60
112. Методички подаци о часу Наставна тема Природни бројеви до 100 Наставна јединица Одузимам Претходна наставна јединица Сабирам Наредна наставна јединица Одузимам Тип часа обрада Облици рада фронтални, индивидуални, рад у паровима Циљеви и задаци часа Усвојити алгоритам одузимања бројева друге десетице. Усвојити таблицу одузимања, и одузимање једноцифреног броја од двоцифреног. Знања применити у свакидашњим ситуацијама и текстуалним задацима. Наставне методе метода практичног учења, демонстративна Наставна средства и потребан материјал припремљени задаци, уџбеник стр. 34, снопићи и сламчице Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, решавају, закључују Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља Резултати часа исходи - ученици разумеју потупак одузимања једноцифреног броја од бројева друге десетице чија разлика не иде испод 10, и одузимања броја 10 од бројева друге десетице; - самостално решавају задатке примењујући ове поступке Корелација Грађанско васпитање (разговор о раду у пару) Коришћена литература Ток часа: Уводни део часа – 5 минута Кратко обновити одузимање бројева до 10. Задаци могу бити дати на листићима или на табли. Ево како могу гласити:

DP Matematika 1 Mart (1)

  • Upload
    george

  • View
    231

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

mnogo dobro za vezbanje matematike

Citation preview

Page 1: DP Matematika 1 Mart (1)

112. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Одузимам

Претходна наставна јединица Сабирам

Наредна наставна јединица Одузимам

Тип часа обрада

Облици рада фронтални, индивидуални, рад у паровима

Циљеви и задаци часа Усвојити алгоритам одузимања бројева друге десетице. Усвојити таблицу одузимања, и одузимање једноцифреног броја од двоцифреног. Знања применити у свакидашњим ситуацијама и текстуалним задацима.

Наставне методе метода практичног учења, демонстративна

Наставна средства и потребан материјал

припремљени задаци, уџбеник стр. 34, снопићи и сламчице

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа исходи - ученици разумеју потупак одузимања једноцифреног броја од бројева друге десетице чија разлика не иде испод 10, и одузимања броја 10 од бројева друге десетице; - самостално решавају задатке примењујући ове поступке

Корелација Грађанско васпитање (разговор о раду у пару)

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Кратко обновити одузимање бројева до 10. Задаци могу бити дати на листићима или на табли. Ево како могу гласити: Одузми: 8-2= ___ 10-7=___ 8-8=____

4-3=___ 9-6= ____ 6-0=____Ученици раде самостално.

- Кратка анализа урађеног у паровима.

Page 2: DP Matematika 1 Mart (1)

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: данас ћемо од бројева друге десетице одузимати бројеве прве десетице. У томе ће нам помоћи снопићи и сламчице. Хајде да се подсетимо: Шта нам представљају снопићи, а шта сламчице?

- Поделимо деци снопиће и сламчице. - Упутимо децу да користећи снопиће и сламчице

представе број 13. Када то ураде, кажемо им да склоне 3 сламчице. Питамо колико је остало. Коју смо рачунску операцију користили? Како ћемо то записати на табли?

- Дете запише: 13-3=10. - Наставимо увежбавање на сличним примерима, све док

деца у потпуности не овладају поступком, а затим поставимо нове задатке:

- Представите поново број 13. - Одузмите 10 (снопић). Колико је остало? - Како ћемо то записати? - Једно дете запише 13-10=3.- Следи увежбавање на сличним примерима, а затим

утврђивање наученог – самосталан рад на решавању задатака на стр. 34 у уџбенику. Претходно анализирати илустрације, пребројавати куглице и упоређивати са нашим поступком.

- Анализа урађеног у паровима, извештавање и повратна информација.

Завршни део часа – 5 минута КВИЗ

Учитељ усмено саопштава задатке, деца рачунају (уз коришћење снопића и сламчица или самостално – без конкретних предмета) и подижу картице са решењима.

Нека од питања за квиз:

Колико је: 12-2, 13-3, 15-5, 17-7, 11-1, 16-6, 19-9, 20-10, 15-10, 14-10, 17-10.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози

113. Методички подаци о часу

Page 3: DP Matematika 1 Mart (1)

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Одузимам

Претходна наставна јединица Одузимам

Наредна наставна јединица Одузимам

Тип часа утврђивање

Облици рада фронтални, индивидуални, рад у паровима

Циљеви и задаци часа Ученици утврђују своја знања о одузимању бројева до 20; смишљају и записују задатке у паровима.

Наставне методе демонстративна, интегративна, метода разговора

Наставна средства и потребан материјал

низ задатака објективног типа

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици умеју да одузимају бројеве до 20;- ученици умеју да одузимају у скупу бројева до 20;- знају да смишљају и записују задатке у паровима

Корелација

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Игра асоцијације (учитељ објашњава, ученици погађају): - рачунска операција;- користи се знак минус; - УМАЊЕНИК, УМАЊИЛАЦ, РАЗЛИКА,- није сабирање, већ ...

Када деца открију асоцијацију ОДУЗИМАЊЕ, записујемо на табли наслов.

Главни део часа – 35 минута Истичемо да ћемо данас обнављати одузимање у оквиру друге десетице. Кратко обновимо који су бројеви друге десетице, а затим поделимо низове задатака и дамо упутства за самосталан рад.

- Ученици раде самостално – решавају задатке који су дати у оквиру ове припреме .

Page 4: DP Matematika 1 Mart (1)

НИЗ ЗАДАТАКА

1. Израчунај:

13-3=___ 14-____=10

16-6=____ 15-____=10

17-7=____ 18-___=10

19-9=____ 20-___=10

2. Израчунај:

11-10=_____ 13-____=3

12-10=_____ 15-____=5

14-10=_____ 17-____=7

16-10=____ 19-____=9

3. Попуни табелу:

УМАЊЕНИК УМАЊИЛАЦ РАЗЛИКА 41

1056

4. Допуни:

___ - 7 = 10 ___-10=6

___-9 = 10 ___-10=3

___-5= 10 ___-10=1

- Повратна информација.

ЛАНЧАНО РАЧУНАЊЕ:

Ученик смисли задатак, пар из клупе одговори. Затим, други ученик смисли задатак, одговара ученик иза њега и тако редом – ланчано.

Page 5: DP Matematika 1 Mart (1)

Завршни део часа – 5 минута Заједнички рад у паровима – Смислити, записати задатак према изразу: 12-2=- Извештавање.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози

114. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Page 6: DP Matematika 1 Mart (1)

Наставна јединица Одузимам

Претходна наставна јединица Одузимам

Наредна наставна јединица Одузимање кад је збир већи од 10

Тип часа обрада

Облици рада фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Утврђивање знања о основним појмовима одузимања у оквиру друге десетице.

