. Po podróży do Włoch zamieszkał w Krakowie. Od roku 1886 brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Cieszył się dużą popularnością jako malarz zabytkowych miast polskich, zwłaszcza Krakowa. Obok licznych widoków kościołów, starych zauł-ków, Wawelu, malował także por-trety. Był też autorem plakatów oraz ilustracji do czasopism.
Wilhelm VELTEN 1847 Petersburg 1847 – 1929 Monachium
3 U KOWALAOlej, deska; 15,5 x 23 cmSygnowany p.d.: W. Velten
M alarz rosyjsko-niemiecki. Studia rozpoczął w latach 1867-1869 w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, a od 1870 był uczniem Wilhelma von Dieza w Akademii monachij-skiej. W tym mieście osiadł na stałe. W latach dziewięćdziesiątych został członkiem mona-chijskiego stowarzyszenia Secesja. Malował głównie motywy rodzajowe: polowania, jeźdźców, obozowe życie żołnierzy – często osadzone w realiach siedemnastego i osiem-nastego wieku.
Cena wywoławcza 6 900Estymacja 8 000 – 9 000
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 200 – 2 500
Adam SETKOWICZ1876 Kraków – 1945 Kraków
5 HALKA I JANUSZ, 1912Olej, płótno naklejone na tekturę; 36,5 x 28,5 cm
Sygnowany l.d.: A. Setkowicz 912
U czył się w latach 1897-98 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza. Malował olejno i akwarelą sceny z polowań zimowych, sann, wesel. W jego kameralnych pracach odbija się świat dawnego szlacheckiego obyczaju, a malarstwo jest wyraźnie kształtowane w kręgu wpły-wów Juliana Fałata i Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
Cena wywoławcza 6 500Estymacja 8 000 – 9 000
6 HALKA W ROZpACZY, 1912Olej, płótno naklejone na tekturę; 37,5 x 28 cm
H alka – polska opera narodowa z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Skomponowana w dwóch wersjach; dwuaktowej (1848)i, częściej wykonywanej, czteroakto-wej (1858). Najbardziej znane utwory, to mazur z I aktu i aria Jontka z IV aktu Szumią jodły na gór szczycie. Akcja ma miejsce na Podhalu pod koniec XVIII wieku. Halka to wiej-ska dziewczyna, która zostaje uwiedziona przez majętnego pani-cza Janusza. Zachodzi w ciążę i rodzi jego dziecko. Jednak Janusz porzuca młodą dziew-czynę aby ożenić się ze szlachcianką, która pochodzi z tej samej warstwy społecznej. Zrozpaczona Halka przybywa na ich ślub z zamiarem podpale-nia kościoła, jednak nie jest do tego zdolna. W przydrożnej kaplicz-ce zostawia swoje małe dziecko, a następnie popełnia samobójstwo, rzucając się do rzeki.
Cena wywoławcza 4 500Estymacja 6 000 – 7 000
Hedwig von WELTZIENur. 1869 Szczecin
7 pEJZAŻ WIEJSKIOlej, płótno; 37,5 x 56 cm
Na odwrocie napis: Hedwig v. Weltzien | Schwerin i | M
A utorką obrazu jest córka Helmuta i Hedwigi von Maltzan. W 1890 r. w Schwerinie wyszła za mąż za Ludwiga Freiherra Schenck zu Schweinsberg.
Cena wywoławcza 1 600Estymacja 2 000 – 2 500
Ignacy WRÓbLEWSKI1858 – 1953
9 ŁODZIE NA pLAŻY W JASTARNI, 1925Pastel, papier; 36 x 50 cm
Sygnowany p.d.: I. Wróblewski 25 |
Jastrania Bór
M alarz, grafik. Wystawiał swoje prace w Zachęcie w latach 1893-1909. W latach 1888-1911 zamieszczał ilustracje w „Tygodniku I lustrowanym” oraz w „Biesiadzie Literackiej”. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzył prace olejne, rysunki i grafiki w technice akwaforty. Sięgał po tematykę pejzażową, wido-ki miast i architektury, był świetnym portrecistą.
Sergiej FEDOROWSKI
8 NA bRZEGU MORZA, ok. 1940Olej, tektura; 42,5 x 65 cm
Sygnowany l.d.: Fedorowski
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 2 000 – 2 500
Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 400 – 1 500
Michaił Dmitriewicz JANKOW1887 – 1970
10 JESIENIĄ NAD RZEKĄ, 1924Olej, płótno; 54 x 71,5 cm
Sygnowany l.d.: Мих. Янковъ / 1924
W ybitny malarz rosyjski. Tworzył w Petersburgu, a od końca lat 20. w Moskwie. Należał do Towarzystwa im. A. Kuindżiego i Towarzystwa A r t y s t ó w - I n d y w i d u a l i s t ó w . Kontynuując wielką tradycję malar-stwa rosyjskiego XIX w., interesował się też nowymi trendami w sztuce. Początkowo nawiązywał do swego mistrza Klewera w malowniczych pejzażach, by z czasem poświęcić się przede wszystkim martwej natu-rze, szczególnie kwiatom.
MALARZ NIEROZpOZNANY
11 ZMIERZCH NA
WRZOSOWISKU, 1. poł. XX w.
Olej, płótno; 60,5 x 71 cmSygnowany l.d.; Z.C.
na odwrocie nalepka antwerpskiej galerii Campo & Campo
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 2 000 – 4 000
Cena wywoławcza 4 000Estymacja 12 000 – 15 000
Adam HANNYTKIEWICZ1887 – 1946
13 TRZY pINIEOlej, tektura; 39,5 x 48 cm
Sygnowany l.d.: A. Hannytkiewicz
W latach 1906-1910 studiował w krakow-skiej Akademii Sztuk Pięknych pod kie-runkiem Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Dębickiego. W cza-sie studiów kilkakrotnie uzyskiwał nagrody i wyróż-nienia. Później pracował jako nauczyciel rysunku w szkołach w Krakowie, Wieliczce (od 1912), Inowrocławiu (od 1919) i Poznaniu, gdzie w 1921 osiadł na stałe. W 1926 założył w Poznaniu własną Szkołę Sztuk Pięknych. W 1915 był w Wiedniu, a w latach 1924 i 1932-1933 przebywał w Paryżu. Wysiedlony z Poznania, przebywał w Krakowie. Po wojnie został profesorem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Wystawiał od 1914, m.in. w TPSP w Krakowie. Lwowie, Poznaniu, Toruniu, w TZSP w Warszawie. W latach 20. i 30. uczestniczył w wystawach sztuki polskiej za granicą, wystawiał też na Salonach paryskich. Malował pejzaże, martwe natury, rzadziej portrety i kompozycje historyczne czy religijne. W jego malarstwie, odznaczającym się miękkością form i świetlistym, łagodnym kolorytem dostrzegalne są wpływy Pankiewicza i sztuki francuskiej.
Alfons KARpIŃSKI1871 Rozwadów – 1961 Kraków
12 bRAMA, 1896Olej, płótno naklejone na tekturę; 21 x 31,5 cm
Na odwrocie ołówkiem: 1896 | a | karpiński; dwukrotnie stempel: A. KARPIŃSKI | Kraków ul. Floriańska 19
Studium z czasów studiów w krakowskiej ASP.
W latach 1891-99 studiował w kra-kowskiej SSP u Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Wincentego Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego. Edukację artystyczną uzupełniał w pracowni Ažbego w Monachium (1903) W latach 1904-07 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u Kazimierza Pochwalskiego, w Paryżu w Academie Willi (1908-12) oraz w 1922 w Academie Collarossi. Podróżował do Włoch, Londynu, Budapesztu. Był członkiem m.in. TPSP w Krakowie oraz wiedeńskiej „Secesji”. W latach 1918-27 został wicepre-zesem TPSP w Krakowie. Głównym tematem jego prac były portrety, sceny rodzajowe, widoki miejskie głównie Monachium i Paryża oraz martwe natury z motywem kwiatów.
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 4 500 – 6 000
p. Z. v. TOL
14A bUKOWA ALEJA JESIENIĄ,
1946Olej, sklejka; 67 x 91 cm
Sygnowany p.d.: P.Z.v.Tol | 1946
Stanisław CZAJKOWSKI1878 Warszawa – 1958 Sandomierz
14 pEJZAŻ Z DWOMA DRZEWAMI NA SKRAJU pOLA, ok. 1955Olej, płótno; 62 x 77 cm
Pochodzenie: ze spuścizny po artyście
M łodszy brat malarza Józefa Czajkowskiego, naukę malar-stwa rozpoczął u Wojciecha Gersona w Warszawie. Później, w latach 1896-1903 i 1906/1907, kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierun-kiem Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego, a następnie w Akademii monachijskiej (1903) i w paryskiej Académie Julian (1904-1906). Po studiach podróżował do Włoch, a powróciwszy do kraju odby-wał liczne wycieczki malarskie po kraju, wyjeżdżając m.in. na Ukrainę. Lata 1914-1918 spędził w Holandii; malowane tam pejzaże prezento-wał na indywidualnych wystawach w Hadze, Amsterdamie i Rotterdamie. Po I wojnie światowej, jako asystent Tadeusza Pruszkowskiego, prowadził
zajęcia plenerowe ze studentami warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w roku 1950 został profesorem tej uczelni. Był przede wszystkim pejzażystą, malował także rodzajowe sceny wiejskie i małomiasteczkowe.
Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 500 – 1 600
Cena wywoławcza 12 000Estymacja 15 000 – 18 000
16 pEJZAŻ Z GOSpODARSTWEM NAD WODĄ, ok. 1955Olej, płótno; 50 x 85 cm
Sygnowany l.d.: ST.CZAJKOWSKI
Tadeusz KOKIETEK1902 – 1982
15 U WODOpOJU, 1963Olej, płótno; 46,5 x 61
Sygnowany l.d.: Tadeusz Kokietek – 63
M alarz związany z Łodzią; od 1950 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Malował historyzujące sceny rodzajowe, myśliw-skie i batalistyczne często inspirowane sienkiewiczowską „Trylogią”. Tworzył też portrety, pejzaże, zajmował się ilustracją książkową. Duży zespół prac artysty pre-zentowany był na jego pośmiertnej wysta-wie retrospektywnej urządzonej w BWA w Łodzi w roku 1983. Obrazy artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim oraz w licznych kolekcjach prywatnych.
Cena wywoławcza 4 000Estymacja 6 000 – 7 000
Georg pENNING1871 Groß Waldorf – 1960 Rathenow
17 DOM NAD WODĄOlej, sklejka;
35 x 44 cmSygnowany l.d.:
G.Penning; sygnowany, opisany na odwrocie
M alarz niemiec-ki. Działał w Gdańsku, a od 1892 r w Rathenow. Malował przed wszyst-kim nastrojowe pejzaże.
J. GIOVANNI
18 pEJZAŻ Z DOMEM
NAD WODĄ, poł. XX w.
Olej, sklejka; 29 x 39 cmSygnowany p.d.:
J Giovan…
Cena wywoławcza 800Estymacja 1 000 – 1 200
Jan KOSTKA1859 – 1937
20 DRZEWA NAD RZEKĄ
Olej, tektura; 22 x 30,5 cm
Sygnowany p.d.: JKostka
M alarz. Wystawiał w Lublinie z Krakowskim Związkiem Artystów Plastyków (1924) oraz w Wilnie (1925, 1927).