Наставне методе интегративна, метода практичног учења, разговор

Наставна средства и потребан материјал

уџбеник, стр. 35, Задаци за обнављање, стр. 17

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, решавају, закључују

Активности наставника појектује, објашњава, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици умеју да одузимају двоцифрени и једноцифрени број чија разлика јединица не иде испод 10;- знају да примењују знање у пракси (куповина и продаја)

Корелација Грађанско васпитање

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Кратко обновити одузимање бројева до 10. Задаци могу бити написани на табли или дати на листићима. Задаци би могли изгледати овако:

6-2= ___ 9-7=___ 5-5=___

5-4=___ 8-6=___ 7-0=___

- Ученици раде самостално. - Кратка анализа урађеног у паровима.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: данас ћемо, користећи оно што већ знамо, научити нешто ново о одузимању. Поново ћемо користити снопиће и сламчице. Питамо децу шта нам представљају снопчићи, а шта сламчице.

- Упутимо децу да користећи снопиће и сламчице представе број 16. Када то ураде, кажемо им да склоне две сламчице. Питамо децу колико је остало. Питање:

Page 7: DP Matematika 1 Mart (1)

Коју смо рачунску радњу користили? Како ћемо овај поступак записати? Дете запише (уз нашу помоћ): 10+ (6-2) =10+4=14 и закључује да је 16-2=14.

- Увежбавати на сличним примерима уз коришћење снопића и сламчица, одвајање и записивање.

- Анализа илустрације у уџбенику на стр 35, а затим, самосталан рад на решавању задатака који су дати на овој страни.

- Повратна информација.- Самосталан рад – Задаци за обнављање, стр. 17.

Завршни део часа – 5 минута Анализа урађеног и повратна информација.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: последњи задатак за обнављање је у вези са куповином и продајом, па на часу грађанског васпитања, можемо разговарати о понашању у продавници и другим сличним местима.

115. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Кад је збир већи од 10

Page 8: DP Matematika 1 Mart (1)

Претходна наставна јединица Одузимам

Наредна наставна јединица Кад је збир већи од 10

Тип часа обрада

Облици рада фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Сабирање бројева остварити на основу приказа дидактичким материјалом и графички са записивањем одговарајућом симболиком.

Наставне методе хеуристичка, демонстративна

Наставна средства и потребан материјал

уџбеник, стр. 36 и 37

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају,сабирају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици разумеју поступак сабирања када је збир једноцифрених бројева већи од 10;- умеју да сабирају ове бројеве;- логички закључују, апстрахују и уопштавају

Корелација

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Игра асоцијације (учитељ објашњава, ученици погађају);- Рачунска операција; - Користи се знак плус ;- САБИРЦИ И ЗБИР;- Није одузимање, већ ...

Када деца открију асоцијацију САБИРАЊЕ, записујемо на табли наслов.

Главни део часа – 35 минута Истичемо да ће деца данас научити да сабирају једноцифрене бројеве када је збир већи од 10. Помоћу проблемске ситуације на страни 36, ученике уводимо у сабирање једноцифрених бројева чији је збир већи од 10. Учитељ може поставити задатак – Треба израчунати укупан број 7 белих и 4 плава јајета (лоптице од пластелина, оловке...). У једну кутију, у коју може да стане 10 јаја, ставњамо 7 белих, деца виде да има места за још 3 плава, и остаје још 1 јаје. Објашњавамо: Рачунамо тако што додамо до десетице, а затим остатак. Записујемо.Помоћу низа примера, уз помоћ сличних слика, ученици решавају

Page 9: DP Matematika 1 Mart (1)

1. и 2. задатак на стр. 36.Подстаћи ученикр да 3. задатак реше самостално.- Анализа и повратна информација

Учитељ даје упуства за самосталан рад

- Самосталан рад – задаци у уџбенику на стр. 37. Ако ученици не заврше све задатке у школи, неки од њих могу остати за рад код куће

Завршни део часа – 5 минута Повратна информација

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози

116. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Кад је збир већи од 10

Претходна наставна јединица Кад је збир већи од 10

Page 10: DP Matematika 1 Mart (1)

Наредна наставна јединица Одузимање

Тип часа утврђивање

Облици рада фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа утврђивање стечених знања о збиру једноцифрених бројева када је он већи од 10

Наставне методе хеуристичка, демонстративна, метода разговора

Наставна средства и потребан материјал

Низ задатака објективног типа

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, сабирају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици умеју да одређују збир једноцифрених бројева када је он већи од 10;- умеју да попуне табелу сабирања;- логички закњучују, апстрахују и уопштавају

Корелација Слободне активности

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Анализа задатака које су деца урадила код куће или обнављање о појмовима сабирци и збир.

Главни део часа – 35 минута Истичемо да ћемо данас увежбавати сабирање као на претходном часу.- Припремити неколико задатака за рад на табли - На пример:Израчунај:

8+3=7+4=2+9=4+8=- Ученици решавају задатке на таблиПоследња два примера ће најпре урадити без замене места сабирака, а затим замењујући места сабирцима. Разговарати о томе које је сабирање једноставније.

- Поделити ученицима низове задатака и дати упутства за самосталан рад.

Page 11: DP Matematika 1 Mart (1)

- Ученици раде самостално следећи низ задатака:НИЗ ЗАДАТАКА

1. Израчунај: 8+7=_________________ 9+4=_________________ 6+7=_________________ 4+7=_________________ 5+9=_________________

2.Прецртај нетачне једнакости.

7+6=12 9+6=166+6=12 8+8=158+5=13 7+7=14

3.Спој парове који имају исти резултат

4. Попуни табелуПрви сабирак 7 4

Други сабирак 6 8 9 6

13 15

8+7

6+5

1+10

3+10

9+4 10+5

7+5 2+10

Page 12: DP Matematika 1 Mart (1)

Завршни део часа – 5 минута Повратна информација и исправљање грешака

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози

117. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Одузимање

Page 13: DP Matematika 1 Mart (1)

Претходна наставна јединица Одузимам кад је збир већи од 10

Наредна наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Тип часа обрада

Облици рада фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа одузимање бројева са прелазом преко десетице, усвајање таблице одузимања

Наставне методе демонстративна, хеуристичка, метода разговора, интегративна

Наставна средства и потребан материјал

картони за јаја, пластична јаја или лоптице, уџбеник, стр. 38

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, сабирају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици разумеју поступак одузимања са преласком преко десетице;- самостално решавају задатке;- смишљају задатке и постављају их друговима из разреда

Корелација Слободне активности

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Ученици откривају загонетну реч МИНУС. Реч може бити дата у облику ребуса или се крити иза почетних слова одређених речи (МИШ, ИГЛА, НОЖ, УСТА, САТ). Речи можемо записати на табли. Деца их прочитају, заокруже почетна слова и прочитају реч од ових почетних слова.Разговарати о рачунској операцији у оквиру које се користи овај знак.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: Као што сте већ открили, данас ћемо се бавити одузимањем.- Припремити две кутије за јаја (као на илустрацији у уџбенику на стр. 38). Уместо јаја можемо користити пинг-понг лоптице.- На једном примеру обновити сабирање преко десетице.На пример: 8+4=8+2+2=10+2=12Објаснити: Код сабирања смо додавали до десетице, код одузимања смо одузимали до десетице. Показати на примеру кутија и јаја-лоптица и записати:12-4=12-2-2=10-2=8- Увежбавати на сличним примерима док ученици не схвате поступак и почну самостално да одузимају користећи корпице и

Page 14: DP Matematika 1 Mart (1)

јаја, објашњавајући и записујући на табли- Анализа илустрације која је дата у уџбенику на стр.38;- Учитељ даје упутства за самосталан рад;- Следи самосталан рад – задаци у уџбенику на стр. 38;- Повратна информација.