Franciszek SUKNAROWSKI1912 Wadowice – 1998 Wadowice
19 pEJZAŻ Z OŚNIEZONYMI ŚWIERKAMIOlej, tektura; 34,5 x 48 cm
Sygnowany l.d.: Fr. Suknarowski
R zeźbiarz i malarz, członek założycieli przedwojennej Grupy Plastyków Beskidzkich Czartak II, współzałożyciel Klubu Pracy Twórczej Beskidy , duchowy i artystyczny patron – prezes honoro-wy Klubu Pracy Twórczej Beskidnicy. Studia artystyczne odbył w Krakowie w latach 1931-1936 w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem profeso-rów X. Dunikowskiego i K. Sichulskiego. Już jako student związał się z kręgiem arty-stycznym E.Zegadłowicza. Po raz pierwszy wystawia swoje prace w 1933 roku. Przed wojną wystawiał w Krakowie, w Bielsku i w Wiśle. Po woj-nie był wykładowcą rzeźby w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku–Białej. Jego malar-stwo jest wyrazem podziwu dla piękna i harmonii otacza-jącego nas świata.
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 300 – 1 500
Walter MORAS1854 Berlin – 1925 Berlin
21 ZMIERZCH NAD RZEKĄOlej, płótno; 59 x 99 cm
Sygnowany l.d.: W. Moras.
M alarz niemiecki osiadły w Berlinie. Studiował pod kierunkiem H. Eschke. Podróżował do Skandynawii, Anglii, Holandii i Włoch. Malował nastrojowe pejzaże i mariny. Szczególną popularnością cieszyły się jego pejzaże znad Sprewy. Wystawiał m.in. w Berlinie, Bremie, Odenburgu, Monachium.
Ignacy pINKAS1888 Jasło – 1935 Kraków
21A WIDOK NA DACH KOŚCIOŁA
MARIACKIEGO W KRAKOWIEOlej, tektura; 23 x 28 cm
Sygnowany d. wzdłuż p. krawędzi: Ignacy Pinkas
S tudiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Stanisława Dębickiego i Jacka Malczewskiego. W 1911 roku wyjechał do Paryża, a w później-szych latach przebywał w Warszawie, Pradze, Lwowie i Wilnie. Był żołnierzem Legionów Polskich, co wpłynęło na tematykę jego prac. W 1933 roku został członkiem Sekcji Plastyków Związku Legionistów w Krakowie.
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 500 – 3 000
Cena wywoławcza 5 000Estymacja 1 000 – 1 200
Eugeniusz WRZESZCZ1851 Kijów – 1917 Kijów
23 pEJZAŻ JESIENNYOlej, płótno n desce; 45 x 66 cm
Sygnowany p.d.: Э. Вжещъ
P ochodził z kresowej rodziny szlacheckiej. Malarstwem zajmował się początkowo ama-torsko, później uczył się w kijowskiej Szkole Rysunkowej u Mikołaja Muraszki. W 1884 r. stu-diował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, później wyjechał do Paryża i Monachium. Letnie miesiące spędzał najczęściej we własnym mająt-ku pod Kijowem, zimy w Kijowie. Należał do Kijowskiego Towarzystwa Malarzy oraz innych sto-warzyszeń artystycznych, m.in. Towarzystwa Malarzy Południoworosyjskich, Kijowskiego Towarzystwa Wystaw Artystycznych, Kijowskiego Towarzystwa Zachęty. Często wyjeżdżał za granicę; w 1900 odbył dłuższą podróż do Włoch. Malował przede wszyst-kim pejzaże. Wielokrotnie wystawiał w Kijowie, Petersburgu i Warszawie (TZSP od 1887, Salon Krywulta 1889-1903). W tym ostatnim miał w 1903 r. wystawę, która według recenzji robiła „wrażenie szczerości i świeżości”. Obrazy artysty były populary-zowane poprzez licznie wydawane karty pocztowe.
Józef GURANOWSKI1852 Warszawa – 1922 Warszawa
22 pEJZAŻ Z MEANDRUJĄCYM STRUMIENIEM, 1914Olej, płótno; 73 x 107 cm
Sygnowany l.d.: J. Guranowski | 1914 r.
M alarz i dekorator teatralny. Od roku 1868 pracował w deko-ratorni Warszawskich Teatrów Rządowych; początkowo pod kierunkiem Adama Malinowskiego, od 1891 r. jako główny dekorator. Stworzył m.in. dekora-cje do oper „Demon” (1897), „Goplana” (1898) „Cyganeria” (1899), baletu „Jezioro łabędzie” (1900). Był autorem kurtyn dla Teatru Nowego w Warszawie (1894) i Teatru w Łowiczu (1895). Malował również deko-racje dla Teatrów w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. W 1896 wspólnie ze S. Jasińskim i A. M. Kozłowskim namalował dioramę Starego Miasta, przeznaczoną na Wystawę Higieniczną w Warszawie. W 1911 r. prze-szedł na emeryturę, poświęcając się wyłącz-nie malarstwu sztalugowemu. Malował olej-no i akwarelą, tworząc liczne nastrojowe pejzaże, które od 1880 pokazywał na wysta-wach w warszawskim Towarzystwie Zachęty
Sztuk Pięknych. W późnych pracach artysty widać wpływ innego ważnego warszawskiego malarza – Chrystiana Breslauera. Guranowski zetknął się z nim jeszcze jako młody człowiek, gdy Breslauer, wykładał w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych propagując wśród studentów studiowanie natury i wychodzenie w plener.
Cena wywoławcza 7 500Estymacja 10 000 – 12 000
Cena wywoławcza 7 000Estymacja 9 000 – 10 000
MALARZ NIEROZpOZNANY
24 KObIETA W CHUŚCIE, 1924
Akwarela, papier; 36 x 26 cmSygnowany p.d.: ……..1924
MALARZ FRANCUSKI
25 ŻOŁNIERZ FRANCUSKI,
po 1915Olej, płótno;
61 x 49 cm (owal)
MALARZ NIEROZpOZNANY
27 pORTRET KObIETY, pocz. XX w.
Pastel, karton; 44 x 33 m (w świetle p-p), owalSygnowany l. śr.: GC
Wincenty WODZINOWSKI1866 Igołomnia – 1940 Kraków
26 MODLITWAOlej, tektura; 49 x 70 cm
Sygnowany l.g.: W.Wodzinowski
S tudia malar-skie rozpoczął w latach 1880 - 1881 w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona; następnie, w latach 1881-1889 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. u W. Łuszczkiewicza, L. Loefflera F. Cynka i J. Matejki; a w latach 1889-92 w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u A. Wagnera. W roku 1896 zamieszkał w Swoszowicach i został profeso-rem malarstwa
na Wyższych Kursach dla Kobiet przy krakowskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym. Zaprzyjaźniony z Ignacym Korwin-Milewskim, znanym kolekcjonerem i mecenasem sztuki, w latach 1892-1907 pracował głównie na jego zamówienie. We wcześniejszym okresie malował portrety, później przede wszystkim typy ludowe i sceny rodzajowe z życia podkrakow-skiej wsi.
Cena wywoławcza 3 000Estymacja 4 000 – 5 000
Cena wywoławcza 600Estymacja 800 – 1 000
Konstanty SZEWCZENKO1910 Warszawa – 1991 Warszawa
28 ZALOTYOlej, tektura; 35 x 24,5 cm
Sygnowany p.d.: K.Szewczenko
M alarz kształcący się w pracowni Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego w warszawskiej ASP w latach 1928-32. Malował głównie obrazy sztalugowe – sceny rodza-jowe i portrety. Był twórcą scenografii w Teatrze Rozmaitości w latach 1934-35. Współpracował z wydawnictwem „Atlas” we Lwowie, zamieszczał ilustracje w „Kurierze Porannym”. Wystawiał w kraju i za granicą.
Wacław ŻAbOKLICKI1879 Zakrzew – 1959 Warszawa
29 pEJZAŻ LETNIOlej, tektura; 51 x 44,5 cm
Sygnowany l.d.: Wżaboklicki
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 500 – 2 800
Wiktor DETKE1899 Dąbrowa Górnicza– 1944 Warszawa
31 SIELANKAAkwarela na podrysowaniu ołówkiem, papier; 32 x 42 cm
Sygnowany l.d.: Detke
S tudiował w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej w Krakowie. Naukę kontynuował w Paryżu, gdzie wyjechał w 1924 r. W latach 1927-1928 zajmo-wał się prowadzeniem pracowni malarstwa w oddziale szkoły im. Mehofferowej. Od 1930r. nale-żał do Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. W 1932 r. wyjechał do Persji. Po powrocie zamiesz-kał w Warszawie. Wystawiał m.in. w Warszawie, Bydgoszczy i Krakowie. Tematem jego prac były martwe natury, sceny figural-ne, krajobrazy i portrety. Stosował technikę olejną i akwarelę.
Zofia KROKOWSKA-ZASTAWNIKur. 1910
30 EWAOlej, tektura; 42 x 36,5 cm
Sygnowany p.d.: Z. Krokowska-ZastawnikNa odwrocie szkic martwej natury
S tudiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem m.in. Wojciecha Weissa, Xawerego Dunikowskiego. Studia kontynuowała we Florencji i Wenecji. Wystawiała już przed wojną w Krakowskim Pałacu Sztuki i warszaw-skiej Zachęcie. Od 1945 r. była członkiem ZPAP w Krakowie, a następnie we Wrocławiu. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach w kraju i za granicą. W willi Flora w Krynicy (wzniesionej przez matkę artystki) znajduje się stała wystawa jej prac.
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 500 – 1 600
Cena wywoławcza 1 400Estymacja 1 600 – 1 800
Stanisław ŻURAWSKI1889 Krosno – 1976 Kraków
32 GŁOWA RZEŹbY GOTYCKIEJ, 1911Węgiel, papier; 32,5 x 23,5 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: Wiedeń 1911 | St. Żurawski
W latach 1907-1913 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera, a także Wojciecha Weissa. W czasie studiów kilkakrotnie otrzymy-wał nagrody i medale za prace szkolne. Był członkiem i założycielem Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. Malował portrety, martwe natury i pejzaże, w tym wiele tatrzańskich i nadmorskich. Przede wszystkim jednak malował akty i półakty kobiece – przedstawiane bądź na tle pejzażu, bądź – częściej - na dekoracyjnie ujmowanym tle barwnej pościeli, makat, podu-szek. W obrazach tych widać wyraźne inspiracje sztuką Wojciecha Weissa.
MALARZ Z pRACOWNI WOJCIECHA GERSONA
33 STOJĄCY CHŁOpIECOłówek, papier; 31 x 19 cm
Na odwrocie szkic ołówkiem głowy chłopca, i akwarelą wnęki okiennej
Władysław CHMIELIŃSKI (Stachowicz)1911 Warszawa – 1979 Warszawa
34 TRYpTYK STAROMIEJSKI, ok. 1937Akwarela, papier; 24 x 58 cm
Sygnowany na środkowej kwaterze: Widok na Rynek St. Miasta / Wł. Stachowicz
M alarz związany z Warszawą, gdzie stale mieszkał i pracował. W latach 1926-1931 studiował w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna Klasa Rysunkowa). Wiodącym tematem jego obrazów były widoki miejskie, malowane olejno i akwarelą. W latach 1935-1938 stworzył cykl akwarel przedstawiających obiekty polskiej architektury; wśród nich, m.in. wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. Po wojnie chętnie malował także
konie na tle kra jobrazu. W latach 1936 -1939 artysta uży-wał także pseudonimu „Władysław Stachowicz”.