Завршни део часа – 5 минута ЛАНЧАНО РАЧУНАЊЕУченик смисли и каже задатак, пар из клупе одговори...

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: Након овог часа можемо организовати слободне активности у оквиру којих би деца смишљала ребусе или загонетне речи по узору на уводни део часа математике.

118. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Претходна наставна јединица Одузимање

Page 15: DP Matematika 1 Mart (1)

Наредна наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Тип часа утврђивање

Облици рада фронтални, индивидуални, групни

Циљеви и задаци часа Ученици обнављају и увежбавају поступак одузимање бројева са прелазом преко десетице, усвајање таблице одузимања.

Наставне методе демонстративна и метода разговора

Наставна средства и потребан материјал

уџбеник, стр. 39, Задаци за обнављање, стр.18, картони са натписима

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици обнављају и увежбавају поступак одузимања са преласком преко десетице и знају да одузимају;- знају да раде индивидуално, својим темпом;- знају брзо израчунавање

Корелација Час одељенске заједнице

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Припремити три картона. На сваки ставити по један од термина: УМАЊЕНИК, УМАЊИЛАЦ, РАЗЛИКА.

Написати на табли: 17-9=____

Позвати једног ученика да реши једнакост, а затим, уз одговарајући број у једнакости прилепи картон са одговарајућим натписом

Главни део часа – 35 минута Циљ: Данас ћемо, користећи ове изразе, решавати задатке и увежбавати научено.

- Учитељ даје упутства за самосталан рад. Ако је потребно, пре самосталног рада неколико ученика може урадити по један пример одузимања (5. задатак, стр. 39);

- Самосталан рад – задаци у уџбенику на стр.39;

Ученици који раније заврше, могу урадити Задатке за

Page 16: DP Matematika 1 Mart (1)

обнављање, стр.18

- Повратна информација (анализа, усмено саопштавање, рад на табли);

- Исправљање евентуалних грешака;

- Ученици који нису имали довољно времена да ураде Задатке за обнављање, могу их урадити код куће

Завршни део часа – 5 минута Квиз организовати као такмичење група.

Учитељ постави задатак, чланови група заједно решавају и подижу КАРТИЦУ СЕЦКАЛИЦУ са резултатом. Сваки тачан одговор се бодује.

На крају часа проглашавамо победнике.

Задаци могу бити: 18-9, 17-8, 16-9...

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: Ученици могу на часу одељенске заједнице организовати неку врсту КВИЗА по угледу на квизове са часа математике.

119. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Претходна наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Наредна наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Page 17: DP Matematika 1 Mart (1)

Тип часа обрада

Облици рада фронтални , индивидуални

Циљеви и задаци часа Усвојити алгоритам одузимања бројева када је разлика мања од 10, усвајање таблице одузимања. Знања применити у свакидашњим ситуацијама и текстуалним задацима.

Наставне методе метода практичног учења, хеуристичка, интегративна

Наставна средства и потребан материјал

уџбеник, стр. 40, Задаци за обнављање, стр. 19

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици знају поступак решавања текстуалних задатака;- умеју да реше текстуалне задатке уз коришћење једне или две рачунске операције;- развијају логично мишљење

Корелација Свет око нас: Пустоловине кроз свет око нас, „У шуми“, уџбеник, стр. 54 и 55

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Разговор о пролећу и животу птица у пролеће (граде гнезда леже на јајима).

- Хајде да птицама пронађемо пут до кућица. Учитељ даје упутства, а затим деца раде самостално Задатке за обнављање, стр. 19;

- Повратна информација и анализаГлавни део часа – 35 минута Истичемо циљ часа: Данас ћемо обнављати научено и решавати

занимљиве текстуалне задатке. Задатке које су дати у уџбенику на стр. 40 илустровати.

11. задатак : Након читања, понављања задатка (разговор: познато – непознато), поређати 16 динара и одвојити (ученици) на један и други начин.

12. и 14. задатак илустровати на сличан начин.

Након решења 13. задатка повести разговор о браћи и сестрама наших ђака и израчунатвати ко је од деце у породици млађи (старији) и за колико.

- Записати одговарајуће једнакости на табли, а затим их

Page 18: DP Matematika 1 Mart (1)

преписати у свеску;- Самосталан рад: Смислити , записати и решити задатак према изразу: 16-9= ____

Завршни део часа – 5 минута Читање и анализа смишљених задатака

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: Након часа математике можемо организовати час света око нас (У шуми) и наставити разговор о птицама.

120. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Претходна наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Наредна наставна јединица Сабирам и одузимам

Тип часа утврђивање

Page 19: DP Matematika 1 Mart (1)

Облици рада фронтални, индивидуални, рад у паровима

Циљеви и задаци часа Утврдити знања о одузимању бројева када је разлика мања од 10, усвајање таблице одузимања. Знања применити у свакидашњим ситуацијама и текстуалним задацима.

Наставне методе демонстративна, метода усменог излагања, хеуристичка, метода практичног учења

Наставна средства и потребан материјал

Задаци за додатно вежбање, стр. 16, Задаци за обнављање, стр. 20

Активности ученика слушају, прате, одговарају, одузимају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи -ученици знају да одузимају бројеве са преласком преко десетице;- деца умеју самостално да решавају задатке који захтевају сабирање и одузимање бројева до 20.

Корелација Слободне активности

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Игрица „Тражење бројева“. Замислимо један број и деци кажемо да је већи од 10. Деца питањима (да ли је тај број већи, мањи или једнак броју) покушавају да га пронађу.

Главни део часа – 30 минута Истичемо циљ: Данас ћемо увежбавати одузимање бројева до 20.

Кратко обновити о односу између десетица и јединица и поступку сабирања и одузимања са преласком преко десетице, а онда дати упуства за самосталан рад.

- Самосталан рад – Задаци за додатно вежбање, стр. 16; - Ученици који раније заврше могу урадити Задатке за

обнављање, стр. 20; - Ученици који спорије раде ће ове задатке урадити код

куће;- Повратна информација и анализа урађеног. Исправљање

евентуалних грешака и разјашњавање недоумица.

Завршни део часа – 10 минута КВИЗ у паровима: Ученици у паровима наизменично једни другима постављају задатке и решавају.

- Извештавање о активностима парова. (Само)евалуација и корекција часа

Page 20: DP Matematika 1 Mart (1)

Прилози Напомена: Ако је игра „Тражење бројева“ деци занимљива и ако је радо играју, можемо је организовати и у оквиру часа слободних активности.

121. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирам и одузимам

Претходна наставна јединица Кад је разлика мања од 10

Наредна наставна јединица Сабирам и одузимам

Тип часа обрада

Облици рада фронтални , индивидуални

Циљеви и задаци часа Усвојити поступак решавања текстуалних задатака са две

Page 21: DP Matematika 1 Mart (1)

операције и развијање логичког мишљења.

Наставне методе демонстративна, метода разговора, хеуристичка

Наставна средства и потребан материјал

картони са записима, припремљени задаци и илустрације, уџбеник, стр. 41.

Активности ученика Слушају, прате, одговарају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи -ученици знају поступак решавања текстуалних задатака (са две операције);- самостално решавају текстуалне задатке;- развијају лигичко мишљење

Корелација Час одељенске заједнице

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Припремити три картона са записима: ПРВИ САБИРАК, ДРУГИ САБИРАК И ЗБИР (користили смо их на 97. часу) и картоне са записима: УМАЊЕНИК, УМАЊИЛАЦ, РАЗЛИКА (користили смо их на 118. часу). На табли написати САБИРАЊЕ И ОДУЗИМАЊЕ. Задатак за ученике: Одговарајуће картоне залепити уз одговарајуће речи.

Главни део часа – 35 минута Истицање циља: Данас ћемо увежбавати сабирање и одузимање и решавати задатке са две операције.

- На табли или хамеру можемо припремити задатке и пропратити их одговарајућим илустрацијама;

- Један по један задатак качимо на таблу. Ученици га читају, понављају и анализирају (уз нашу помоћ), а затим решавају;

- Задаци могу гласити овако:

1. Израчунај збир бројева 8 и 6.

2. Израчунај разлику бројева 13 и 7.

3. Од збира бројева 10 и 6 одузми 4.

4. На полици је било 7 тегли џема од шљива и 4 тегле џема од јагода. Мама је спремајући колаче потрошила 2 тегле џема. Колико је остало на полици?

Page 22: DP Matematika 1 Mart (1)

- Ученици преписују решења у свеску;- Учитељ даје упутства за самосталан рад;- Ученици раде самосталне задатке који су дати у уџбенику

на стр. 41;- Повратна информација.

Завршни део часа – 5 минута Исправљамо своје грешке

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: На часу одељенске заједнице можемо разговарати са ученицима о текстуалним задацима: Да ли их је тешко решавати? Зашто је важно читање?

122. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирам и одузимам

Претходна наставна јединица Сабирам и одузимам

Наредна наставна јединица Сабирам и одузимам

Тип часа обрада

Облици рада фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Усвојити поступак решавања текстуалних задатака са две операције и развијање логичког мишљења

Page 23: DP Matematika 1 Mart (1)

Наставне методе демонстративна, интегративна, хеуристичка

Наставна средства и потребан материјал

уџбеник, стр. 42, припремљени задаци

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици умеју да решавају задатаке примењујући једну или две рачунске операције

Корелација Свет око нас: Пустоловине кроз свет око нас, „У сеоском дворишту“, стр. 62 и 63

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Разговор о животињама. Ученици именују домаће животиње. Питање: Колико ногу има која животиња?

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: Данас ћемо увежбавати сабирање и одузимање; Утврдићемо колико укупно ногу имају домаће животиње у једном сеоском дворишту.

- На табли или хамеру написати неколико задатака и улустровати их;

- Задаци могу гласити овако:*На столу су два тањира са палачинкама. На једном има 6 са џемом, а на другом за 3 више са кремом. Колико укупно има палачинки?

- Након читања, анализе и решавања задатка, истичемо наставак;

- Гости су појели 4 палачинке са џемом и за две више са кремом. Колико је палачинки остало?

- Учитељ помаже и усмерава ученике. Када ученици ураде задатке, учитељ даје упутства за самосталан рад;

- Ученици раде самостално задатке у уџбенику, стр. 42;- Повратна информација – рад на табли.

Завршни део часа – 5 минута Преписивање са табле

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: Након часа математике можемо организовати час света око нас и наставити разговор о животињама у сеоском дворишту.

Page 24: DP Matematika 1 Mart (1)

123. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирам и одузимам

Претходна наставна јединица Сабирам и одузимам

Наредна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Тип часа утврђивање

Облици рада фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Утврдити поступак решавања текстуалних задатака са две операције и развијати логичко мишљење.

Наставне методе метода разговора, демонстратива метода, хеуристичка

Наставна средства и потребан материјал

припремљени задаци, Задаци за обнављање, стр. 21

Page 25: DP Matematika 1 Mart (1)

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици умеју да сабирају и одузимају бројеве до 20;- знају да решавају текстуалне задатке;- знају да представе своје кућне љубимце и реше задатке у вези са њима

Корелација Свет око нас

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Настављамо разговор о животињама причом о кућним љубимцима. Да ли деца имају кућног љубимца? Замолити их да испричају. Ако немају, питати коју би животињу волели да имају за кућног љибимца.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: Данас ћемо увежбавати сабирање и одузимање, чак ћемо израчунати колико је корњача продато у једној продавници кућних љубимаца. Ево задатака (задатак пропратити илустрацијом):

У продавници кућних љубимаца првог дана продато је 7 корњача, а другог за 3 више. Колико је корњача укупно продато?

- Након читања, анализе и решавања задатка, учитељ даје упуства за самосталан рад;

- Ученици раде самостално задатке у Задацима за обнављање, стр. 21;

- Повратна информација;

- ЛАНЧАНО РАЧУНАЊЕ (као на једном од претходних часова)

Завршни део часа – 5 минута Рад у свесци – представити скуп омиљених животиња и израчунати колико укупно имају ногу.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: Разговор о животињама можемо наставити на часу Света око нас (У сеоском дворишту).

Page 26: DP Matematika 1 Mart (1)

124. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Претходна наставна јединица Сабирам и одузимам

Наредна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Тип часа утврђивање

Облици рада групни рад, фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Утврдити поступак решавања задатака са сабирањем и одузимањем.

Наставне методе демонстративна, метода разговора

Наставна средства и потребан материјал

листићи са задацима.

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, закључују

Page 27: DP Matematika 1 Mart (1)

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици знају сабирање и одузимање бројева до 20;- знају да сарађују и деле задужења у групи;- сигурнији су у себе и своје знање

Корелација Свет око нас

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Разговарати са децом о њиховим омиљеним играма.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: увежбаваћемо сабирање и одузимање, а затим помоћи Марку и Немањи да открију ко је победник у њиховој игри.

- Припремити неколико задатака за рад на табли. Ученици читају, анализирају и решавају, учитељ помаже, ако треба.

- Задаци могу гласити овако:

1. Дечак је за свој акваријум купио 7 црних и 6 златних рибица. Колико је укупно рибица купио?

2. Цеца је решила 9 задатака, а Каћа 2 мање. Колико су задатака укупно решиле?