Cena wywoławcza 300Estymacja 400 – 500
Józef CZAJKOWSKI1872 Warszawa – 1947 Warszawa
36 STUDIUM KONIA, 1937Węgiel, papier, 35 x 49 cm;
Sygnowany p.d.: JÓZEF CZAJKOWSKI | 1937 Kowary
B rat malarza Stanisława, studia artystyczne rozpoczął w roku 1891 w Akademii Monachijskiej, następnie kształcił się w pary-skiej Académie Julian, w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, a w latach 1894-1895 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz na tamtejszej Politechnice. Był artystą wszechstronnym. Oddany idei ogarnięcia całości życia przez sztukę wcielał ją w swej różnorodnej działalności - był malarzem (autorem portretów, pejzaży, scen rodzajowych), grafikiem, architektem,
projektantem wnętrz, mebli, kilimów, pla-katów, zajmował się krytyką sztuki i pracą pedagogicz-ną. Był członkiem i aktywnym działa-czem Towarzystwa A r t y s t ó w Polskich „Sztuka” i „Warsztatów K r a k o w s k i c h ” , współzałożycielem Tow. „Polska Sztuka Stosowana” i spół-dzielni artystów „Ład”. W 1913 zor-ganizował i następ-nie prowadził katedrę architektury wnętrz w ASP w Krakowie, od 1919 wykła-dał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.
Artur GROTTGER1837 Otyniowice – 1867 Amélie-les-Bains-Palalda
35 pROJEKT pOMNIKA – ALEGORIA WIEKU XIX
Ołówek, papier; 18,5 x 10,2 cm (w świetle p-p)Sygnowany p.d.: AG (wiązane), przy dolnej krawędzi z prawej: Artur Grottger
R ysownik i malarz; wybitny przedstawiciel romantyzmu w polskim malarstwie, powszech-nie znany przede wszystkim z cykli rysunków poświęconych powstaniu styczniowemu 1863 r., w których, jak nikt inny, „dał wyraz poetycznym i pięknym uczuciom, krzyw-dom i zapałom tej chwili”. Cykle te, zatytułowane Warszawa, Polonia, Lituania, Wojna, nie przedstawiały konkretnych wydarzeń historycznych, lecz symbolicznie ujmowały narodową tragedię. Ich patriotyczna wymowa sprawiła, że ten nurt sztuki Grottgera zyskał ogromną popu-larność, a reprodukcje jego kartonów znajdowały się niemal w każdym polskim domu. Tworzył też znakomite obrazy rodzajowe, historyczne i batalistyczne oraz portrety.
Cena wywoławcza 4 000Estymacja 5 000 – 6 000
GRAFIK pOLSKI
37 AKT Z GITARĄ, 1929Akwaforta; 122 x 180 mm (odcisk płyty)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: „La peur une nuite” /1929/ …Odbitka późniejsza
41 Mapa, pOLSKA I pAŃSTWA
OŚCIENNE, 1920z granicami na zasadzie traktatów
w Wersalu i St. Germainopracował L. Szczepański w grudniu r. 1919
Druk G. Freytag & Berndt, WiedeńDruk barwny 34 x 48,5 cm
GRAFIK pOLSKI
38 pRZYJACIÓŁKI, 1929Akwaforta, akwatinta, sucha igła, papier; 115 x 202 mm
Odbitka późniejsza
GRAFIK pOLSKI
39 Z CIĘŻAREM, 1930Akwaforta, akwatinta, sucha igła, papier; 202 x 215 mm (odcisk płyty)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: „Z ciężarem” /sucha igła” 1930 …Odbitka późniejsza
Stanisław DAWSKI1905 Dorohusk – 1990 Warszawa
40 AKT STOJĄCYOłówek, kredka, papier; 49 x 28 cm
Sygnowany p.d.: D.; na odwrocie: St. Dawski
Cena wywoławcza 850Estymacja 1 000 – 1 200
Cena wywoławcza 250Estymacja 300 – 350
Cena wywoławcza 700Estymacja 850 – 900
Jan piotr NORbLINMisy-Faut-Yonne 1745 – Paryż 1830
42 TRZY AKWAFORTY1. Brodata głowa, papier, 76 x 64 mm, sygnowana z płyty l.g.: Norblin f. 1787
2. stojąca kobieta, papier, 51 x 28 mm, sygnowana z płyty l.g.: N.f.; p.g.: 17862. głowa męska w owalu,
papier; 30 x 27 mm, sygnowana z płyty l.śr.: N |
1778
K ształcił się w Paryżu u F. Casanovy oraz w Akademii Malarstwa i Rzeźby i École Royale des Eléves Protegés. Od 1772 pracował dla prze-bywającego wówczas za grani-cą księcia Adama Kazimierza
Czartoryskiego, w 1774 wraz z nim przyjechał do Polski i pozostał tu aż do 1804. Przebywał w rezydencjach Czartoryskich w Warszawie i Powązkach oraz w Wołczynie. Doradzał księż-nej Izabeli Czartoryskiej, a później także Helenie Radziwiłłowej przy projektowaniu parków w Powązkach, Arkadii i Nieborowie. Przed 1790 przeniósł się do Warszawy, gdzie nauczał w swej pracowni; do grona jego uczniów należeli, m.in A. Orłowski i M. Płoński. Pracował też na zlecenia króla Stanisława Augusta. W czasie insurekcji kościuszkowskiej przebywał w obozie powstańczym, malował bitwy i potyczki. Później ponownie pracował dla księcia Czartoryskiego w Puławach. W 1804 wrócił do Francji, w 1807 osiadł w Paryżu. Twórczość graficzna Norblina wpisuje się w zjawisko rembrandtyzmu w połączeniu z rokokową stylizacją i polską tematyką.
43 plakat WYSTAWA MODELI LOTNICTWA I AEROFOTO, 1924
Komitet Stołeczno-Wojewódzki Ligi Obrony Powietrznej PaństwaZakłady graficzne Z. Siekierski, Warszawa
Druk dwubarwny, papier; 62,5 x 47 cm
44 TEGO SpADKU pO ZAbORCACH NIE CHCEMY, polska, 1981
Plakat przeciw cenzurze, druk dwubarwny, papier; 29,5 x 42 cm
Cena wywoławcza 500Estymacja 1 000 – 1 200
Cena wywoławcza 50Estymacja 80 – 100
Jadwiga LESIEWSKA-ROZDZIAŁOWSKA1902 Biała Podlaska – 1992 Warszawa
45 CYGAŃSKA DZIEWCZYNA, 1961Olej, tektura; 40,5 x 31 cm
Sygnowany p.d.: Роздяловская – 61; sygnowany, opisany na odwrocie
M alarka polska. Dzieciństwo i młodość spę-dziła w Zamościu, gdzie w 1922 r. zdała maturę. Z braku środków nie ukończyła warszawskiej ASP. W 1938 r. wystawiała w Zachęcie. W latach wojny znalazła się z mężem na terenie Białorusi, gdzie pozostała. Miał wiele wystaw indy-widualnych w Mińsku, Brześciu, Rumunii i Finlandii. W Polsce jej obrazy są w Muzeum Zamoyskiem.
Alois Hans SCHRAM1864 Wiedeń – 1919 Wiedeń
46 pORTRET KObIETY, 1898Olej, sklejka; 31,5 x 41 cm
Sygnowany p.d.: Schram / 98
M alarz austriacki, twór-ca portretów, obrazów historycznych i dekora-cji wnętrz. Studiował malarstwo w latach 1879-1888 na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu u Carla Wurzingera, Hansa Makarta i Josefa Mathiasa Trenkwalda. Otrzymał Złotą Nagrodę Fügera (1881), Nagrodę Specjalną Szkoły (1887) oraz Nagrodę Państwową (1890). PW latach 90. odwiedził wiele państw Europy i Bliskiego Wschodu. W latach 1909-1911 stworzył ale-goryczne fryzy w wiedeńskim par-lamencie, a w 1915 r. ozdobił sufit sali balowej w Hofburgu. Był człon-kiem Künstlerhaus.
Cena wywoławcza 800Estymacja 1 200 – 1 500
Cena wywoławcza 4 000Estymacja 7 000 – 8 000
F. WINIARSKI
48 KOŚCIÓŁ ŚW. pIOTRA I pAWŁA
W KRAKOWIE, 1928Olej, tektura; 34 x 48 cm
Sygnowany l.d.: F. Winiarski 28Na odwrocie pieczęć Iskra & Karmański
Kraków
Eustachy WASILKOWSKI1904 Rohatyn – 1977 Poznań
47 CYNIE I OWOCE, 1947Olej, płótno; 74 x 61 cmSygnowany l.d.: Eustachy
Wasilkowski; sygnowany, opisany na odwrocie
S tudiował w Wiedniu i Krakowie. Od 1936 roku jeździł na plenery do Krzemieńca, tworzył we Lwowie. Odbył wiele podróży artystycz-nych między innymi po Niemczech, Szwajcarii, Francji i Rosji. Był człon-kiem lwowskiej grupy artystycznej "Linia". W latach 1944-1945 mieszkał w Łańcucie. Uczestniczył w wysta-wach Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1948 roku został profesorem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Malował głównie krajobrazy, martwe natury, kwiaty oraz widoki małych miasteczek. W 1994 roku wystawę jego prac zorganizowało Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Cena wywoławcza 3 000Estymacja 5 000 – 6 000
piotr GREGORIJCZUKur. 1914
49 DOM ZA DRZEWEM
Olej, płótno; 66 x 56 cmSygnowany p.d.: Gregorijczuk
Malarz, absolwent (1939) warszawskiej ASP.
Rudolf ANDREE1887 – 1970
50 LAGUNA WENECKAOlej, płótno; 51 x 40,5 cm
Sygnowany p.d.: RAndree
P ostimpresjonista niemiecki. Studiował w Akademii monachijskiej u Franza von Stucka. Malował przede wszystkim pejzaże i weduty weneckie.
Cena wywoławcza 1 400Estymacja 1 800 – 2 000
52 pEJZAŻ Z bRZOZĄ NAD WODĄ
Olej, tektura; 41 x 50 cmSygnowany l.d.: W Żaboklicki
P oczątkowo uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej Gersona, następ-nie w latach 1901-1903 w akademii monachijskiej u K. Marra i A. AbÝgo oraz w paryskiej Académie Colarossi. W latach
1905-1906 wystawiał swoje prace w Salon des Indépendants w Paryżu. Dużo podróżował, był między innymi w Bretanii. Jego twórczość pozosta-wała pod wyraźnym wpły-wem W. Ślewińskiego. W latach I wojny światowej był w Rosji, później wró-cił do Warszawy. Malował głównie pejzaże miej-skie i morskie widoki. Od 1922 roku był członkiem Koła Marynistów Polskich. Używał techniki olejnej i pastelowej. Interesował się przede wszystkim pro-blemem światła w malar-stwie.
MALARZ NIEROZpOZNANY
51 DROGA W SOSNOWYM LESIE,
poł. XX w.Olej, płótno; 51,5 x 46 cmSygnowany p.d.: C. Ryn….
Cena wywoławcza 800Estymacja 1 400 – 1 500
MALARZ NIEROZpOZNANY
53 pLINIUSZ STARSZY, pocz. XIX w.
Olej, płótno; 54 x 44,5 cm
G aius Plinius Secundus zwany Starszym (Maior) (23 n.e – 79 n.e.) pisarz i historyk rzymski. Jedynym zachowanym jego dziełem jest Naturalis historia (Historia naturalna), rodzaj encyklo-pedii w 37 księgach. Jest to kopalnia wiedzy i wyobrażeń czasów rzymskich. W księdze 11 studiuje on stadia życia motyla. Motyl symbolizuje on nieśmiertelną duszę człowie-ka. Poczwarka jest tu grobem, a pełzająca po ziemi gąsienica to żywy człowiek bytujący na ziemskim padole.
54 ZEGAR KAFLOWY,
Niemcy, Augsburg, Jacob Mayr,
ok. 1700Brąz, mosiądz; 8,5 x 11 x 9,5 cm
Obudowa sześcioboczna, wsparta na 3 nóżkach (pierwotnie było 6). Ścianki z ukazującymi mechanizm oszklonymi przeźroczami. Płyta wierzchnia - tarcza - z nałożonym miedzianym
pierścieniem z podziałem godzinowym rzymskim i minutowym arabskim. Od spodu obudowy czasza dzwonka, na płycie z grawerowany napisem: 1825 Jacob Mayr; Mechanizm płytowy
z naciągiem sprężynowym.Stan zachowania: brak wskazówki minutowej, wskazówka godzinowa wtórna, brak śruby
mocującej dzwonek, brak młoteczka
J acob Mayr (1648 – 1710) słynny zegarmistrz działający w Augsburgu. Jeden z jego zegarów znaj-duje się a apartamentach królowej w zamku Windsor.
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 3 000 – 3 500
Cena wywoławcza 37 000Estymacja 50 000 – 60 000
55 ALbUM Z NALEpKAMI KWEST pATRIOTYCZNYCHWklejonych 141 znaczków, w większości polskich z okresu pierwszej wojny światowej i początku niepodległości,
papierowe, oprócz jednego w formie jedwabnej chorągiewki. M.in. na Skarb Narodowoy, Radę Opiekuńczą, Macierz Szkolną, Pomoc dla Rodzin Polskich Legionów,
Towarzystwo Szkoły Ludowej, Oginisko dla Dzieci Legionistów, Polski Fundusz Wdów i Sierot Wojennych, Powrót Jeńców Polaków z Syberii, Rannego Żółnierza, Dzieci Ofiar Ostatnich Walk, Inwalidów Wojennych,
Internowanych Żołnierzy Polskich, Flotę Polską,
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 2 500 – 3 000
POLONIKA, MILITARIA, ODZNACZENIA POZ. 55-138
F. WINIARSKI
60 UŁAN I DZIEWCZYNA, ok. 1925
Olej, tektura; 31,5 x 45 cmSygnowany p.d.: F.Winiarski
Przedstawiony jest żołnierz 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
56 ROZMAITOŚCI LITERACKIE T. I-V, 1825-1827
Warszawa. Druk. Kommissyi Rządowey Wyznań Rel. i Ośw. Publ. 182818 x 11 cm, s.384, 396, 418, 396, 432
Oprawa wydawnicza, broszurowa, nierozcięty
Fryderyk SKARbEK
58 O UbOSTWIE I UbOGICHWarszawa 1827, w Drukarni Gałęzowskiego, s. [8]+152; 19,5 cm, oprawa wydawnicza, broszurowa
Zagięte zadarte rogi, przebarwienia papieru
Jan pTAŚNIK
59 MIASTA W pOLSCEH. Altenberg, Księgarnia Wydawnicza we Lwowie, 1922
17,5 cm, s.176, 12 il., opr. twarda, grzbiet z tłoczeniami, złoceniamiEkslibris Księdza Dr. Jana Kwolka autorstwa Stanisława Jakubowskiego, cynkotypia, papier;
70 x 56 mm
Jan TARNOWSKI
57 JAKI WpŁYW MOGŁY MIEĆ MNIEMANIA LUDÓW WSCHODNICH NA LUDY ZACHODNIE
Badania historyczne: jaki wpływ mieć mogły mniemania i literatura ludow wschodnich na ludy zachodnie, szczególniey we względzie poezyi. Rzecz czytana na posiedzeniu Towarzystwa Królewskiego Przyiaciół nauk, w Warszawie dnia 24 miesiąca Listopada
1819 roku przez Jana Hrabiego Tarnowskiego, członka tegoż Towarzystwa i Uniwersytetu Imperatorskiego Wileńskiego
W Warszawie 1819 roku w Drukarni Xięży Pijaróws. 208, 20 cm, oprawa broszurowa, wydawnicza
Nierozcięty
Cena wywoławcza 180Estymacja 300 – 350
Cena wywoławcza 220Estymacja 300 – 400
61 TACA, polska, Warszawa, Karol Filip Malcz, 1867
Srebro, próba 84. waga 3815g, 84 x 57 cmPuncowanie: Malcz; I.S./1867; 84; dwugłowy orzeł; kotwica
N ajsłynniejszy polski złotnik. Synem imigranta z Saksonii i córki warszawskiego złotnika – Anny Doroty Bandau. Początkowo był uczniem warszawskiego złotnika Jana Macieja Szwarca. W latach 1818-27 praktykował w warsztatach we Francji, Włoszech, Anglii, Holandii, Niemczech, Austrii i na Węgrzech. Po powrocie do Warszawy otworzył własną pracownię i sklep. Wyrabiał srebrne tace, patery, cukiernice, solniczki i inne naczynia stołowe, imbryki do herbaty, dzbanuszki, lich-tarze, kandelabry, sztućce itp. Za swe wyroby otrzymał wiele nagród i rozwinął swoją pracownię w dużą firmę, zatrudniając 50 osób, w tym profesjonalnych artystów. Jednak większość wyrobów była projektowana i wiele z nich wykonanych przez niego osobiście. Wczesne dzieła Malcza wykonane są w stylu Empire, późniejsze często neorenesansowe i neorokokowe, późne stają się bardziej eklektyczne. W 1864 roku Karol Malcz przekazał kierowanie pracownią swojemu wspólnikowi Augustowi Teodorowi Wernerowi.
Cena wywoławcza 18 500Estymacja 25 000 – 28 000
Warsztat pierre’a Mignarda
63 pORTRET KObIETY Z bARANKIEM
(Królowa Maria Kazimiera Sobieska?),
1670-1680Olej, płótno dublowane;
75 x 60 cm (owal)
62 TRZY TALERZE Z ZASTAWY WESELNEJ HRAbIEGO ZAMOYSKIEGO, Czechy, pirkenhammer,
Fischer & Mieg, 1873-1918Porcelana, farby
naszkliwne, złocenie – pod koroną
hrabiowską herb Jelita Zamoyskich i
herb małżonki: tarcza skwadrowana, pola I i III czarne, II i IV,
czerwone.Sygnowany
zielonym drukiem naszkliwnym: mitra na skrzyżowanych
młotkach
Cena wywoławcza 10 000Estymacja 15 000 – 18 000
MALARZ NIEROZpOZNANY
64 pORTRET KRÓLA ZYGMUNTA AUGUSTA, 1. poł. XVII w.Olej, płótno dublowane; 50 x 37 cmNa odwrocie nalepka z początku XX
w. weneckiej galerii antyków Giuseppe Dominiciego: DOMINICI GIUSEPPE | VENISE
| MAGASIN | D.ANTIQUES ET OBJECTS D’ART z odręcznym numerem 409 8282
Z ygmunt II August (1520–1572), król pol-ski – formalnie od 1530 r., faktycznie od 1548 r., wielki książę litewski od 1522 r. (rządy na Litwie od 1544 r.), syn Zygmunta Starego i Bony; ostatni władca z dynastii Jagiellonów. Po śmierci ojca (1548), przejąwszy rządy w Polsce, zmagał się początkowo z nie-zadowoloną z trybu objęcia przez niego tronu polskiego opozycją (został bowiem koronowany jeszcze za życia ojca). Również małżeństwo Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną budziło niechęć magnatów i szlachty. Rządy swe król opierał początkowo na senacie, ale potrze-ba uzyskania funduszy na prowadzenie wojen, skłoniła go do sojuszu ze szlachtą. Podczas sejmu w Piotrkowie (1562–63) uchwalono egze-kucję dóbr królewskich i utworzono stałe woj-sko zaciężne, tzw. kwarciane. Wprowadzenie reform i uzyskanie poparcia szlachty umożliwiły królowi zaangażowanie w politykę zagraniczną. Wcześniej, w 1561 r., działaniami dyploma-tycznymi, doprowadził do sekularyzacji Zakonu Kawalerów Mieczowych i przyłączenia do Polski
części Inflant. Spowodowało to wybuch wojny siedmioletniej północnej (1563–70) i podział Inflant między Polskę, Litwę, Szwecję, Danię i Rosję. Tym samym Zygmunt August włączył Polskę w rywalizację o panowanie nad Morzem Bałtyckim. W 1568 r. król rozpoczął budowę polskiej floty wojennej, powołał w tym celu Komisję Morską. W 1569 r. w Lublinie doszło do zawarcia unii polsko-litewskiej, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Odtąd Polska i Litwa miały mieć wspólny sejm, wspólną elekcję króla, politykę zagranicz-ną i system pieniężny. Zachowano oddzielne wojsko, skarb i szereg odrębności ustrojowych.Okres panowania Zygmunta II Augusta to czas rozkwitu kultury, nauki i sztuki polskiego odrodzenia, szczytowy okres „złotego wieku” kultury polskiej. Król, sam starannie wykształcony, otaczał się wybitnymi twórcami i artystami. Będąc miłośnikiem tkactwa artystycznego, zebrał bogatą kolekcję arrasów. Zmarł bezpotomnie w 1572 r., kończąc panowanie Jagiellonów w Polsce.
Cena wywoławcza 8 000Estymacja 30 000 – 40 000
Lucas Cranach mł., Zygmunt August, 1555
67 RYNGRAF pATRIOTYCZNY, polska, Warszawa,
2. poł. XX w.Blacha mosiężna nabita na płytę cynkową;
15 x 13,2 cm
65 DYSTYNKTORIUM KANONICKIE, polska,
Królestwo Kongresowe, 1815-1825
Mosiądz, złocenie, emalia; dł. z koroną 10,5 cm, 7 częściowe plus zawieszka, A: ma krzyżu maltańskim Orzeł Biały
z monogramem cara Aleksandra I; R: Immaculata
Stan zachowania: ubytki emalia po bokach Immaculaty
66 KOMbATANCKA OpASKA NARAMIENNA 106
Dywizji piechoty Armii KrajowejLen (zszyte dwa paski, biały i czerwony), granatowy nadruk: A. Orzeł w koronie, K. / 106 DYW.
PIECH.
1 06 Dywizja Piechoty AK powstała w 1944 r. z połączenia pułków 112, 116 i 120. Dowódcą był Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Prowadziła liczne działania partyzanckie na terenie ziemi Małopolski i Świętokrzyskiej. Wzięła udział w realizacji Planu „Burza” - zniszczyła znaczne siły okupanta latem 1944 na terenach ziemi proszowickiej i pińczowskiej.