Након израде задатака преписати решења са табле.

- Самосталан рад – Задаци за обнављање, стр. 22. - Повратна информација

Завршни део часа – 5 минута Рад у свесци: „Састави један текстуални задатак о Марији и Нини на основу једнакости 16-10.“

- Ученици раде самостално.

- Читање задатака. (Само)евалуација и корекција часа

Прилози

Page 28: DP Matematika 1 Mart (1)

125. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Претходна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Наредна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Тип часа утврђивање

Облици рада групни рад, фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Утврдити поступак решавања задатака са сабирањем и одузимањем.

Наставне методе демонстративна, метода разговора

Наставна средства и потребан материјал

листићи са задацима

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, закључују

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици знају сабирање и одузимање бројева до 20;

Page 29: DP Matematika 1 Mart (1)

- деца знају да сарађују и деле задужења у групи;- сигурнији су у себе и своје знање

Корелација Свет око нас

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Откривање загонетних речи. На табли или хамеру написати имена животиња: ГОЛУБ, РИБА, УШАРА, ПРАСЕ, НОСОРОГ, ИРВАС, РОДА, АЈКУЛА, ДАБАРКратко поразговарати о овим животињама а затим упутити ученике да заокруже почетна слова датих речи, а затим прочитају речи које ова слова граде.

Главни део часа – 35 минута Када деца открију загонетне речи ГРУПНИ РАД, обавестимо их да ћемо данас радити по групама и обнављати сабирање и одузимање бројева до 20. Организовати групни рад по циклусима. Свака од шест група добије задатке за рад. Након одређеног времена (када учитељ процени да су деца урадила задатке), групе замене задатке. Потребно је да до краја часа све групе ураде све задатке. Свака група добије по један већи папир за решавање задатака. Групе имају исте задатке:

- Нацртати знак групе (у углу великог папира). - Прочитати и решити задатке са листића. - Решења уписати на велики папир. - Текстуалне задатке илустровати.

На листићима могу бити ови задаци:

1. група: ПЛУС

ЗАДАЦИ 1. Израчунај:

10+3=____ 8+4=____12+6=____ 9+7=____

2. Израчунај збир бројева 11 и 9.

3. Голуб је прелетео 8 кругова изанад школе, а рода 2 круга мање. Колико су укупно кругова прелетели голуб и рода?

2 . група: МИНУС

ЗАДАЦИ

1. Израчунај:

Page 30: DP Matematika 1 Mart (1)

19-9=____ 12-7=___18-6=____ 15-9=___

2. Израчунај разлику бројева 13 и 9.

3. Један дабар је исекао 7 стабала за своју брану. Други је исекао 1 стабло мање. Колико су укупно стабала исекла ова два дабра?

3. група: САБИРАЊЕ

ЗАДАЦИ

1. Израчунај:

10+1=___ 6+5=___13+4=___ 6+9=___

2. Израчунај збир бројева 7 и 6.

3. Две ушаре су током ноћи ловиле мишеве. Једна је уловила 4 миша, а друга 3 више од прве. Колико су укупно мишева уловиле ове две ушаре?

4. група: ОДУЗИМАЊЕ

ЗАДАЦИ

1. Израчунај:

17-7=___ 13-8=___15-0=___ 12-9=___

2. Израчунај разлику бројева 14 и 7.

3.Фармер узгаја прасиће. Има 11 белих и за 2 мање црних. Колико је укупно прасића на фарми?

5. група: ЗБИР

ЗАДАЦИ

1. Израчунај:

10+7=____ 19+0=____

Page 31: DP Matematika 1 Mart (1)

11+8=____ 8+7=____

2. Израчунај збир бројева 9 и 9.

3. У рибњаку је 7 великих шарана и за 6 више малих. Колико је укупно шарана у овом рибњаку?

6.група: РАЗЛИКА

ЗАДАЦИ

1. Израчунај: 15-5=____ 14-6=____18-0=____ 17-9=____

2. Израчунај разлику бројева 16 и 8.

3. Ајкуле су осетиле да је у близини плен . Окупило се 8 великих и за 2 мање малих ајкула. Колико се укупно ајкула окупило око плена?

Завршни део часа – 5 минута Разговор о томе да ли су групе задовољне својим радом, да ли је било тешких задатака ...Обавештавамо децу да ће на следећем часу математике групе извештавати о урађеном.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: Садржаји математике се могу интегрисати у садржаје Света око нас и у оквиру наставне јединице У сеоском двориштуи на њиви, наставити разговор о животињама које смо помињали на часу математике.

Page 32: DP Matematika 1 Mart (1)

126. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Претходна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Наредна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Тип часа утврђивање

Облици рада фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Утврдити поступак решавања задатака са сабирањем и одузимањем.

Наставне методе метода усменог извештавања, метода разговора, демонстративна

Наставна средства и потребан материјал

Задаци са претходног часа

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, закључују, извештавају

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици знају да решавају задатке са сабирањем и одузимањем бројева до 20;- умеју да реше сложеније текстуалне задатке;- знају да извештавају о урађеном

Корелација Грађанско васпитање; Час одељенске заједнице; Час слободних

Page 33: DP Matematika 1 Mart (1)

активности

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Настављамо разговор о раду у групама и о утисцима ученика .

Главни део часа – 35 минута Обавештавамо групе о начину рада: чланови групе ће се договорити ко ће из групе извештавати и приказати на табли решење одређеног задатка.

- Чланови групе, по договору, излазе, читају, анализирају и представљају решења на табли.

- Подстаћи децу да сваки текстуални задатак детаљно анализирају уз коришћење урађених илустрација.

- Разговор: Који задаци су правилно решени? Код којих је било грешака?

- Ученици исправљају грешке. - Самосталан рад: Смислити задатак о носорогу или

ирвасу који се решава помоћу једнакости: 10+(10-2) =

Завршни део часа – 5 минута Ученици извештавају о урађеном – читају своје задатке.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: након часа математике можемо организовати час грађанског васпитања и разговарати о подели задужења у групи. Сличан разговор се може водити и на часу слободних активности или одељенске заједнице.

Page 34: DP Matematika 1 Mart (1)

127. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Претходна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Наредна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Тип часа утврђивање

Облици рада фронтални, индивидуални, рад у паровима

Циљеви и задаци часа Утврдити поступак решавања задатака са сабирањем и одузимањем.

Наставне методе метода разговора, метода усменог излагања

Наставна средства и потребан материјал

низ задатака за обнављање, додатни задаци, КАРТИЦЕ СЕЦКАЛИЦЕ

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, закључују, извештавају

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици знају да сабирају и одузимају бројеве до 20;- ученици знају разлику између једноцифрених и двоцифрених бројева, бројева прве и друге десетице

Корелација Ликовна култура

Коришћена литература

Page 35: DP Matematika 1 Mart (1)

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Рад у паровима – парови поређају КАРТИЦЕ СЕЦКАЛИЦЕ (бројеви од 1 до 20), а затим заједно обнављају знања о једноцифреним и двоцифреним бројевима и бројевима прве и друге десетице.