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 6 000 – 8 000
Cena wywoławcza 500Estymacja 700 – 800
Cena wywoławcza 250Estymacja 350 – 400
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 300 – 2 500
68 SZpADA pARADNA OFICERA WOJSK LĄDOWYCH HISZpANII, Toledo, XX w.
Stal, niklowanie, bakelit; dł. całk. w pochwie 94 cm
Na głowni wybite: Toledo Spain
69 SZAbLA KAWALERII
FRANCUSKIEJ wz 1822/84Stal, mosiądz, skóra; dł. całk. 108 cm, głowni 93 cm
70 SZAbLA OFICERSKA, Niemcy, Solingen, Alexander Coppel,
1. tercja XX w.Stal, niklowanie, bekelit, miedż 9oplot);
dł. całk. 86 cmNa głowni wybite: waga z literami ACS
71 pAŁASZ pARADNY, OFICERSKI, III Rzesza, Solingen,
Carl Eickhorn, 1933-1944Głownia stalowa, niklowana; rękojeść: brąz,
złocenie, bakelit, stal (oplot), szkło (oczy lwiej głowy); pochwa stalowa, malowana na czarno;
temblak: skóra, bajorek, biały metal; dł. całk. w pochwie 92 cm, bez pochwy 87,5 cm,Na głowni wybite: wiewiórka / Eickhorn Solingen
Cena wywoławcza 600Estymacja 700 – 800
Cena wywoławcza 1 200Estymacja 1 500 – 1 800
Cena wywoławcza 600Estymacja 800 – 900
72 LASKA Z UKRYTĄ SZpADĄ, XIX-XX w.Drewno toczone, czernione, biały metal, poroże, dł. 91 cm
Głownia: stal, dekoracja ryta, szmelcowana, dł. 77 cm
73 bAGNET wz 98 do karabinu Mauzer, Niemcy, Erfurt, 1898-1905
Stal, drewno, dł. całk. 65 cm, głowni 51,5 cmNa głowni wybite: pod koroną ERFURT; na jelcu: C.F. 8.186
74 SZAbLA OFICERSKA, III Rzesza, po 1933
Stal, niklowanie, brąz, ebonit, dł. całk. w pochwie 101 cm, bez pochwy 99,5 cm
Na rękojeści wyryte liście dębu i orzeł
75 bAGNET – SZpADA FRANCUSKI wz. 1874 do karabinu Gras,
fabryka St. Etienne, 1877Stal, drewno, mosiądz; dł. całk. w pochwie 66 cm, bez pochwy 64
cm, głowni 52,2 cmNa grzbiecie głowni wyryte: M-ue d’Armes de St Etienne Juillet 1877; u nasady
głowi wybite: M, G pod gwiazdką
Cena wywoławcza 300Estymacja 350 – 400
Cena wywoławcza 300Estymacja 400 – 450
76 Królestwo polskie, powstanie Listopadowe, 5 Złotych, Warszawa 1831
aw: pod koroną Orzeł i Pogońrw: otoczony wieńcem napis: 5 ZŁOT POL
średnica: 32mm srebro, stan: III na rancie stan po zawieszce
77 Imperium Rosyjskie, Elżbieta Romanowa, Rubel, petersburg 1748
aw: popiersie carycy Elżbiety,rw: dwugłowy orzeł z insygniami
średnica: 41,5 mm, srebro: 25,24 g. stan: III
78 Imperium Rosyjskie, Katarzyna II, Rubel, petersburg 1767
aw: popiersie carycy Katarzyny,rw: dwugłowy orzeł z insygniami
średnica: 37 mm, srebro: 23,46 g. stan: III
79 Imperium Rosyjskie, Mikołaj I, Rubel, petersburg 1829
aw: dwugłowy orzeł z insygniamirw: napis w wieńcu
średnica: 35 mm, srebro, stan: III
80 Imperium Rosyjskie, Mikołaj I, Rubel, petersburg 1832
aw: dwugłowy orzeł z insygniamirw: w wieńcu napis: ММММММ МММММ 1832
81 Imperium Rosyjskie, Mikołaj I, Rubel, petersburg 1833
aw: dwugłowy orzeł z insygniamirw: w wieńcu napis: МОНЕТА РУБЛЬ 1833
82 Imperium Rosyjskie, Mikołaj I, Rubel pamiątkowy, petersburg 1834
aw: Głowa Aleksandra Irw: kolumna Aleksandra I
średnica: 35 mm, srebro, stan: II/III
Cena wywoławcza 6 800Estymacja 7 500 – 8 000
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 600 – 1 800
Cena wywoławcza 2 800Estymacja 3 000 – 3 500
Cena wywoławcza 1 300Estymacja 1 400 – 1 500
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 200 – 1 300
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 100 – 1 200
Cena wywoławcza 450Estymacja 600 – 700
83 Imperium Rosyjskie, Mikołaj I, Rubel, Warszawa 1843
aw: dwugłowy orzeł z insygniamirw: w wieńcu napis: МОНЕТА РУБЛЬ 1843
średnica: 35 mm, srebro, stan: I/II
84 Imperium Rosyjskie, Mikołaj I, Rubel, petersburg 1844
aw: dwugłowy orzeł z insygniamirw: w wieńcu napis: МОНЕТА РУБЛЬ 1844
średnica: 35 mm, srebro stan: I/II
85 Imperium Rosyjskie, Mikołaj I, poltina, petersburg 1852
aw: dwugłowy orzeł z insygniamirw: w wieńcu napis: МОНЕТА ПОЛТИНА 1852
średnica: 28,5 mm, srebro stan: I
86 Imperium Rosyjskie, Aleksander II, Rubel, petersburg 1878
aw: dwugłowy orzeł z insygniamirw: w wieńcu napis: РУБЛЬ 1878
średnica: 35,5 mm, srebro stan: I/II
87 Imperium Rosyjskie, Aleksander III, Rubel Koronacyjny, petersburg 1883
aw: głowa cesarza Aleksandra IIIrw: insygnia cesarskie
88 Imperium Rosyjskie, Aleksander III, Rubel, petersburg 1891
aw: głowa cesarza Aleksandra IIIrw: dwugłowy orzeł z insygniami, poniżej: МММММ 1891 М.
średnica: 33,5 mm, srebro stan: III
89 Imperium Rosyjskie, Aleksander III, Rubel, petersburg 1892
aw: głowa cesarza Aleksandra IIIrw: dwugłowy orzeł z insygniami, poniżej: РУБЛЬ 1892 Г.
średnica: 33,5 mm, srebro stan: III+
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 200 – 1 500
Cena wywoławcza 3 000Estymacja 3 500 – 4 000
Cena wywoławcza 1 400Estymacja 1 500 – 1 600
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 700 – 2 000
Cena wywoławcza 380Estymacja 450 – 500
Cena wywoławcza 4 500Estymacja 5 000 – 6 000
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 2 700 – 3 200
90 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, Rubel, petersburg 1907
aw: głowa cesarza Mikołaja IIrw: dwugłowy orzeł z insygniami, poniżej: РУБЛЬ 1907 Г.
średnica: 33,5 mm, srebro stan: I-
91 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, Rubel, petersburg 1912
aw: głowa cesarza Mikołaja IIrw: dwugłowy orzeł z insygniami, poniżej: РУБЛЬ 1912 Г.
92 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, Rubel, petersburg 1912
93 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, Rubel 300-lecie panowania dynastii Romanowych,
petersburg 1913aw: popiersia carów
rw: dwugłowy orzeł z insygniami, powyżej: РУБЛЬ, poniżej: 1613-1913 Г.średnica: 33,5 mm, srebro stan: II-
94 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, Rubel 300-lecie panowania dynastii
Romanowych, petersburg 1913aw: popiersia carów
rw: dwugłowy orzeł z insygniami, powyżej: РУБЛЬ, poniżej: 1613-1913 Г.średnica: 33,5 mm, srebro stan: I
95 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, 50 Kopiejek, petersburg 1910
aw: głowa cesarza Mikołaja IIrw: dwugłowy orzeł z insygniami, poniżej: 50 КОПѢЕКЪ 1910 Г.
średnica: 27 mm, srebro stan: I-
96 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, 50 Kopiejek, petersburg 1911
aw: głowa cesarza Mikołaja IIrw: dwugłowy orzeł z insygniami, poniżej: 50 КОПѢЕКЪ 1911 Г.
średnica: 27 mm, srebro stan: I/II
Cena wywoławcza 3 000Estymacja 3 200 – 3 700
Cena wywoławcza 1 250Estymacja 1 500 – 1 700
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 200 – 1 400
Cena wywoławcza 550Estymacja 700 – 800
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 100 – 1 400
97 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, 50 Kopiejek, petersburg 1912
aw: głowa cesarza Mikołaja IIrw: dwugłowy orzeł z insygniami, poniżej: 50 КОПѢЕКЪ 1912 Г.
średnica: 27 mm, srebro stan: I
98 Imperium Rosyjskie, Mikołaj II, 50 Kopiejek БС, petersburg 1913
aw: głowa cesarza Mikołaja IIrw: dwugłowy orzeł z insygniami, poniżej: 50 КОПѢЕКЪ 1913 Г.
99 RFSRR, Rubel, piotrogród 1921aw: godło RFSRR
rw: gwiazda z nominałem otoczona wieńcemśrednica: 33,5 mm, srebro stan: II
100 ZSRR, Rubel, Leningrad 1924aw: godło ZSRR, poniżej napis: ОДИН РУБЛЬ
rw: chłop i robotnikśrednica: 33,5 mm, srebro stan: I
101 RFSRR, 50 Kopiejek, piotrogród, 1921
aw: godło RFSRRrw: gwiazda z nominałem otoczona wieńcem
102 RFSRR, 50 Kopiejek, piotrogród, 1922
102A Wenecja, Leonardo Dona 1605-12, Dukat
aw: wizerunek świętego i dożyrw: wizerunek swiętego
średnica: 22 mm, złoto 3.40 g stan: III+
Cena wywoławcza 200Estymacja 250 – 300
Cena wywoławcza 400Estymacja 500 – 600
peter CLODT von JÜRGENSbURG1805 Petersburg – 1867 Rantamäki
103 ROSYJSKI KAWALERZYSTA, odlew Kasli, 1890Żeliwo, wys. 43, podstawa 36 x 16 cm
Na podstawie wyryte: МММ МММММ; na spodzie: dwa medale; KAC.М 1890; nieczytelne nazwisko formierza
Sygnowany: Бар Клодтna spodzie: dwa medale; KAC.М 1890; nieczytelne nazwisko
formierza
P eter Clodt von Jürgensburg (ros. Пётр Карлович Клодт) rosyjski rzeźbiarz, zajmujący się głównie pomnikową rzeźbą postaci koni. Ojcem rzeźbiarza był pochodzący z rodu Niemców kurlandzkich baron, generał Karl Clodt von Jürgensburg. Peter w roku 1822 rozpoczął naukę w Michajłowskiej Akademii Artyleryjskiej w Petersburgu. Po ukończeniu akademii w stopniu podporucznika, służył w bry-gadzie artylerii do roku 1828. Po zakończeniu służby wojsko-wej przez dwa lata zajmował się rzeźbą jako samouk, od roku 1830 został wolnym słuchaczem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu u rektora Akademii I. P. Martosa oraz u S. I. Galberga i B. I. Orłowskiego. Po ukończeniu studiów zajął się niemal wyłącznie rzeźbą pomnikową postaci koni, jeźdźców i ujeżdżaczy. Pierwszym samodzielnym dziełem był jego udział w stworzeniu ukończonego w roku 1834 Narwskiego łuku triumfalnego, dla którego Clodt stworzył szóstkę koni. Dzięki temu autor uzyskał protekcję cara Mikołaja I. W roku 1838 rzeźbiarz zaproponował ustawienie dwóch par rzeźb koni na filarach mostu Aniczkowa nad kanałem Fontanki. Rzeźby przedstawiały wspinające się konie, prowadzone przez nagich
ujeżdżaczy. W roku 1838 rzeźbiarz otrzymał godność członka Akademii.Na placu Isakijewskim stanął w roku 1859 jego pomnik Mikołaja I. Był to pierwszy w Europie pomnik konny oparty tylko na dwóch punktach - tylnych nogach konia.
104 KINDŻAŁ wz 1907 tzw. bebut, Rosja, Złatoust, 1912Stal, drewno, mosiądz; dł. całk. 58,5 cm, głowni 43,5 cm
Na jelcu wybite: 3Б2АБ; K186; na głowni: A A; 1912г; wokół dwugłowego orła: ЗЛATOYCTЬ ORYЖ ФAБPNa wyposażeniu wojsk artylerii i obsługi karabinów
maszynowych
105 SZASZKA OFICERSKA WZ 1927 z bagnetem, Związek Radziecki, Złatoust, 1941
Stal, drewno, mosiądz, pochwa: drewno, czerniona cerata, mosiądz, bagnet stal; dł. całk. w pochwie 97,5 cm, bez pochwy 95 cm,
głowni 81 cmNa głowni wybite: 1941;
M; na głowni godło związku radzieckiego; na bagnecie
wybite: OK884
Cena wywoławcza 7 500Estymacja 9 000 – 10 000
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 100 – 2 500
SZTUKA ROSYJSKA POZ. 103-129
Cena wywoławcza 500Estymacja 600 – 700
106 IKONA MATKI bOŻEJ WSZECHKRÓLOWEJ,
Cesarstwo Rosyjskie, Kijów, Ławra peczerska, kon. XIX w.
Emalia malarska na miedzi, 43 x 27 mm, wewn. ramka
metalowa ramka, 55 x 50 mm, zewnętrzna drewniana, złocona,
całość w drewnianym kiocie z przeszklonym frontem 85 x 80 mm
Na odwrocie napis; Образ Пресв. Бог. Све кїев Печерска
106A IKONA MATKI bOŻEJ
NIEOCZEKIWANA RADOŚĆ,
Rosja, XIX w.Tempera, złocenie, deska;
18 x 16 cm
W edług legendy młody człowiek modlił się przed obrazem z czystego przy-zwyczajenia, kiedy obraz ożył: Jezus zaczął krwawić. Przestraszony młodzieniec krzyknął: „O Pani, kto to zrobił?” Na co Maria odpo-wiedziała: „Ty i inni grzesz-nicy z grzechów ponow-nie krzyżują mego Syna.” Ujrzawszy otchłań swego upadku chłopak, modlił się przez długi czas, błagając o miłosierdzie. Wreszcie uzy-skał niespodziewaną radość z przebaczenia i odpuszcze-nia grzechów.
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 3 000 – 3 500
107 DZbANUSZEK, przed 1903Srebro, próba 800, wewn. złocony, kość (izolatorek), waga 311 g, wys. 16
cmPuncowanie: МЮ3; głowa z młotkiem, Δ, 800; WLR; P; w kształcie baryłki
3, głowa w chuście, KWyryta dedykacja Сину Виталику в день рождения от папы и мамы 20 IV
1903 г (synowi Witalikowi w dzień urodzin od taty i mamy 20.04.1903).
108 pIĘĆ ŁYŻECZEK Z DEKORACJĄ KWIATOWĄ, Rosja, Moskwa, 1834 i 1841
Srebro, próba 84, złocenie, niello; waga 195, dł. 16,5 cmPuncowanie: monogram złotnika CT; 84, św. Jerzy; cechy
probierza: na dwóch H Л / 1834; na trzech M Ч. / 1841
109 ŁYŻECZKI ZE SŁONECZNIKIEM, Cesarstwo Rosyjskie, Inflanty, parnawa,
Johan Ernst Nagel, ok. 1840, Ryga, 1876 i po 1908Srebro, próba 13 łutów i 84 zołotniki; waga 93 g, dł. 15,5 cm
Puncowanie na jednej: JEN; 13; na dwóch: J.L.; А.З./1876; 84; herb Rygi; na jednym: PR; s; głowa w kokoszniku, 84
110 pORTMONETKA, petersburg, Nikołaj Fiedorowicz Kemper, po 1908
Srebro, próba 84, waga 28,6 g, dł. 7,5 cmPuncowanie: HK, 84, głowa w kokoszniku, α
Na trzy rodzaje monet, mechanizm sprężynowy
111 KUbEK, Cesarstwo Rosyjskie, Kijów, 1899-1908
Srebro, próba 84, waga 15,12 g; wys. 60 mm, śr. 37 mmPuncowanie: 84, głowa w kokoszniku, AB; ИИИ
Cena wywoławcza 100Estymacja 150 – 160
Cena wywoławcza 1 400Estymacja 1 700 – 1 800
Cena wywoławcza 2 800Estymacja 3 300 – 3 500
Cena wywoławcza 550Estymacja 650 – 700
112 IKONA, UKRZYŻOWANIE, Rosja, XIX w.
Mosiądz, niebieska i biała emalia; 13 x 14,5 cm
113 IKONKA pODRÓŻNA Z SIEDMIORGIEM
ŚWIĘTYCH, Rosja, XIX w.
Mosiądz, emalia, 55 x 50 mm
114 IKONKA pODRÓŻNA, ZSTĄpIENIE DO OTCHŁANI,
Rosja, XIX w.Mosiądz, emalia, 57 x 52 mm
115 SZEŚĆ KIELISZKÓW, Związek Radziecki, Konstantynowska
pracownia Jubilerska,
1975Srebro, próba 875, złocenie,
niello, waga 275 g, wys. 9 cmPuncowanie: kwadrat,
gwiazdka z sierpem i młotem; 875; 5KX
Cena wywoławcza 900Estymacja 1 100 – 1 200
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 000 – 2 500
Cena wywoławcza 350Estymacja 450 – 500
116 IKONA ŚWIĘCI JERZY METROpOLITA MITILEŃSKI, AbRAHAM Z HARRANU, pOLIEUKT,
Rosja, poł. XIX w.Tempera, deska; 17,5 x 15 cm
117 IKONA, MATKA bOŻA WŁODZIMIERSKA, Rosja, kon. XIX w.
Tempera, deska, 22,5 x 17,5 cm
118 IKONA, TRÓJCA ŚWIĘTA (GOŚCINNOŚĆ AbRAHAMA), Rosja, XIX w.
Tempera, deska, okład mosiężny;
31 x 27 cm
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 100 – 2 200
119 IKONA, ŚWIĘCI KOSMA I DAMIAN, Rosja, kon. XIX w.
Tempera, deska, okład mosiężny; 31 x 27 cm
120 IKONA, ŚW. MIKOŁAJ CUDOTWÓRCA,
Rosja, XIX w.
Tempera, deska, okład mosiężny; 22 x 17 cm
121 IKONA W KIOCIE, CHRYSTUS pANTOKRATOR,
Rosja, kon. XIX w.Tempera, deska, okład mosiężny; 13,5 x 11 cm; drewniana
ramka, kiot drewniany z przeszklonymi drzwiczkami, 19,5 x 17 cm
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 2 100 – 2 300
122 IKONA CHRYSTUS pANTOKRATOR, kon. XIX w. Rosja, 2. poł. XIX w.
Tempera deska; 29 x 21 cm
123 IKONA MATKA bOŻA
ORĘDOWNICZKA, Rosja, kon. XIX w.
Tempera, złocenie, deska; 36 x 31,5 cm
Cena wywoławcza 3 200Estymacja 3 700 – 4 000
124 IKONA, ŚWIĘTY MIKOŁAJ CUDOTWÓRCA, Rosja, XIX w.
Tempera, deska; 40,5 x 34
125 IKONA, ŚW. MIKOŁAJ CUDOTWÓRCA,
Rosja, 2. poł. XIX w.Tempera, złocenie, deska, nimb mosiężny;
36 x 30 cm
Cena wywoławcza 1 500Estymacja 1 800 – 2 000
Cena wywoławcza 2 500Estymacja 3 000 – 3 200
126 IKONA STAROObRZĘDOWCÓW, UKRZYŻOWANIE, Rosja, ok. 1880
Tempera, deska, 44 x 38 cm; krzyż mosiężny
127 IKONA CZTEROpOLOWA
MATKI bOŻEJ, Rosja, ok. 1860
Tempera, deska, okład mosiężny, srebrzony; 31,5 x 27 cm
Cena wywoławcza 1 875Estymacja 2 200 – 2 500
Cena wywoławcza 4 000Estymacja 0 000 – 0 000
128 IKONA MATKI bOŻEJ ZNAK (Znamienie), Rosja, kon. XIX w.
Tempera, złocenie, deska; okład mosiężny; 18 x 14,5 cm
129 MALARZ ROSYJSKIPAWILON
OGRODOWY, 1887Akwarela, papier;
26 x 37 cmSygnowany p.d.:
M.H. Заибин (?) / 1887
Cena wywoławcza 3 500Estymacja 4 200 – 4 500
Cena wywoławcza 1 250Estymacja 1 500 – 1 600
RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE POZ. 130-215
Cena wywoławcza 1 100Estymacja 1 400 – 1 500
130 KOMpLET SZTUĆCÓW NA 6 OSÓb, polska, ok. 1930Plater na nowym srebrze, stal nierdzewna (ostrza); w składzie po 6 noży (21,5 cm),
widelców (18,5 cm), łyżek (21 cm), łyżeczek (14,5 cm), razem 24 sztukiPuncowanie: BM
GWAR 10 LAT; na ostrzach: Gerlach
nierdzewnePudełko
131 KOMpLET SZTUĆCÓW, polska, Warszawa, pocz. XX w.
Plater na nowym srebrze, stal nierdzewna (ostrza noży), 75 sztuk, w składzie: łyżka wazowa (35 cm), 10 łyżek (21 cm), 9 łyżek (18 cm), 10 łyżeczek (14 cm), 11 noży (25 cm),
11 noży (21 cm), 12 widelców (20,5 cm), 11 widelców (18 cm)Puncowanie: RiSkam; 8; BM; na ostrzach: Gerlach
Cena wywoławcza 400Estymacja 500 – 550
132 KOMpLET SZTUĆCÓW NA 6 OSÓb FASON RApSODIA, polska, Warszawa, Hefra, po 1986
Srebro, próba 800, stal nierdzewna, po 6 noży, widelców, łyżek, łyżeczek, razem 24 sztuki; waga bez noży 984, całkowita 1436 g
Puncowanie: w 800, głowa w chuście, znak Hefry
132A ZESTAW SZTUĆCÓW W STYLU ART DECO, polska, Fabryka Wolska i Warszawa, bracia Henneberg, ok. 1935
Plater na nowym srebrze, stal nierdzewna (ostrza), w składzie 6 noży (22 cm), 10 widelców (21,5 cm),
10 widelców (17,5 cm), 10 łyżeczek (14 cm), 2 łyżeczki (11,5 cm)Puncowanie: FABR. WOLSKA, korona RM; na ostrzach: BRACIA
HENNEBERG nierdzewne
133 ŁYŻKA DO CUKRU, polska, Kraków, po 1931Srebro, próba 3; waga 32,84 g,
dł. 15,5 cmPuncowanie: IW; 3 głowa w chuście, K
Cena wywoławcza 1 800Estymacja 1 800 – 2 000
134 SZTUĆCE W STYLU ART DECO, polska, Warszawa, bracia Henneberg, ok. 1930
Plater na nowym srebrze, stal nierdzewna (ostrza noży obiadowych); w składzie po 6 łyżek (21 cm), widelców (18 cm),
noży (21,5 cm), widelców do ryb (18 cm), noży do ryb (22,5 cm), widelec półmiskowy (26 cm);
razem 31 sztukPuncowanie: BR.HENNEBERG, waga, 90; na ostrzach BRACIA
HENNEBERG / nierdzewne
135 KOMpLET SZTUĆCÓW NA 6 OSÓb, polska, Warszawa, bracia Hempel, po 1931
Srebro, próba 3, stal nierdzewna (ostrza) waga 1176 g, bez noży 740 g, w składzie po 6 noży (21 cm), widelców (18,5 cm), łyżek (20,5 cm)
Puncowanie: 3, głowa w chuście, W; BH; na ostrzach: Gerlach nierdzewne
Rzadkość kolekcjonerska. Forma wzorowana na fasonie Braci Henneberg.