Главни део часа – 30 минута Истичемо циљ: данас ћемо обнављати о бројевима до 20.

На табли поређати КАРТИЦЕ СЕЦКАЛИЦЕ и помоћу њих обновити о појмовима:

- једноцифрени бројеви;- двоцифрени бројеви;- бројеви прве десетице;- бројеви друге десетице

- Поделимо деци НИЗ ЗАДАТАКА ЗА ОБНАВЉАЊЕ и дамо упутства за рад.

- Ученици који брже напредују и брзо ураде ове задатке, добијају ДОДАТНЕ ЗАДАТКЕ (низ задатака и додатни задаци су дати у оквиру припреме).

- Повратна информација . Завршни део часа – 10 минута Заједнички рад у паровима – смишљање и решавање задатака.

(Само)евалуација и корекција часа

Page 36: DP Matematika 1 Mart (1)

Прилози НИЗ ЗАДАТАКА ЗА ОБНАВЉАЊЕ

1. Допуни низове:

Једноцифрени бројеви: 0,1,__, ___, ___,___,___,___,8,___.

Двоцифрени бројеви: 10, ___, ___, ___, ___, ___, ___, ___, ___, ___, ___

Бројеви прве десетице: 1, ___, ___, ___ ,___, ___, ___, ___, ___,___.

Бројеви друге десетице: ___ ,___ ,13,___ ,___ , ___, ___, ___ ,___ ,___ .

2. За колико је број 13 већи од броја 9?_______________________________________

_______________________________________

3. За колико је најмањи двоцифрени број већи од највећег једноцифреног броја?

______________________________________________

___________________________________________________

4. Стави знак <, > или = тако да тврдња буде тачна.

12-6 _____ 9-215-8_____ 13-6

20-10____17-9

19-10____17-8

18-9_____16-5

5. Допиши број да једнакост буде тачна:

11-5= 17-____

16-8= ___-9

12+6=____-2

14+5=____+8

ДОДАТНИ ЗАДАЦИ

1. Који сабирак недостаје да би збир био највећи број друге десетице?

6+4+___= ___

9+4+___= ___

Page 37: DP Matematika 1 Mart (1)

12+___+3=___

15+___+2= ___

___+10+3=___

___+5+6 = ____

2. Мама је припремила 11 бајадера а бомбица за 2 мање. Колико је укупно бајадера и бомбица мама припремила?

__________________________________________

______________________________________

3. Напиши задатак који се може решити помоћу једнакости: 13+(13-10) =

Напомена: на часу ликовне културе ученици могу илустровати смишљене задатке.

128. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Претходна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Наредна наставна јединица Стонога

Тип часа утврђивање

Облици рада рад у паровима, фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Утврдити поступак решавања задатака са сабирањем и одузимањем.

Page 38: DP Matematika 1 Mart (1)

Наставне методе демонстративна, метода разговора, хеуристичка

Наставна средства и потребан материјал

КАРТИЦЕ СЕЦКАЛИЦЕ, НИЗ ЗАДАТАКА ЗА ОБНАВЉАЊЕ

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, закључују, извештавају

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици знају да примењују стечена знања на задацима са рачунским операцијама (сабирање и одузимање) до 20 (претходник , следбеник, парни и непарни бројеви); - знају да сабирају и одузимају бројеве до 20

Корелација

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Рад у паровима – као и на претходном часу, ученици ће поређати КАРТИЦЕ СЕЦКАЛИЦЕ (бројеве од 1 до 20 ) и заједно обновити о ПРЕТХОДНИЦИМА И СЛЕДБЕНИЦИМА одређених бројева.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: данас ћемо обнављати о бројевима до 20.

- На табли поређати КАРТИЦЕ СЕЦКАЛИЦЕ и помоћу њих обновити о појмовима:

- претходник;- следбеник;- парни и - непарни бројеви до 20.- Поделимо деци НИЗ ЗАДАТАКА ЗА ОБНАВЉАЊЕ и дамо

упутства за рад. - Ученици раде самостално.- Повратна информација и анализа. - Исправљање евентуалних грешака.

Завршни део часа – 5 минута ЛАНЧАНО РАЧУНАЊЕ до 20. Ученици сабирају и одузимају бројеве до 20, ланчано, као на једном од претходних часова.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози НИЗ ЗАДАТАКА ЗА ОБНАВЉАЊЕ

1.ЗАОКРУЖИ СВЕ ПАРНЕ БРОЈЕВЕ:

1 8 3 5 7 9 4 10 6 2

2. ЗАОКРУЖИ СВЕ НЕПАРНЕ БРОЈЕВЕ:

Page 39: DP Matematika 1 Mart (1)

15 12 17 13 19 11 14 18 16 20

4. Упиши прве претходнике и прве следбенике бројева, а затим изнад парног броја напиши П, а изнад непарног Н.

___ 3___; ____10____; ___8 ___;___12___; ___19 ____; ____15____

5. Броју 8 додај први претходник броја 6. Израчунај збир.

________________________________________________________

6. Од броја 13 одузми први следбеник броја 8. Израчунај.

____________________________________________________

129. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Стонога

Претходна наставна јединица Сабирање и одузимање до 20

Наредна наставна јединица Десетице

Тип часа утврђивање

Облици рада фронтални, индивидуални, рад у паровима

Циљеви и задаци часа Утврдити знања о бројевима до 20 и припремити се за учење већих бројева.

Наставне методе метода рада на тексту, метода разговора, метода усменог излагања

Наставна средства и потребан материјал

пластелин, колаж-папир, припремљени текст, илустрације

Page 40: DP Matematika 1 Mart (1)

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, пребројавају, закључују, цртају, сарађују, извештавају

Активности наставника објашњава, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици обнављају бројеве до 20 и припремају се за учење већих бројева; - знају да праве стоногу и да пребројавају њене ноге (учитељ стиче увид у знање ученика о већим бројевима).

Корелација Свет око нас: Пустоловине кроз свет око нас, „У повртњаку и воћњаку“, стр. 64 и 65

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Час можемо започети причом МАЛЕ ЖИВОТИЊЕ СА НОГАМА (Моја прва књига о животињама, стр. 12 и 95).

Исекти, пауци, стоноге, читав историјат о ногама. Три пара ногу, то је инсект. Четири пара, то је паук . Седам пари, то је копнена мокрица. Више пари, то је стонога. Копнена мокрица је љускар као и краба, једино што цео живот проводи на земљи. Стонога има највише две стотине ногу мада је негде називају и хиљадунога.

- Разговор о малим животињама. Ако је учитељ у могућности, може приказати одговарајуће илустрације из енциклопедије.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: данас ћемо цртати различите животиње са различитим бројем ногу и разговарати о бројевима већим од 20.

- Ученици цртају животиње о којима смо разговарали и цртају им одговарајући број ногу.