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 2 400 – 2 500
Cena wywoławcza 750Estymacja 900 – 1 000
136 LASKA SECESYJNA, Niemcy, ok. 1900Drewno toczone czernione, rączka plater na nowym srebrze, dł.87,5 cm
137 SZEŚĆ ŁYŻEK I WIDELCÓW, Anglia, Londyn, Hayne & Carter, 1837 i 1860
Srebro, próba sterling (925), waga 1143 g, dł. 22,5 i 21 cmPuncowanie: głowa władcy, litery datujące, głowa lwa, lew kroczący, SH/DG lub GA
138 ŁYŻKA WAZOWA, Anglia, Londyn, Thomas Harper, 1809Srebro, próba sterling (925), waga
204 g, dł. 32 cmPuncowanie: popiersie władcy, O,
głowa lwa, lew; THWyryty monogram MW
139 DAMSKA pIERSIÓWKA, USA, Nowy Jork, Tiffany, po 1892
Srebro, próba sterling (925), waga 63,6 g, wys. 12 cmPuncowanie: TIFFA&Co M STERLING PAT 1885; x, gwiazda 916 – repunca
radziecka z lat 1918-26Wyryty monogram: JM
140 SITKO DO HERbATY, Austria, Wiedeń, 1817
Srebro, próba 13, waga 80 g, dł. 22 cmPuncowanie: herb Wiednia z literą A, próba 13 i data 1817; A/F; VR; w
kartuszu JX. Wyryte; J. K.
141 CHOCHLA DO pONCZU,
1852Srebro, złocenie, drewno;
dł. całk. 46 cmWyryte: C.S. 1852
Cena wywoławcza 800Estymacja 950 – 1 000
Cena wywoławcza 650Estymacja 800 – 900
142 ETUI Z FIFKĄ DO pApIEROSA, Austria, Wiedeń, po 1872Etui, srebro, próba 900, waga 17,2 g, dł. 9,5 cm
Puncowanie: LH, w sześciokącie głowa Diany z cyfrą 2 i literą AFifka ebonit, pianka morska, dł. 5,8 cm
143 CYGARNICA, Londyn, Frederick bradford McCrea, 1890
Srebro, próba sterling (925), wewnątrz
złocone; 171,4 g, 13,5 x 8 cmPuncowanie: FBM, Λ,
lew kroczący, głowa lwa, P
Wyryty herb rodziny Fitzgerald i dedykacja G.
G. F. G. from M. B. C.
144 WIZYTOWNIK, kon. XIX w.
Srebro, próba 800, waga 71,65 g, 9 x 5,5 cmPuncowanie: 800
145 DZbANEK DO KAWY, Londyn, John Wakefield, 1834
Srebro, próba sterling (925), waga 880 g, wys. 22 cmPuncowanie: głowa lwa,
lew kroczący, t, popiersie władcy, IW
Wyryte: Levyson Malver New Broad Str London
146 TACA W STYLU WIKTORIAŃSKIM, Irlandia, Dublin,
West & Son – Langley Archer
West, 1897Srebro, próba sterling
(925); waga 984 g, wys. 4,8, śr. 31 cm
Wyryta dedykacja: Presented to / The Rev. C. Tardy / As a token of
Frendship / from / Sir Robert Forster Bart 1898
Puncowanie: pod koroną West & Son Dublin 18&19 College Green; pod koroną L.A.W., lew, głowa lwa, b
Cena wywoławcza 800Estymacja 1 000 – 1 100
147 pUCHAREK, Norwegia, Oslo, N.M.Thune, po 1890
Srebro, próba 830, waga 75 g, wys. 12, śr. 5 cmPuncowanie: THUNE 830S
Wyryte litery K.N.S pod koroną
148 CUKIERNICA Z pOKRYWKĄ I SZCZYpCAMI
Cukiernica, Włochy, XX w.Srebro, próba 900, waga 231 g, wys. 9, śr. 16 cm
Puncowanie: 900; E 69Szczypce, Berlin, Karl Flugge, pocz. XX w.Srebro, próba 800, waga 17 g, dł. 9,5 cmPuncowanie: półksiężyc, korona, 800, CF
149 pATERKA KOLISTA,
polska, Warszawa,
po 1963Srebro, próba 3; waga 177
g, wys. 6,5, śr.9,5 cmPuncowanie: 800, w,
głowa w chuście, 3, znak wytwórcy
150 CUKIERNICA Z ŁYŻECZKĄ, polska, Kraków, po 1963
Srebro, próba 3; waga 391 g, wys.11, śr. 10,5 cmPuncowanie: K, głowa w chuście, 3, B; na łyżeczce
znak Hefry
151 CUKIERNICA Z ŁYŻECZKĄ,
polska, Warszawa, ORNO, po 1963
Srebro, próba 3, bursztyn; waga całk. 291,5 g, wys. 8, śr. 11 cm
Puncowanie: OR/NO; w, głowa w chuście, 3
152 pATERKA NA pIECZYWO, Włochy,
Alessandria, po 1944
Srebro, próba 800; waga 238 g, 8 x 24,5 x 12,5 cm
Puncowanie: 800, ...Al, znak wytwórcy
Cena wywoławcza 2 200Estymacja 2 600 – 2 800
Cena wywoławcza 1 600Estymacja 1 900 – 2 000
153 DZbANEK, polska, Warszawa, bracia Henneberg, XIX/XX w.
Plater na mosiądzu; wys. 19 cmPuncowanie: wokół gwiazdki B.Henneberg Warszawa;
2723
154 OSIEM ŁYŻECZEK, polska, Warszawa, 1921-1931
Srebro, próba 2, waga 235 g, dł. 15 i 10,5 gPuncowanie w kształcie baryłki: 2, głowa w chuście,
W; CB – monogram złotnika
155 ZESTAW DO pRZYpRAW,
Francja, XIX/XX w.Srebro, próba 1, waga 379 g , szkło
bezbarwne , 22 x 23 x 9 cmPuncowanie: głowa Minerwy z cyfrą
Franz TILL
156A pORTRET MĘŻCZYZNYPorcelana farby naszkliwne; 78 x 62 mm (owal)
Sygnowany p.d.: Fr. Till., Dresden
Franz TILL
156b pORTRET KObIETYPorcelana farby naszkliwne; 78 x 62 mm (owal)
Malarz na porcelanie aktywny w Dreźnie w latach 1866-1900.
Cena wywoławcza 1 100Estymacja 1 300 – 1 500
AUTOR NIEROZpOZNANY
157 Miniatura, pORTRET KObIETY W CZERWONEJ SUKNI, ok. 1820
Gwasz, kość; 8,5 x 7 cm; ramka mosiężna
158 MADONNA NA KRZEŚLE wg Rafaela, XIX w.Porcelana, farby naszkliwne, 58 x 46 mm (owal)
Drewniana, snycerka rama z drzwiczkami na zawiasie i podpórką i drzwiczkami na zawiasie, 13 x 9,5 cm
159 bROSZKA Z GRANATAMIMetal złocony, granaty, śr. 32 mm, waga całk. 5,8 g
160 bRANSOLETKA Z DIAMENTAMIWaga całk. 16,76 g; złoto, próba. 0,720; łut, złoto, próba
0,500 i 0,400; srebro, próba 0,925; 39 rozet diamentowych 2-4,3 mm; razem 2,63 ct Si, H-J
Owalna z zapięciem szufladkowym i łańcuszkiem
161 pIERŚCIONEK Z KORALEMZłoto pr. 560; waga całk. 9,3 g; łapki 540, lut 500
Cena wywoławcza 15 000Estymacja 18 000 – 20 000
Cena wywoławcza 300Estymacja 500 – 600
162 pUTTO, XVII / XVIII w.Drewno lipowe, wys. 38 cm
Stan zachowania: brak, ręki, brak stopy, ślady po owadach
162A pIERŚCIONEK Z DIAMENTAMI, polska, po 1931
Złoto, próba 3, srebro, 17 diamentów; waga całk. 8,26 g; 27 x 21 mm
163 SERWIS W STYLU ROKOKOWYM,
Niemcy, Kolonia Clemens Dahmen
i berlin H. Meyen, ok. 1885
Srebro, próba 800, mlecznik i cukiernica wewnątrz złocone;
waga całk. 3336 gW składzie: taca (44 x 34 cm),
dzbanek do kawy (26,5 cm), dzbanek do herbaty (19 cm),
mlecznik (15,5 cm), cukiernica (8,5 cm, śr. 13 cm)
Puncowanie na tacy: półksiężyc, korona, 800, głowa w lewo; na
pozostałych: C DAHMEN 800 półksiężyc
Cena wywoławcza 1 000Estymacja 1 500 – 2 500
Cena wywoławcza 14 000Estymacja 16, 500 – 17 000
164 TALERZ, Saksonia, Miśnia, ok. 1840
Porcelana, złocenie; śr. 21 cmSygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze, zieloną
farbą naszkliwnie: I. 34.
165 pOpIERSIE KObIECE, polska, Warszawa, bracia Łopieńscy,
pocz. XX w.Brąz; wys. 44 cm
Wybite: BR. ŁOPIEŃSCY / WARSZAWA
166 ZESTAW NA bIURKO, polska, Warszawa,
Władysław Miecznik,
po 1934Onyks, brąz, złocenie;
szkło; sygnowany: W. MiecznikW składzie ekrytuar
z figura fauna i dwoma kałamarzami (20,5 x 39,5 x 27,5 cm), popielniczka, suszka, statyw na zapałki
Stan zachowania: brak jednego wkładu kałamarza
Cena wywoławcza 5 000Estymacja 7 000 – 8 000
Cena wywoławcza 2 000Estymacja 3 000 – 3 200
Cena wywoławcza 670Estymacja 800 – 850
167 WAZON W STYLU SECESJI WIEDEŃSKIEJ, Loetz (?), ok. 1900
Szkło bezbarwne powlekane białym i zielony, iryzowane, okucie mosiężne; wys. całk. 37,5 cm
168 SZEŚĆ TALERZYKÓW MALOWANYCH W pOLNE KWIATY, Saksonia, Miśnia, XX w.
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; śr. 13,5 cm
Sygnowane kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane
miecze z dwoma szlifami
169 FILIŻANKA MALOWANA W pOLNE KWIATY, Niemcy, berlin, KpM, 1870-1890
Porcelana, farby naszkliwne, złocenie, wys. 8,5, śr. 8,5 cmSygnowany kobaltem podszkliwnie: berło; czerwonym drukiem naszkliwnym: jabłko królewskie nad literami KPM; czarną farbą
naszkliwnie: 76.; wyciskiem: XO Z 3
170 FILIŻANKA W STYLU bIEDERMEIER, ok. 1840
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 11, śr. 8 cm
Cena wywoławcza 4 400Estymacja 5 000 – 5 500
Cena wywoławcza 900Estymacja 1 050 – 1 100
Cena wywoławcza 340Estymacja 400 – 500
171 TALERZ Z ŻONKILEM, Saksonia, Miśnia, 1924-1934
Porcelana, farby naszkliwne, śr. 19,5 cmSygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze z kropka
między głowniami z dowma szlifami, wyciskiem: 58; 4
172 WIZYTOWNIK, polska, Ćmielów, ok. 1930Porcelana, nadruk barwny, złocenie; 20,5 x 13 cm
Sygnowana zielonym nadrukiem: Ć w trójkącie / ĆMIELÓW; wyciskiem: Ć w trójkącie
173 MLECZNIK FASON KORONA, Niemcy, Selb, Rosenthal, 1923
Porcelana, nadruk barwny, złocenie; wys. 7,5 cmSygnowany zielenią chromu druk poszkliwny: Rosenthal / Selb-