- Код цртања стоноге, упутити децу да цртају онолико ногу колико желе, битно је да буде више од 20 (претходно разговарати о појму ПАР и како цртати парове ногу; један пар – колико је то ногу; два пара...)

- Анализа цртежа. Пребројавање ногу. Колико наше стоноге имају ногу? На овај начин ћемо открити до ког броја ученици умеју да броје.

- Рад у паровима: правимо стоногу од пластелина или колаж-папира. Ако се одлучимо за стоногу од колаж-папира, ученици ће је најлакше направити ако режу кругове од папира и лепе у низу, а затим доцртавају уз сваки круг по један пар ногу.

- Следи пребројавање стоногиних ногу.

Page 41: DP Matematika 1 Mart (1)

Завршни део часа – 5 минута Изложба стонога – парови представљају своје стоноге.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: Након часа математике можемо организовати час Света око нас – У повртњаку и воћњаку – и разговарати о малим животињама које тамо живе.

130. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Десетице

Претходна наставна јединица Стонога

Наредна наставна јединица Стотине

Тип часа обрада

Облици рада фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Схватање десетице као нове декадне јединице; усвајање одговарајућих термина за означавање бројева и знакова за записивање бројева.

Наставне методе демонстративна , метода разговора, хеуристичка, метода практичног вежбања

Наставна средства и потребан материјал

снопићи и сламчице, картони, пластична јаја или лоптице, уџбеник, стр. 44

Page 42: DP Matematika 1 Mart (1)

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, пребројавају, закључују, сарађују, играју се

Активности наставника објашњава, демонстрира, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици су схватили појам десетица и везу између десетица и јединица;- усвојили су називе десетица прве стотине;- знају самостално да формирају десетице сламчица или јаја (лоптица);- знају да примењују научено у игри

Корелација Слободне активности

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Откривање загонетних речи. На табли написати реч, а изнад сваке речи одговарајући број.

1. 2. 3. 2. 3. 3. 8. 3.

ДЕВЕТ ПЕТ ДЕСЕТ ШЕСТ ПЕТ ТРИ СТОНОГИЦА ДВА

Редни број изнад речи означава које слово по реду из дате речи треба издвојити. Деца читају речи, пребројавају слова и заокружују одговарајућа. Откривамо загонетну реч ДЕСЕТИЦА.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: данас ћемо обновити о бројевима прве и друге десетице, а научићемо о осталим десетицама прве стотине.

- Учитељ подели ученицима или паровима по два снопића сламчица које су ученици направили на једном од претходних часова.

- Обнављамо: Шта представља једна сламчица, а шта један снопић? Од колико јединица (сламчица) се састоји једна десетица (снопић)?

- Упутити ученике да погледају илустрацију у уџбенику на 44 . страни. Учитељ може донети сличну кутију за јаја и приказати да је десет јединица исто што и једна десетица.

- Кутије са по 10 јаја, материјализују десетице. Вршимо „удруживање“ тих кутија, тј, десетица. Ученици знају да је на два места по десет два-десет, тј. двадесет, додајемо још по десет три -десет, тј. тридесет. Опет додајемо кутију ...

- Уместо јаја и кутија, можемо користити снопиће и сламчице. Деца већ имају два снопића, тј две десетице, пребројавањем удруживањем и повезивањем гумицом

Page 43: DP Matematika 1 Mart (1)

још десет сламчица деца добијају трећу десетицу и тако редом.

- Током пребројавања и формирања десетица сламчица (јаја) на табли записујемо називе десетица (десет = 10 = 1 д = 10 ј).

- Следи анализа илустрација у уџбенику на стр 44, читање и утврђивање назива десетица дописивање одговарајућих бројева.

МАТЕМАТИЧКИ ДИКТАТ

- Учитељ диктира називе десетица , деца записују десетице цифрама.

- Анализа урађеног у апровима.

Завршни део часа – 5 минута Припремамо се за игру „Жмурке“. Ученици броје десетице унапред и уназад.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Напомена: на часу слободних активности се може организовати игра „Жмурке“ у оквиру које ће деца наставити вежбање бројања десетица.

131. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Стотине

Претходна наставна јединица Десетице

Наредна наставна јединица Десетице и стотине

Тип часа обрада

Облици рада рад у паровима, фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Упознати речи за означавање бројева прве стотине и знакове за записивање бројева у декадном бројевном систему. Упознати вишеструке десетице 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 и 100. Упознати стотину као нову декадну јединицу и њену вредност исказати у десетицама и јединицама, 1С = 10 Д = 100

Наставне методе демонстративна, метода разговора, хеуристичка

Page 44: DP Matematika 1 Mart (1)

Наставна средства и потребан материјал

уџбеник, стр. 45, снопићи и сламчице

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, пребројавају, закључују, сарађују, играју се

Активности наставника објашњава, демонстрира, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици знају које десетице чине прву стотину; - умеју да упореде десетице прве стотине;- знају самостално да смишљају и решавају задатке

Корелација Слободне активности

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Рад у паровима: деца сецкају сламчице, групишу по 10 повезују их гумицама и формирају десетице.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: данас ћемо обновити о десетицама и упознати прву стотину.

- Рад на табли – настави низ:

1д= 10 ; 2 д= 20 ; 3 д = ____; ____= ____; ____=___; ____=____; ____=___; ____=____; ____=____; ____=____.

- Ученици раде самостално задатке који су дати у уџбенику на страни 45.

- Анализа и повратана информација. - Ако преостане времена, деци можемо дати ДОДАТНЕ

ЗАДАТКЕ СЛЕДЕЋЕ САДРЖИНЕ:

1. Стави знак < , > или =.

4ј ____ 1Д 3Ј ____ 3Д

5Д____50Ј 7Д ____ 70

2Д ____ 20 8Д ____ 60

2. Ања има 30 сличица у перници, а Лела у 3 џепа по 10 сличица. Која девојчица има више сличица?

- За решавање 2. додатног задатка припремити сличице.

Завршни део часа – 5 минута Смишљање и решавање задатака у паровима.Извештавање парова.

(Само)евалуација и корекција часа

Page 45: DP Matematika 1 Mart (1)

Прилози

132. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Десетице и стотине

Претходна наставна јединица Стотине

Наредна наставна јединица Сабирам десетице

Тип часа обрада

Облици рада рад у паровима, фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Схватање поступка сабирања десетица, повезујући га са поступком сабирања бројева до 10, и увежбавање брзог сабирања, као и самостално осмишљавање задатака.

Наставне методе хеуристичка, демонстративна, метода разговора

Наставна средства и потребан материјал

уџбеник, стр. 46 и 47, снопићи и салмчице

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, пребројавају, закључују, сарађују, играју се

Активности наставника објашњава, демонстрира, подстиче, анализира, проверава,

Page 46: DP Matematika 1 Mart (1)

исправља

Резултати часа – исходи - ученици су схватили поступак сабирања десетица повезујући га са поступком сабирања бројева до 10, - увежбли су брзо сабирање;- знају да самостално смишљају примере сабирања

Корелација Физичко васпитање

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Активности за загревање – поделити деци задатке (сабирање бројева до 10) .

Ученици раде самостално задатке који могу изгледати овако:

Израчунај :

2+6= ___ 5+2=___

4+3=___ 2+7=___

6+2=___ 3+5=___

- Анализа у паровима. Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ : Данас ћемо научити да сабирамо десетице .

- Упутити ученике да погледају илустрацију која је дата у уџбенику на стр. 46.

- Сабирање десетица изводи се по аналогији на сабирање бројева у првој десетици . На слици су две вреће и у свакој кутији са по 10 јаја. Аналогно томе што је 3+5=8 , деца лако схватају да су 3 десетице + 5 десетице = 8 десетица .

- Ову једнакост можемо приказати и помоћу снопића салмчица 3 снопа + 5 снопова = 8 снопова .

- Наставити одвајање снопића и сабирање десетица све док ученици у потпуности не схвате аналогију између сабирања бројева до 10 и сабирање десетица.

- Следи самосталан рад- задаци у уџбенику на стр. 46 и 47.

- Повратна информација.

Завршни део часа – 5 минута ЛАНЧАНО РАЧУНАЊЕ

Ова врста активности је добра за увежбавање брзог сабирања (ученицима је стало до тога да брзо реше задатак који им је друг поставио).

(Само)евалуација и корекција часа

Page 47: DP Matematika 1 Mart (1)

Прилози Напомена: у уводном делу часа физичког васпитања можемо организовати игру „Жмурке“ у оквиру које ће деца увежбавати бројање десетица.

133. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединица Сабирам десетице

Претходна наставна јединица Десетице и стотине

Наредна наставна јединицаСабирам десетице

Тип часа утврђивање

Облици рада фронтални, индивидуални, рад у паровима

Циљеви и задаци часа Утврђивање поступка сабирања десетица, повезујући га са поступком сабирања бројева до 10, и увежбавање брзог сабирања, као и самостално осмишљавање задатака.

Наставне методе демонстративна, хеуристичка, метода разговора

Наставна средства и потребан материјал

уџбеник, стр. 48, припремљени задаци, снопићи.

Активности ученика слушају, прате, одговарају, решавају, пребројавају, закључују, сарађују, играју се

Активности наставника објашњава, демонстрира, подстиче, анализира, проверава, исправља

Резултати часа – исходи - ученици умеју да сабирају десетице до 100;

Page 48: DP Matematika 1 Mart (1)

- знају да решавају текстуалне задатке;- знају самостално да смишљају задатке

Корелација Слободне активности

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Рад у паровима: користећи снопиће сламчица које смо направили на претходним часовима, ученици једни другима постављају задатке и рачунају.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: данас ћемо увежбавати сабирање дасетица.

- Кратко подсећање (бројање десетица унапред и уназад) које су десетице прве стотине.

- Учитељ ће припремити неколико задатака, илустровати их и један по један истицати (лепити на таблу или пројектовати).

- Ученици ће задатке читати, анализирати и решавати користећи снопиће.

- Задаци могу гласити овако:

1. Израчунај:

60+20=___ 30+20+10=___

50+50=___ 10+60+20=___

30+60=___ ___+ 70 = 100

___+ 50=___ ___+ 10 = 90

40+___ = 80 20 + ___ = 70

2. Стави знак <, > или =.

30+20___40 10+50___30+20

60+10___70 20+60___70+10

50+50___ 90 70+10___90+0

3. Пера је имао 20 кликера. Добио је од маме још 20, а од тате 10. Колико Пера сада има кликера?

- Ученици преписују решења.

- Учитељ даје упутства за самосталан рад.

- Следи самосталан рад – задаци у уџбенику, стр. 48.

Page 49: DP Matematika 1 Mart (1)

- Повратна информација.

Завршни део часа – 5 минута КВИЗ

- Учитељ саопштава задатке (сабирање десетица), деца сабирају и подижу одговарајући број снопића.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози

134. Методички подаци о часу

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставна јединицаСабирам десетице

Претходна наставна јединица Сабирам десетице

Наредна наставна јединица Oдузимам десетице

Тип часа писана проверa

Облици рада у пару, фронтални, индивидуални

Циљеви и задаци часа Установити обим и ниво усвојености остварених наставних садржаја о бројевима до 20, сабирању и одузимању.

Наставне методе демонстративна, хеуристичка, метода разговора

Наставна средства и потребан материјал

низ задатака објективног типа

Активности ученика слушају, решавају, саопштавају утиске

Активности наставника објашњава, дели, усмерава, прати, прикупља

Резултати часа – исходи - ученици су овладали писањем и упоређивањем десетица прве стотине;- знају да сабирају десетице до 100

Корелација Грађанско васпитање; Слободне активности; Час одељенске

Page 50: DP Matematika 1 Mart (1)

заједнице

Коришћена литература

Ток часа:

Уводни део часа – 5 минута Рад у паровима: обнављање сабирања десетица. Ученици у паровима смишљају, постављају и решавају задатке.

Главни део часа – 35 минута Истичемо циљ: данас ћемо, решавајући низ задатака, проверити знање о сабирању десетица (аналогно сабирању бријева до 10).

- Поделити низ задатака и дати упутства за рад.

- Ученици раде индивидуално.

Завршни део часа – 5 минута Разговор о задацима и утисцима ученика.

- Активности по избору ученика.

(Само)евалуација и корекција часа

Прилози Писмена вежба

Име и презиме: ___________________ Датум: ________

1. Бројеве 20, 30, 50, 40, 10, поређај:

Од највећег до најмањег: ______________________________Од најмањег до највећег: ______________________________

2. Упиши бројеве које недостају:

10<___<30 ; 50>___> 30; 30>___> 10 ; 20<___<40 ;

100> ____ > 80 ; 70< ____ < 90

3. Допиши:

30+10= _____ 70+___=8010+40=_____ 50+____=90____+20=70 ____+10=100

4. Упиши < , > или =.

20+30___40+10 50+40___40+50

70+20____80+20 10+90____90+10

Page 51: DP Matematika 1 Mart (1)

10+60____20+40 30+50____60+10

5. Израчунај збир бројева 60 и 20.

________________________________________

6. Збиру бројева 40 и 20 додај 10.

______________________________________

7. Стана има 4 новчанице по 10 динара, а Рајка 2 по 20.Ко има више?Стана има: _____________________________

Рајка има: _____________________________

Одговор: _______________________________

8. У врту је посађено 30 лала, 10 ружа и 20 зумбула. Колико је укупно цвећа посађено?

Рачун: _________________________________

Одговор: _________________________________

9. Рада има 40 сличица, а Оља 10 више.Колико сличица имају укупно?

Рачун: ____________________________________

Одговор: _________________________________

Напомена:на часу грађанског васпитања, слободних активности или одељенске заједнице разговарати о задовољству (незадовољству) урађеним. Израдити ПАНО ЗАДОВОЉСТВА и поред имена нацртати смешка или тужно лице.