Germany / Corona
174 pIĘĆ TALERZY Z WZOREM CEbULOWYM,
Saksonia, Miśnia, C. Teichert, po 1882
Porcelana, kobalt podszkliwny; śr. 21 cmSygnowana niebieskim drukiem
podszkliwnym: w owalu Meissen / gwiazdka
Cena wywoławcza 150Estymacja 180 – 200
Cena wywoławcza 50Estymacja 70 – 80
175 TRZY TALERZE Z CALINECZKĄ, Śląsk, 2. poł. XIX w.
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia;
śr. 18 cm
176 TALERZYK Z MONOGRAMEM pOD KORONĄ HRAbIOWSKĄ, 2. poł. XIX w.
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; śr.16 cm
178 SpODEK, polska, Chodzież, po 1945Porcelana, farby naszkliwne, złocenia, śr. 11 cm
Sygnowane niebieskim drukiem podszkliwnym: w wieńcu C w trójkącie / CHODZIEŻ / MADE IN POLAND
177 TALERZ GŁĘbOKI Z NIEZApOMINAJKAMI, Saksonia, Miśnia,
ok. 1800Porcelana, farby naszkliwne, śr. 23,5 cm
Sygnowany kobaltem podszkliwnie: dwa miecze z gwiazdka nad głowniami, czerwoną farbą naszkliwnie: .38
Stan zachowania: szczerba
179 TALERZ Z WZOREM CEbULOWYM I AŻUROWYM
KOŁNIERZEM, Saksonia, Miśnia, C. Teichert, po 1882
Porcelana, kobalt podszkliwny, śr. 21 cmSygnowana niebieskim drukiem podszkliwnym: Meissen
Cena wywoławcza 450Estymacja 550 – 600
180 pARA TALERZY GŁĘbOKICH, Anglia, Wedgwood,
XIX/XX w.Fajans, czerwony nadruk naszkliwny;
śr. 26 cmSygnowana wyciskiem: WEDGWOOD
/ WXI; czerwonym nadrukiem naszkliwnym: MENNECY /
WEDGWOOD / ETURIA ENGLAND / IMPORTÉ D`ANGLETERRE
181 pARA TALERZY Z DEKORACJĄ KWIATOWĄ, polska, Ćmielów, ok. 1920
Porcelana, nadruk barwny, złocenie; sr. 16,8 cm
Sygnowane wyciskiem: W ĆMIELOWIE; złotym nadrukiem znak sprzedawcy:
T.Z.OSIŃSKI / WARSZAWA / MARSZAŁKOWSKA 142.
182 WAZONIK MALOWANY W KWIATY, Saksonia, Miśnia, XIX/XX w.
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 11 cmSygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze; czerwona farbą
naszkliwnie; 130 ?
183 pUZDERKO MALOWANE W KWIATY,
Saksonia, Miśnia, XIX/XX w.Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 5, śr. 7,5 cm
Sygnowany kobaltem podszkliwnie: skrzyżowane miecze; czerwona farbą naszkliwnie; 130 ?
Cena wywoławcza 200Estymacja 240 – 300
184 WAZON W TYpIE DELFT, Holandia, XIX w.
Fajans, kobalt podszkliwny; wys. 32 cm
Sygnowany kobaltem podszkliwnie: W | 596B | 85
Stan zachowania: włosowe spękania wlewu, ubytki szkliwa
185 WAZA W TYpIE DELFT,
Holandia, XIX/XX w.Fajans, kobalt podszkliwny; wys, 45 cmSygnowany kobaltem podszkliwnie: HL
186 TALERZ Z pASTERZEM, Holandia, Delft, 1. poł. XX w.
Fajans, malowany naszkliwnie; śr. 31,5 cmSygnowany na pejzażu: n. A. Chelius; na spodzie: Delft / 31
lui; wyciskiem: 14
Przedstawiona scena wzorowana jest na obrazie Adolfa Cheliusa (1856-1923).
187 TALERZ GŁĘbOKI Z pEJZAŻEM, Anglia,
brown Westhead Moore & Co, 1862Fajans, kobalt podszkliwny; śr, 27 cm
Sygnowany wyciskiem: diament, kobaltem kartusz z napisem: B W.M.& G Landscape; 18; S.; 8
Cena wywoławcza 100Estymacja 150 – 180
188 KUFEL Z WIDOKIEM NORYMbERGI, Niemcy, Ransbach,
WEKARA (Wilhelm E. Krumeich aus Ransbach), ok. 1920
Fajans, farby podszkliwne, cyna wys. 22 cm, śr. 10 cmSygnowany wyciskiem: WEKARA; 5284
189 KUFEL pAMIĄTKOWY Z MONACHIUM, pocz. XX w.
Fajans, kobalt podszkliwny, cyna; wys. 11,5 cm
Wyryte: 3
190 KUFEL DO pIWA, Niemcy, pocz. XX w.
Kamionka, farby ceramiczne, pokrywka cynowa; wys. 22 cm
Znakowanie wyciskiem: 9 9 6 5Na pokrywce napis: Ob Rittersmann ob Lanzenknecht ein jeder
gern sein Schoppen stecht.Wyryte: O w kartuszu; dedykacja: J/l Glücksmann z. fr.
Erinnerung von Collegen
Cena wywoławcza 270Estymacja 400 – 500
191 KUFEL KORpORACJI AKADEMICKIEJ TEUTONIA W WÜRZbURGU, 1928
Szkło, farby emaliowe, cyna; wys. całk. 15 cmNamalowany herb korporacji
Na pokrywce wyryte: Karl Graf A.H. s/I. dr. Th. Moritz E.Ph. Zu Erg. Stift Fest 1928
192 KUFEL pAMIĄTKOWY,
X Niemiecki Festiwal Gimnastyczny
w Norymberdze, Niemcy, Hirschau, Ernst Dorfner, 1903
Fajans, nadruk podmalowany, cyna, wys. 15,5 cmSygnowane wyciskiem: ED&C; stemplem naszkliwnym:
L.Ostermayr Kunstgewerbehaus Nürnberg
193 KUFEL DO pIWA, Niemcy, Grenzhausen, Merkelbach & Wick,
1880-1920Kamionka, kobalt podszkliwny,
cyna; wys. 19, śr. 10 cmSygnowany wyciskiem: M&W G
194 KUFEL DO pIWA, Niemcy, XIX/XX w.
Fajans, farby podszkliwne, cyna; wys. 22,5 cm, śr. 11 cm
Napisy: Aber soll es Sicher frischen früh spät und auch wischen. Um Dein Lebenhoch zubringen trinke Bier vor
allen Dingen.
195 KUFEL W KSZTAŁCIE ZAKONNICY, Niemcy, pocz. XX w.
Porcelana, farby naszkliwne, okucie cynowe; wys. 18 cm
W dnie prześwit z para w strojach doby romantyzmu
Wyryte: F. Dobbeck
196 KUFEL Z CZWORGIEM LUDZI NA WERANDZIE,
Niemcy, Mettlach, Villeroi & boch,
kon. XIX w.Fajans, farby ceramiczne, oprawa cynowa;
wys. 23 cmSygnowany wyciskiem: zamek | METTLACH |
GES. GESCH. 2808 II 23 02Na pokrywce wyryte: Schröder Baedt Kern 66
Geburtstages Skaidowsky Heldt
197 KUFEL Z KATEDRĄ W ULM, Niemcy, ok. 1890
Porcelana, nadruk podmalowany, pokrywka cynowa, polichromowana;
wys. 23 cmW dnie prześwit postać mnicha
198 KIELICH W STYLU bIEDERMEIER, ok. 1840
Szkło bezbarwne, szlifowane, ryte, złocenie, niebieska emalia, złocenie, ryte;
wys. 14,5, śr 6,5 cm
199 pATERA NA SŁODYCZE, ok. 1840
Szkło bezbarwne, szlifowane, lazurowane kobaltowym; wys. 16, śr. 17,5 cm
Stan zachowanie; drobne odpryski na rantach
200 SERWIS ObIADOWY, polska, Warszawa, Ćmielów, ok. 1935
Porcelana, nadruk barwny (gałązki jeżyny), złocenie; w składzie; waza, sosjerka z łyżką, 4 półmiski, dwojaki do przypraw, 12 talerzy głębokich, 12 płaskich, 10 śniadaniowych
(w tym dwa ze szczerbami),
6 deserowych, razem
47 sztukSygnowany
czarnym drukiem
naszkliwnym: SPECJALNY GATUNEK / M G / Ć w trójkącie / ĆMIELÓW
/ 638; wyciskiem: Ć w trójkącie /
ĆMIELÓW
201 KUFEL DO pIWA, Niemcy, kon. XIX w.Szkło szlifowane, cyna; wys. 25 cm
202 KUFEL DO pIWA,
pocz. XX w.Szkło, biały metal;
wys. 17, śr. 7,5 cmSygnatura na szkle: G.A.B.
pod koronąNa pokrywce wyryta cyfra 5
203 KUFEL KLUbOWY, Niemcy, 1928Szkło szlifowane, cyna, porcelana, farby naszkliwne; wys. 17 cm
Na pokrywce flaga klubu RGB, od wewnątrz napis: J/L Klubkameraden Georg Galle z 23.10.28 gen. von Richard Kiefer Franz
Eccarius
204 KUFEL DO pIWA, pocz. XX w.
Szkło szlifowane, biały metal, cyna; wys. 12 cm
Szkło klejone
205 KUFEL DO pIWA, Niemcy, pocz. XX w.
Szkło, biały metal; wys.16, śr. 7 cmNa dnie orzeł i napis: Gesetzlich Geschützt
Na pokrywce wyryte: Albert Hertel
206 KUFEL DO pIWA, Niemcy, kon. XIX w.
Szkło, farby emaliowa (kwiaty), cyna (pokrywka); wys. 18,5 cm
Cena wywoławcza 150Estymacja 200 – 250
207 MOŹDZIERZ Z TŁUCZKIEM, polska, Warszawa, R. Jeschin, XIX w.
Mosiądz; wys. 13, śr. 14,5 cm, tłuczek 26,5 cm
208 MOŹDZIERZ Z TŁUCZKIEM, XVIII/XIX w
Mosiądz, wys. 7,5, śr. 11,5 cm, tłuczek 21 cm
210 RĘKAWICZKI DAMSKIE, ok. 1900Jedwab, koronka; dł. 49,5 cm
209 MOŹDZIERZ Z TŁUCZKIEM, XVIII/XIX wMosiądz; wys.10, śr. 14,5 cm, tłuczek 24,5 cm
211 pATERKA NA DELFINACH, polska, pocz. XX w.
Brąz, szkło bezbarwne, szlifowane; wys. 11,5, śr. 14,5 cm
212 ZEGAR ŚCIENNY TYpY KARTEL
Obudowa i tarcza: Francja, paryż, XIX w.; mechanizm: Niemcy, badenia,
Lenzkirch, 1904Obudowa klasycystyczna, brąz złocony 76 x 41 x 12 cm
Mechanizm o naciągu sprężynowym, regulatorze wahadłowym, systemie bicia godzin i półgodzin
Sygnowany na tarczy (...) A PARIS, na obudowie wybite: 3571Sygnowany na mechanizmie: LENZKIRCH | gałązka jodły z szyszką
nad literami A U; G; 1 Million | 390608; B
Pochodzenie: kolekcjoner zegarów, Warszawa
Cena wywoławcza 500